Kirjaudu sisään

View Full Version : Rangen maalaus


janiojan
10.05.2007, 21:33
Jossain vaiheessa tulee Rankun maalaaminen eteen. Muutamista kohdista maali on lohkeillut pois ja alumiini paistaa. Söörtsillä löysin, että puhtaalle alumiinille pitää vetää joku happopohjamaali. Voiko sen päälle vetää pakkelia tasoitteeksi ja sen jälkeen perus pohjamaali? Riittääkö ehjän maalipinnan hinkkaaminen esim. karhunkielellä ja sen jälkeen uusi maali päälle? Auto on nyt Rangen alkup. vihreä (metalliväri?) ja aattelin vetää telalla mattavihreän siihen päälle ja puskurit yms. mustalla. Kiitollisena otan vastaan maalisuosituksia ja ohjeita!

T: Jani

Jare
10.05.2007, 22:20
Moro

Happis pohjamaali on muistaaksnei rakenteeltaan huokoista, joten ite olen ny innostunu vetän epoxy pohjamaalia aina puhtaalle pellille/alumiinille. Joku väitti, että epon niskaan ei vois kittaa, ku kitti pehmittää sen, mutta en oikein niele tota, koska epoxi on kuitenki 2 komponentti kamaa, eli sehän kuivuu periaatteessa vaikka vesilasissa. Ja kyllä moni on kittiä temponu ihan suoraan alumiinillekkin, eikä se mitenkään väärin ole sekään. Kauheen montaa litkua ei kannata turhaan pintaan vedellä eikä pohjiakaan tarvi mielettömästi hieroa, jos kerran telalla vedät mattavihreeks sen. Siitä pinnasta ku ei ihan pikkuvirheet metsä autossa näy.

Joo ja karhunkiäli riittää karhennukseen. Muistat vaan ennen maalausta pyyhkiä pölyt pois ja jos mahdollista, niin pestä jollain rasvanpoisto litkulla, niin sitä varmemmin väri pysyy kiinni.




<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>

janiojan
11.05.2007, 07:49
Joo toi väri on vielä hakusessa. Väriksi tulee se minkä lopullisesti kaupassa päätän. Myös kiiltävä musta ja oranssi pyörii mielessä. Tuntuu päivittäin vaihtuvan mulla tuo väri... Täytyy vähän Photoshopilla mallailla.

Tapsa_ja_Dumbo
11.05.2007, 09:09
Pistä metsäautoon kittiä vain harkiten..... on ikävän näköinen kun korkkaa kuitenkin irti. Klommot + ehjä maali lienee siistimpi?

Tapsa

- Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea -

janiojan
11.05.2007, 09:18
Aattelin tota kittiä niihin kohtiin mistä maalin on lohkeillut pois.

-Jani

Jare
11.05.2007, 20:48
quote:
Aattelin tota kittiä niihin kohtiin mistä maalin on lohkeillut pois.

-Jani




Jos tosiaan on vaan maali lohjennut pois eikä ennen ole ollu kittiä, niin hio lohkeaman reuna sileeks ja vedä korkeinataan joku hiomaväri niille kohdille. Odota että kuivuu ja hio sileeks ja sit pintaväriä.





<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>