Kirjaudu sisään

View Full Version : Vaiheloota irti


juza
22.05.2006, 09:00
Ajattelin vaihtaa kytkimen ja korjata starttikehän, eli pitäs varmaan ottaa v. -90 pajerosta vaihteisto ja jakoloota irti alakautta, mutta ei ole nosturia käytössä. Ne pitäisi sitten saada vielä takaisin paikalleen. Auton ajattelin ajaa jonkun pukki virityksen päälle että alla olis reilusti tilaa. Mitähän tuo paketti mahtaa painaa? Onko jotain käytännön vinkkejä? Onnistuukohan vai joudunko viemään korjaamolle?

Rälläri
22.05.2006, 10:41
search: vaihdelaatikko paikoilleen

minä poika tyhmyyksissäni tiputin koko vaihde/jakolootan maahan asti ja arvatkaa muuten kuinka paljon syletti ku tajusin että,ois ehkä kannattanu tehdä trukkilavoista peti auton alle,ni ois saanu vetää/työntää lodjun takas paikoilleen .

Läpi vaikka harmaan kiven

luppakorva
22.05.2006, 10:43
Mä vaihdoin kytkimen ottamalla koneen pois. Ei ollut paha homma ainakaan bensakoneessa.

juza
22.05.2006, 10:51
Mulla auto ei mahdu talllin ovesta sisään. Työ pitää suorittaa taivas alla ja maa pohja on hiekkaa. Siinä ei lavaa siirrellä kun lootan tiputtaa sen päälle. Tuli mahdollisuus lainata sellasta korkeus säädettävää pöytää jossa on pyörät alla, sekin tosin liikkuu aika nihkeesti hiekalla.

22.05.2006, 15:16
Laita kiinteät kiskot lootan alle tai sivulle. Kun kenttäkorjauksen
tarvetta ilmenee, liukukappaleet lootan ja kiskojen väliin.
Ei tartte olla edes kovin pitkät kunhan löytyy liukupalojen
kiinikkeille hyvä tasapainoinen paikka lootan kyljestä.



Note! This message was posted anonymously!

HDJ60
22.05.2006, 15:31
pudotin lootan sidontaliinojen varaan kun vaihdoin kytkimen kotipihalla

piparix
22.05.2006, 15:54
iteltä vasta viikonloppuna paukahti vaiheloota. ei mikään mahdoton homma purkaa irti ja laittaa takas. vauhtipyörän suojapelti irti, nopeusmittarin vaijeri, ulosoton vaijerit, jakiksen panssari, kannake kumi oikealta puolella pois, antureitten johdot (4kpl) kardaanit irti etukardaanin kautta tulee öljyt sitten pihalle että kannattaa ottaa suoraan pohjaroppu jakiksen kupeesta auki. sitten laatikon kiinnitys pultit kytkinkopan ympäriltä joista 2 ylimmäistä on kaikista vittumaisimmat 3 pitkääjatkoa, nivel ja 14mm hylsy kiinni räikkään ja taskulampunkanssa härkkimään kyllä ne sieltä saa! saattaa kasaus vaiheessa unohtua laittaa takas. viimeisenä kannake palkki ja laatikko yhdessä alas. todennäköisesti kannake palkin pultit menee poikki! ainakin ulommat.

niin ja startti on kiinni laatikon kiinnitys pulteissa että akun kengät irti niin säästyy suuremmilta hitsauksilta.

takaisin laittaessä perä nostettava ensin rungon poikkipalkin päälle ja senjälkeen työnnetään takas eteen Mutta huom!! itsellä huomattiin että laatikkoa pitää kääntää poikittain jotta startin rattaan suojakoppa mahtuu menemään paikalleen ( ottaa kiinni sinne kardaani/vaihdelaatikko tunneliin ) mutta kahteen mieheen nosturilla 2.5h vanha laatikko irti, uusi paikalleen ja auto ajossa jotta siinä tavoite aika.

niin ja tuli mieleen että vaihde kepit on otettava irti, muuten ei pysty siirtämään laatikkoa riittävästi taaksepäin pois ottoa varten!!


>VANHENEMINEN ON PAKOLLISTA,
AIKUISTUMINEN ON VAPAAEHTOISTA,
ITSELLEEN NAURAMINEN ON TERAPEUTTISTA!<

Rälläri
22.05.2006, 15:55
lavan päälle liukas/sileä pintainen levy kyl se hyvin liikku siinä päällä kun oli ensin saanu kuorma liinoilla hiissattualootaa ylöspäin

nii ja ekä oli 3tuuman korikorotuksella jotain osuutta asiaan, oli vähän enenpi tilaa








Läpi vaikka harmaan kiven

Edited by - Rälläri on 22/05/2006 16:56:27

Edited by - Rälläri on 22/05/2006 16:59:59

juza
22.05.2006, 22:03
Kiitti neuvoista, täytyy varmaa loppu viikosta ruveta purkamaan. Tänää purin laturin irti. Hiilet oli ainakin loppu, jumissa ja laturi paskaa täys. Oli aika ahtaassa paikassa, ei mahtunu alakautta pois, otin öljynsuodattimenkin irti että sain sen sit yläkautta mahtumaan pihalle. Saa nähä saako sitä kuntoon.