PDA

View Full Version : blazer


13.12.2006, 15:22
saapas nähä miten nyybinä onnistuu! eli kaipais vinkkejä k5 rakenteluun! puskurit yms... toivottavasti joku kertoilee!

Note! This message was posted anonymously!

blazoffer
13.12.2006, 16:08
Tuossa alkuun: http://www.coloradok5.com

Ja sitten: mikä tekniikka, mihin käyttöön, budjetti yms pitäis noin alkuun tietää, jotta pääsis asiaan.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/blazoffer-Hummerbowtiesign.JPG

13.12.2006, 17:21
diisseli,700,jakiksesta ei ole tarkkaa tietoo! budjettia en oo se tarkemmin miettiny

Note! This message was posted anonymously!

Jeep-Antti
13.12.2006, 18:04
Jakis on todennäköisimmin alumiinikuorinen NP208. Kannattaa tehdä suoja sille kiviltä. Ehkä hieman nostaa, tosin ei liikaa jottei muuttuisi takakardaanin kulma liikaa ja tule turhia värinöitä. Suosittelisin Energy Suspensionin uretaanipuslaa, se nostaa sopivan verran ja on kestävä. Panssariin kollero jakiksen nurkan kohdalle, muuten mahdollisimman ylös.

Puskurit ehjänä talteen, jos vielä ovat.. ja tukevaa profiilia/palkkia tilalle mahdollisimman ylös. Elikkäs ne peltisiivut pois takaa luukunsaranoiden alta ja edestä lampunkehysten alta ..ja puskuri mahdollisimman ylös, jopa päistä kapenevaksi. Isolla autolla joka sentti on tarpeen. Yritä upottaa vinssi mahdollisimman taakse, jopa syyläriä siirtämällä taaemmaksi.

Välttäisin liian massiivisia ja painavia rakennelmia, kuitenkin pitäis kestää auton painon vähintään. Suojaa helmat kun ne vielä on suorat.<img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>



Edited by - Jeep-Antti on 13/12/2006 18:05:27

13.12.2006, 18:08
No kyllähän sitä vois... mutta kun on periaate että mitään ei pidä tehdä jos ei oo pakko :). Eiku kyllä se kohta on ilmeisesti pakko, mietityttää silti kun tuntuu että palstalla kytee jotain noita jenkkiautoja vastaan. Toki muutama asiallinen poikkeuskin löytyy.

Note! This message was posted anonymously!

JAMANT
13.12.2006, 18:21
En ole huomannut jenkkiauto -vastaisuutta, enemmän nyybi -vastaisuutta kylläkin <img src=/smiley/lol.gif border=0 align=middle>

FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
Nettikauppa: www.jamant.fi

haapala
13.12.2006, 18:48
niin ei kai kukaan isonmailman autoja vihaa. mut rekisteröidy niin saat paljon enemmän vastauksia.

Älä ryöstä, verottaja vihaa kilpailua!

13.12.2006, 20:44
minä olen tuo alkuperäinen nyybi kyseliä EI tuo toinen! niin vielä tuohon rekisteröitymis hommaan! itselläni on mennyt jo kaksi s-posti osoitetta hukkaan ku ei ole tullut sitä salasanaa mikä on luvattu sinne toimittaa! että mulla on ilmeisesti hyvä syy olla nyybinä! ja olen kyllä huommannut että nyybinä ei saa vastauksi mutta minkäs teet!?

Note! This message was posted anonymously!

haapala
13.12.2006, 20:48
Tohon en osaa enään sanoa mitään. itellä onnistu heti ekalla kerralla. Laita vaikka ylläpitäjille viestiä niin ne hoitaa asian kuntoon.

Älä ryöstä, verottaja vihaa kilpailua!

NKH
13.12.2006, 21:58
Jos ei rekisteröityminen syystä tai toisesta onnistu niin lähetä maililla kyselyä tonne Lars:n suuntaan, sieltä se apu löytyy jos on löytyäkseen.

Eikä välttämättä tarvitse rekisteröityä että pääsee eroon "nyybiydestä", laita viestisi perään vaan aina nimi/nimimerkki niin sulla on jokin identiteetti, "kasvot" saat sitten aikanaan kun rekisteröinti onnistuu <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Tässäkin topicissa olisi jo auttanut se nimimerkki niin ei tarvitse mainita että olen se alkuperäinen nyybi/en ole tuo nyybi/olen se toinen nyybi jne.

<center>*****************************
VAZ 2121
VAZ-Crawler (http://www.kotikone.fi/toveriniva/docs/crawler.htm)
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Mansen Maasturi Club (http://mansenmaasturiclub.com)</center>

SamiN
13.12.2006, 22:28
Puskureista ja helmoista jo tulikin juttua, mutta milläs reangastuksella aattelit edetä?

Jos 35" meinaat, niin saat silpasta lokareiden alakulmista siivut veke.

Jousitusta jos muuttelee niin ohjauksen "käsivarren" joutuu vaihtamaan ylöspäin kaarevaksi. Tätä ei tosin kannata mainostaa konttorilla..
..Kuten ei mitään muutakaan. Kyllä joku innokas palstanseuraaja informoi katsastussetiä..

Pistä tosiaan joku nimimerkki tekstin loppuun niin saat asiallisia vastauksia enemmän..

Edit: ei mullakaan eka kirjautuminen onnistunu, tsekkaa e-mail roskaposti suotimet.

Kyllä lähtee..

Edited by - 4x4lucifer74 on 13/12/2006 22:30:34

Rytari
13.12.2006, 22:48
quote:
. Kyllä joku innokas palstanseuraaja informoi katsastussetiä..



tämä kohtalo vilahtelee sun kirjoituksissa aika usein... mikäs sen koko tarina on?

pikkuvikoja ...

SamiN
13.12.2006, 23:05
Lyhyesti: Kun emännyksen Blazeria rakentelin ja tyhmyyksissäni pistin jousituksen ja ohjauksen muutoksista myös tänne kuvia, niin seuraavassa vuosikatsastuksessa katsuri tuli kyselemään. Olivat saaneet ilmoituksen että autossa on laittomuuksia ja muistivat rekisterinumeron kun sattui olemaan niin sopiva numero.. ***-69
Renkaille oli lupa sisällä mutta en ko. konttorilla käynyt leimaamassa.

Koska jouset oli taottu, niin merkittiin korotetuksi + ohjauksen rakenteisiin tehdyt muutokset pitää poistaa. Eli se steering arm tahi millä nimellä nyt kulkeekaan. En poistanut, vaan myin auton, olihan se jo mätäkin..

Nykysäännöistä en enää tiedä, Matti varmaan voisi valaista asiaa?

Näin jälkikäteen ajatellen asia oli suht pieni, mutta kyllä tollanen kantelu silti kismittää.



Kyllä lähtee..

kävikökipiäää
14.12.2006, 11:23
no niin äläs huoli! hän on täällä!

JAMANT
14.12.2006, 11:25
quote:
no niin äläs huoli! hän on täällä!




Tervetuloa tunnistettaviin ei-nyybeihin!!!

FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
Nettikauppa: www.jamant.fi

Nerd-O
14.12.2006, 12:51
quote:Olivat saaneet ilmoituksen että autossa on laittomuuksia ja muistivat rekisterinumeron kun sattui olemaan niin sopiva numero.. ***-69 Vähän kyllä epäilen tuota. Tuollaisen ilmoituksen voi tehdä kuka vaan ja mistä vaan. Aivan sama kuin joku ilmoittaisi että minä olen cruiseriin asennellut jotkin pehmeet penkit taakse ja joku tuosta akee sitten informoi. Ei ne nyt oikeesti voi tuollaisia merkkaa mihinkään kantaan että seuraavassa katsastuksessa tutkikaa auto onko näin tehty.

Ja sitä paitsi pitääkö rakentaa laittomia autoja ja vielä täällä kehua että teki laittoman auton <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Jos tekee jonkin laittomuuden niin ehkä siitä kannattais olla hiljaa vaan niin ei narahda siitä. Tosin edelleen vähän ihmetyttää ottaako ne muka tosissaan jonkun hörhön ilmoituksia että siinä ja siinä autossa on tälläinen laiton viritys..

-- Vitut! Mullakin on lukko akselilla --

Nerd-O

Rytari
14.12.2006, 14:24
kyllä olen kuullut että mahdollisia kutsuja välikatsastukseenkin on joillekkin rakentelijoille sapunut, sekä näitä muistutuksia katsurille on olemassa kun tulet leimalle.. ehkä katsastajamatti voi valaista meitä niistä mahdollisuuksista mitä viranhaltijoilla on? itse kun menin pari viikkoa sitten katsastamaan blazea, katsuri otti oteen ja lueskeli n.10 min mun auton historiaa ja tietoja sieltä koneelta ennekuin läksi autoa katsomaan, ja hyvin tuntui opiskelleen, kertoili aina välillä että tähän on vuonna se ja se muutoskatsasettu sitä ja sitä...

pikkuvikoja ...

EePee
14.12.2006, 15:11
Niin kun tässä ei käynyt ilmi auton yleiskunto ennen rakentelun aloittamista ,vielä kun tietäis auton tulevan todellisen käyttötarkoituksen.Joo toi NP-208 jakis on kyllä syytä suojata kunnolla ,roikkuu meinaan niin matalalla ja alumiinia kun on niin eipä juuri kestä kolisteluita kiviin .Millekköhön rengaskoolle leimattu?Nykysäädösten mukaan saat muutoskatsastettua 33":lle.Tällä rengaskoolla ei tarvi suurentaa lokasuojan aukkoja.Missä kunnossa kori ? Jos helmat ovat vähänkin huonot niin rälläkkä käteen ja helmat kokonaan pois ja sopivankokoista ja vahvaa profiilia tilalle Etuperän koppa on sen verran vahva et ei välttämättä tarvi suojaa mut takaperässä pelkkää peltiä ,joten suosittelen rakentamaan suojan.Raidetanko aika vahvaa matskua mutta taipuu sekin (kokemusta on kyllä) Suojaus olis kyllä aina paikallaan (kun sais itsekin suojattua).Olihan sitä tässäkin tarinaa muiden jatkoks.

kävikökipiäää
14.12.2006, 17:46
kyllä se enempi offiautoksi olis tulossa! 35 renkaat siinä jo olis! oisko kellään jotaki hyvää kuvaa puskureista mitä ootte tehny`?

SamiN
14.12.2006, 17:58
quote:
no niin äläs huoli! hän on täällä!


tere tulemast.

Onko nikki enne?<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Kyllä lähtee..

ed
14.12.2006, 18:18
mun profiilissa on jonkun laisia kuvia. toivottavasti olisi jotain apua.

ed

EePee
14.12.2006, 18:28
Niin ja polttoainetankin alle vahvasta levystä kokopeittävä suoja,itse otin takapakoista 3 lehteä pois (2 piti ottaa mut kolmas katkes)joustot parani oleellisesti.Etupakat noissa on aina väsähtäneen näköset ,se on normaalia ,riittää ulosjoustovaraa paremmin tosin jarruletkut on liian lyhyet ne olis syytä vaihtaa,vanin letkut on vähän pidemmmät.Miettimällä moni asia selviää oman maun mukkaa.Kuvia vois omasta romusta laittaa kunhan kerkeis.

EePee
14.12.2006, 18:33
Jaa niin semmonen tuli vielä mieleen kun noi pakoputket on aina vähän kovilla niin nykysäädösten mukaan ne saa päättyä auton alle kunhan ulostulo 45 asteen kulmassa alaviistoon.Itselläni on äänenvaimentimet heti jakiksen poikittaistuen jälkeen ja 45 asteinen kulma pöntön perässä.Ei kannata vetää putkia perään asti.

EePee
14.12.2006, 18:36
Huomioi Ed:n kuvista ,että autoon on asennettava kunnolliset vetopisteet eteen sekä taakse.

Rytari
14.12.2006, 21:26
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Rytari-P6100033.JPG
Etupuskuri

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Rytari-P6100032.JPG
takapuskuri

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Rytari-P9220044.JPG
peräkopan suoja, keskeneräinen kylläkin, tukee myös akseliputkea taipumasta ja poskilaakereita/perän kuorta venymästä kun oikein pinioni kampee lautaspyörää... näitä mulla on pari ylimääräitäkin jo tehtynä

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Rytari-CIMG1570.JPG

raidetanko vakiona :), vahvistuspalikasta en löydä kuvia vaikka vähän etsinkin, eikä viitsi pimeässsä sadesäässä lähteä kuvaamaankaan, mutta ainesputkesta tehty sopivan jämpi reikä ettei hölsky raidetangon päällä, terva väliin ja hitsattu 30x30x3 kulmarauta molemmin puolin putkea &lt;O&gt;

vitut ku uimaan...

...sitähän minäkin että paskapuhetta.

kävikökipiäää
15.12.2006, 00:21
hep! mikähän jakis kävis 700 päähän siis sellanen jossa olis ulosotto? vai onko ollenkaan semmosta olemassa!?

HeikkiH
15.12.2006, 09:12
quote:
hep! mikähän jakis kävis 700 päähän siis sellanen jossa olis ulosotto? vai onko ollenkaan semmosta olemassa!?


NP-205. Mekaanisen vinssinkö meinasit laittaa?

http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=9120

Mun profiilissa on kuvia Chevyn puskureista, tehty 120x60x4 putkesta. Ovat myytävänä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21

Jeep-Antti
15.12.2006, 11:11
quote:
hep! mikähän jakis kävis 700 päähän siis sellanen jossa olis ulosotto? vai onko ollenkaan semmosta olemassa!?


Kyllä just noihin NP208 jakiksiinkin on saanu ja verotussyistä laitettu voimanulosottoja. Mullakin Jeepin NP208:ssa on semmoinen kotitekoisen näköinen "Suomivaruste".
Sähkövinssi on kyllä toisaalta helpommin sijoiteltavissa "syvemmälle" keulaan, joka on ylityksen ja painopisteenkin puolesta parempi ratkaisu. Myös renkaiden pyörimisnopeus on silloin riippumaton vaijerin liikkeeseen, joka on joskus erittäinkin tärkeä ominaisuus.
Katumusvinssi onkin sit toinen juttu, mut taitaa tankin sijainti olla alustavinssille suurin rajoite.
Paksumpaa raidetankoa on muistaakseni jossain rinnakkaismallissa ..Suburban tms.. joka käy suoraan ja on laillinen tehdastekoinen. Joku Chevymies varmasti vinkkaa mallin mistä käy!

Hyviä esimerkkejä puskureihin ja helmasuojiin muuten tuossa valkosessa Chevyssä. Ei liikaa ulkonevia puskureita isoon autoon. Parempaa ajosilmää ja auton linjojen opettelemista vaan ...Full Size Jenkki on Jees:) Oppii ainakin ajamaan<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>



Edited by - Jeep-Antti on 15/12/2006 11:14:43

HeikkiH
15.12.2006, 11:35
quote:
Ei liikaa ulkonevia puskureita isoon autoon. Parempaa ajosilmää ja auton linjojen opettelemista vaan ...Full Size Jenkki on Jees:) Oppii ainakin ajamaan<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

Kyllä mä kerran kirosin tuota puskurimallia mikä oli Blazerissä, Ravijoella olimma hyvin lahjakkaasti jumissa kun kuusi oli nalkissa puskurin ja etukulman välissä,ja toisella puolella oli sopivasti jäinen puunjuuri mikä painatti keulaa sinne kuusen puolelle. Sillon kun sitä puskuria väsäsin niin taivutin sen palkin lähemmäs etukulmaa, mutta en tarpeeksi.

Virheistä oppii, Suburbaniin tehdään enemmän tuon tyyliset kuin Rytarilla on.

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21

kävikökipiäää
15.12.2006, 11:49
onko nuo 205 ja 208 jatkuvalla neliveolla!? sähkövinssi olis jo nokalla mutta katumusvinssiä ollaan tässä haaveiltu!

JAMANT
15.12.2006, 12:09
quote:
onko nuo 205 ja 208 jatkuvalla neliveolla!? sähkövinssi olis jo nokalla mutta katumusvinssiä ollaan tässä haaveiltu!




Ei, molemmat on osa-aikaisia!!

FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
Nettikauppa: www.jamant.fi

kävikökipiäää
15.12.2006, 12:13
no katos! missähän hinnoissa nuo pyöris käytettynä?

Jeep-Antti
15.12.2006, 12:32
quote:
no katos! missähän hinnoissa nuo pyöris käytettynä?



Tarkoititko nyt NP208 jakoaskia? Oletko nyt varma, ettei sulla ole jo sellainen siellä. Vai pelkkää voimanulosottoa (ei varmaan maksa käytettynä montaa euroa ..ainakaan kymppiä)? Jakiksen tyyppi selviää kuoren takaa keskellä olevasta punaisesta peltilapusta.

HeikkiH
15.12.2006, 14:00
Tuossa huono kuva 208:sta:

http://www.amc-jeep.de/content/werkstatt/technik/np208.jpg

Ja tuossa 205. Helppo tunnistaa tuosta pyöreästä lätkästä mikä on kolmella ruuvilla kiinni

http://www.bigdummymudracing.com/1997_1/Highlander-029-lg.jpg

205 kustantaa jotain 400-500€

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21

HeikkiH
15.12.2006, 14:04
Ja jos haluaa 208 jakiksen ylemmäs, tuolla se onnistuu:

http://www.diy4x.com/images/Clocking%20ring.jpg

http://www.diy4x.com/drivetrain.htm

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21

FinnDRZ
15.12.2006, 14:09
Tuota "kellotusrengasta" tuskin suomesta löytyy, mutta jos jollain olisi mahdollisuus moisia tehdä, niin yksi mulle....

---------------------------------------------------------
Chevy Blazer -82 350TBI,TH350,NP208 "iso mutta kömpelö"
Ford Bronco II "Maastotaunus"
---------------------------------------------------------

Rytari
15.12.2006, 15:19
mulla on 208 nurkassa makaamassa, mutta sen etukardaanin laipaa pyörittäessä kuuluu vähän jotain rahinaa...--&gt; laakerivikaa ehkä, pelaa ja pyörii kyllä, tarttis vaan kattoa joskus mitä on syönyt... ja jos joskus kerkiää, niin voishan tommosia kellolaippoja tehdä, kuinkahan toi laipan vahvuus kompensoidaan?
On noissa mun puskureissa se vika että alemmat putket sais kulkea lähempänä ylempiä, tai olla pois kokonaan, tosin takapuskuri on tehty suojaamaan korin kulmia altapäin iskuilta (turhaa ,helmat vois viistää poiskin)

vitut ku uimaan...

...sitähän minäkin että paskapuhetta.

HeikkiH
15.12.2006, 18:29
quote:
ja jos joskus kerkiää, niin voishan tommosia kellolaippoja tehdä, kuinkahan toi laipan vahvuus kompensoidaan?


Ei kai sitä tarvitse kompensoida mitenkään, ei ainakaan mitään siihen liittyvää löytynyt ck5:stä. Ilmeisesti vaihteiston ulostulo akselissa riittää booria, tuo laippa on 3/8", eli ~9mm. Etukartaania joutuu jatkamaan, etukartaanin ulostulo nousee noin 4,5".

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21

kävikökipiäää
18.12.2006, 03:38
onkos teillä nyt sitten kestänyt automaattilaatikot ton mekaanisen vinssin kanssa!? mihin suuntaan tuossa 205 tulis ulosoton laippa`?

EePee
18.12.2006, 10:52
Kyllä mulla on pelannut hyvin ei ongelmia sen suhteen.Ulostulo on varmaankin samanlainen kuin NP-203:ssa ,eli alkujaan akseli lähtee taaksepäin ,mutta ei tarvi muuta kuin kääntää murikka ylösalasin .Mulla on joku Brittivalmiste en tiedä onko alkuperäinen NP varuste ,ulosoton ja jakiksen välissä on välilaippa jolla säädetty hammasrattaidenetäisyys toisiinsa ,ilman sitä menee liian pitkälle ,ottaa hampaat vastaan eikä saa kiinni.