PDA

View Full Version : Ideoita jousen pultin irroitukseen?


13.05.2006, 16:08
On sitten Vallilan takomassa tehty jousilehti katkenneen tilalle vajaa 160 000 ajettuun Hiluxiin. Ei ole jousen korjaus edennyt ihan myötätuulessa kun jousen etupään kiinnityspultti on jumissa puslassa.

Auton alta ei meinaa päästä hakkaamaan niin lujaa, että pultti irtoisi ulospäin. Yritin vähän pakariakin irroittaa liitoksestaan ja nostaa ylöspäin ja ei tullut mitään.

Seuraavaksi itselle tuli mieleen idea jos hitsaa sisäpuolen mutterin kiinni jousen kannatuskorvakkeisiin, niin sehän pyrkisi työntämään pulttia ulos. Huonossa lykyssä korvakkeet antavat periksi ja pultti ei lähde liikkeelle puslan sisällä olevasta holkista.

Kaveri keksi päinvastaisen idean: rälläköi pultista ulkopuolella olevan kannan irti ja vetää sitä mutterilla sisäänpäin, jolloin pultti voi irrota. Sen on mun mielestä ehkä tähän mennessä paras idea. Väliin voi laittaa jotain prikkoja tms. jos kierre ei meinaa riittää.

Tarkoitus oli, että jos voisi puslan säästää ehjänä. Kuumentamisen otan käyttöön vain jos on pakko.

Onko muita hyviä ideoita?

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 16:19
ite sain tunkin avulla pultit nätisti irti,ja jos ei ni sitte kosaani avuks

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 16:22
jäi mainitsematta,avaa vain molemmat mutterit ja paina tunkilla irti ne yhtäaikaa.multa lähti nätisti irti vaik oli 400 000 ajettu hj

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 16:27
huono idea tuo rälläköinti kun siinä on boori ja se kierre on 14mm ja pultti on 18mm,eli ei tuo onnistu mikäli samallainen pultti kun hj:ssä tätä on vaikea selostaa kirlottamalla mut jos soitat numeroon 0451324567 ni yritän selostaa helpommin puhelimes..

Note! This message was posted anonymously!

Käyttäjä
13.05.2006, 17:44
kosanilla tai hisipillillä pultti guumaks niin jo pultti anatautuu...ei kannata vasaroida kauheesti siihen pultinpäähän,menee kierre vituiksi.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

13.05.2006, 18:32
Mä pelkään kuumentamisessa myös puslan kärsivän ja tulee turhaa kulua ja vaivaa jos hyväkuntoinen pusla menee pilalle!? Pahimmassa tapauksessa joutuu ostaa uuden puslan merkkiliikkeestä. Tähän mennessä mennyt rahaa uuteen jousilehteen 80 euroa ja jonkin verta ajelua lähialueella.

Pultti on ihan tavallinen. Toisessa päässä muutteri ja toisessa pultin kanta. Jos sitä tunkilla painais, ni en ole ihan varma mihin tunkin saa tuettua.

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 18:51
et välttämättä tarvii koko pakkaa irrottaa jos ei oo pää tai apunorra se vaihettava lehti niin vaiha se lehti pakan ollessa paikallaan avaat vaan keskinaulan eli pultin laitat vaikka liimapuristimen siihen keskipultin viereen kiinni ja avaat sen keskipultin välttämättä ei tarvihe sitä puristinta ei siinä pitäs mitään jännitettä olla. sitten kun kasaa niin samallalailla vejättää sillä puristimella ja pultti kiinni.

Note! This message was posted anonymously!

Cental73
13.05.2006, 19:04
tunkki jousen ja korin väliin. Nosta sopivasti ettei pultille jää painoa, vaan jousen pään kuorman kantaa tunkki. Älä nosta liikaa, mutten kanittaa päin vastoin. SItten avaimella. Eikös alkuperäisest pultit ole kiikuissa kiinni vielä booreilla? muistelen ainakin bertassa olleen, eli joutuu ottamaan irti molemmisat päistä, sekä jousesta että korvakkeesta. Sitten kun tunkilla on saatu kuormattomaksi paukuta pikkulekalla pultit irti, mutta varovasti ettei kierteet nuljaannu.

"ei ollu mikään amerikan temppu"

SLCK #73

pee
13.05.2006, 19:09
ei kai hilun puslat nyt niin arvokkaita ole et KANNATTTAA kauaa jumpata, kuumaks vaan: burning on päivän sana !

-pee-


ei se satu...

STRANGE POVER <img src=/smiley/firedevil.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

Sami_V
13.05.2006, 19:13
kosaanilla vaan pultit ja puslat lämoöseksi ja vetäsee pihalle. Motonetista saa halpoja puslia.

Käyttäjä
13.05.2006, 20:00
quote: Mä pelkään kuumentamisessa myös puslan kärsivän ja tulee turhaa kulua ja vaivaa jos hyväkuntoinen pusla menee pilalle!?
Jumankekka.....jos pultti on nois ...tanan tiukassa niin kyllä se bushlakin on aikas valmis,jollei muuten niin pirun kovettunut...
Pilli kehiin ja uudet puslat alle,niin ja muista kasatessa laittaa sinne puslan/holkin/tapin väliin gummivaseliinia paljon,niin ei jumita heti kiinni.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

13.05.2006, 20:27
Mul oli mielessä, että oisin noilla jousilla ja puslilla ajellu vielä vuosi. Ja auto oli vuodelta 1998. Vaihtaa sitten kaikki jouset ja puslat kerralla kun rupeaa kulumaan. Ei mun mielestä vielä ole kypsät.

Kotona ei ole mitään muita kaasuvehkeitä kuin grillin nestekaasupullo. Siihen tietysti voi hankkia jonkin moisen tohottimen.

Puslassa ei mun mielestä mitään muuta vikaa kuin pultti juuttunut puslan sisällä olevaan metalliholkkiin.

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 20:29
uus pusla maksaa noin 3€ kappale ja niitä tarvii yhden jousen vaihdossa 6

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 20:31
"Eikös alkuperäisest pultit ole kiikuissa kiinni vielä booreilla?"

Mä en tiedä mihin kiikut liitty jousen etupäässä kun siellä ei mun mielestä ole mitään sen kummempaa rakennetta kuin rungossa kiinni olevissa metallilevyissä jouset suoraan puslan ja pultin avustuksella kiinni.

Takana on sensijaan on tuplaten pultteja ja kahdet jonkin sortin latat, jotta jousi pääsee liikkumaan pitkittäissuunnassa.

Note! This message was posted anonymously!

13.05.2006, 20:39
"uus pusla maksaa noin 3€ kappale ja niitä tarvii yhden jousen vaihdossa 6"

Jos hinta on tämä, niin se muuttaa tilannetta!

Mistä saa puslia tuohon hintaan?

Note! This message was posted anonymously!

Sami_V
13.05.2006, 20:54
quote:
Motonetista saa halpoja puslia.