PDA

View Full Version : Discovery TL3 TD5 -03 Kokemuksia?


Pete
10.11.2006, 07:04
Ko. peli olisi kiikarissa. Onko palstalaisilla kokemuksia laitteesta? plussat ja miinukset
Mitä erityisesti kannattaisi koeajolla tutkia? 75tkm mittarissa

Ahosensetä
10.11.2006, 08:09
Pari pikahavaintoa:
* Hyvä alusta ja kone, tosin etupää mun makuun hiukan liian löysä.
* Noin uudessa (loppupään malleja) ei enää juurikaan lastentauteja.
* Kun noita ei enää ruostesuojata, niin alkupään (99-00) autot ovat jo alta pintaruosteessa. Luultavasti toikin jonkun vuoden päästä.
* Pirusti sähköjä -> ei metsään :)

T, Antti

Ahosensetä
10.11.2006, 08:12
quote:Discovery TL3 TD5 -03 Kokemuksia?

Mitä toi "TL3" tarkoitaa?

T, Antti

Pete
10.11.2006, 09:36
quote:
quote:Discovery TL3 TD5 -03 Kokemuksia?

Mitä toi "TL3" tarkoitaa?

T, Antti


Oisko Facelift..
Majailen tosiaan tällä hetkellä Dubaissa, joten mallinimet ja varusteet eroaa jonkin verran.

Discovery on ainoita pelejä mitä löytää dieseleinä ja koska kärry on tarkoitus joskus raahata suomeen, niin naku sen pitää olla.. Pyynti tästä pelistä on 14tonnia €, joten ei paha..

Yllättävää on että aika suurin osa autoista ON ruostesuojattu.. Johtunee varmaan siitä että ilma on paikoitellen kostea ja paikallinen hiekka on aika suolapitoista.
Ruostesuojaus ei näköjään ole esim Hummer H3 ohjelmistossa, koska niiden alustat on pintaruosteessa jo parin kuukauden ikäisinä..

Lantarooveri
10.11.2006, 11:19
quote: Mitä toi "TL3" tarkoitaa?

TL3 taitaa olla Trim Level ja vastaa HSE:tä.

Varusteet eroaa varmasti, ainakin Winter pack puuttuu, onhan auto tehty kuumiin oloihin. Saattaa tietysti tulla holotna Suomessa, mutta voihan sitä varustella jälkikäteenkin.
Tullarille voi yrittää selitellä auton halpuutta puuttuvilla varusteilla<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

Antin kanssa samaa mieltä keulan pehmeydestä, harkinnut jäykempiä etupään jousia.

quote:Noin uudessa (loppupään malleja) ei enää juurikaan lastentauteja.

Onko ne sitten vanhuuden vaivoja? Kyllä niitä murheita piisaa edelleen. Vesivuotoja, sähkövikoja, ohjelmavikoja, ilmajousitusvikoja....
Kaikesta huolimatta hieno ajaa tiellä ja vähän pienemmilläkin poluilla kun ei nyt ensimmäisenä tunge vakiolla trialkisoihin.<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Defender HCPU 110 County
Discovery II TD5

Ahosensetä
10.11.2006, 12:05
quote:Onko ne sitten vanhuuden vaivoja?

Kai ne sit on :)

Uudemmissa on mm. teräksiset ohjaintapit kannen ja lohkon välissä, vanhemmissa on ne BMW:n muoviset ...

T,Antti

Pete
10.11.2006, 12:49
Näyttäis että -99 ovat pelkkiä discoveryjä, 99-02 TL2 ja 03-05 TL3. Ainakin autoliikkeiden ilmoituksia pikaisesti tutkittuani

Pete
10.11.2006, 12:50
Onko noi kaikki TD5:t samalla koneella?

Ahosensetä
10.11.2006, 12:57
Kaikkia Disco kakkosen dieselkoneita nimitetään Td5:ksi. Vanhoissa ja uusissa pieniä eroja, mm. yllä mainitut ohjaintapit.

T, Antti

Pete
11.11.2006, 19:39
No niin, tänään on peli sitten koeajettu ja taidan kattella jotain muuta autoa.. Ajo-ominaisuuksiltaan voi verrata BJ75:een..Karu sisämelu, käsittämättömän kankea kääntymään ja alusta oli joko aivan loppu tai sitten sen kuului olla tosi "lötkö", sain jousituksen pohjaamaan muutamaan otteeseen hidastetöyssyyn ajaessa reilua kävelyvauhtia. Moottori tuntui vetävän ihan mukavasti kokoonsa nähden, mutta siihen ne hyvät puolet sitten jäikin.

Ahosensetä
11.11.2006, 20:08
Ei pitäisi olla kovin meluisa. Puuttuikohan sieltä jotain äänieristyksiä?

Kääntymisenkään ei pitäisi olla mitenkään erityisen kankeaa. Oliko siinä ylikokorenkaat? Vakiovanteella noi rajoittaisivat etupyörien kääntymistä.

Jousitus on tosiaan löysä, mutta sitä on helppo muutta, kun jouset ovat samoilla ulkomitoilla kuin vanhempien mallien jouset.

T, Antti

Pete
11.11.2006, 20:24
quote:
Ei pitäisi olla kovin meluisa. Puuttuikohan sieltä jotain äänieristyksiä?

Kääntymisenkään ei pitäisi olla mitenkään erityisen kankeaa. Oliko siinä ylikokorenkaat? Vakiovanteella noi rajoittaisivat etupyörien kääntymistä.

Jousitus on tosiaan löysä, mutta sitä on helppo muutta, kun jouset ovat samoilla ulkomitoilla kuin vanhempien mallien jouset.

T, Antti


Renkaat itse varmaan osasyylliset, mutta varsinkin meteli takarenkaista oli yllättävän kova. Renkaat vaikuttu kyllä vakiokokoisilta.
Ko. laitteessa oli jatkuva neliveto ilman keskustasauspyörästön lukkoa. Akselilukkojen tarra löytyi, mutta lukkoja itsessään ei ollut. Myyjä sanoi tarran olevan kaikissa autoissa. Vanha täyspitkä transittikin oli huomattavasti ketterämpi kuin tämä.
Täytyypä käydä vielä kokeilemassa vastaavaa bensapeliä josko siinä ois jotain eroa. Sais ainakin jotain selkoa oliko yksilö vaan huono vaiko oletukset liian korkealla

Ahosensetä
11.11.2006, 20:48
quote:Ko. laitteessa oli jatkuva neliveto ilman keskustasauspyörästön lukkoa.

Siellä on keskilukkokin, mutta vipu on jätetty pois, kun tehdas ajatteli ETC:n hoitavan sen homman. Keskilukon saa toimimaan samoin kuin vanhemmissa (ja uudemmissa, vipu tuli takaisin muistaakseni 2002).

Keskilukon saa päälle jakovaihteistosta etukardaanin lähdön päältä 10 mm avaimella.

T, Antti

Pete
12.11.2006, 07:44
quote:
Siellä on keskilukkokin, mutta vipu on jätetty pois, kun tehdas ajatteli ETC:n hoitavan sen homman. Keskilukon saa toimimaan samoin kuin vanhemmissa (ja uudemmissa, vipu tuli takaisin muistaakseni 2002).

Eli oletuksena lukko on ilmeisesti pois päältä? ETC on ilmeisesti traction control?
Kankeus tuntui juuri samalta kuin HJ61:stä pyöritti parkkihallissa nelivedolla, eli ei käänny. Voihan olla että joku on tuon lukon vääntänyt kiinni ja unohtanut avata.
No käyn ajamassa jotain samanlaista niin selviää jotain



Edited by - PETEBJ75 on 12/11/2006 07:45:59

Ahosensetä
12.11.2006, 08:43
quote:Eli oletuksena lukko on ilmeisesti pois päältä? ETC on ilmeisesti traction control?

Joo, täytyy olla pois päältä, että voi ajaa pitävällä pinnalla nelivedolla. Myös kyllä: Electronic Traction Control.

quote:Kankeus tuntui juuri samalta kuin HJ61:stä pyöritti parkkihallissa nelivedolla, eli ei käänny.

Nyt kannattaisi tarkistaa ton auton keskitasauspyörästö: nosta yksi rengas ylös vaihteisto vapaalla ja yritä pyörittää, pitää pyöriä kevyesti. Ellei, tarkista ensin toi lukitus ja ellei vivun kääntö auta, voi keskilukko olla rikki.

Aja toinen yksilö ja testaa. Jos siinäkin tuntuu jäykkyyttä, tee toi testi. Saattavat paikalliset lukita sen keskilukon ihan tarkoituksellakin.

T, Antti


Edited by - Ahosensetä on 12/11/2006 08:44:08

legro
18.01.2007, 21:10
quote:
Pari pikahavaintoa:
* Hyvä alusta ja kone, tosin etupää mun makuun hiukan liian löysä.
* Noin uudessa (loppupään malleja) ei enää juurikaan lastentauteja.
* Kun noita ei enää ruostesuojata, niin alkupään (99-00) autot ovat jo alta pintaruosteessa. Luultavasti toikin jonkun vuoden päästä.
* Pirusti sähköjä -&gt; ei metsään :)

T, Antti



Mites sitten 01-05 autot, onko niissä ruosteen vastustuskyky parempi?
Kuin kovia nuo land roverit ovat yleensä ruostumaan?

Ahosensetä
18.01.2007, 21:49
Kai ne ovat vähemmän ruosteessa, kun ovat vielä uudempia.
Joka mallissa muutama paikka, jotka mätänee pois.

longfiedteam
19.01.2007, 18:57
olikohan tapsa4x4 broidin pomolla tommonen auto, se kestänyt edes UUTENA SILLÄ automaatti vaihteisto hajosi, oli kuulemma 1500kg kärry perässä.kaksi kuukautta sitä merkki liikkessä yrittivät korjata monta kertaa sai kuntoon ja 100km päästä hajosi vaihteisto uudestaan.ilmeisesti uutenakin on on aika paljon kone ja laatikko vikoja takuu töinä. (NYKYÄÄN JOHTAJA AJAA AUDILLA.) itekkin muistan kun on joskus ollut porukoilla uusi
rooveri niin ei sillä 60tkm enempää päässy ettei konetta olis kahteen kertaan rempattu!!!!!!
VAIKKA uusissa autossa onkin takuu.., mutta jos auto ON korjaamolla yli 2kuukautta vuodesta ja elanto on auton käyttövarmuudesta kiinni niin.... "miksi hakata päätä seinään"..

vielä jos lämpimistä oloista tuo jonkin nyky tietokone ohjatun auton pitää se mahdollisesti päivittää suomen oloihin,
sillä eräässä UUDESSA autossa tutkittiin hämärää vikaa useita viikkoja..vika diagnoosi ei ilmoittanut mitään vikaa
auto ei kuitenkaan toiminut pakkas asteilla ollenkaan, moottori saattoi sammua heti pakkasen tultua. vastakun auton oma tietokone järjestelmä yhdistettii tehtaan tietokoneeseen vika selvisi. auto"luuli olevansa juurikin kuwaitissa tai dubaissa" jossa ei pakkaskelejä ilmeisesti juuri ole..

autoista on olemassa myös vikasarjoja euroopasta ,jossa selviää miljoonien autojen tilastotietojen perusteella mikä auto on toista varmenpi kulkupeli ja vähempi vikaisempi .adac ,tyv,ymm.katsastus tietoja olemassa tuolla www.hs.fi (eli helsinginsanomat)

AUTOJEN VIKASARJA
HENKILÖAUTOJEN MALLIKOHTAISIA VIKOJA

Land Rover Discovery


Moottoriviat


Öljyvuotoa moottorin öljynpaineanturista ja venttiilikopan tiivisteistä.
Kampikammion huohotusventtiilin tiiviste on vaihdettava 40 000 kilometrin välein. Jos suodatin on tukossa, moottori voi roiskia öljyä ulos.
Mahdollisuus dieselpolttoaineletkun hankautumiseen. Korjaussarja on asennettava. Takaisinkutsu 11.8.2004.

Jarruviat


Lukkiutumattomien jarrujen anturivikoja.
ABS-pumpun vika. Takaisinkutsu 23.6.2004.

Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat


Ohjaustehostimen pumppu vuotaa.



Edited by - longfiedteam on 19/01/2007 20:22:26

legro
20.04.2007, 13:13
quote:
Kai ne ovat vähemmän ruosteessa, kun ovat vielä uudempia.
Joka mallissa muutama paikka, jotka mätänee pois.


Kun tuollasta käytettyä discoa (eli 2-mallia) menee katsomaan, niin mistä tuota ruostetta vois eka alkaa katselemaan.

Mites muuten autojen ruostesuojaus käytettyyn autoon. Onko siitä enään suurta hyötyä?
Muutamaksi vuodeksi luulisi olevan suojaa..

Ahosensetä
20.04.2007, 21:23
Rungon ja korin takapää noissanäyttää happanevan ekaks.

Yhteen jo hiukan ruosteessa olevaan kokeillaan suojausta ensi viikolla. Katsotaan vähän ajan päästä mitä siitä tulee ...


T, Antti

legro
21.04.2007, 09:38
Vaikuttaako kilometrit ruostumiseen vai onko se vaan tuo ikä?
Eli jos katselee alle 150tkm ajettua discoa, mutta ikää tuo 6-7 v.

Ahosensetä
21.04.2007, 18:30
Tossa ruostumisessa näyttää olevan iso hajonta, löytyy ihan uudenveroisia alustoja ja toisaalta aivan ruosteisia samanikäisiä. En osaa sanoa mistä ero johtuu (teräs, maalauksen pohjatyöt, maalaus, käyttöolosuhteet, joku muu?).

T, Antti

legro
22.04.2007, 10:16
Niin kyllä ne kaikki autot Suomessa ennemmin tai myöhemmin ruostuu..

Mites noi discoverit verrattuna vaikka saman ikäisiin pajeroihin, jeepeihin, toyotoihin ruostuu? Ei mietitään vieli vuosimalliltaan 2000-&gt;

Onkos noissa 2000+ dicoissa alumiinia pellit ympäriinsä vai olenko nyt ihan oikein lukenut (sekalaisista lähteistä)?

Ahosensetä
22.04.2007, 12:54
Pintapellit ovat alumiinia. Ne kestävät pieniä naarmuja terästä paremmin, mutta teräs-alumiini-liitoskohdissa pakkaa tulemaan galvaanista korroosiota (esim. ovien alareunat).

En osaa vertailla muihin merkkeihin, mutta varmasti nekin rtuostuvat, siitä ei ole epäilystä :)

legro
27.04.2007, 09:36
Mikäs muuten noissa discoissa on vikana koneissa, kun niihin melko moneen näyttäis olevan vaihdettu kone melko vähillä kilometreillä (100-200tkm)

Tuossa taas yksi:

http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=1159652&show=inline&id_vehicle_type=&id_make=37&id_model=445&id_car_type=&id_fuel_type=&id_gear_type=&pfrom=&pto=&yfrom=2000&yto=&engineFrom=&engineTo=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?show=inline@id_vehicle_type=@id_ make=37@id_model=445@id_car_type=@id_fuel_type=@id _gear_type=@pfrom=@pto=@yfrom=2000@yto=@engineFrom =@engineTo=@mileageFrom=@mileageTo=@id_domicile=@s earch=Hae

Ahosensetä
30.04.2007, 21:32
Öljypumppuvikojaon ollut ja joskus vaihdettu ihan turhaan kannentiivistevikojenkin vuoksi, näin ainakin Freelanderiin.

Td5 on vähän monimutkainen kone, mutta kyllä kestävä.


T,Antti


PS. www.lyhytlinkki.net

legro
02.05.2007, 11:04
Noi koneen vaihdo on sitten jotain yksilöllisiä vikoja.
No melko iso vika täytyy olla, jos koko koneen vaihtaa..

Oon myös kuullut, että kestäviä ovat Td5 olleet.

apoutanen
02.05.2007, 14:13
quote:
Noi koneen vaihdo on sitten jotain yksil�llisi� vikoja.
No melko iso vika t�ytyy olla, jos koko koneen vaihtaa..

Oon my�s kuullut, ett� kest�vi� ovat Td5 olleet.




On ne kestäviä, joskin toimintahäiriöitä voi olla enempi sähkön määrästä johtuen.
Vanhemmassa Tdi:ssa ei tarvita sähköä kuin sammutukseen, Td5:ssa virtaa liikkuu melko lailla muuallakin.
Periaatteessahan tuommoinen ahdettu, iso dieseli on myös tosihelppo rikkoa, ei tarvita kuin säälimätöntä polkemista kylmällä koneella, sammutukset suoraan moottoritieltä ja sitten vähän huonoilal öljyillä ajoa ja siinä se. Ja taas oikein käytettynä kestävät maineensa mukaisesti.

Terv. nimim. "en muuten osta ihan marketöljyä omaankaan."

Land Rover Discovery Tdi -97
http://img49.imageshack.us/img49/4641/00rj4.jpg

legro
02.05.2007, 16:07
Mainitsemasi dieselin rikkomistavat ovat melko tavallisia "tavallisilla" ihmisilla. Paketti- ja kuorma-auto maailmassa noita tapahtuu paljon.

Niin ja asuntoautoissa vielä enemmän, kun tuota kuormaa on aina päällä

Edited by - legro on 02/05/2007 17:07:59

apoutanen
02.05.2007, 18:49
quote:
Mainitsemasi dieselin rikkomistavat ovat melko tavallisia "tavallisilla" ihmisilla. Paketti- ja kuorma-auto maailmassa noita tapahtuu paljon.

Niin ja asuntoautoissa vielä enemmän, kun tuota kuormaa on aina päällä

Edited by - legro on 02/05/2007 17:07:59


Niinno, asuntoautoissakaan sen ei tarvitsisi olla mikään sääntö.

Land Rover Discovery Tdi -97
http://img49.imageshack.us/img49/4641/00rj4.jpg

legro
04.05.2007, 15:55
Onkos kukaan laittanu disco 2 vinssiä nokalle?

Onko kuinka monimutkainen homma, eli tarviiko puskurit poistaa vai saako vinssin jotenkin "upotettua" siististi puskuriin?

Ahosensetä
04.05.2007, 17:34
Tiedän yhden. Siinä on käytetty ARB:n vinssipuskuria.

Kakkos-Discohan on erillisellä rungolla, joten vinssin kiinnittäminen on periaatteessa helppoa. Vakiopuskuri on sekoitus metallia ja muovia eikä sitä voi käyttää vinssin petinä.

Mua on aina hiukan epäilyttänyt kovasti upotetut asennukset. Mun mielestä apukuskin on syytä nähdä vaijeri kelaamisen aikana.

tanet
04.05.2007, 19:09
Eikös Discoon onnistu laittaa rungon väliin niikuin Rankussa?
Vai onko muita hilppeitä tiellä?

legro
10.05.2007, 15:20
Asiasta toiseen:

Minkälainen huolto-ohjelma Td5 disco 2 on?

Ahosensetä
10.05.2007, 15:53
Pistän sulle ohjelman sähköpostiin, jos vaan tiedän mihin osoitteeseen ...


T, Antti

legro
10.05.2007, 17:59
quote:
Pistän sulle ohjelman sähköpostiin, jos vaan tiedän mihin osoitteeseen ...


T, Antti


Kiitoksia!

Laitoin private messagen.