PDA

View Full Version : HJ käy ja kukkuu minne virrat hukkuu ?


08.01.2006, 23:43
Oliko se sähkö elektronien virtausta johtimessa.. Eli missä vika HJ61 ja virrat päälle, akut 16 v näyttää mittari..startaus ja käyntiin noin 20s-1min virrat nousee n 27v.. Tämän tekee aina kun kone kylmänä..

Missä vika. Miten korjataan Kiitän etukäteen..

Note! This message was posted anonymously!

-MAKE-
08.01.2006, 23:59
Akut sippi --> vaihdetaan uudet.

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

09.01.2006, 00:13
Akut ne tietysti voi olla vian syy..Muuten akut käytön kannalta ei ole ollut ongelma eli virta ei ole päässyt loppumaan. Ainoastaan tuo virran häviäminen kylmänä virrat päällä ja käynnistettäessä ja sen jälkeen nousee kohta 27 v..muutoin toimii hyvin..

Note! This message was posted anonymously!

HJ60
09.01.2006, 00:34
Ookko mitannu yleismittarilla, pitääkö mittari "kylmänä" paikkansa? Mulla näyttää vähä alakanttiin, muttei läheskään noin paljoa.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

09.01.2006, 10:09
Jaa. Vanhassa kuuskymppisessä oli kyse latauksen säätimestä, kun noin teki. Säädin oli erillinen tuplarelepaketti, kuusykkösessä taitaa olla eri systeemit.

Note! This message was posted anonymously!

Phase
09.01.2006, 10:21
voisikos tämä ilmiö johtua siitä että jälkihehku jää päälle n. 30sek-1min, joka tiputtaa jännitteen noin alas.

HDJ60
09.01.2006, 12:22
61;ssä ei ole hehkuja, suorasuihkukone ja kuuluu toimia just noin että kylmänä hetken virrat alhaalla

HJ60
09.01.2006, 13:17
Onhan siinä se imusarjahehku.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

09.01.2006, 14:18
No, yksi akku oli ainakin sökö..eli nyt toimii siten että ei tiputa virtoja niin alas, mutta edelleen kylmänä käynnistäessä minuutin viive ennen kuin nostaa virrat mittarissa normaalilukemiin...

Note! This message was posted anonymously!

Phase
09.01.2006, 15:14
kyllähän siellä se hehku on imusarjassa. Eli hehku menee päälle kylmällä säällä vaikka hehkutuksen valo sitä ei ilmaise. Valo ilmaisee vain jos on tarvetta hehkuttaa ennen käynnistämistä (ilma jotain -5 astetta ja sen alle). Hehku vie tietenkin virtaa aika paljon eli jos toinen akku on ollu kaput niin se vetää jännitteet aikas lailla alas.

jpl
09.01.2006, 17:38
quote:kyllähän siellä se hehku on imusarjassa. Eli hehku menee päälle kylmällä säällä vaikka hehkutuksen valo sitä ei ilmaise. Valo ilmaisee vain jos on tarvetta hehkuttaa ennen käynnistämistä (ilma jotain -5 astetta ja sen alle). Hehku vie tietenkin virtaa aika paljon eli jos toinen akku on ollu kaput niin se vetää jännitteet aikas lailla alas.

Juuri näin. Huomaa hyvin siitä, kun noin minuutin kuluttua ajovalot kirkastuvat ja lämppärin puhaltimen kierrokset nousevat. Ja huomaa sen volttimittaristakin. Ottaa aika paljon virtaa.

HJ61 -90 & LJ70 -89