PDA

View Full Version : Dokumentointia webbikameralla?


KariS
06.01.2006, 14:23
Onko kukaan koskaan koettanut kuvata webbikameralla läppärille offausta? Ajatus olisi pistää "driver cam" kojelaudalle ja läppäri etupenkille. Laatu ei ole hyvää, mutta jäisi jonkinlainen dokumentti typeristä ajolinjoista.

Huono laatu voi mennä, mutta jos on ihan /c:stä, niin en viitsi edes yrittää..

Kommenttejanne kaivaten

/Kari

"Better pissed off than pissed on!"

Taapero
06.01.2006, 14:27
Eikös joku jotain tämäntapaista koittannut warnissa? muistaisin ainakin nähneeni joitain kuvia netissä, taisi olla nimenomaan webbikameralla kuvattuja...Korjatkaa jos olen väärässä ?

---------------------------
'RR -74
'Hi-Lux -87

"Ei oo riemulla rajaa kun kasilla ajaa"

veejii
06.01.2006, 15:34
oot taapero ihan oikeessa, se oli muistaakseni joku suzukihemppa

samisami2
06.01.2006, 15:44
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=16358
www.paaso31.com

________________________
"EU:n halu suojella susia on ymmärrettävää, onhan se susi itsekin." (3.12.2005)
Timo Soini

Hessu_Hopo
06.01.2006, 19:19
Juu tulihan sitä Warnissa testattua. Tekniikka toimi sinänsä hyvin mutta
web-kamera ohjelmiston olisi pitänyt olla fiksumpi. Nyt ei koko reisusta jäänyt talteen kuin nuo vieläkin palvelimella näkyvät muutamat sekavat kuvat. Tietysti itse kamerakin olisi voinut olla laadukkaampi.
Mutta jos ei ole tarkoitusta lähettää kuvia nettiin reaaliajassa, vaan tallentaa ainoastaan kannettavalle, niin kyllähän tuo varmasti onnistuu vaikka videokuvana.

KariS
06.01.2006, 21:32
Joo - ihan köyhän miehen videokamerana olisi tarkoitus käyttää. Kymysys oli lähinnä siitä laadusta. Kannattaako kameran teippailuun käyttää aikaa vaui meneekö pelkäksi heilahteluksi, webbikamera kun ei ole niitä kaikkein nopeimpia ;)

/Kari

"Better pissed off than pissed on!"

jappe
06.01.2006, 23:28
Kokeilin joskus webbikameralla ottaa kuvaa autolla ajosta. Laitoin kameran etuikkunalle ja ottamaan kuvaa harvakseltaan. Videota kun katsoi, näytti kun mentäisiin 300km/h. Kuvan laatu oli kyllä aika huono. Värit vaihteli paljon ja aurinko haittasi. Voihan uudet kamerat olla parempia kuin tuo kokeilemani.

Just do it!

Hessu_Hopo
07.01.2006, 11:54
Itsellänikin oli aivan halpiskamera ja erityisesti kirkas aurinpaiste sai kameran aivan tukkoon, näkyi vain valkoista. Mutta kai niitä parempiakin kameroita on saatavilla, ei vain ole tullut kokeiltua.
Eikös tuollaisella peruskamerallakin saa otettua 15-30 kuvaa sekunissa? Vai muistanko aivan väärin? Kyllä videosta pitäisi tulla aivan katseltavaa jos vain valaistus ym.olosuhteet ovat kunossa.

Hessu

iikkoo
25.10.2012, 09:45
Onko kukaan koskaan koettanut kuvata webbikameralla läppärille offausta? Ajatus olisi pistää "driver cam" kojelaudalle ja läppäri etupenkille. Laatu ei ole hyvää...

Nostellaan vanha ylös. Eli jokos joku on lähettäny livekuvaa nettiin? Tekis mieli kokeilla, mutta nää ÄTK hommat on vähä niin ja näin. C-64 aikaan jaksoi vielä tapella näiden kans mutta nykyään jos joku ei toimi niin lentää kyllä pihalle. Eli laitteina olis miniläppäri, webkamera, 0,5Mt "mokkula"yhteys. Pitääkö olla omaa nettisivutilaa? Ja minkälaasta ohjelmistoa?

Jappi
25.10.2012, 10:40
Livekuva 0,5M mokkulayhteydellä saattaapi olla vaikeaa, ainakin sellainen kuvakoko mistä saa mitään tolkkua...

iikkoo
25.10.2012, 11:00
Tarkootus ei oo mitää HD kuvaa lähettää, jos etes ihan piskuunen ruutu :D:D Mutta mutta taitaa olla joku messenger ym helpompi vaihtoehto?

mikaelt
26.10.2012, 01:12
Joskus aikoinaan lähetin testikuvaa omalta pihalta, 20e webbikamera ja ilmainen ohjelma koneessa. Mitään webbisivutilaa ei tarvinnut, mutta palomuurien ym läpi piti olla ulkopuolelta pääsy.

Nykyään sama homma hoituis varmaan helpommin adroid kännykällä ja siihen ohjelmalla, yritin etsiä sellasta, mutta vaihtoehtoja oli niin paljon.

Korpikumpu
26.10.2012, 06:50
Joku valmis streamauspalvelu, kuten UStream tai LiveStream. Noilla vois toimia ihan jeesti. Perusstreami on ilmasta ja muistaakseni toiseen kuulu ihan tallennettunakin matsku. SD- ja HD-laatua. 1/0,5M mokkulalla tuli joskus joku livesetti testattua ja ihan kohtuullisesti toimi. Ei se paljon tarvii kaistaa lähettämiseen, kun jako tapahtuu palvelimella. Sen virran laadun verran vaan. Ja tietty vakaa yhteys ois paikallaan...

Noista palveluistahan löytyy tietoa niiden omilta sivuilta, mutta en jaksa copypasteilla :D

Korpikumpu
26.10.2012, 06:55
Niin ja molemmille noillehan löytyy play storesta ilmaiset androidsovellukset. Eli eipä olis vaikeeta toteuttaa älypuhelimella. Kojelautaan vaikka kiinni ja streami käyntiin ja se on siinä.

vartiainen
26.10.2012, 07:03
Jos haluaa taltioida ajotapahtumia niin focalprice.com tai dealextreme.com ja sieltä haulla dash cam.
Aiheesta on muropaketissa hyvä ketju.
http://murobbs.plaza.fi/autot-ja-muut-moottoriajoneuvot/882571-ajotallennin-videokamera-tuulilasille.html

Korpikumpu
26.10.2012, 07:24
Taltiointiin tietty löytyy lukemattomia vaihtoehtoja :o Jotenkin jäi sellanen kuva, että pitäs nimenomaan streamata, mutta kun ei tuo sisälukutaito oo aina kohdallaan meikäläisellä :D

Voin kyllä taltiointiin suositella GoProta tai Contouria. I prefer GoPro ja siitäkin kun juuti tuli tuo Hero3. Hintakaan ei ihan mahdoton ole. Lisävarusteita löytyy sitten joka lähtöön ja iskukestävyyskin on tullut testattua. Kesti moottorikelkan kyydistä putoamisen kivikkoon kiinnityksen petettyä.

Nerd-O
26.10.2012, 07:36
Nykyään sama homma hoituis varmaan helpommin adroid kännykällä ja siihen ohjelmalla, yritin etsiä sellasta, mutta vaihtoehtoja oli niin paljon. Melkein itsekin tuota vaihtoehtoa suosittelisin. Läppäri ei todellakaan tykkää hyvää siitä että koko ajan heilutaan ja pompitaan. Tuskin tuohon hommaan kukaan ssd-levyä on ajatellut laittaa, joten kovalevy paukkuu ennemmin tai myöhemmin. Helpompaa on laittaa luurille teline vaikka ikkunaan kiinni ja luuri kuvaamaan menoa. Luuria tarvii kuitenkin niin voi käyttää sitä omaa luuria, eikä tarvi mitään ylimääräisiä mokkuloita sun muita kun videokuvaus ja streamaus nettiin hoidetaan yhdellä laitteella. Softia on tosiaan aika paljon. Sieltä katselee ja kokeilee erilaisia softia. Luuri ei myöskään välitä siitä jos vähän tärisee ja veikkaan että kuva on jopa parempaa kuin 20€ webbikameralla mikä on suunniteltu toimimaan kotona näytön päältä.

Tapero
26.10.2012, 19:00
Aluks kannattanee miettiä, paljonko viittii satsata tohon kameraan... Muutamalla satasella saa jo läppäriin ssd-levyn, ja sisälle kojetaulun päälle tai kattoo esim. GoPro kameran, jolla saa kuvattua esim. melkein 180 astetta laajan kuvan tai sitten tosi kapeen.
Meinaan vaan, että on mukavampi sellaista kattoa, missä on terävä kuva ja olosuhteet ei vaikuta itse kuvan laatuun.
Ite en lähtis tuolla puhelinkameralla sekoileen, kun on kuitenkin hyvääkin tavaraa saatavilla.

Ainakin pyörän päällä toimii noi edellä mainitut loistavasti...

Tapero
26.10.2012, 19:03
Pannaas tuohon vaikka esim.linkki...ja noitahan saa ebaystä ja käytettynä tuotakin halvemmalla.

http://www.kivenalla.fi/index.php?act=tuote&tuoteid=1233&category_id=73

Jeeper
26.10.2012, 19:05
Mulla oli yhdellä euroopan roadtripillä Sonyn älypuhelin 8 mp videokamerana telineessä kojelaudalla. Kuvanlaatu HD:na ok, Mutta jotenkin vähän tuo videokuva aaltoilee. Saattaa olla kyllä että oli joku kuvantarkennus jäänyt päälle.

Gopro:ta tms. tuohon puuhaan tarkoitettu olisi varmaan paras vaihtoehto.

Yölento
26.10.2012, 19:11
Voin kyllä taltiointiin suositella GoProta tai Contouria. I prefer GoPro ja siitäkin kun juuti tuli tuo Hero3. Hintakaan ei ihan mahdoton ole. Lisävarusteita löytyy sitten joka lähtöön ja iskukestävyyskin on tullut testattua. Kesti moottorikelkan kyydistä putoamisen kivikkoon kiinnityksen petettyä.

Pistää miettimään mitähän on mahtanut sille kelkalle ja kuskille käydä...:eek:
Sorry ot.