PDA

View Full Version : Koppimopoo hankkimassa


Nerd-O
04.03.2004, 17:15
Tuossa pomo antoi tehtävän että firman "nörteille" pitää saada kuljetusväline millä viedä atk roinaa talosta toiseen. Eikä se sais olla mielellään auto (käyttökulujen vuoksi) vaan vimpain missä atk härpättimet olis suojassa sateelta ja lumelta. Sillä pitäs myös talvella päästä eteneen. Mielellään ei saisi olla kauhean iso kun pitäs jalkakäytävillä pörräillä lähinnä. Kuljetuskapasiteettia pitäs olla ainakin parin 21" näytön verran ja pari konetta siihen mukaan vielä.

Itselläni ei tullut oikeen muuta mieleen kuin tämä
http://www.sportstyle.fi/data/261.jpg
Etuina olis erittäin pienet käyttökulut, tuo kun kerran on mopo. Ostohintakin oli "vain" hieman päälle 5000€. Lavalle mahtuu kamaa sitten ihan hyvin. Soitin vaan tuonne firmaan niin eivät runkkarit antaneet koeajoon tuollaista. Pitäs muka niiden pihassa pörräillä sillä. Aikas nihkeetä on että ostan laitteen mitä ei olla kokeiltu hommissa mitä varten se hankitaan.

Aattelin että mönkijä vois olla yksi, mut se ei taida olla toimiva. Kyytiin ei mahdu mitään ja peräkärry viritys tuskin toimii. Tosin siinä olis kyllä firman metsä vieressä, että vois jätkien kanssa tehdä sinne rata minne mennään työpäivän päätteeksi kokeileen kellotella uusia ennätyksiä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Käsittääkseni sen ei välttämättä tarvi olla edes rekisterissä. Firman kaikki talot (5) kun on aidatun alueen sisällä, joten ei kait sen rekisterissä pidä olla? Niin ja firma kun vielä omistaa ne maa-alueet.

Joten oisko jollain ideaa mikä vois olla hieno peli tuohon hommaan? Kerrankin pääsee firman ajalla testaileen kaikkii kivoi leluja <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

IironSika
04.03.2004, 17:53
Myy omas niille käyttöoikeudella, eikös se täytä kaikki vaatimukset<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Micke
04.03.2004, 17:56
Kävin kerran työnpuolesta kokeilemassa kyseistä vempeletä. Oli silloinkin sama juttu että vain heidän pihalla. Jos siitä ei muuta voi sanoa niin sen voi että oli aika karmea. Jos paljon joutuisi ajamaan niin korvasuojat mukaan. Karreominaisudet eivät myöskään ollet kohdallaan. niillä oli myös avomalli jossa oli joku hassu karjarauta(?), katumarauta sekä helmasuoja, taisi mallin nimi olla "offroad".
Ei siinä ihan tiennyt että pitäiskö itkeä vai naura...
T:Micke

Micke
04.03.2004, 18:01
Tämä on kätsy..
http://www.deere.com/en_US/ProductCatalog/GT/series/gt_std_uv_series.html
Micke

kharju
04.03.2004, 20:10
Eikö tällänen olisi just passeli:

http://www.riksa.hu/images/sziget3.jpg

Tytöt toimistoon ja kundi kärräämään kamaa ympäri korttelia. Tohon vois vielä tehä pressusta seinät niin ei tuiskukaan haittaisi. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Oikeesti tollanen gatori vois olla aikas näppärä peli tommoseen. Ja sillä vois käydä siellä metikössäkin kokeilemassa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>.

-Pajerolla metsään ja Zetorilla pois- http://www.my-smileys.de/smileys_1/autofahrer.gif

Nerd-O
04.03.2004, 21:53
quote:
Tämä on kätsy..
http://www.deere.com/en_US/ProductCatalog/GT/series/gt_std_uv_series.html
Micke Saakohan noita jostain suomesta? Joku kate pitäs tuohon saada..

Tuleeko tuohon polkupyörä viritykseen tytöt kaupan päälle?

Pitää tuota lavavimpainta käydä sit kokeileen niiden pihalla. Ilmeisesti ne ei halua sitä muualle testiin. Ajoahan sillä ei loppupeleissä tule paljoa. Talot on melkein vierekkäin niin ei siinä montaa sataa metrii tulis ajoa edestakaiselle reissulle.

Mut sit jos tuollaista ei osta niin sehän on pakko ostaa jokin auto. Kusinen leasing systeemi antaa vaihtoehdoiksi vain jojotzun, renaultin, vw, audi ja öpel. Renaultilta sais kangoon neliveto mallia <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Vois ottaa sen veijolle testiin. Pitäähän se tietää pääsekö sillä katukivetyksen yli vai ei. Juup. Kait se joku kangoon kaltainen virityspitäs sit olla. jojotzu yaris verso, öpel combo.. ööh.. vw:llä ei taida olla mitään?

Ohhoijaa..

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

anttir
04.03.2004, 23:04
quote:
quote:
Tämä on kätsy..
http://www.deere.com/en_US/ProductCatalog/GT/series/gt_std_uv_series.html
Micke Saakohan noita jostain suomesta? Joku kate pitäs tuohon saada..


Joo, olisin ehdottanut tuollaista itsekin (heti suzukin jälkeen, sekin täyttää kaikki ehdot niinkuin muutkin myös jo huomasivat) mutta oli liian kiire päästä virittämään työvaloja kiinni autoon. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Noita nimittäin näkyy Helsingissä silloin tällöin kesällä. En tiedä ovatko kaupungin vai jonkun firman, mutta kadunvarsien istutusten hoitotöissä olen nähnyt. Vaimollekin sanonut, että "tahtoo tuollaisen!" Tuohon kun tekisi tosiaan pressusta taakse suojan, ja laittaisi työvaloja eteen ja taakse, ja suzuki-mittaluokan sähkövinssin nokalle, niin olisi kyllä melkoisen mairea vekotin... kytkettävät tasauspyörästöjen lukothan niissä olikin jo. Ja huomasithan että hintaa jenkeissä ei ole kuin US$6.000-10.000.

Hmm... &lt;google&gt; Suomessa myy Agrimarket; http://www.agrimarket.fi/main.cfm?iA=1067

Voi jumankeuta... nyt meni yöunet:
http://www.agrimarket.fi/Liitetiedostot/Pics/GATORmudassa.jpg
(apparia taitaa vähän pelottaa)


--
Antti R.
1978 HJ-45LP

anttir
04.03.2004, 23:09
En osaa päättää onko kuvissa keskimmäinen "Military"... eikun "Trail"-versio hienompi kuin perusversio...:
http://www.agrimarket.fi/Liitetiedostot/Pics/GATOROHJAAMOlappee.jpg

Mustat vanteet tekee "häijyn" näköiseksi... huomatkaa ensimmäisen kuvan karjapuskuri...! Saa olla pientä karjaa... :)

Kuinkahan paljon tämä ihastus perustuu siihen, että tuo nokka näyttää ihan melkein miniatyyri-Land Cruiserilta...

--
Antti R.
1978 HJ-45LP

Intiaani_Chief
04.03.2004, 23:12
quote:
En osaa päättää onko kuvissa keskimmäinen "Military"... eikun "Trail"-versio hienompi kuin perusversio...:

Mustat vanteet tekee "häijyn" näköiseksi... huomatkaa ensimmäisen kuvan karjapuskuri...! Saa olla pientä karjaa... :)

Kuinkahan paljon tämä ihastus perustuu siihen, että tuo nokka näyttää ihan melkein miniatyyri-Land Cruiserilta...

--
Antti R.
1978 HJ-45LP



Ja sitten niissä on BFG:n renkaat... voi itku :)



Jeep Cherokee Chief 1988 4.0l CommandTrack+np231 automatic.

Pauli
04.03.2004, 23:20
[/quote]

Ja sitten niissä on BFG:n renkaat... voi itku :)



Jeep Cherokee Chief 1988 4.0l CommandTrack+np231 automatic.
[/quote]

Interco tekee noihin swampereita, mm. wampire ois aika hyvä tollaseen.<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

- Suzuki projekti on pantu jäihin - (ainakin toistaiseksi)

anttir
04.03.2004, 23:24
Joo, sehän olisi selvä, että ensimmäinen pysähdys Agrimarketin jälkeen olisi Offivaruste... <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

--
Antti R.
1978 HJ-45LP

AVRO
05.03.2004, 00:26
http://www.airport-technology.com/contractors/groundequipment/rofan/rofan3.html

Tuommoisia saa koppimallinakin, hindura voi sit olla jotain... mutta eikös kompjuutterifirmoilla ole hilloa?

Life sucks, then you die...

JiiPee
05.03.2004, 13:06
quote:
Tämä on kätsy..
http://www.deere.com/en_US/ProductCatalog/GT/series/gt_std_uv_series.html
Micke


Jos tuommoisia alkaa tulemaan metsässä vastaan, niin pitää muistaa kerrata vähän metsästäjän opasta ennen ensi syksyä <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

http://www.hunting.net/ecard/73.jpg

MHS
05.03.2004, 21:18
Hei Nerdo eiks projekti ois pop
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/MHS-piaggio.jpg

Nerd-O
05.03.2004, 21:24
quote:mutta eikös kompjuutterifirmoilla ole hilloa? Mutkun ei oo kompuutteri firma. On kaivos firma tai noh. Nykyään se on kait lähinnä teknologia firma tai ainakin siihen ne pyrkii.

Hmm.. Tuo gatori vimpain vois olla ihan jeez. Mitähän sellainen mahtais maksaa? Agrin sivuilta en pikaisesti hintaa löytänyt. Mut tälläisen hienon virityksen kuvan löysin webistä
http://www.calvertcountyfair.com/fair_2001/images/JohnDeereGator.jpg
Kyllä tuolla ois upee pihalla pörräillä <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

Tälläisellä kopilla kun sen varustais ja vielä tuohon perään jokin samankaltainen suoja niin koneet sais sateella suojassa toiseen taloon.
http://www.800cabline.com/customprod_images/john6a.jpg

Nooh. Pitääpä vielä tutkia. Tänään kävin katteleen tuota aikaisempaa koppimopoo. Testijoa ei voinut suorittaa kun koppi oli lumen peitossa lumikasassa. Aika ahdas koppi oli. Pää katossa kun siellä istuskeli. Se huikean mahtava lämmitin mikä on lisävarusteena on bilteman (tai ainakin sen näköinen) 12v tupakansytytin sähkölämppäri. Varmaan huikean tehoinen. Mut jos se lumessa etenee yhtään niin aika vahvoilla se vimpain on. Sillä kun ei tarvi muuta tehdä kuin viedä tietokoneita toiseen taloon, mikä on melkein vieressä. Vielä kun tuo hinta on aika minimaalinen. Eihän tuolla hinnalla tahdo saada firmalle kunnon servereitäkään. No joo. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Tosin jos tuollaisen hankkii niin voipi olla että it-osaston arvostus tippuu pahasti miinukselle.. "siellä ne taas sillä härpättimellä ottaa kisaa.." <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Kovasti ne yritti hondan mönkkäriä saada myös myytyä. Lavallista versioo. Mut aikas pieni lava se oli kun vertaili tuon apettimen lavaan.

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

POHTO
05.03.2004, 21:37
hei MHS oisko tollainen projekti minkä hintainen. tolla olis aika pähee painaa tätä neljän kilsan työmatkaa. piaggiolla vois kyllä katu-uskottavuus kärsii mut saishan sen suskan kanssa palautettua.

Jeesus loves you? Everyone else think that you are an ASSHOLE...

MHS
05.03.2004, 21:49
Gaaattori on tarjoushintaan muistaakseni 11 900egee

Laita POHTO vaikka privana joku tarjous tosta vessasta jos oikeesti kehtaisit tolla ajaa ;)

06.03.2004, 02:52
Näytti gatorit olevan tarjouksessa 15.4.2004 asti agrimarketissa eli 4x2=7,900,- 6x4=9,900,- 6x4D=11,900,- T:J

Note! This message was posted anonymously!

Larha
06.03.2004, 06:18
quote:
Tuossa pomo antoi tehtävän että firman "nörteille" pitää saada kuljetusväline millä viedä atk roinaa talosta toiseen. Eikä se sais olla mielellään auto (käyttökulujen vuoksi) vaan vimpain missä atk härpättimet olis suojassa sateelta ja lumelta. Sillä pitäs myös talvella päästä eteneen. Mielellään ei saisi olla kauhean iso kun pitäs jalkakäytävillä pörräillä lähinnä. Kuljetuskapasiteettia pitäs olla ainakin parin 21" näytön verran ja pari konetta siihen mukaan vielä.

Itselläni ei tullut oikeen muuta mieleen kuin tämä

Etuina olis erittäin pienet käyttökulut, tuo kun kerran on mopo. Ostohintakin oli "vain" hieman päälle 5000€. Lavalle mahtuu kamaa sitten ihan hyvin. Soitin vaan tuonne firmaan niin eivät runkkarit antaneet koeajoon tuollaista. Pitäs muka niiden pihassa pörräillä sillä. Aikas nihkeetä on että ostan laitteen mitä ei olla kokeiltu hommissa mitä varten se hankitaan.

Aattelin että mönkijä vois olla yksi, mut se ei taida olla toimiva. Kyytiin ei mahdu mitään ja peräkärry viritys tuskin toimii. Tosin siinä olis kyllä firman metsä vieressä, että vois jätkien kanssa tehdä sinne rata minne mennään työpäivän päätteeksi kokeileen kellotella uusia ennätyksiä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Käsittääkseni sen ei välttämättä tarvi olla edes rekisterissä. Firman kaikki talot (5) kun on aidatun alueen sisällä, joten ei kait sen rekisterissä pidä olla? Niin ja firma kun vielä omistaa ne maa-alueet.

Joten oisko jollain ideaa mikä vois olla hieno peli tuohon hommaan? Kerrankin pääsee firman ajalla testaileen kaikkii kivoi leluja <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

Eikös tämä tämmönen http://www.sportstyle.fi/ligier/ olis aika valmis paketti tarpeisiisi ja vieläpä dieselinä ilman veroa mopon vakuutuksilla elikkäs halpoja kilometrejä tiedossa.
Tällä pääsisit kuriirihommiin ympäri kaupunkia eikä olisi edes kovinsuurta kaatumavaaraa neljän pyörän ansiosta.

Ja mopoikäiselle jälkikasvulle tuossa olis myös potentiaalia, sais tytöt kyytiin ja ei haittais sade eikä pakkanen.
http://www.sportstyle.fi/data/195.jpg

Siihen sit Boggerit alle ja kuristukset koneesta poikkeen ni avot jopa tulee makee maastomopo!!!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Nerd-O
07.03.2004, 11:56
quote:Hei Nerdo eiks projekti ois popProjekti ei oikeen sovi firmalle. Se pitäs olla valmis peli <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Mut tiedän montakin ostajaa tuollaiselle vimpaimelle. http://www.kaapioautoyhdistys.fi. Serkku vois olla kovin innostunut tuollaisen ostaja. Sillä on jo ennestään yksi lava vespa ja jokin toinen koppivimpain.

quote:Eikös tämä tämmönen http://www.sportstyle.fi/ligier/ olis aika valmis paketti tarpeisiisi ja vieläpä dieselinä ilman veroa mopon vakuutuksilla elikkäs halpoja kilometrejä tiedossa. Kattelin sitä viimeksi kun kävin tuota apee katteleen. Oli samassa paikkaa myynnissä. Sen hinnallahan saa jo pikkuauton. Mielummin pikkuauto kun tuollainen. Ja mitä tuli siinäkin istuttua ja käynnistettyy moottori niin ei sillä eteenpäin voi mennä ellei ole kuulosuojaimia. Niin karmee meteli siitä moottorista tulee. Tilaakaan ei ollut paljoa. Ei sinne takaluukkuun mahtuis kunnolla edes 21" monitori laatikoineen. Apen lavalla menis varmaan neljä sellaista laatikkoa :)

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

VinoTinto
07.03.2004, 23:21
Suosittelen Yamaha golf-autoa sisäiseen liikenteeseen.
Joko sähköisenä tai polttomoottori versiona.
Katettu peräkärri perään ja menoksi!
Eikä maksa maltaita.
Pai tu vei,vaihtakaa ne putkinäytöt littunäyttöihin, niin säästätte kuljetuskalustossa...

Nerd-O
08.03.2004, 21:38
quote:Pai tu vei,vaihtakaa ne putkinäytöt littunäyttöihin, niin säästätte kuljetuskalustossa... 800 työaseman näyttöjen vaihto ei ole ihan mikään hetkessä tehtävä homma <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Mut kaikki vuoden vaihteen jälkeen tulevat koneet on litteellä näytöllä. Esim. 19" littee näyttö on muistaakseni 300-400€ halvempi kuin 21" putkinäyttö <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Ei paljon putkinäyttöjä kannata ostella.

Tänään kävin sitten pöristeleen sillä vimpaimella. Mäkeen ei voi kolmosella oikeen pöristellä. Puhti vähän loppuu. Tasasella pystyi jo nelosta heittään kehiin. Kyllä tuollainen pitää kait sit tilailla. Sopii vallanmainiosti siihen mihin sitä meinataan hankkii. Vertailuksi kävin katteleen pikkuautoja. Öpeli oli ainakin ylihinnoitellut Corsan. Kuka maksaa 15t€ sellaisesta moposta? Rellulla oli Twingoo saatavilla 12t€ ja Clio lähti 13t€. Joten jos koppimopoo ei osteta niin sitten Clio. Sai muuten automyyjältä aika surkuhupaisan katseen kun sanoin että ei varusteet vähempää kiinnosta vaan tahdon auton millä saan tavarat viereisestä talosta toiseen ilman että ne kastuu. Kilometrejäkin ne ihmetteli kun sanoin että vuodessa tulee kait joku 500km.. Tulee niin perskeleen kallista autoilua noilla kilometreillä.

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

kumilusmu
10.03.2004, 00:11
quote:
http://www.sportstyle.fi/data/261.jpg


Mä näin kerran kun yksi mondeo rysäytti tuollaisen kylkeen. Oli aikas irvokasta meininkiä...

ZeiZei
10.03.2004, 22:42
Eikös järvenpäässä myydä niitä subarun sähköautoja poistohinnoilla, vaimitäneoli.
Niitä postin entisiä. Olis pikkuajoon käteviä, eikä mee pensaa olleskaan (jos ei käytä lämmitintä).<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

http://www.connet.fi/su/uutiset/05elcat.html

En tiedä onko nuo tiedot enään ihan ajan tasalla.
eikös se loppunut nuiden tuotanto?

Edited by - HäRVeli on 10/03/2004 22:46:29

Nerd-O
11.03.2004, 17:55
Juuh. Järvenpäässä ne kauppailee elcatteja. En mä sellaista halua firmalle. Niissähän on diesel vero ja kaikkee. Tosin hemmetinmoinen vääntö sellaisessa on. Kerran tuli pöristeltyä järvenpäässä sellaisella. On niin pirun kova alustakin sellaissa.

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O

iippo
16.03.2004, 21:41
Apesta,

Kaverin isällä oli tollanen Apen jäätelöauto.Kulkupuolta oli ehostettu muistaakseni 75cc pytyllä, teharilla ja isommalla kaasarilla. Se ajo sillä kesänsä talvensa ja hyvin näytti tarkenevan, tosin siihen oli muistaakseni laitettu bensakäyttöinen lisälämmitin (olisko ollut Eberhspäher, tms).
Se kai ajeli sillä hulvattomia lomamatkoja mm. pohjois Norjaan.

Ja kai noilla mopoilla pärjää suomen lakeuksilla. Eikö noi ole suunniteltu Italiassa pienille vuoristo teille kuljetusvälineiksi.


- Mitä vahtaat? -

oola
18.03.2004, 09:35
Sattuipa silmään tämmönen halvempi vaihtoehto ("ja laatuosilla tehty"). Sillä vois sitten tehä firman lumityötkin, samalla ku kuskaa monitoreja.

http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=7651592

Olppa
18.03.2004, 12:17
Tuleeko kellekään muulle mieleen tuosta vehkeestä G-mese? ;)

_________________________
Maasturilla, joskus tulevaisuudessa.

ZeiZei
19.03.2004, 15:06
quote:
Juuh. Järvenpäässä ne kauppailee elcatteja. En mä sellaista halua firmalle. Niissähän on diesel vero ja kaikkee. Tosin hemmetinmoinen vääntö sellaisessa on. Kerran tuli pöristeltyä järvenpäässä sellaisella. On niin pirun kova alustakin sellaissa.

-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --

Nerd-O


Eikai sitä diesel veroa tarvi maksaa jos ajelee firman tontilla eikä laite ole rekisterissä?

Ja vaikka oliski niin ei kai se kauhean suuri ole, kun auton kokonaispaino ei ole iso.