View Full Version : pakoputki ongelma hilux ln110 mallisessa.
Ongelmana on pöntön ruostuminen liian nopeasti vaikka autolla ajetaan vain maantieajoa yli 50km /suunta eikä muuta mutta pönttö ruostuu puhki keskeltä alta ja pöntön jälkeinen putki katoaa sekin alta aikayksikön.
Mitä olette laittaneet/käyttäneet ei ( alkuperäistyyppinen) mikä kestäisi ainakin jokunen vuosi. Diesel auton äänihän ei ole paha eli yksinkertainen pönttö käy mutta vähän ehdotuksia.
myöskin jos sen voisi lyhentää eli saako nykyisin tulla ulos molemmille puolille jalkakäytäväänkin ja hyväksytäänkö jos on pieni pönttö ja tulee oven kohdalla pihalle kuvia ratkaisuista jotka hyväksytyt olisi hyvää saada.
nimimerkki monen kaverin käytössä ja kuulema kysytty 2021 sama homma ja ellei säännöt muuttuneet niin vastaus saatu.
Mutta minkälainen pönttö olette käyttäneet pienin mahdollinen että kaasut menee läpi ja ääni pysyy maltillisenä.
Kuvia siitä miten toteutettu ja mikä pönttö käytetty
Itse hain omaan autoon kylläkin Jeepin bensa kutonen niin bilteman rosteri pötön niitä on erikokoja ja muitakin osia putkistoon.
Olen ollut tyytyväinen siihen eikä pahan hintasiakaan.
-Jarkko-
08.08.2024, 01:03
Moottorin ja vaihdelaatikoiden maadoitus. Melkein muokkaisin että koko voimansiirron maadoitus.
Itse hain omaan autoon kylläkin Jeepin bensa kutonen niin bilteman rosteri pötön niitä on erikokoja ja muitakin osia putkistoon.
Olen ollut tyytyväinen siihen eikä pahan hintasiakaan.
Sinulla on ilmeisesti koko rööri rosteria, ettei ole liitoksia vähemmän jalon raudan kanssa?
Minulla on ollut mazdarangerissa varmaan jo 15 vuotta ainoana vaimentimena joku Simonssin 2,5" noin 40 cm pitkä ovaalipönttö, jolla äänet on kohtuulliset. Se pönttö on kyllä kestänyt paljon muuta putkistoa pidempään. Ensin happani Simonssin jälkeen oleva, ulos sivulle kääntävä osuus, joka oli hitsattu Motonetin irto-osista. Seuraavaksi putki ruostui poikki downpipen alapäässä olevasta joustolitoksesta, mutta jäi onneksi kannakoinnin varaan, eikä tökännyt tien pintaan. Siinä tilanteessa huomasi hyvin, miten paljon yksikin aika pieni absorptiovaimennin jo vähentää melua.
Sinulla on ilmeisesti koko rööri rosteria, ettei ole liitoksia vähemmän jalon raudan kanssa?
Juu ei ole mutta laipalla lähtee liitos etupäästä johon hitsannu kiinni pätkä suoraa ja sitten pönttö sekä taas suoraa ja loppupää vaihdellaan sitämukaa kun antaa periksi.:D