View Full Version : Missä autossa kestävä erillinen jakolaatikko
Nyt olisi tämmööttis kysymys mielessä.
Eli missä kaikissa autoissa on erillinen KESTÄVÄ jakolaatikko??
Haen vastauksia mielellään kokemusten perusteella en Kaverin kaverin kaverin juttuja.
Kiinnostus koskee eritoten sellaisia laatikoita jotka ovat "kevyitä" ja pieniä. Tehokestotkin olisi mukava tietää.
T:Jokke
Ahosensetä
09.11.2006, 21:10
quote:Tehokestotkin olisi mukava tietää.
Teho ei riko vaihteistoa, vaan momentti. Teho on momentti x kierrosluku, eli tehon saa tuplattua kaksinkertaistamalla kierrosluvun, vaikka momentti (=rasitus) pysyy ennallaan. Tietysti myös laakereilla on joku maksimikierrosluku, mutta en usko että tuo tulee vastaan millään vierintälaakereilla.
T, Antti
Erillisiä jakiksia ei kauheen monesta autosta löydy.
Suzuki, Niva ja GAZ-69 tulee mieleen noin äkkiseltään.
Nivan laatikko on jatkuvalla nelarilla, Suzukin lootassa on kytkettävä nelikko, GAZ:n laatikosta en varmaks tiedä sanoo kumpaa tyyppiä se on.
Suzukin ja GAZ:n jakista on käytetty "härpäkkeissä" isoittenkin koneiden ja automaattien jatkeena, lähinnä varmaan välitysten takia.
En oo kuullu että ois noita Nivan jakiksia rikkoutunut muuta kuin kiinnityksistä tai ulkokuoresta, alkuperäinen kiinnityssysteemi ei oo kauheen hyvä joten jos sellaista meinaa niin kiinnitys kannattaa kyllä tehdä erilailla.
Välitykset Nivan jakiksessa on: pikkupuoli 2,12:1 ja isopuoli 1,19:1
Pientä puolta pystyy tiuhentaan n. 30% jakiksen koppaa muokkaamatta.
Itelle on tulossa Suzuki SJ:n jakis tohon nykyseen rojektiin, se on pieni kooltaan (varsinkin kun karsii vielä vähän turhia pois) ja sinne saa upotettua möyrintään sopivat välitykset.
<center>*****************************
VAZ 2121
VAZ-Crawler (http://www.kotikone.fi/toveriniva/docs/crawler.htm)
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Mansen Maasturi Club (http://mansenmaasturiclub.com)</center>
Laitoit privaakin mutta vastailen tähän niin näkee muutkin;
Suzukin jakolaatikko kestää 150hp/200Nm normaali offi käyttöä. Ja nimenomaan vakiona, tiheämmistä välityksistä on hajonnut pienemmilläkin voimilla.
Laatikko on myös kestänyt kohtailaisesti chevyn pikkulohkoa crazy ghost minissä. Samoin Tumpin oranssissa offivaruste-suskassa laatikko kesti melkoisen tehokasta opelin turbo konetta (Oton ajoilta ei ole tietoa).
Mulla on izo-suskassa jakolaatikkoa ennen 6,57 välitys ja hieman kutitettu vitaran 1,6. vetarit ja kardaanit paukkuu ennemmin. Viherpiipertäjässä on yli 10 välitystä ennen jakista mutta vakio litranen mosa. Molemmissa orggis jakolaatikot kestäneen hyvin.
Vakio laatikon heikoin lenkki on kuori (alumiinia) joka halkeaa kiinnityksistään tai niiden läheltä. Vahvistaminen onnistuu kotikonstein kun muotoilee ympärille raudan joka yhdistää molempien puolien kiinnityspisteet ja kiinnittyy vaikka vielä käsijarrun rummun pultteihin ja pto:n pultteihin. Aussit ja jenkit on tehnyt myös pantaa joka tulee laatikon puoliskoja kiinnittävien pulttien alle.
Sisuosista hajoaa useimmin etuvedon akselin päästä natsa joka on pääakselin sisällä neulalaakeroituna. ja yleensä siihen syynä on huonokuntoinen etuvedon lähdön laakeri. Välitetyissä rattaissa saattaa olla vajaamittaisia hampaita jotta mahtuu kuoren sisään ja sehän ei ole hyvä asia ollenkaan.
Itse en käyttäisi suskan laatikkoa v8:lla varsinkaan jos muu teknikka on jytkyä. V6:lla vielä voisin kokeillakin.
Jos tarvii siis olla KESTÄVÄ ja KEVYT niin melkeinpä pitää laittaa rahaa likoon tai tinkiä siitä keveydestä. AtlasII on alumiinia ja kestävä mutta kallis.
NP205 on kestävä mutta umpirautaa (ja hintava).
Paljasta vähän lisää mikä tekniikka muuten tulossa, millä renkailla ja mihin käyttöön niin ostaan antaa "parempi" tuomio mikä toimisi ja mikä ei.
Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
Ex Tumpin ilmajousitetussa suskassa on vakiovälitteinen 413 jakis ja moottorista riivattiin 200hp ja yli 400nm paukkua penkissä ja on edelleen ehjänä jakolaatikko. Auto siirtyi oton omistukseen ja silloin siitä tiputettiin ahtoja ja tehoja melkoisesti koska nyt on takana jo pari kovaa kilpailua ja muurmanskin kierros, (edelleen jakis ehjänä).
Ennen moottorinvaihtoa ja muita jakolaatikko tehtiin täydellisesti uusiksi ja kaikki välitykset, välykset ja laakerit käytiin läpi todella pikkutarkasti.
Ottaa myös huomioon että liian isot kardaanikulmat vaikuttaa paljon nimenomaan suskan jakiksen kestävyyteen.
G-Mersussakin taitaa olla erillinen, tosin etukardaani pyörii väärään suuntaan vanhemmissa malleissa. Kestänevät vääntömomenttia ihan mukavasti, tosin tuskin on hirveän kevyt.
Ahosensetä
10.11.2006, 10:09
Tuli vielä yksi juttu mieleen jakolaatikon hajoamisesta: Se voi hajota kerralla liian suuren kuormituksen vuoksi, tai sitten jatkuva pitkäaikainen rasitus väsyttää jonkun komponentin tai osien kuluminen johtaa ongelmiin.
Käyttöautoissa yleensä hajoamiset ovat ovat noita pitkäaikaisjuttuja, kun autoilla ajetaan satoja tuhansia kilometrejä.
Kilpakäytössä tulee enemmän noita äkillisiä pettämisiä, eivätkä komponentit millään kestä pitkäaikaista käyttöä, kun rasitustaso on tarpeeksi korkea.
quote:vakiovälitteinen 413 jakis ja moottorista riivattiin 200hp ja yli 400nm paukkua penkissä ja on edelleen ehjänä jakolaatikko.
Yllä mainituista syystä en lähtisi tällä maailmanympärimatkalle ... vaikka saattaa silti kestää pitkäänkin.
T, Antti
Atlas II ei ole erityisen kevyt (n.60kg), joskin TODELLA kestävä.
Dana 300 casen voi rakentaa suht helposti kestäväksi ja välittää 4:1 (lähes yhtä kestäväksi kuin Atlas II) ja löytyy yleensä jostain halvallakin. On kompakti (30cm pitkä) ja suht kevyt (n. 40kg) + kuitenkin valurautaa ja järeillä rattailla.
Edit: niin tosiaan nää ei kyllä oo erillisiä, mutta kumminki <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Edited by - CJ7 on 10/11/2006 10:52:55
quote:
Dana 300 casen voi rakentaa suht helposti kestäväksi ja välittää 4:1 (lähes yhtä kestäväksi kuin Atlas II) ja löytyy yleensä jostain halvallakin. On kompakti (30cm pitkä) ja suht kevyt (n. 40kg) + kuitenkin valurautaa ja järeillä rattailla.
mä voisin ottaa yhden halvan D300:n<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
suht helppo olisi aika monta jakolaatikkoa muuttaa erilliseksi, ainakin np:n tekemät ja tuo dana300, hilux: http://www.ottindustries.com/divorcetoyota.htm
Edited by - Jeeper on 10/11/2006 11:15:28
MikkoVuorsola
10.11.2006, 15:16
Mersun jakolaatikko on erillinen ja helkutin kestävä ja jopa suhteellisen kevyt, kyselin kavereilta eikä kukaan ollut kuullut että G:n jakolaatikko olisi hajonnut ajamalla / repimällä edes kasikoneella.
Itse olen antanut askille kyytiä ahdetulla (n.250hp) ja todella vääntävällä diesel padalla ja 35" boggereilla, eikä ole jakolaatikosta tullut edes metallia öljynjoukossa ulos, joten kestänee.
Etukardaanin laippa pyörii laatikkoa etukardaanin suunnasta katsottuna vastapäivään, samoin takardaanin laippa kardaanin suunnasta myöskin vastapäivään.
Kyllä siitä pääsee, se vaan näyttää jyrkältä
Edited by - MikkoVuorsola on 10/11/2006 15:20:29
offroadjouni
10.11.2006, 15:30
463:n mersun jakolaatikko (VG150) pyörii "oikeinpäin", 460 ja 461-mallien jakis (VG080) pyörittää kardaaneita eripäin. 720 Nissanin (KingCab) jakis on myös erillinen, mutta sen malli on muuten aika omituinen.
Itseäkin kiinnostaisi löytää joku helposti sovitettava jakolaatikko pienen V8:n ja tomaatin perään. Kuinka moni on laittanut LJ:n jakiksen kiinni johonkin toiseen laatikkoon?
/* Life Begins at 35" */
SuurSyömäri
10.11.2006, 16:54
quote:
Itseäkin kiinnostaisi löytää joku helposti sovitettava jakolaatikko pienen V8:n ja tomaatin perään. Kuinka moni on laittanut LJ:n jakiksen kiinni johonkin toiseen laatikkoon?
/* Life Begins at 35" */
Hmmm... En ole perehtynyt mutta isot pojat sano että HJ:n voimanulosotto menee LJ:n lootaan. Siitä sitten äkkiseltään päättelin LJ:n jakiksen olevan sama kuin BJ42& HJ.
Jos niin on niin tilasin advance adapterilta paketin jolla sai liimattua yhteen TH400 ja jojotan jakis. Osat on liimattu jo toisiinsa. Hyvin passaa.
-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
offroadjouni
10.11.2006, 17:27
quote:Hmmm... En ole perehtynyt mutta isot pojat sano että HJ:n voimanulosotto menee LJ:n lootaan. Siitä sitten äkkiseltään päättelin LJ:n jakiksen olevan sama kuin BJ42& HJ.
Jos niin on niin tilasin advance adapterilta paketin jolla sai liimattua yhteen TH400 ja jojotan jakis. Osat on liimattu jo toisiinsa. Hyvin passaa.
-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Noh, kyllä jenkkeihin saa adaptereita.. Mutta kun kyse ei ole ameriikan mjoottorista ja/tai laatikosta. Automaatin perässä on kuminen dampperi, jonka haluaisin kiinnittää johonkin jakolaatikkoon.
/* Life Begins at 35" */
Mouhijärven mies kauppasi joskus iskemätöntä GAz 69:n jakolaatikkoa. Offin Wanhat parrat tietänee kestävyydestä, eräs herra ainakin ajoi mutakisoja joskus vuonna miekka ja kirves gazilla (gazeilla) jossa oli joku pikkulohko V8.
- UAZ -
Natural Drive
quote:Missä autossa kestävä erillinen jakolaatikko
Sisu.<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Suomen Autoteollisuus Oy ja British Leyland Motor Corporation = Sisu A-45
MouhijärvenMies
10.11.2006, 18:42
Jep, 69:n aski löytyy, valurautakuorinen ja kouhtuullisen kokoinen, hitaanpuolen välitys noin 2.5
Kohtuullisen kestävä mutta saa joku muu kehua että paljonko. Ja jos ei toi kestä niin sitten seuraava aste olis GAZ 66 laatikko, samannäköinen möykky mutta astetta isompi. Hitaanpuolen välitys muistaakseni vain jotain 1.6 , tommoista ei löydy kuin käytettynä, ainakaan multa.
Kevyellä tarkoitin lähinnä ~100kg, Sillä saisi painojaukaumaa auton keskiosille joten ei tulisi sukeltajaa.
Moottoriksi olisi tulossa opelin V6 ahdettu johon on kaikki hilppeetkin nurkissa, jahka saisi itsestään vain sen verran irti että kasaisi sen. Tehotavoitteet ~400-500hv kuraleikkeihin, vääntökäyrä täytyisi asettua siihin 600-700N hujakoille. Ja varmasti kaikki kuka tähän vastaa tietää miten raakana voima tulee ulos kampiakselin päästä?
Eli esitetään uudestaan kysymystä, Kestävää mutta "kevyttä" askia tiedustelen.
offroadjouni
10.11.2006, 23:03
quote:Eli esitetään uudestaan kysymystä, Kestävää mutta "kevyttä" askia tiedustelen.NP205.
/* Life Begins at 35" */
quote:
Kevyellä tarkoitin lähinnä ~100kg, Sillä saisi painojaukaumaa auton keskiosille joten ei tulisi sukeltajaa.
Moottoriksi olisi tulossa opelin V6 ahdettu johon on kaikki hilppeetkin nurkissa, jahka saisi itsestään vain sen verran irti että kasaisi sen. Tehotavoitteet ~400-500hv kuraleikkeihin, vääntökäyrä täytyisi asettua siihin 600-700N hujakoille. Ja varmasti kaikki kuka tähän vastaa tietää miten raakana voima tulee ulos kampiakselin päästä?
Eli esitetään uudestaan kysymystä, Kestävää mutta "kevyttä" askia tiedustelen.
there's only one, NP205
Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
quote:
quote:Eli esitetään uudestaan kysymystä, Kestävää mutta "kevyttä" askia tiedustelen.NP205.
Mutta ei kovin kevyt, hammaspyörävälitykset ja valukuori. Pari kertaa sen jumppasin paikalleen Blazeriin, ja kyllä siinä muutamat perkeleet pääs ennekuin se oli paikallaan.
Mutta eikös sitä periaatteessa pysty tekemään mistä tahansa jakiksesta "divorced" tyyppisen? Sopiva akseli mikä menee sisään, siihen joukki, laakeri ja kansi, that's it.
Heikki H.
FJDC (http://www.fjdc.org.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21
Gaz 66.Kestä vaikka mitan.Voiman ulosottokin löytyy.
Gaz-69 jakis ei kyllä paljoo kestä ainakaan rajua käyttöä. G-69ssä niitä meni neljä ennen kuin tuli NP205. 205 lyömätön etu on myös helposti toteutettava pelkkä etuveto. Nii ja ei kai se BJ/HJ jakiskaan niin heikko ole varsinkaan jos kuoria vähän vahvistaa (Willysterissä vielä bj jakis?). Vai haettinko tässä nyt sellasta ihan valmiiks erillistä jakista joka olis välikardaanilla?
Jos vähän viittii askarrella niin kyllä toi bj:iin aski on ehkä aihiona paras hinta laatu suhteeltaan ja niitä löytyy vähän joka nurkasta...
Ei ole kovin vaativa homma tehdä siihen sopivaa akselin pätkää?
MouhijärvenMies
13.11.2006, 17:02
bussikuski jossain välillä juuri kiroaa köykäistä ja pientä jakolaatikkoa... eli GAZ 66 aski on matkalla kohti ketjun aloittajaa. Matkahuollon vaaka ei ollu kun 50 kiloon mikä ei ihan piisannu, arvoimme sitten painoksi 60 kiloa.
Ahosensetä
13.11.2006, 18:07
OT: Matkahuolto ei saisi ottaa yli 35 kg kolleja kyytiin. Menee yli sallitun käsin siirreltävän kuorman. Lantikan LT77-vaihteisto just kulkee ...
T, Antti
MouhijärvenMies
13.11.2006, 18:42
OT: Vähän sitä epäiltiinkin että huoliiko kyytiin mutta netissä ohje väitti suositusmaksimiksi 55 kiloa... Niinpä läksin kysymään ja reipas rahtipisteen hoitaja ei nähnyt asiassa mitään ongelmaa kun kerran rahtihinnasto oli 100 kiloon asti.
quote:
Gaz-69 jakis ei kyllä paljoo kestä ainakaan rajua käyttöä. G-69ssä niitä meni neljä ennen kuin tuli NP205. 205 lyömätön etu on myös helposti toteutettava pelkkä etuveto. Nii ja ei kai se BJ/HJ jakiskaan niin heikko ole varsinkaan jos kuoria vähän vahvistaa (Willysterissä vielä bj jakis?). Vai haettinko tässä nyt sellasta ihan valmiiks erillistä jakista joka olis välikardaanilla?
Jep Willysterissä on edelleen BJ-40 jakolodju sovitettuna omatekoisella adapterilla TH350 lootan perään. Konetta ei oo dynotettu, mutta +500 on ja sen lisäks +210hp ilokaasuoilla, ja sellaista se on nyt toistaiseks kestäny. Volvon portaalit ja vetarit on ollu heikompia tähän mennessä. Voitelua ja laakerointia on tosin hieman muutettu.
Tosin Bertan jakolodjuhan ei ole erilisellä välikardaanilla oleva. Miks se muuten pitäs olla erillinen??
<center>---------------------------------------
Land-Wagoneer rojekti (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=27110)
www.formula-offroad.fi
</center>
offroadjouni
13.11.2006, 19:50
quote:Tosin Bertan jakolodjuhan ei ole erilisellä välikardaanilla oleva. Miks se muuten pitäs olla erillinen??Onhan se helpoin sovittaa erillinen jakis takavetoisen laatikon perään. Onko sulla muuten siitä BJ:n laatikon sovituksesta mitään kuvia?
/* Life Begins at 35" */
quote:
quote:Tosin Bertan jakolodjuhan ei ole erilisellä välikardaanilla oleva. Miks se muuten pitäs olla erillinen??Onhan se helpoin sovittaa erillinen jakis takavetoisen laatikon perään. Onko sulla muuten siitä BJ:n laatikon sovituksesta mitään kuvia?
/* Life Begins at 35" */
Jaa kuvia....vois jotain jostain löytyäkkin.....pitää tonkia.
Niin sitä vaan, että takapotku laatikko+välikardaani+jakolaatikko yhdistelmän pituus vaan monesti kasvaa pirun pitkäks, jolloin taka kardaanin mitta voi tulla kriittisen lyhyeks. Siis VOI olla ongelma.
<center>---------------------------------------
Land-Wagoneer rojekti (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=27110)
www.formula-offroad.fi
</center>
quote:
Onko sulla muuten siitä BJ:n laatikon sovituksesta mitään kuvia?
quote:
Jaa kuvia....vois jotain jostain löytyäkkin.....pitää tonkia.
Jäikös tosta adapterista mitään mittoja tai jopa valmiita koneistuspiirustuksia?
www.alanmiehet.com #2
quote:
Jep Willysterissä on edelleen BJ-40 jakolodju sovitettuna omatekoisella adapterilla TH350 lootan perään. Konetta ei oo dynotettu, mutta +500 on ja sen lisäks +210hp ilokaasuoilla, ja sellaista se on nyt toistaiseks kestäny. Volvon portaalit ja vetarit on ollu heikompia tähän mennessä. Voitelua ja laakerointia on tosin hieman muutettu.
Hieman asian vierestä mutta kun sulla on siis muutettu jakikseen pronssiholkkien tilalle neulalaakerit niin kerroppas lisää. Mulla pitää toi jakis ihan älytöntä vinguntaa ja talven koitoksiin lienee kuuluu puraa/kasaa jakis projekti. Ihan vaan varmuudenkin vuoksi koska ei viittis hassata 500€ välitystä jos jossain on ongelmia. Olisiko järkeä muuttaa ne pronssiholkit neulalaakereiksi? Mitenhän keston kanssa on pitkällä aikavälillä? Kävikö muuten jotkut neulalaakerit suoraan vai onko rattaita/akseleita työstetty? Eikäs tollaset neulalaakerit kuiteski olis kitkaltaan parempia ja ehkä pitäisivät pienempää ääntä jos se vinkuna nyt edes niistä johtuukaan. Eihän niitä holkkeja olekkaan kun siinä akselilla joka menee etu-takakardaani linjalla (2kpl muistaakseni)?
quote:
Hieman asian vierestä mutta kun sulla on siis muutettu jakikseen pronssiholkkien tilalle neulalaakerit niin kerroppas lisää. Mulla pitää toi jakis ihan älytöntä vinguntaa ja talven koitoksiin lienee kuuluu puraa/kasaa jakis projekti. Ihan vaan varmuudenkin vuoksi koska ei viittis hassata 500€ välitystä jos jossain on ongelmia. Olisiko järkeä muuttaa ne pronssiholkit neulalaakereiksi? Mitenhän keston kanssa on pitkällä aikavälillä? Kävikö muuten jotkut neulalaakerit suoraan vai onko rattaita/akseleita työstetty? Eikäs tollaset neulalaakerit kuiteski olis kitkaltaan parempia ja ehkä pitäisivät pienempää ääntä jos se vinkuna nyt edes niistä johtuukaan. Eihän niitä holkkeja olekkaan kun siinä akselilla joka menee etu-takakardaani linjalla (2kpl muistaakseni)?
Kaapataan topicci nyt sitten kunnolla kerran mikjus sen korkkasi.
Allekirjoittanutta kiinnostaa sama laakerimuutos. Pitäkää "ääntä" täällä kun asia selkenee.
____________________________________
- eskimo
OffRoad Kainuu, SLCK #110
-Jarkko-
12.05.2011, 19:21
bussikuski jossain välillä juuri kiroaa köykäistä ja pientä jakolaatikkoa... eli GAZ 66 aski on matkalla kohti ketjun aloittajaa. Matkahuollon vaaka ei ollu kun 50 kiloon mikä ei ihan piisannu, arvoimme sitten painoksi 60 kiloa.
Onkos tämä nyt sitten sellainen GAZ66 jakolaatikko?
Ajautui kyliltä tuohon tallille ja ei täyttä varmuutta mistä on kotoisin, näyttää venäläiseltä kylläkin...:rolleyes:
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1561&pictureid=80467http://
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1561&pictureid=80466http://
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1561&pictureid=80464http://
Kyllä se kovasti samalta näyttää kun itellä tallin pihalla joten uskallan väittää että on Gazista tuo jakis.
Kertokaa kestääkö suzuki sj/samurain jakis jossa 6,5 välityssarja toyota lj70 -92(uuskoppanen) alla? Vakio tehot, eli laiska. Painoa varmaan koko autolla 1800-1900kg 33" ziarelli extreme forrestit, 4,88perät. Takavetoisen lootalla toteutus. Kiitos ja kumarus
BJ-40/76
22.09.2017, 22:05
Kertokaa kestääkö suzuki sj/samurain jakis jossa 6,5 välityssarja toyota lj70 -92(uuskoppanen) alla? Vakio tehot, eli laiska. Painoa varmaan koko autolla 1800-1900kg 33" ziarelli extreme forrestit, 4,88perät. Takavetoisen lootalla toteutus. Kiitos ja kumarus
Millä takavetoisen lootalla ajattelit tehdä? Läjästä ei täsmätietoa, mutta ainakin bj-40 kanssa tulee äkkiä ongelmaksi laatikkopaketin pituus, siis takakardaania pitäs olla kokonaisuudessa kymmeniä senttejä....
Ja Jos/kun puhe maasturista, niin jakiksen pitäs perinteisesti olla aika korkealla, siis ei kantotutkana?
Perinteisesti LC toyotan vaihteisto/jakis paketit ovat aika lyhyitä, siis kytkinkopasta takakardaanin laippaan.
Tuo bj-40:n paketti taitaa olla lyhyin noista cruisereista? (onko fj-40:n pikkasen lyhyempi?)
kelervotti
22.09.2017, 22:17
NP 205. siintä on valmiiksi kardaani versioita ja helppo muuttaa väli akseli versioksi vaikka olisi laatikoon kiinitettävä malli ja niitä löytyy ihan tuolta myydään puolelta.
Millä takavetoisen lootalla ajattelit tehdä? Läjästä ei täsmätietoa, mutta ainakin bj-40 kanssa tulee äkkiä ongelmaksi laatikkopaketin pituus, siis takakardaania pitäs olla kokonaisuudessa kymmeniä senttejä....
Ja Jos/kun puhe maasturista, niin jakiksen pitäs perinteisesti olla aika korkealla, siis ei kantotutkana?
Perinteisesti LC toyotan vaihteisto/jakis paketit ovat aika lyhyitä, siis kytkinkopasta takakardaanin laippaan.
Tuo bj-40:n paketti taitaa olla lyhyin noista cruisereista? (onko fj-40:n pikkasen lyhyempi?)
Joo siis takaveto hiluxin laatikolla meinasin suunnitella, ja suzukin jakis niin lähelle vaihteistoa että saapi pituuden pietettyä lyhkäisenä mutta tämä on semmoinen homma ku ei ole nuita takapotkuhilun lootia meillä päin että ois voinu mittailla, eli hommailen sen laatikon ja totean sitten tuleeko kuin pitkä paketti. :O no löytyy kuiten ln65 lootapaketti niin laitan sen sitten vaikka kardaanikulma tulee vinoon, voi olla että kestää tai sitten ei...
Saakos noihin np205 jakolootiin kuinka tiheitä välityksiä?
hiluvitkutin
24.09.2017, 07:27
Joo siis takaveto hiluxin laatikolla meinasin suunnitella, ja suzukin jakis niin lähelle vaihteistoa että saapi pituuden pietettyä lyhkäisenä mutta tämä on semmoinen homma ku ei ole nuita takapotkuhilun lootia meillä päin että ois voinu mittailla, eli hommailen sen laatikon ja totean sitten tuleeko kuin pitkä paketti. :O no löytyy kuiten ln65 lootapaketti niin laitan sen sitten vaikka kardaanikulma tulee vinoon, voi olla että kestää tai sitten ei...
Saakos noihin np205 jakolootiin kuinka tiheitä välityksiä?
Myy mulle ln65 laatikko ja osta itelles lj:n loota. Se on paljo kestävämpi.
Vai välitysten toivossa hiluxin laatikkoo?
Myy mulle ln65 laatikko ja osta itelles lj:n loota. Se on paljo kestävämpi.
Vai välitysten toivossa hiluxin laatikkoo?
Niin se on kuulemma kestävämpi se ljn loota ja tiheämpi ykkönen mitä hilussa, välityksien takia mie sitä hilun pakettia suunnittelen ja jos ei mene niin pihalta löytyy ln65 metästysauto johon hyvä olla varalaatikko.
Sekä tiedän että on se adapteri ja spline akseli jotta saa hilun jakiksen ljn loota mutta sitä en ole tekemässä, vielä.
JanneBlomgren
24.09.2017, 18:56
Saakos noihin np205 jakolootiin kuinka tiheitä välityksiä?
Saa 3-1 välityksen mutta se ei onnistu erillisjakikseen, ja maksaa 1629 taalaa.
http://www.jbconversions.com/products/lomax205/
Vilpertti
25.09.2017, 13:47
Mistäkähän tämä on irti? Rockwell T 223 c 2: https://www.tori.fi/lappi/Jakolaatikko_40447052.htm?ca=18&w=3
Saman näkönen, kun topikissa esiintyvä GAZin laatikko.