View Full Version : HELP help "valmis ja kuvia"
Mistä löytyisi kadonnut inspiraatio.... JEEPIN ROPAAMISEEN. Töitten jälkeen sohva tuntuu mukavalta, olutkaan ei auta ja viikonloppuisin tuntuu olevan muuta tekemistä.
Kahden viikon kuluttua pitäisi olla pelin valmis...
Kaikki tarvittavat vermeet on hankittu, olisko kesäloma stressi tulossa, olis sekin eka kerta.
Maastossa ei ole käyty tänä vuonna kertaakaan, eikä olisi voinutkaan, kun Jeeppi on ollut hajallaan, Ainoa Offitapahtuma jossa tuli käytyä oli Talman kisat.
En luokittele edes Cityoffariksi itseäni, tosioffarista puhumattakaan. Onko jollain muillakin samankaltaisia ongelmia, olin jo myydä koko pelin, mutta tulin kai järkiini ja en myynyt tai menikö perutun kaupan jälkeen lopullisesti järki. Olisi varmaan pitänyt olla Kulmakorven joka tapahtumassa katsomassa, niin olisi oma projektikin edistynyt. Tällä hetkellä on ollut kuukauden paussi ja kun jotain aloitti tekemään, tuli kolme uutta laitettavaa AINA tilalle ja mitään ei saa kokonaan valmiiksi.
No tulipa tilitettyä tännekkin...
Onneksi itellä on Jeeppi, ettei tarvi vaan Japsilla ajaa tai ainakhan suzukilla, Rankessa voin istua... Hetkisen
Edited by - sjeeppi on 13/07/2006 08:14:48
Vähän on sama tilanne. Suikkaan jaksoin konetta fixaa, keulan ja ovet vaihdella. Sitten se jäikin parkkipaikalle seisomaan <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> Eikä vielä ole tullut sitä kaunista päivää kun sitä ropailis taas. Onneksi ei ole mitään kiirettä ja Vanillakin voi ajella :)
Pitäis kait inkkariin kyytiin mennä niin innostuis taas offailusta. Se niin hehkutti tuota g-wageniaan <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
-- V8:lla Suomen talous parannetaan --
Nerd-O
SuurSyömäri
30.06.2006, 12:11
Juu... oireita on ja pahasti. pitäis saada SS kuntoon Lapland Trophyyn mutta tossa 2 kuukautta täysillä painettuani duunia sekä maastoautoja kasaan loppui yhtäkkiä into ja saapui suuri tyhjyys...
Sohva on kutsunut tällä viikolla vähän turhankin ahkerasti.
Sen parin kuukauden aikana mitä häsättiin saatiin nyt sentään yx suikka alkutekijöistä valmiiksi. hiluksiin uutta jousta keulalle ja jopa SS:äänkin muutama kilke kiinni...
Nyt on hiljaisuus. Motiveissöni pitäis kaivaa jostain... Takki tyhjä...
... pitäis kardaanit mitoittaa ja sorvauttaa tasapainoon jossain. Vinssit on jo tuloillaan ja pitäis survoa ne jonnekkin. yms. jne ja enivei.
...
..
.
-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
No mitäs jos veis sen sohvan sinne talliin, ja istuskelis siellä auton raatoa tuijottaen, ja inspistä odotellen?<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
samisami2
30.06.2006, 16:18
Mä oon laittanut nyt uaziin vinssiä toukokuun puolesta välistä<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Onhan siinä tietysti jotain muutakin pientä ollut.
Ei vaan jaksa 12h työpäivän jälkeen alkaa pihassa uazia laittamaan ja vapaa päivillekin tulee yleensä jotain muuta menoa. Yövuorojen jälkeen vielä vähemmän. Nyt kylläkin sain vaihdettua yövuoron jälkeen bensatankin.
Jos sais ton omakotitalon ostettua. Sitten tulis tehtyä enemmän kun vois tehdä vaikka tunnin ja jatkaa sitten kun on taas aikaa. Nyt menee se tunti jo kun levittää kaikki työkalut pihaan ja kerää takaisin<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Toi sohva autotalliin on hyvä ideahttp://www.petrisimolin.com/ThePalsta/icon_mi_6.gif
Jeep-Ukko
30.06.2006, 16:30
Yks työkaveri just eilen höpötteli kun Ural projekti mättää. Ja kehui että tallissa on tullut paljon oltua, mutta aika menee nojatuolissa istumiseen pyörä projektia katsellessa/inspiraatioo hakiessa.
Että kannattaa koittaa =)
SukiSuki
30.06.2006, 19:57
Samaa vikaa!! Tossa toi Suki makaa ja vaan "pienestä" kiinni et pääsis ajaan, mut ei.. Kaikkee muuta rojektia liikaa.. Ja aina kun käy jossain offitapahtumas niin kamala hinku tulee päästä sukilla metsään..
PeteTurku
30.06.2006, 20:57
Ja sit ku on saanut vehkeet taas nippuun ni tulee liikaa innostuttua ja taas on paikat paskana ja lisää remonttia tiedossa.
Motiivaation pulasta kärsiville vinkki: (sovi oman sielusi kanssa joku päivä etukäteen jolloin rassaat vehkeitäsi ja pidä kiinni siitä päivästä niin kyllä jotain valmistakin
saa ehkä aikaiseksi.)
Ai mää vai turuust
Eikun auton luo vaan, ja alat näprään vaikka jotain pientä, kyllä siitä innostuu.
"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
Mulla olis kyllä sitä ispni...imsi...insrp...ääh, olkoot, siis mulla olis kyllä virtaa tehdä omaan projektiin kaikennäköistä, mutta kun ei pysty niin ei vaan pysty, viides viikko sairaslomaa menossa<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Ihmisen selkä ei kestä kaikkea, olkaahan varovaisia.<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Siitä se lähtee. Tee näin. Mieti mitä pitäisi tehdä ja mitä työkaluja tarviit. Sitten päätät,
että laitat vain kaiken valmiiksi inspiraatioita varten. Kun sitten kaikki on esillä valmiina
homman aloittamiseen, aloittaminen on helppoa.
Just do it!
Motivaatio. hmm.<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Kävin jo sussukilla Raajärvellä Sahvaarilla ja nyt on taas purkaminen aloitettu, Laplandtrophyyn mennessä pitäis saada takaisin nippuun, ei nyt mitään isoa tekemistä: soa, jarrutehostin, katsastaa, takapuskuri väsätä, ymsp.
Välillä on käyny mielessä että vois tehdä jotain muuta kun autoa rapata(sitä kun joutuu työkseenkin tekemään).
Mutta ei siinä auta muu kuin painaa hommia, sen oon jotenkin huomannu, että kovin isosti ei taukoilla kannata, joutuu keräämään motivaatiota isommalta alueelta kasaan.
:)
Viime syyskesän ja koko talven ollu rojektina ht corollan peltityöt. Nyt alkaa olemaan loppusuoralla... Jälkeenpäin kun ajattelee niin muutaman viikon homma ois ollu jos ois inspiraatiota riittänyt koko ajan..
Piti tänään puhallella keula puhtaaks. Noh, hiekkakellon pohjaventiili meni tukkoon ja sitä kun availin niin tulipa sekin puristettua paskaks viilapenkissä... Siihen loppu inspis tältä päivältä...
-Etuveto ei ole vaihtoehto-
cruiseri
03.07.2006, 22:40
quote:
Maastossa ei ole käyty tänä vuonna kertaakaan, eikä olisi voinutkaan
Siinä se inspiraatiopuutten vika piileeki <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Käyppäs jonku kaveris kanssa heittämässä pikku mettälenkki, niin johan tulee inspiraatiota, meitsillä ainakin toimi sillon kun oma projekti ei millään tahtonu edistyä... :)
Liika määrä tekemistä voi tappaa inspiraation äkkiä. Mun olis pitäny laittaa pohjapanssari ja muuta pientä lapin kisaan. Sitten keksin että ei sitä viitsi Vantaalta pokkereilla ajaa rovaniemelle->traileri siis jostain. Niitä onneksi saa kaupasta, ovat vaan kalliita. Sitten mietintä siirtyy siihen että milläs vetää. Vetojuhta no1 päättää rikkoutua seuraavana päivänä ja vaihtoehtovetäjä on katsastamatta. Nämä kaikki jo aiheuttaa kiireen lisäksi niin paljon rahanmenoa että pitää heittää enemmän duunia. On jotenkin hukassa koko homma jo. Ei vissiin tule ainakaan palkintoja lapin kisasta jos sinne asti edes pääsee.
-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-
Eilen jostain löytyi taas VIRTAA, sain laitettua takaperän kuntoon kokonaan ja tänään on pakoputken vuoro, Hitto kannatti pitää se kuukauden paussi... No ensin töissä 8 tuntia ja sitten 4-6 tunnin ropaamis-sessio, nyt ei malttais lopettaa kun on alakanut joatain laittamaan, mutta täytyy muistaa nukkuakkin että jaksaa olla töissäkin.
Vaihe kerrallaan ja jos jotain saa vähän ennemmin valmiiksi, ei pidä aloitaa uutta.
Nyt on tavoite saada joka ilta jotain valmiiksi, pitäis käydä ostamassa ne perskeleen edulliset junaliput, jotta saa jeepin lappiin Rovaniemelle.
Siis hintahan on 430€ meno/paluu
Onneksi itellä on Jeeppi, ettei tarvi vaan Japsilla ajaa tai ainakhan suzukilla, Rankessa voin istua... Hetkisen
No he.... Son valamis....
Onneksi itellä on Jeeppi, ettei tarvi vaan Japsilla ajaa tai ainakhan suzukilla, Rankessa voin istua... Hetkisen
Missä kuvat,missä kuvat?
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen.
WIRMA (http://offroad.eimihikaa.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/sjeeppi-13072006070.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/sjeeppi-13072006071.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/sjeeppi-13072006072.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/sjeeppi-13072006073.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/sjeeppi-13072006075.jpg
Tässä näitä kuvia valmiista pelistä
Onneksi itellä on Jeeppi, ettei tarvi vaan Japsilla ajaa tai ainakhan suzukilla, Rankessa voin istua... Hetkisen
PeteTurku
04.08.2006, 22:42
Projekteihin sen verran tai lähinnä aikaan joka aina loppuu:Ihminen pärjää yllätävän hvin muutaman tunnin unien kanssa kun ei vaan anna periksi. Ite on tullu kyhättyä suizaa ennen lapin koitosta melkeen puoliinöihin ja aamulla kello soi 4.15 töihin ja sit vaan menoks.Kahvia paljon ja riittävästi haasteita mielenkiintoista ropaamista niin siitä se etenee.
Ai mää vai turuust
quote:
Projekteihin sen verran tai lähinnä aikaan joka aina loppuu:Ihminen pärjää yllätävän hvin muutaman tunnin unien kanssa kun ei vaan anna periksi. Ite on tullu kyhättyä suizaa ennen lapin koitosta melkeen puoliinöihin ja aamulla kello soi 4.15 töihin ja sit vaan menoks.Kahvia paljon ja riittävästi haasteita mielenkiintoista ropaamista niin siitä se etenee.
Ai mää vai turuust
Ei välttämättä, vähän tuon kaltaista tuli yritettyä joskus nuorempana, ja pari vuotta pitkiä päiviä iltarientoineen(ei dokaamista) niin fysiikka sanoi että nyt riittää. Tietysti jos välillä on tilaisuus huilata niin ehkä sitten.
Aika kirotun kavalaa semmonen loppuunpalaminen, sen tuppaa huomaamaan vasta kun on ns. kakka housussa.
Sorry OT, mut ehkä se suodaan tärkeän asian puolesta. <img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>
Life sucks, then you die...
Jep, samaa mieltä.
Päivä tai pari menee, mutta sitte alkaa tökkiin.
Nuorena eri juttu.
______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.
Nää kilpailut on kyllä kaikkein pahimpia.
Hilkulla oli etten alkanut viime viikolla tekemään suurempia linjanvetoja. Siinä oltais taas ajettu samoilla silmillä Juukaan torstaisen "viimeistelyn" jälkeen<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Onneks ihminen tuntuu oppivan. Nyt jo kasataan varaosia ja auto on kunnossa<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>
Toivottavasti ei tule mitään viime hetken inspiraatiota.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)