Kirjaudu sisään

View Full Version : Öljyt????


30.03.2004, 21:10
moro, kertokaas alanmiehet/naiset onko diesel ja bensamootoreiden öljyillä eroa? jos on niin mitä??? -Kiisselin omistaja-

Note! This message was posted anonymously!

SauliS
30.03.2004, 21:29
Niillä on eri luokitteluperusteet. Silti sama öljy voi olla luokiteltu sekä bensa että dieselkoneisiin. Bensiini moottoriöljyjen API luokituksen tunnuskirjain on S ja dieselin C.


- Assholes are people too! -

anttir
30.03.2004, 21:51
Dieselmoottoriöljyissä on enemmän peseviä lisäaineita, jotka putsaavat mukaansa enemmän dieselissä ohivirtauksesta koneen sisään joutuvia hiukkasia.

Esim: "Neste Diesel SAE 10W-30 ja 15W-40 on valmistettu valikoiduista parafiinisista perusöljyistä, joihin on seostettu tehokkaat lisäaineet estämään karstan ja lakkakerrostumien muodostumista sekä kulumista ja syöpymistä. Monivaikutteisten lisäaineiden ansiosta niitä voi käyttää useimmissa dieselmoottoreissa sekä myös bensiinimoottoreissa."

--
Antti R.
1978 HJ-45LP