PDA

View Full Version : Uaz volvon tekniikalla, ruisku ?


masi_71
23.06.2006, 21:45
Toimii se strömbergkin ihan ok, mut vois silti olla ruisku käypäsempi.
Volvoon löytyy suutinta, kantta, imusarjaa ihan mukavasti, niin sähkö kuin mekaaniseenki ruiskuun, joten mitään ei varmaan tarvii alkaa tekemään/keksimään.
Miettinyt oon megasquirttia tai k-jettiä.
Moottori on ihan vakio joten pitäis saada helposti säätöihin.
Epäilyttää vaan saako megasta niin luottopeliä että arvaa tieltä metsän puolle poiketa.
K-jetissä isompi luotto ?

Mielipideitä/kokemuksia ?

Paavo
23.06.2006, 22:12
Mulla on työn alla (hitaasti) ms ja yhtenä motivaattorina on luotettavuus

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

-MAKE-
23.06.2006, 22:12
Itse ainakin olen kallistunut selkeästi megan kannalle.
Onhan noita uazin tekniikkaankin istutettu ja kuulemma hyvin pelaa. Sitä en tiedä kuinka hardcorea se mega kestää. Se älylaatikkohan on kuitenkin helposti kunnolla koteloitavissa ja sen voi laittaa mahdollisimman kuivaan paikkaan aika iisisti. Säätömahdollisuuksia tuntuisi olevan enemmän kuin tavallinen järki käsittää. Ja nekin kuuleman mukaan kuitenkin aika helposti säädettävissä.

Kunhan intoa alkaa piisaamaan ja kansi saadaan kuntoon niin "uaziin efi" topicissa lisää. Jos innostut megaan niin jatka ihmeessä tuohon topikkiin. Löytyypähän helpommin.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

masi_71
23.06.2006, 22:28
Joo, asiaa pitää miettiä.
Mulla on kyll yks megan älypää hyllyssa.
Se on/oli tulossa yhteen toiseen projektiin (jolla ei pikitieltä poistuta)

kivinen
24.06.2006, 11:09
Harkitsen vakavasti Volvon B230 nelipistesähköohjatuillaruiskusuuttimilla käyttöä. Vaikuttaa aikas lupaavalta monen asian suhteen.

Mulla tosin tuo kuravellissä sudittelu ja veteen upotus -vaihe alkaa olla suurimmaksi osaksi jo takanapäin.

Paitsi sillon kun vähän innostuu.:):):):):):):):):):):):):)

www.alanmiehet.com #1

Paavo
24.06.2006, 11:55
Mini-MS:ää saa vesitiiviiseen koteloon kasattuna ja testattuna reilulla parillasataa, finsquirt-foorumilta.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."