View Full Version : Kajarit
C4 pulkassani on Delcon kajarit ilman Bosea. Toinen takakajari on sökö. Delcoissa impedanssi on 10 ohm. Jos nyt ostan 4 ohm kajarit niin pelittääkö normaalisti? Onko tällä impedanssilla merkitystä? Timppa.
Note! This message was posted anonymously!
Todennäköisesti soittimen vahvistin ei kestä 4ohmin impedanssia jos vakio on 10 Ohmia! Tehoa tulisi liikaa ja päätteet eivät kestä (meikäläisen ammattikoulun sähköopilla)!
Note! This message was posted anonymously!
...eli jos aiot käyttää alkuperäistä kauttimen vahvistinta, hommaa rikkinäisen tilalle 10 ohmin kajari. Ellet aio, vaihda kaikki kaiuttimet uusiin ja poista/ohita vahvistimet.
Corvette '86
Soittimessani ei ole Bose systeemiä. Ei kai siinä silloin vahvareita ole, ainakin kajarit on tavalliset paitsi impedanssi? Ostin kuitenkin eilen japanilaiset 4 ohm kajarit ja on pelannut hyvin nämä pari päivää. Timppa P.S. Korjaamokirja sanoo että impedanssin tulee olla 4-15 ohm. Eli haarukassa ollaan.
Note! This message was posted anonymously!