PDA

View Full Version : Trooperin simpukka+Full Size Jeepin pumppu?


SauliS
04.07.2007, 22:36
Olis suunnitteilla kyseinen kombinaatio erääseen pilipalipala-projektiin. Oliskohan joku jo moista kokeillut? Paineista ym ei ole hajuakaan. Kevyt ja tunnoton ohjaus pitäis saada..<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Rooperin simpukka vaan näyttäisi sopivan malliselta ja jeepin pumppukin pitäisi löytyä "varastolta". Miten hyvin mahtaa simpukka muuten kestää offitouhuissa? On kuitenkin mitoitukseltaan lähinnä henkilöautoluokkaa..

LaaLaa
05.07.2007, 09:38
Ei kokemusta jeepin pumpulla mutta omalla pumpullaan ollut käytössä jo vuosia suskassa ja ohjaus on 33boggereilla riittävän kevyt esim koittosormella asfaltilla kääntelyyn mutta ei kuitenkaan ole rikkonut vielä mitään.
Simpukan kanssa ei oo ollut ongelmia, mitä nyt lähes aina tihkuvat öljyä jommalta kummalta akselilta.

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

06.07.2007, 05:59
Yllättävintä hommassa on, että vaihtamalla pumpun vaikka kuinka tehokkaaksi (litratuotto ja paine) ei herkkyys kasva. Ohjauksen herkkyys on tehty simpukan venttiilipakettiin ts. kuinka isolla voimalla venttiili on täysin auki ennen kuin paine ohjataan "työsylinteriin". T PasiK

Note! This message was posted anonymously!