View Full Version : Tupla beadlockit
Eli onko kukkaan teheny tuommosia, pystys laittaan 16"vanteelle 16.5" kummin. En oo sen kummemmin tutkinu että soppiiko sisäkehä pyöriin...
Taitaa onnistua ilman tupla lokkiakin toi 16" vanteelle 16,5" gummi. En ole vielä koittanu, mutta silmämääräisesti näyttäis onnistuvan. Sit toimii ainakin, jos sujauttaa sisäkumin.
Note! This message was posted anonymously!
Pittääpä mittua keskenään nuita 16" ja 16.5" vanteen partaan kohtia.
Miksi sisäpuolelle pitää saada lukko?
En ole nähnyt yhdessäkään safari tai suunnistuskisa-autossa tippunutta sisäkehää jos ulkpuolella on lukko ja ei ole ajettu puhkinaisella renkaalla. Trial autoissa olen nähnyt mutta ani harvoin sitä tapahtuu niissäkin.
Toisaalta en ole nähnyt paljoakaan tässä maailmassa eli kaikki on mahdollista:)
Jos sisäkehän tippuminen on oikeasti ongelma niin toimisiko liimaaminen esim. bead sealer (tjsp) mömmöllä?
Kaikissa tavanomaisissa akseleissa järkevällä back spacella olevilla vanteilla sisäpuolella tulee raidetanko tai jotain muuta eteen. Jollain 20" vanteella vois onnistua tai jopa 17" mutta tuskin pienemmillä.
Hummerin (ja muillakin) halkaistavilla vanteilla molemminpuolinen lukitus on helppo toteuttaa, on kevyt ja tomintavarma, rengas keskittyy omallepaikalleen vanteen päälle, tasapainottuu paremmin jne.
Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
Sisäpuoliset kehät unheutettu eli tosi vaikia saaha sopimaan pyöriin jos ei siirrä vanteen sisälaitaa ulospäin. Isompia renkaita tekis vähä mieli mutta pittää suunnitella mikkä ne sitte ois.
Näissä vanteissa on tuplabeadlockit, vannekoko oli joko 16" tai 16.5", paino mitätön renkaankin kanssa, hintaa saa arvailla.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Repro-Foffi%20BJ.gif
Yhden kerran oon safarilla nähnyt kun on sisäkehältä lähtenyt beadlock vanteissa kumi irti, se oli jokkeri ja renkaan sisäsyrjä otti puunjuureen kiinni vinssatessa.
"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10
Näyttäs weld:in drag star:eilta, kiihytysmiehethän käyttää tuplia, vois se takarengas näyttää kummalta jos sisäkehä luistaa ja ulkokehä ei. Toiset säästää vielä painossa ja ruuvaa vanteen läpi kumiin pienillä ruuveilla kiinni.
______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.
Tämmöset ykspuoliset beadlockit tuli värkättyä, levveyttä tuli 13" ja vannekoko 16" johon värkätään 16.5" rengas. Vieläkö keksis jonku hyvän värityksen vanteisiin.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/swamber-13x16%20bl.jpg
mihin meinasit laittaa ??
on muutes aika sisäänpäin levittävät
vai valehteleeko silmä
__________________________
SLCK #357
Läpi vaikka harmaan kiven.
Sisulla puristaa vaikka kivestä vettä.
Patrolliin ja portaaleihin, eli saakin levittää sisälle aika paljon, oikeestaan niin paljon kuin mahdollista, että mahtuu vielä jostain raosta menemään.
"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10
quote:
Miksi sisäpuolelle pitää saada lukko?
Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
Tassa olikin kyseessa laittaa 16,5" kumi 16" vanteelle. Joten ilman tuplabeadlockeja ei taida onnistua.
Vanteen sisäkehälle vulukanoidaan n.50-100mm levynen ja sopivan paksunen kumisoiro kasvattamaan halkasijaa jos tarvetta ja ehkä vielä vanteen sisäpuolen huullokseen hitsataan koroke rinkula.
viime kisassa meiltä tippu kahdesti boggeri sisäpuolelta bedlockin kanssa. ei ole mikään mahdottomuus. eikä ole ylipienet paineet...
*team grasshopper*
-LISÄÄ MUTAA!!-
-esory-
No nyt on kummit värkätty vanteelle, liimailin sisäkehälle kumisoirot tiptopin 2000:lla. Rengas oli heti ilimatiivis ku kiristi beadlockit kiinni ja tarvi vähä toista kilua painetta ennen ku sisäparras hyppäs oikialle sijalleen. Jos kumisoirot pyssyy alollaan niin ei taida aivan vähällä lähtiä rengas vanteelta.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/swamber-Tayte%20kumit.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/swamber-205.jpg
Täytyy kyllä lopuksi tuumata että maxxiksesa on ainaki mun mielestä huomattavasti parempi talavipito näin jäisen maan aikaan ja vähä jäi vielä harmittaan tuo olematon kokoero.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/swamber-Pokkeri-Maxxis.jpg
*Noo ens syksynä pyöräytät ne takasi paikollee. Oha Maxxis sentää kitkarenkaan olone. Ja sama tunne tuli nuilla ajellessa... Tai sitte muuten vaa lenus.