View Full Version : Pajeron jakolaatikko?
offipete
15.01.2006, 02:17
Tossa just mietin miten mahtaa pajeron jakolaatikko kestää jos ajalee nelikko päällä kokoajan, kun sillä jakiksessa on se vetoketju, miten se kuluu? onko kokemusta? Polttoaineen kulutus kyllä nousee jonkun verran, mutta on se mukava vetää kärryä talvella nelikolla..
Ahosensetä
15.01.2006, 07:54
Vuosimalli olisi auttanut ...
Ongelma ei ole (pelkästään) ketju, vaan se, ettei jakolaatikossa ole keskitasauspyörästöä (oletuksella, että on niin vanha).
Siinä tilanteessa on aivan sama välitetäänkö voima etukardaanille ketjulla vai hammasrattailla. Etu- ja takapään pienistä pyörimismatkaeroista johtuen voimansiirtoon tulee jännitystä, joka ei pääse purkautumaan kuin renkaan luistaessa. Eli pitävällä pinnalla rasitus koko voimansiirrossa (napalukon, murrokset, vetararit, perät, kardaanit, jakolaatikko) on niin suuri, että jotain rikkuu. Ei välttämättä heti, mutta aivan satavarmasti jonkun ajan kuluttua.
Jos autossa taas on mahdollisuus jatkuvaan nelivetoon (olisko ollut Pajerossa Super Select), siinä täytyy olla tasauspyörästö (tai vastaava) etu- ja takakardaanien välissä. Silloin nelivedolla ajamisesta ei ole mitään haittaa. Päinvastoin voisi sanoa, että silloin pelkkä takaveto on täysin turha, koska jatkuva neliveto on parempi.
Jatkuvan nelivedon etuna normaaliajossa on vetävän voiman jakautuminen tasaisesti kaikille pyörille ja sitä kautta luistojen väheneminen. Tietty teinipojat eivät tykkää tästä, kun perää ei enää saa liippaamaan :) :) :)
T, Antti
antti@offroadpaja.fi
http://www.offroadpaja.fi/
Kuivalla asvaltilla en kyllä ajaisi neliveto päällä, olettaen että kyse on tuosta vanhasta pajerosta. En kyllä paljon muutenkaan ole käyttänyt nelivetoa vedettäessä. Ellei ole joku luminen ja liukas tie.
-- Palsta jeesus --
Nerd-O
Oon pari kertaa koittanu kuivalla asfaltilla, tekee aika pahaa kun toinen takapyörä luistaa parkkipaikalla käänneltäessä ja on pikkasen kankee kääntää.
Edited by - juza on 15/01/2006 12:40:25
offipete
16.01.2006, 22:28
niin vuosimalli on -88 ja on ns, isolla laatikolla.
offipete
16.01.2006, 22:35
Just vedin sellaista kuormaa että..huh.. kyllä taivi nelikko päällä ajella kun tie oli jäinen, kärryn paino noin 600kg ja siinä pitkä bj70 ja sisällä hojon 6 pyttynen kone ja laatikko, oli aika hyikee yhdestelmä, kyllä sen varmasti joku näki tällä Tampere-Riihimäki välillä.
offipete
16.01.2006, 22:40
kuvaa tossa:
http://www.petrisimolin.net/gallery/index.cgi?action=viewimage&image=offipete-mikan%20bzj%20015.jpg&lite=1
Ahosensetä
16.01.2006, 22:42
quote: niin vuosimalli on -88 ja on ns, isolla laatikolla.
Onko laatikko vaihdettu joskus?
T, Antti
OT: syksyllä kerran kyn kävin tankilla niin piti ihan varta vasten kokeilla lukkojen vaikutusta kääntösäteeseen, eli ekax ratti linkussa ympyrää, sitten keskilukko päälle, ja säde kyllä kasvoi hieman. Sitten etulukko ja takalukko erikseen ja yhdessä, ja kun kaikki lukot oli päällä säde oli jo kasvanut huomattavasti, hiha-arviona n. 50%. Alustana kuiva asfaltti, renkaina svampperit muistaakseni miedoilla katupaineilla ~1½ kiloa.
"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."