Kirjaudu sisään

View Full Version : Lada nivan levikkeet susukiin kuvina


riude
26.08.2006, 14:46
Kuvat kun on kivoja niin laitetaanpa kuvia kuinka nivaan tarkoitettu levikesarja istuu susukin kupeelle.

Ja auto EI ole menossa offikseen vaan metsästys/kalastuskäyttöön, siksi siis tuunattu noinkin paljon...=)

Eli lähtökohta alla, ja kaarien avarruksen suuruuden voi päätellä pehmeän rajasta...=)

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/riude-lahtokohta09.JPG

Valmiina, leveys millilleen sallittu 1560 (+100mm tyyppitiedon 1460:neen).
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/riude-arvi_lind_05.jpg

Renkaat alla vain 215, aivan sairaan paljon parempi ajaa tiellä kuin esim. maksimi 235:lla
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/riude-arvi_lind_11.jpg


Kiinnitys sattui kohdilleen kun päistä veti popparilla sisälokariin ja matkalle laittoi muutaman L-muotoisen kiinnikeen joihin popparilla kiinni.

Em. kiinnitystavasta ja nivan ja suskan mittaeroista johtuen kaaria joutui hieman "venyttämään" pituus suunnassa, jolloin ne eivät tietenkään istuneet koko matkaltaan peltiin vaan matkalle jäi suuriakin rakoja.
Kosmeettinen vika, mutta korjasin tuollaisella itseliimautuvalla tiivistenauhalla (höystettynä sikaliimalla). On se söpö....

Toki kaarien päitä joutui hieman muokkailemaan leikkaamalla.

Erinomainen väline muuten tuollaisiin hommiin on dremel (tai kopio kuten allekirjoittaneella) varustettuna sillä pienellä, n. 30mm "laikalla".

Sillä saa esim. tehtyä kulmia suoraan muoviin, kun leikkkaa vain hieman pintaan uraa, ja taivuttaa ennenkuin sulanut guttaperkka jämähtää.
Esim. nuo etukaarien etupäät on "päätetty" em. tavalla.

Lisää kuvia profiilissa.


Rauvassa ei oo raha hukassa.

Edited by - riude on 26/08/2006 15:54:03

Offipiru
26.08.2006, 17:59
Istuu muute suikkelin kopankera aikas hienosti noi levikkeet.

_____________________________________
Kuasua Kaapo, Puut suurenoo!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

p3ku
26.08.2006, 18:09
onko minkä hintaiset?

Jos paino on voimaa niin ylipaino on ylivoimaa!

26.08.2006, 20:53
Hienot on levikkeet zuzukissa. Mulla itellä on vaan ihan vakiot ja kaaria avarrettu just ton haperon verran, sopii hyvin 31x10.50 insat
T: EeTee Kartsan koneelta

Note! This message was posted anonymously!

riude
27.08.2006, 14:03
Ostin käytettynä sakari65:ltä evukkaasti.
Joku idän matkaajista voisi varmaan tiedustella hintaa naapurin puolelta, luulisi olevan aika kilpailukykyinen hinta sillä puolen

Ja veikkaisin muuten että nuo saa popattua vanhojen kaarien päälle puolessa tunnissa jos haluaa peittää pahimmat ruosteet ja/tai saada levitystä. Varma en ole, omat oli jo avarrettu ennenkuin sain nuo kaaret eli en ehtinyt kokeilemaan. Muistaakseni sakari65 mainitsi kokeilleensa ja oli peittänyt.

Rauvassa ei oo raha hukassa.

Kauttu
28.08.2006, 19:34
Aikas paljon tuo lisää "näköä" nuo levikkeet Suikkeliin, hienot.