View Full Version : Jeep cherokee
carneval
07.03.2006, 17:51
Mitä varusteita Cherokee limited vm93 high output versioon kuuluu?
---jeeppiä hommaamassa---
Ihan pakko: High output-moottori :)
Mulla pitäisi kyllä jossain olla esitekin. Yritän etsiä sen ja tarkistaa (ellei joku ehdi ensin).
Löytyi -90 esite. HO-konetta ei mainita, mutta Limited-mallin varusteet (siis erot vakiovarustukseen):
* 4-lovinen tomaatti
* ilmastointi
* cruise
* korin väriset puskurit, levikkeet ja maski
* sähköpeilit
* "Musta suojalista kyljen alareunassa, kullanvärinen tehosteraita" :)
* johdotus 2 lisäkaiuttimelle
* nahkaratti
* sävytetyt matot
* säädettävät niskatuet etupenkeissä
* ratin kallistuksen säätö
* ja jotain muuta pikkuhilpettä
Lisävarusteet,jotka saatavana vain Limited-malliin:
* ABS-jarrut
Löysinpä vielä -92 esitteenkin, tässä helmet:
* ABS vakiona
* Ajovalojen viivekytkin ?
* "Kattokonsoli, jossa kompassi ja lämpömittari"
* Keskuslukitus
* Nahkapenkit
* "Valaistut peilit häikäisysuojissa"
quote:
* Ajovalojen viivekytkin ?
Kansankielellä saattovalot, löytyy -93 Limitedistä niinkuin muutkin yllä listatut, muuta ei ainakaan ny tullu mullekkaan mieleen eli eiköhän ne oo melko samat -92 ja -93
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
quote:
Löytyi -90 esite. HO-konetta ei mainita,
HO-kone tulee vasta vuosimalliin -91!!
FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
quote:HO-kone tulee vasta vuosimalliin -91!!
No enhän mä väittänytkään, että siinä olisi sitä!!!!!!!!!!
quote:
quote:HO-kone tulee vasta vuosimalliin -91!!
No enhän mä väittänytkään, että siinä olisi sitä!!!!!!!!!!
Ja siksi sitä ei -90:n esitteessä mainittukkaan!! En mäkään väittäny mitään, kerroin vain tiedoksi, että tulee vasta -91:en!!
Ei hernepussia........ <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
carneval
08.03.2006, 18:12
Kiitos vastauksista!!
täytyy mennä tos viikonloppuna varmaanki ostelemaan semmonen Jeep. Se on tuontiauto saksasta,ajattelin et mitä vikoja siit kannattais näin aloittelijan silmin katella? saksassa ei vissiin suolata niin paljon ni se ei välttämättä mikään mätäkään ole.
mistä mätäpaikkoja kannattaisi katella?
--kaikki vaihteet toimii
--sähköhilperöörit toimii
--mikään ei kolise
Yhtä -93 vuoden Saksasta uitettua Cherokeeta rakentaneena voisin jotain kokemuksia kirjottaa.
Noi Cherokeet tuppaa oleen siellä Saksanmaalla sellasia kakkos- ja kolmosautoja joten niillä ei yleensä ole hirveesti ajettu, tän johdosta jarrut voi ruveta jumitteleen, ne kannattaa aukoo ja putsata hyvin ja herkistellä satula toimintakuntoon.
Saksan autoliikkeillä tuntuu olevan ainakin Jeepin kohdalla semmonen myyntihuoltotapa että laatikko laitetaan täyteen öljyä!!!! tossa kyseisessä Cherokeessakin oli 2l liikaa öljyä, automaatti ei todellakaan tykkää hyvää sellasesta. Japen Grand Cherokeessa muistaakseni samanmoinen ylitäyttö tehty Saksassa! Eli kannattaa siis heti tarkastaa se öljytilanne ja tehdä tarkastus niinkuin automaattiin kuuluu tehdä!! Muutenkin kaikki öljyt kannattaa tietenkin vaihtaa, automaattiin ja jakikseen ATF:ää ja periin normaali peräöljy + lukkoperälisäaine jos siellä on kitkalukko!
Korin osalta tollanen Saksasta tuotu -93 ei oo vielä mikään mätä, riippuu tietenkin miten sitä on pidetty. Cherokeen ruosteherkkä paikka tuntuis olevan helmojen takaosa, peräkulmatkin tuppaa kärsiin kosteusongelmista.
Levikkeet kyllä kannattaa käyttää irti koska niitten alla ja saumakohdissa on takuulla korroosioo.
Tankin suojamuovi on mallia kerään paskaa ja säilytän sitä hyvin eli ei oo pahitteeks ottaa tankki irti ja putsata ja maalata hyvin, pantojen alta rupee ruostuun puhki.
Etuvetarin ristikot on kans yks kohde joka kannattaa uusia jos vähänkin ääntää, ne ei maksa maahantuojallakaan kuin luokkaa 30€/kpl, tässäkin kohtaa tietenkin kannattaa ylläpitää Jeeppiasiantuntijan yritysta ja ostaa ne ristikot siis Jamantilta<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Ristikko kun porsii rikki niin se todennäköisesti rikkoo myös vetarin kaulan ja se onkin sit jo kalliimpi toimenpide. Ristikonkupin kiinnipysyminen kannattaa vahvistaa hitsihepillä ulkopintaan!!
Jamant varmaan kertoo lisää ja tekniikan kestävyyteen liittyviä juttuja!
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
quote:Ristikonkupin kiinnipysyminen kannattaa vahvistaa hitsihepillä ulkopintaan!!
Ihan tosissaan vai? Tää tuntuu vähän lopun alulta, kun hitsauksen lämpö alkaa vedellä haarukkaa. Ja seuraava vaihto on hauska :)
Ei sellasessa heppauksessa vielä lämpövaikutuksia tuu, sopivan isot virrat ja täppäys haarukan ja ristikon kupin väliin niin avot.
Seuraava vaihtokaan ei kauheesti vaikeudu, taltalla lyö hepin irti tai sit rälläkällä silpasee.
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Miksei ne lukkorenkaat riitä?
Mää en tohon oikein osaa sanoa että miks ne ei riitä mut mitä oon lukenu ja kuullu tyypeiltä joilla enempi kokemusta danan akseleista offihommissa niin ne kupit on tosissaan karkaillu, se sisäpuolinen lukkorengas vaan ei pidä niin hyvin ku ulkopuolinen!!
Mä täppäsin hitsillä ton Cheron ristikot mitä rakensin kun näin pari kertaa millasta kyytiä se tulee saamaan, auto jumiin - järki pois - kaasu pohjaan ja sit paukkuu ja rutisee.
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Koskaan en ole joutunut asiakkaan autoon heppiä (<img src=/smiley/lol.gif border=0 align=middle>) laittaan ristikon kuppiin, omaan -79 F-150:n kyllä. Mutta siinä olikin lenkit aikas venyneet!!!!
Vakiovehkeistä ei ole kupit lennelleet, eikä ole kukaan muukaan valittanu että olis lennelly!!
FJDC #1 !!!
Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!
quote:
--mikään ei kolise
Ei taida olla ihan kunnossa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
Kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia...