PDA

View Full Version : Moottorisahaa osteleen


Nerd-O
03.04.2007, 19:39
Koska palstalla on hyviä asiantuntijoita niin kysellään täältä.

Pitäs siis ostella moottorisaha. Puita pitäs vähän sahailla sillä (yllättäen). Mutta onko noissa mitään merkitystä minkä merkkistä hankkii? Mitään über hienoa sahaa en meinannut hankkia. Tuon sahaus projektin jälkeen käyttö on varmaan aika vähäistä, joten ei sitä paljoa viitsisi maksella.

Rautiasta näytti saavan Partnerin P382 mallia. Hinta näytti netissä olevan 179€. Onkohan tuo ok malli jos vaikka kävisi ostamassa?

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

Rölli
03.04.2007, 19:48
Itellä tollanen 250 euron partneri ja voi kristus mikä paska. Terän lukitus jotenkin antaa myöden ja ketjua saa kiristää alvariinsa. Aluksi toimi hyvin kunnes muuttui sellaiseksi ettei lämpimänä lähde käymään...ja jos lopulta lähtee niin kierrokset joutuu härnäämään ylös... Kaikkea on korjauksena koitettu ja huoltokin nosti kädet pystyyn. Töistä ja kavereilta vähän saman suuntaisia kokemuksia ko. merkistä.

husqvarnasta sensijaan pelkkää hyvää sanottavaa.

Käyttäjä
03.04.2007, 19:58
Osta nerdo huski tai lainaa joltain kunnon kampe eläkä sorru mihinkään halpis sahaan...ittellä on huskin 234SG ja 345.
toi 234 on ainakin 15+ vuotta vanha ja pelittää 5-0
345 on jotain 4-5 vuotta vanha ja ei oo pahaa sanottavaa.
Nettikoneessa olis yks Hyvä saha
http://www.nettikone.com/viewMachine.php?id_machine=590340

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

sshak
03.04.2007, 19:59
Elä osta partneria jos toistekki meinaat sahailla!
Husku kestää isältä pojalle...

Heikki L
03.04.2007, 19:59
Ite kattelin husseja, mutta niissä on vähän hinnan kiroja<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Ostin sitten jonseredin 2152 2.2kw. sama saha kun husse mutta eri kuorilla.
Appi ukolla kanssa samaa sarjaa oleva 2151(ilman puolipuristusta ja 2,0kw)

Hyvin on pelannu molemmat, ja jonkin verran on mettääkin kaadettu:)

Itäksekuksen lähel oli halvimmat, hinta eroa satoja euroja<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

Edittiä viel sen verran; mulla on myös dolmari c110 vm84 toimi vielä viime vuonnakin! aivan helvetin hyvä saha! niissäkin vaan hinnat suolasia
------------------------
#####¤%&%¤¤##
vitulla päähän

HJ61 88 BJ40 80 HJ60 85

Edited by - sperman on 03/04/2007 21:01:15

samid
03.04.2007, 20:02
Eiköhän tuo stihl ja husqvarna ole sahojen mersut. Stiga on ainakin lelu ja on se halpakin. Echo on ihan ok peli. Johnsered keittää bensat en tiedä mikä on tilanne nykypäivänä, mutta ainakin vanhemmat. Stihllin ite ostaisin jos uusi pitäisi nyt hakea sitä ei ole kukaan koskaan haukkunut ja niitä noin hieman yli 200:lla

LADA Niva 1989(In Memoriam)
Mitsubishi Pajero 1991(In Memoriam)
Toyota HJ60 1983

Scout
03.04.2007, 20:06
quote:
Koska palstalla on hyviä asiantuntijoita niin kysellään täältä.

Pitäs siis ostella moottorisaha. Puita pitäs vähän sahailla sillä (yllättäen). Mutta onko noissa mitään merkitystä minkä merkkistä hankkii? Mitään über hienoa sahaa en meinannut hankkia. Tuon sahaus projektin jälkeen käyttö on varmaan aika vähäistä, joten ei sitä paljoa viitsisi maksella.

Rautiasta näytti saavan Partnerin P382 mallia. Hinta näytti netissä olevan 179€. Onkohan tuo ok malli jos vaikka kävisi ostamassa?

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O


Tuollahan olis Tikkurilan pohjoispuolella off-road myönteinen kalukauppa josta saat varmaan rabattiakin sopivasti. FT-Center. Osoite ja tiedot löytyy www.makitacenter.fi ku jälleenmyyjiä sieltä ettii. Sieltä sitten kyselet Ollia, elikkäs täällä kirjoittelevaa SJeeppiä.
-teppo

*Out Of The Frying Pan And Into The Fire*
* www.laplandtrophy.com *
* www.psory.fi *

jamppa.w
03.04.2007, 20:20
jos sahaa meinaat niin sitten stihl tai husse. mielummin ammatti malli, ne on metalli runkoisia ja suunniteltu kestämään. jos sorrut johonkin halpaan noin 150euron sahaan niin toimiihan ne mitä toimii, varaosia ei ole monessakaan paikassa hyllyssä ja ne on niin epä ergonomisia kun olla
vaan voi. mutta silti suurin vika sahan vikoihin on käyttäjä ja vanha pensa. stihl ms 260 ammattisahan tarjoushinta kylmä kahvasena on 529e.
mutta jos haluat edullisen sahan niin stihl ms 170 on tarjouksessa 199e.




---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

TimoV
03.04.2007, 20:57
Ja jos et ole sahaa käytellyt enemmälti (ja vaikka olisitkin), sijoita rahaa MYÖS kunnollisiin turvavarusteisiin! Satunnainen käyttäjä hyötyy niistä huomattavan paljon. Nimimerkillä: kokemusta on!

Ja asiasta: elä osta paskaa. Osta Husokki!

-TimoV

"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.9EFI Vogue, 1990



Edited by - TimoV on 03/04/2007 21:58:33

jason
03.04.2007, 21:22
Moottorisaha vasta miehen tekee<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Riippuen kumpi kätinen olet, niin Husu tai Jonse, sama saha mut jonsen kahva suora ja toimii paremmi vasurilla(mulla) esim. jonsen 2141 on nyt tarjoukses s-ketjun rautakaupoissa jotai 379€. Mulla siis mollemmat merkit, tosin hususta runko halki ja ei pidä bensoja sisällä ku sahaamisen ajan.

MUTTA, jos vaan pihassa katkot rankoja, vaiks vähän enempiki, ni osta hyvä mies KUNNOLLINEN sähkösaha, kevyt, paljon äänettömämpi (tärkeetä esim. taajamissa<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>) ja lähes huoltovapaa, hinnat luokkaa 200-300€

Reetu
03.04.2007, 21:26
Älä osta mitään muovisella kampikammiolla olevaa, jos ostat sahan pitkäksi aikaa. Jos vaikka viikonlopuksi tarviaa, niin sitten menee partnerkin...
Äläkä osta suotta liian isoa, tavan polttopuuntekijä ei tarvitse mitään 52 tai 54 tai vielä suurempaa mörköä, turhaa painoa ja hintaa.
Kyllä ne merkit taitaa olla jonssi, huski ja tilhi. Järjestykseen en sano mitään... Itsellä on 2054 jonssi ja 140s huski.
Järkipelejä molemmat vaikka ikää jo löytyykin, kumpaakaan en ole ostanut uutena.


RUMARACING
TROOPER 2.8, SJ410

L-200
03.04.2007, 22:08
Unoha partner jos et omaa masokistin taipumuksia.

Husku 455 rancher 15" laipalla on aika pätevä yleis saha.
Sit viilanohjain on hyvä apuväline niin ei pala hermot vaan viilaus on aina liki optimaalinen ja saha toimii kunnolla.
Osta viiltosuojahousut ja suojakumpparit niin on edes mahdollisuus säilyttää bassoääni jos saha lipsahtaa. Vak.yhtiöltä on turha vinkua mitään jos on ollut verkkarit ja tennarit päällä ja käyp "oho"
Tässä naurattaa mutta ketju joka menee yli 30m/sek. nopeudella jalkaan ei taatusti naurata(ei omaa kokemusta onneksi).

-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/L-200-pikku%20pajero.JPG

Lehis
03.04.2007, 22:17
jonssi, huski ja tilhi, siinä ne!

Itellä 21 tilhi.

SJ 410
-Kyllä se kantaa-
Search: Vittu sieltä mitään löydy!
Kysymyksiä ne on tyhmätkin kysymykset!

¤Offi-Osku¤
03.04.2007, 22:25
Jonseredin ta ihusqvarnan itte ostaisin muihin en sortuisi ei edes tilheen ainakin mitä kokemusta niistä niin ei tahdo talvel pelittää.. Ja halpis sahoja ei missään tapauksessa niitä on noilla muutamalla tutulla ja saa niistä naurun aihetta kaikille muille paitsi sahan omistajalle, kun nehän ei toimi..

<center>-87 Lada Niva ¤projekti kesken¤-

-Niva offis projekti *keskenpahasti*-

Suomen Niva Clubi @ www.suomennivaclubi.tk</center>

Toyoman
04.04.2007, 04:41
Osta kerrasta kunnon saha, jos sahaat vähänkään enempää kuin yhden talven! Noilla pari sadan euron sahoilla ei tee yhtään mitään kun aletaan oikeesti sahaan. Jos nyt suositella saa, niin kyllä sahan pitää olla Stihl, meillä on niitä kaks 026 (ns. ammattisaha) ja ms 200, joskus ollut kai maailman kevein saha? 026 on reilun viisi vuotta vanha ja on tosi hyvä saha päästellä isoja ja pieniä puita. Ms 200 on pirun kevyt ja silti kohtuu tehokas, jos on paljon pientä rankaa ja vain muutamia isoja puita ni sit 200 on hyvä. Stihlin ainoo huono puoli onkin sit se hinta 500++ euroo...

boozer
04.04.2007, 06:28
sahan osto on edessä täälläkin kun toi hyvin
palvellu partner 400 rupee kiukuttelemaan
husseen oon mäkin kallistumassa,on kovin
saanut kehuja täälläpäin<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

kaikkea aloitan mutta
mitään en saa valmiiksi

Nerd-O
04.04.2007, 07:14
Taitaa siis partner jäädä kauppaan <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Ihan jeez että tuotakin tuli kysyttyä, koska meinasin sen ostaa. Ilmeisesti sitä pitää sitten hieman sijoittaa tuohon sahaan niin sillä tekee myöhemminkin jotain ja kyllä omakotitalossa saha pitää olla.

quote:MUTTA, jos vaan pihassa katkot rankoja, vaiks vähän enempiki, ni osta hyvä mies KUNNOLLINEN sähkösaha, kevyt, paljon äänettömämpi (tärkeetä esim. taajamissa<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>) ja lähes huoltovapaa, hinnat luokkaa 200-300€ Todennäköisesti tuollaista se homma tulee olemaan ja taajama alueella vielä. Kunhan tässä alussa pihasta saa isot puut kaadettua niin sitten se on tuota pätkimistä vaan. Mut onko noista sähkösahoista yhtään mihinkään? Hiljasia ne ainakin on ja ilmeisesti melko huoltovapaita, mikä olisi erittäin hyvä asia.

Tuossa pääsiäisen aikaan pitäs vähän pihahommia tehdä ja siinä samalla pari puuta varmaan pätkästä. Jos tuon sähkösahan käy osteleen niin pitää kait joltain lainaa tuohon kaato hommaan kunnon saha. Samalla pitää jostain lainaa se kunnon kaveri ketä sitä sahaa osaa käyttää. Vai onko vapaaehtoisia kaatamaan pari puuta? <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

vesku.r
04.04.2007, 07:36
Ostin aikoinaan partnerin mökille (joku hiukan isompi malli) ja onneksi lopulta perin isältä (siis elää vielä) vanhan stihlin ;) partneria ei saa käyntiin kunnolla ja jos saa niin ei kyllä sammuteta. stihli toimii yhä ku unelma, on vain uudemman mallin laippa ja ketju vaihdettu, jotka on kestävämpiä.
Ja edullisin vaihtoehto puunkaatoon pihasta, on tilata joku puutohtori paikalle, niin on vakuutukset kunnossa ja ammattitaitoa ;) voi harmittaa jos talon nurkalla könöttää isompi mänty oman harrastelun tuloksena.. vaikka on muutamia puita tullut kaadettua niin kaikki pihan puut mitkä yltää taloon tai naapuriin on kaatanut paikallinen puutohtori ja kiitokset siitä hänelle..

Shuttle
04.04.2007, 07:48
kyllä sähkösaha on näppärä, varsinkin ahtaassa paikassa jos omaa tolppakengät.
Isäukko luottaa husseen, joku sanoi että siitä tuli kuraa kun 5-10v sitten myytiin ulkomaille tms. Hyvin sillä sahalla silti ajelee.
Palokunnalla onkin Echoa ja Stihliä, kelpo pelejä.

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.
FC paloautoprojekti (http://shuttle.daug.net/donna/)

hoojii
04.04.2007, 08:00
kaikki muut sahamerkit on täysiä paskoja paitsi STIHL ja husgvarna paitsi että se huskin 136:nenkin on täys paska.on tullut meinaan myytyä jokunen sata sahaa ja tehty töitäkin sahalla metsurihommissa.STIHL on osoittautunut kestävimmäksi ainaskii täällä savossa<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

HJ-61/88---SJ410/83

JiiPee
04.04.2007, 08:28
quote:
Johnsered keittää bensat en tiedä mikä on tilanne nykypäivänä, mutta ainakin vanhemmat.

Ei keitä ainakaan semmoinen jonkin matkaa toistakymmentä vuotta vanha 41 (vai 42?) -kuutioinen Jonssi, ei mitään tuollaista ilmiötä ole koskaan ollut. Sillä on tehty paljon klapeja haaran tai ison poikaoksan takia hylätyistä paksuista tyvipölleistä ja isoista pihapuista. Siinä sahataan ylensä koko tankillinen lähes yhtä soittoa ja kaasua höllätään vain sahauskohtaa sen 33cm siirrettäessä. Tankkaamisen jälkeen taas menoksi ja sahan käy oikasti kuumana - eikä bensa keitä.

Jonssia ei kuulemma kannattaisi ostaa näitä kauppojen myymiä edullisempia amerikanmalleja, kun niiden kanssa on riesaa tavallista enemmän. Ovat enemmän semmoisia mäkkisahoja, mutta jos se riittää, niin sitten. Kysyin sitä konepäivillä edustajaltakin ja hän ei suoraan myöntänyt, että pa*oja ovat, mutta ei olisi itsekään ostanut kahdesta samankokoisesta sitä jenkkimallia, vaikka oli selvästi halvempi. Kertomansa mukaan on ollut jotakin ongelmia niiden kanssa, laatu vaihtelee liikaa, mutta ison veden tällä puolen tehdyt on olleet kunnollisia. Jenkkimallin tunnistaa moottorin kuutioihin nähden halvemmasta hinansta ja kuorien hieman erilaisesta muotoilusta, noin päällepäin. Kai se jossakin tyyppikilvessä tms. lukeekin. "Made in USA - osta mieluummin HUSA".

Toinen saha minulla on rankahommiin ja harvennuksiin, Huskin 339XP. On kevyt ja siten mukavampi tuolla risukossa touhutessa. Teho piisaa kyllä ei-urakkamallin tukinkaatoonkin. Stihl MS200 mainitaan puheissa tuon Huskin 339XP:n vaihtoehdoksi ja usein sitä paremmaksikin. Makuasia sanoisin, ainakin Huski on toiminut ihan OK kaikilla keleillä. Yhdellä tutulla on tuollainen Tilhi ja kehuu sitä siinä missä minä Huskia. Pitäisi vissiin vaihtaa viikoksi päikseen ja kokeilla kaverin sahaa. Nämä taitaa olla nykyisin kyllä siellä n. 600e hintaluokassa.

Eikös Partnerit olleet myös Elektrolux-konsernin tuotteita, kuten Huski ja Jonssi, mutta taitaa nykypartnerit tulla sieltä ison veden takaa ja laatu samaa kuin Jonssin halpamalleissa?


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on

sisua45
04.04.2007, 12:33
Stihlin puolesta liputtaisin myös. Aina on käymään lähtenyt, vaikka se on jo vanha.

Size [u]does</u> matter, Sisu A-45 (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=35014)

Heguli
04.04.2007, 13:06
Itse hankin Stihlin mallin MS 180 mökkikäyttöön. Mahdottoman kevyt ja näppärä mutta tehoakin löytyy ihan kotitarpeiksi. Jos vähänkään enempi on sahattavaa niin sitten isompaa mallia peliin, eli vaikkapa MS 250.

Älä hyvä mies osta sähkösahaa. Tai jos ostat niin muista hankkia samalla 1,6 kilsaa jatkojohtoa :)

Tuollainen uusi Stihl kestää kevyessä käytössä käsittämättömän kauan ilman ongelmia. Ja eniten aikaa sahojen kanssa menee kuitenkin teräketjujen kanssa pelaamiseen. Ja tunnetusti sähkösahassakin on teräketju.

Tumpula Racing Team

Nerd-O
04.04.2007, 15:01
Nyt järjestyi sähkösaha lainaan vanhuksilta. Pitääpä kokeilla tekeekö sillä mitään.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

Käyttäjä
04.04.2007, 16:44
quote: Älä osta mitään muovisella kampikammiolla olevaa, jos ostat sahan pitkäksi aikaa.
Ite ostin muovisella kampikammiolla olevan huskin 345 mallisen eikä oo mitään pahaa sanottavaa.
joskus n:5 vuotta sitten kun oli syksyllä ne penteleen kovat myräkät ja puuta kaatu oikein kunnolla,niin olin raivaamassa pari-kolme viikkoa yhtäkyytiä myrskytuhoja ko.sahalla.
Puut ei ollu mitään pikkurankoja.
Ainoo mikä tuli vastaan oli se et kun runkojen päälle sato hieman puuterilunta niin saha imas sitä hieman sisäänsä,kun ei ollu lumisuojaa,ja alko kenkkuilemaan sillon tällön.
sen jälkeen tehty penteleesti polttopuuta ja ja muuta sahuu hommaa...

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Reetu
04.04.2007, 16:54
Kestävyydeltään sähkösahalla ei varmasti pääse samoihin tuntimääriin samoilla huoltokustannuksilla mitä moottorisahalla.

Rajoittaa lisäksi polttopuiden teon sähkön lähelle. Huono ottaa savotoita mistään, vaikka olisi kuinka hyvää koivurankaa ilmatteks tarjolla.


RUMARACING
TROOPER 2.8, SJ410

jamppa.w
04.04.2007, 17:14
loppujen lopuksi niissä husseissa ja jonsseissa joissa on kanpikammion pohja muovia, on aika vähän vikoja jotka johtuvat siitä että on muovia. yleisin vika on että on harrastelija saha ja sillä ruvetaan pätkimään ranka kasaa kaasu pohjassa,niin silloin se ylikuumenee ja kilkkaa kiinni. toinen vika on vanha pensa,se laiskistuu ja jos sillä saa sahan käymään niin saha käy todella laihalla ja leikkaa kiinni. yleinen vika näin keväällä kun mökkiläiset rupee sahaileen vanhoilla pensoilla. toinen mikä nykyisessä pensassa/kumiosissa on havaittu on että polttoaineletkut ja kaasuttimen kalvot menevät pilalle jos saha on vähäisessä käytössä. valmiit pienkone polttoaineet säilyvät pitkään ja pitää kalvot kunnossa mutta on kolme kertaa kalliimpaa kun normi pensa.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

04.04.2007, 17:17
hussen 242=moottorisaha

Note! This message was posted anonymously!

jamppa.w
04.04.2007, 17:21
quote:
hussen 242=moottorisaha

niinhän se on mutta kun ei saa enään uusia ja mitä saa on yleensä ammatti miesten jäljiltä.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

04.04.2007, 18:13
quote:
quote:
hussen 242=moottorisaha

niinhän se on mutta kun ei saa enään uusia ja mitä saa on yleensä ammatti miesten jäljiltä.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

valitettavaa mutta totta.

Note! This message was posted anonymously!

Rälläri
04.04.2007, 18:17
Nerd-O ostaa vaan pokasahan ja kirveen <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
jos vaa vähän puita.



__________________________
SLCK #357
Läpi vaikka harmaan kiven.
Sisulla puristaa vaikka kivestä vettä.

Edited by - Rälläri on 04/04/2007 19:22:22

Reetu
04.04.2007, 18:24
Yksi sahan tappaja on myös karsta. Sahataan seoksilla mitkä on mitä sattuu, eikä putsata karstoja säännöllisesti, niin se on moro männänrenkaille. Ainakin jonsseissa.

Muoviset kampikammiot näyttää kyntensä vasta kun rupeaa ikä painamaan, reilussa käytössä saha kerkeää olemaan loppu jo muuten ennenkuin ne ongelmat tulevat vastaan.

Itse sahaan nykyisin pienkonebensalla, vaikka onkin kallista. Totesin että tulee pitkässä juoksussa halvemmaksi, kun ei muista syksyllä vaihtaa niitä erikseen tankkiin kuitenkaan kun talvella en sahaa tarvia. Keväällä kun muistuu saha mieleen, niin tavallisilla nykybensoilla on turha kuvitellakaan että saha lähtisi toimimaan ilman ongelmia.

RUMARACING
TROOPER 2.8, SJ410

PikkuMyy
04.04.2007, 18:38
Hyvin lähti Stihl käymään ja nätisti käy ja kukkuu vaikka vanha onkin. Huomenna kaatuu äidin tontilta puita.

Paha paikka...sinne!

Rassi
04.04.2007, 18:40
Itse oon tykästynyt huskuihin.55nen tukkihommiin ja 340nen ranka ja ropsimehtään.Ja raivaussahkin on yllätys yllätys samaa merkkiä.Echokin on yks kappale eikä sekään ole huonompi valinta.Stihleistä huonoja kokemuksia nuoruusvuosilta.

jamppa.w
04.04.2007, 18:48
ennen vanhaa siis tossa 70luvulla oli stihllissä vähän sanomista. mutta nyky päivänä on moni ammatti metsuri vaihtanu hussen stihliin kun tossa nykyisessä 300 sarjassa oli lapsenvikoja kun se tuli myyntiin.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

Nerd-O
04.04.2007, 21:27
quote:
Nerd-O ostaa vaan pokasahan ja kirveen <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
jos vaa vähän puita. Itseasiassa ostin tänään oikeen Fiskarssin kirveen ja vesurin. Saa hyvät alennukset Kärkölän paikallisesta Rautiasta <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Mut pihasta pitäisi kaataa kolmisen kipaletta melko isoja puita. Niitä ei ihan jaksa kirveellä tai sahalla sahailla sen jälkeen kun ne on kaatunut. En tie mihin tuuppaan ne niistä tulevat polttopuut.. Noh. Tonttia riittää, joten kyllä ne sinne jonnekin kulmaan mahtuu.

Keikkasin vanhuksilta Stihlin moottorisahan itselleni samalla reissulla kun keikkasin niiltä kaksi Partnerin sähkösahaa. Sähkösahalla meinasin vähän isommat pensaat vetää sileeksi. Niissä on jo melko paksu varsi, joten niitä ei ihan heti vedetä poikki kirveellä tai vesurilla. Stihlillä sitten jyräillään niitä isoja puita poikki. Ostin muuten sahan keikkaus reissulla Tarjoustalosta 60m sähköjohtoa, joten pääsee vähän kauemmas siitä talosta tarvittaessa sahaileen <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Oli muuten tarjoustalossa myynnissä jonkin asteinen automaattiteroitin moottorisahalle. Oli hienon näköinen myyntipaketti, mutta jäi ostamatta. Ei tainnut olla edes kallis. Joku 40e tais maksaa.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

jamppa.w
04.04.2007, 21:45
eipä kannata ostaa niitä halpoja teroituskoneita. jossain kattelin sellasta pakettia niin siinä ainakin oli väärän kokoisia teroitus laikkoja. osta ennemmin ihan tavallinen viila viilanohjaimen kera,vähän ajan päästä voit sitten heittää sen ohjaimen mäkeen.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

L-200
05.04.2007, 08:02
OT.

Hae sit sieltä rautakaupasta kuormalavoja sinne polttopuupinon alle.
FIN-lavoja tuskin saat koska niitä kierätellään, vähän kuin tämä kotoinen pullonpalautus systeemi.
Sensijaan EUR-lavat eivät kierrä vaan ne tuppaavat pinoutumaan varastojen seinustoille.
jos löytyy jämälankkua niin lavat niiden päälle ja siihen vaan pinoaa halot kuivumaan, pino tuulettuu joka puolelta ja kuivaa hyvin.
Rapinaressua päälle sit syksyllä niin ei sade vesi kastele puita, sama juttu talven ajaksi.
Sit ressu ei saa peittää koko pinoa vaan päällysosan.

-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/L-200-pikku%20pajero.JPG

05.04.2007, 16:19
Eti lähistöltä joku oikee metsuri , se kaataa puut kossupullolla ja pätkit sitten itse pienemmiksi. Itsellä Stihl (oliko 260?) Farm Boss. Jollakin on muskelivene , mulla muskelisaha. Bensaksi paikallinen käskee 98:n 2,5 % seoksella. Stihleihin saa sillointällöin uusia bensaletkut, liekö vika satunnaisessa käytössä vai missä?

Note! This message was posted anonymously!

Heguli
05.04.2007, 16:28
quote:
Rapinaressua päälle sit syksyllä niin ei sade vesi kastele puita, sama juttu talven ajaksi.
Sit ressu ei saa peittää koko pinoa vaan päällysosan.

Jos haluaa tehdä oikein viimeisen päälle hyvän pinon, niin tekee puupinon päälle laudoista tai rangoista kaltevan "ristikon" ja vasta sen päälle sujauttaa pressun. Eli siis puupinon ja pressun väliin jää vaikkapa 10 cm tilaa. Kosteus kun tiivistyy tuon pressun alapintaan niin olisi hyvä jos se tuulettuisi taivaan tuuliin, eikä lirisisi puupinoon.

Tumpula Racing Team

Kovakalu69
05.04.2007, 16:28
quote:Stihleihin saa sillointällöin uusia bensaletkut, liekö vika satunnaisessa käytössä vai missä?


Syy on siinä koska ne orginaali bensaletkut ei kestä nykyajan pumppupensaa.<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>
Faija nimittäin vaihtoi toissakesänä omaansa ja mun omaan uudet letkut kun entiset syöpyivät rikki.

-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-

-EUvostoliitto. Toverismin toinen mahdollisuus!-

-Metallimusiikki on pelastanut monet Jeesukselta-

http://www.petrisimolin.com/smiley/moon3.gif

pötkö
05.04.2007, 17:14
osta husse ei tarvi vaihtaa letjuja mut ei tilhiäkä moittia tarvi ja kestäähän tollanen metsurin vanha koti käytös ja vähän kovemmassakin käytös varmaan kauemmin kun mikää sähkösaha/muu halppis tai voi sen aina moteissa mitata.

jamppa.w
05.04.2007, 18:01
kyllä ne letkut menee hussessakin samallalailla.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

Nerd-O
05.04.2007, 18:02
quote:
Eti lähistöltä joku oikee metsuri , se kaataa puut kossupullolla ja pätkit sitten itse pienemmiksi. Niitä tuolla päin oletettavasti riittää. Mutta melkein samalla vaivalla sinne sais metsäkoneen. Sillä ei mene kuin hetki niissä kaikissa puissa <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Mut pitää nyt vähän harrastella.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

sjeeppi
05.04.2007, 18:16
no asiahan on niin että tuu käymään niin saat kunnon pelin ja huollot ja takuut pelaa. Tiedoksi kaikille offareille, privaattina postia ja saat kunnon alennuksen, nikki esiin ja homma toimii, meillä on OFFAREIILLE HYVÄT TARJOUKSET

STILL PLEIS VIT TRAKS !

jamppa.w
05.04.2007, 18:25
samat sanat offareille erikois kohtelu.



---------------
SE ON VOI VOI !
---------------

HiluxMan
05.04.2007, 19:05
Kukaan ei ole kehunut Sachs Dolmaria, itellä olikohan se nyt 109, kumminkin semmonen puoliammattilaismalli ollut nyt toistakymmentä vuotta . Tehty polttopuita kohtuullinen määrä. Ei ole ollut mitään ongelmia, jolla perusteella pari kesää sitten ostin saman merkkisen raivaussahan. Hyvin on sekin toiminut.

HiLux 3.0 V6 vm.1988
Pajero 2.8 GLS A 1998
-SLCK #63-

Tumi
05.04.2007, 19:21
Dolmar PS-4600 S, mitäpä sitä kehumaan.

Sami_V
05.04.2007, 19:27
Dolmar 115 löytyy eikä moitteen sanaa ole.

Partnerikin löytyy mut on niin huono ettei siitä viitti ees puhua.




http://www.maplehill.fi

sjeeppi
05.04.2007, 20:15
ja ostakaa MAKITA .... seuraavalla kerralla

STILL PLEIS VIT TRAKS !

kingkuppi
05.04.2007, 21:07
Iät ja ajat olen käyttänyt Stihl 34:ää, ja hyvin on pelannut. Tässä sahassa on kaasu sitä
varten, että puun paksutessa annetaan lisää hanaa!

koppis
05.04.2007, 21:46
Meitin mökillä on partneri laulanut jatkuvasti jo muutaman vuoden eikä mitään vikaa oo ollu... vaikka peini mökkisaha onkin sillä saa kaadettua isoja kuusiakin kun on terä kunnossa.

Rankka työ vaatii rankat huvit.

Laakiaasi
05.04.2007, 22:13
http://www.hattijahunen.com/chainsaw.html
tuohan olis kyllä varsin käytännöllinen

AJK
06.04.2007, 09:35
Ei kannata ostaa mitään kallista merkki sahaa, ostat jonkun halppis sahan ja ei muutakuin kovaa käyttöä, mitä joku sunnuntai sahailija tekee jollain ammattilais sahalla, turhaa rahanmenoa. Jotkut insinöörit saa sahan huoltamisenkin tuntumaan sellaiselta taiteelta että siihen menis puolipäivää. Terän teroittelu on ihan turhaa kun sillä terällä voi sahata pitkään vaikka leikkuu nopeus on laskenutkin ja ostaa vaan uuden teräketju kun niitä saa 10 eurolla. No ilmaputsarin kun jaksaa putsata kerran vuoteen niin ei mitään ongelmia.

Itse ostin 8 vuotta sitten Poulan merkkisen halpasahan ja olen sillä sahaillut puu/sähkö lämmitteisen omakotitalon puut ilman mitään ongelmia. Joku pienkone bensakin on ihan turhaa hifistelyä, itellä on nytkin sahassa 6 vuotta vanhaa bensaa veneen tankista ja joku 4% seos teboilin halppis 2t öljyä ja hyvin pelaa.

Ps. ei sitten mitään herneitä nenään puolin tai toisin, ja aina määrää yhden laadun korvaa mennetullen.

sjeeppi
07.04.2007, 07:41
Dolmarin kanssa on pelattu muutama vuosi ja kyllä laatu on kohdallaan, uusia malleja odotettavissa jälleen. PS 4600 S ja PS 5000 teki kilpailijoille sen mitä pitikin ja ammattimetsurit ovat vaihtaneet sahojaan takaisin Dolmariin.

Jeeppi se olla pittää !

sjeeppi
07.04.2007, 08:00
Joo viimekesänä aiheutti DOLMAR jo hämmennystä, sahauksen SM-kisoissa, vierellä on Jonsered, siis videon pätkä 3 towerissä, katsokaa

JEEPILLÄ, vaikka suohon

Jontte
08.04.2007, 11:20
Onko kellekkään tuttu merkki Shindaewa? Itsellä ollut ammattikäytössä. Saha on täysin ammattikäyttöön tarkoitettu. Hinta n. 1/2 huskuun tai sthiliin verrattuna.
Metallirunko ja vahva moottori.
Viime talvena taisi olla koneviestissä vaihteeksi "halppissaha" vertailuja. Mukana mm. shindaewa, dolmar, echo, ym. Lukemisen arvoista. Kaikki mökkisahat kannattaa unohtaa. Niillä voi olla ongelmia saada sahattua isompi pölky kahtia, vääntö ei riitä ja kytkin palaa.

Nerd-O
08.04.2007, 21:52
Nyt on sahailtu koko päivä. Stihl oli jeez niin kauan kunnes erään puskan varren sisään oli jotenkin kivi kasvanut. Oli sitten melkein heti entinen terä <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Toinen Parterin sähkösaha oli myös ihan hanurista. Oli niin helvetin hidasta sahailla sillä mitään. Mutta se toinen oli kyllä jotenkin turbotettu versio. Sillä meni puut vauhdilla poikki :) Myöskin tuollainen oksasilppuri oli tosi pätevä kun pihaa raivailtiin puskista ja puista. Vielä kun Maajussi roudasi traktorinsa hakesilppurilla pihalle niin sai isompaa rankaa silppuriin. Kiitokset Maajussille traktori avusta. Huomenna rykästää ilmeisesti samaisella traktorilla juurakot mäkeen :) Kuvaa hommasta vähän myöhemmin kun saa toisella koneella joku kaunis päivä kuvat purettua.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

Nerd-O
08.04.2007, 22:16
Piti sitten purkaa kuvatkin toisella koneella ja tuuppaa osa nettiin.

Tämähän oli siis lähtökohta. Taloakin näkyy hieman.
http://www.metsaan.com/temp/karkola/5.jpg
http://www.metsaan.com/temp/karkola/6.jpg

Tälläistä sai tänään aikaiseksi suurimmaksi osaksi sähkösahoilla.

http://www.metsaan.com/temp/karkola/1.jpg

Siinä näkyy Maajussin hieno traktori :)
http://www.metsaan.com/temp/karkola/2.jpg

Sähkösahalla jyrätään tuollainen kanto vähän pienemmäksi. Taustalla näkyy muuten hienosti "metsää". Ja kun kerran metsää on niin piti ottaa siihen oikeen metsävakuutus. Maksu on huikea 10€/vuosi <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> En tie tekeekö sillä vakuutuksella tuollaisella tontilla yhtään mitään, mut voinpahan kehua olevani metsän omistaja.
http://www.metsaan.com/temp/karkola/3.jpg

Lopputulos päivän touhuamisen jälkeen. Hieman muuttui piha.
http://www.metsaan.com/temp/karkola/4.jpg

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

kristian
08.04.2007, 22:27
.

#205 slck ry,
pähämä ry,

Edited by - kristian on 09/04/2007 21:05:01

Heguli
09.04.2007, 18:21
quote:
En tie tekeekö sillä vakuutuksella tuollaisella tontilla yhtään mitään, mut voinpahan kehua olevani metsän omistaja.

Nyt kun sahat ja isäntä on sopivasti "kuumina", niin metikköön saisi hetkessä oivat ajourat :)

Tumpula Racing Team

Taro92
09.04.2007, 18:33
Mulla on ollut kymmenen vuotta saksalainen halpissaha, tulpan ja teräketjun oon vaihtanu joka vuosi, muuta remonttia ei oo vielä ollu, missähän vaiheessa ne halpissahan viat alkavat tulla riesaksi? Sahalla tulee tehtyä joka vuosi puulämmitteisen talon polttopuut. Seoksia pitää toisinaan säädellä sään mukaan kaikissa sahoissa.
Seuraavastakaan sahasta en varmasti maksa paria sataa enempää.

Nerd-O
09.04.2007, 21:00
quote:Nyt kun sahat ja isäntä on sopivasti "kuumina", niin metikköön saisi hetkessä oivat ajourat :) On vaan nuo jojotat niin epäluotettavia pelejä. Merkkaa nimittäin tällä hetkellä öljyllä joka paikan minne sillä ajelee <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> Mut kyllä tuonne sälleille mönkijä rata tehdään.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

L-200
09.04.2007, 21:01
Tossa ylimmäsääs kuvassa näkyvä puu joka on ihan seinän vierellä kasvamassa. Pois se siitä ja joutuin ellet nyt ihan välttämättä halua jonkun vuoden päästä olla paikaaamassa juuraston rikkomaa perustusta talostasi.
Sellainen nyrkkisääntö että seinänvieressä on vain salaoja ja sadevesikaivot ja siitä n. 7-8m päästä on puita vasta kasvamassa.
Puiden juuret tuppaavat leviämääm isolle alueelle, nimim tallinnurkka koivunjuurten muokkaama.

-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/L-200-pikku%20pajero.JPG

Nerd-O
09.04.2007, 21:08
quote:
Tossa ylimmäsääs kuvassa näkyvä puu joka on ihan seinän vierellä kasvamassa. Pois se siitä ja joutuin ellet nyt ihan välttämättä halua jonkun vuoden päästä olla paikaaamassa juuraston rikkomaa perustusta talostasi. Kaikki puut on poistettu talon vierestä. Enkä tie saako tuollainen juurakko paljon vahinkoa tuohon taloon aikaiseksi. Seinät on nimittäin puolimetriä paksuja ja menee maan alle joku parisen metriä. Tuohan on siis kivitalo vielä.

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

L-200
09.04.2007, 21:19
Hitaasti ja varmasti, menee.
On tuo tallinkin perustus noussut kun on koivun juuri sitä nostanut, samoin koko piha-asvaltti on kohta sitä luokkaa että ei parane cr-v:llä pihaan tunkee kun joutuu patteja väisteleen...

Hyvä vain että on seinänvierukset siivoiltu puista.

-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/L-200-pikku%20pajero.JPG