Kirjaudu sisään

View Full Version : Pohjapanssari


kesis
09.04.2025, 16:40
Kyselykausi päällä. Eli mersu kun lähentelee valmiutta koitoksiin niin muutama asia askarruttaa tai ei osaa päättää.Eli mistä ja kuinka paksusta tavarasta tekisin pohjapanssarin tuon kokoiseen autoon että kestää edes vähän pomppia kivikossa?

TaskilaO
10.04.2025, 22:13
3mm levy piisaa. paksumpi käy aika raskaaksi.

offroadjouni
11.04.2025, 06:15
Minulla on Jeepissä 3 mm Raex 400 -levyä. Ohut pohjapanssari on tietysti hyvä painon näkökulmasta, kunhan huomioi että se taipuu aika reippaasti. Eli vaatii joko lisätukia jäykstykseen, tai sitten että vastinkappaleet (vaihdelaatikot yms) kestävät niihin panssarin kautta kohdistuvan voiman. Paksummalla panssaroiminen on huomattavasti helpompaa.

Timo_L
11.04.2025, 12:55
Olen itse päätynyt siihen, että panssari olisi hyvä olla kohtuullisen kevyt ja helposti liukuva. Tekee sen panssarin sitten alumiinista tai kulutusteräksestä, niin panssarin pohjaan HDPE- levyä.

Millin paksuisen teräksen paino on n.8kg/m2; millin paksuinen HDPE levy painaa n.1kg/m2. Esim. 3mm raex/ hardox ja sen pohjaan 10mm HDPE on kevyempi kuin 5mm tai 6mm tavallinen teräslevy, kestää erittäin hyvin ja on selvästi liukkaampi kun sitä hinkkaa kiviin.

kesis
11.04.2025, 17:59
Kiitoksia taas vastauksista. 3mm tai 5mm minäkin aattelin ja tänään kävin romukaupassa ja löysin sopivan levynkappaleen 5mm. siitä aattelin huomenna tehä mutta perkeleen painava on tollanen neliön pala.Täytyy joskus myöhemmin tehä mestareiden ohjeiden mukaan uusi tai keventää tuota 5millistä jotenkin.

kesis
12.04.2025, 20:05
Ihan jees tuli panssarista.koko n.750x900 ja paino kohtuu siedettävä 26kg
Saa kelvata toistaiseksi.Senkkipultit ja vähän maalia niin ok
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=9083&pictureid=247077