View Full Version : riipukkeet
mistä mteriaalista kannattaa tehä riipukkeet kestääkö mustrauta?
entä paksuus? jos saa ite tehtyä ni on vähän vitun tyhmää maksaa niistä 80-100e "500-600 markkaa haloo"
Note! This message was posted anonymously!
Ei se ookkaa se hullu joka pyytää, sehän on kerrottu täällä satoja kertoja!<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Mutta ihan lattaraudasta minä oon ne aina tehny. Jos tekee ihan järettömän pitkät, niin kannattaa tehä väliin vahvistus. Helpoimmillaan reijät niihin latakoihin,putki väliin ja koko komeus nippuun pultilla. Estää aika paljon riipukkeen ja pakkojen kiertymistä.
Perseessä on paska meininki
Off-Road Kainuu Ry
mitä tarkoitat riipukkeiden/pakkojen kiertymisellä?
ja mitä meinasit että putki lattojen väliin?
Note! This message was posted anonymously!
Mulla ainaki suikassa ku oli takana 20cm pitkät riiput, niin tahtovat kiertyä. Eli kun akseli on riipunnassa toiseen päin niin jousen pää tahtoo kallistua. Siihen väliin vaan pultti samalla tavalla ku on riipukkeen pultit normaalistikki. Aina parempi jos tekee kunnolliset ja hitsaa sen putken. Sitte jos tahtoo hifistellä niin tekee toiseen päähän sitä putkea kierteen niin saa purkaa sen riipun jos on syytä. Siis tuohon missä on nyt tuo viiva.
Ajattelet jousen pään ja korin pään
noiden toisten iiden kohalle
I I
I-I
I I
Perseessä on paska meininki
Off-Road Kainuu Ry
Edited by - jallu80 on 15/08/2007 19:10:32
Tuossa itse tehty riipuke, ex king cabbiin, taisi olla n:6cm pidempi kuin orginelli, korotti sen 3cm. Paljoa pidempiä en ainakaan itse tekisi.Tuohonkin tein tuon vahvikkeen putkesta keskelle. Searchilla löytyy varmaan melko paljon tarinaa,,,,
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/-KC-92--riipuke.JPG
-Osta Japsi ja opit Hitsaamaan-