View Full Version : P38 Range Rover ilma-alustan murhetta
teemuteit
23.10.2023, 15:51
Vinkkejä kaivataan. Rangeen laitettu tarvikepusseja nyt 4kpl taakse ja jokaisessa sama ongelma. Pussi irtoaa rungosta heti kun auto ajokorkeudessa. Löytyykö keneltäkään ehjiä orkkiksia taakse tai onko joku menestyksellä liimannut pussia runkoon kiinni?
Ymmärsinkö oikein että se sokka pettää ja pussin yläpää irtoaa auton rungosta? Vai hyppääkö pussi pois siitä päätykappaleestaan?
teemuteit
23.10.2023, 18:40
Ymmärsinkö oikein että se sokka pettää ja pussin yläpää irtoaa auton rungosta? Vai hyppääkö pussi pois siitä päätykappaleestaan?
Pullahtaa irti sieltä yläpäästä. Alkuperäinen ei lähde mutta Dunlopin saa vedettyä vaikka käsin auki.
teemuteit
23.10.2023, 18:41
Ymmärsinkö oikein että se sokka pettää ja pussin yläpää irtoaa auton rungosta? Vai hyppääkö pussi pois siitä päätykappaleestaan?
Siis pussi irtoaa päätykappaleestaan
Voi tietysti olla huonoja pusseja mutta onko mahdollista että auto nostaa itseään liikaa, ja jopa liian pitkää iskaria laitettu korotusmielessä??
Tosin noi plopsahtaa mieluummin alapäästään irti.
teemuteit
23.10.2023, 21:38
Auto toimi vakiopusseilla normaalisti ja pitäis olla ihan normaali korkeudella. Oli korjaamon pihalla ollut n.5min sammuksissa ja sitten oli yläpää revennyt irti.
teemuteit
23.10.2023, 22:04
Voiko väärä asennustapa aiheuttaa tätä vai mikä h*lvetti noi saa irtoilemaan.
Kuulostaa äkkiseltään oudolta, näin näkemättä. Ainut mitä tulee mieleen asennuksesta, jos on akselit roikkuen venytetty pussia paikoilleen niin mahtaisko voida irrota. Mitään väkivaltaa näiden asennus ei vaadi, pussi paikoilleen, sokat ja ilmalinja kiinni. Done. Just vaihdoin omaani hyvin palvelleet pussit, ei tarvi jumpata mitään jos ja kun akseli on sillä korkeudella tunkattuna että tyhjä pussi menee sellaisenaan paikoilleen.
Irtoaako aina sama pussi? Jos niin, ettei vaan olisi ilmanpuutosta siinä pussissa, eli joko venttiilipaketissa häiriötä tai sen kulman korkeusanturi ihan mettässä..?
Kun eihän sen pussin sieltä pitäisi paineisena päästä poistumaan. Paineettomana voisikin...