View Full Version : Suzuki sj 410 rojekti
Mikedeus21
30.12.2005, 19:50
Eli neuvoja tarvisin korin irroitukseen eli mitä tulee ottaa huomioon ja mitä osia pitää irrottaa? Kaikki vain mitä mieleen tulee niin tänne vain kirjoittelemaan. Kiitokset jo etukäteen
Suzuki sen olla pitää
Edited by - Mikedeus21 on 07/02/2006 21:42:45
Edited by - Mikedeus21 on 09/02/2006 19:57:46
Edited by - Mikedeus21 on 11/02/2006 15:42:48
Edited by - Mikedeus21 on 08/03/2006 20:21:10
Edited by - Mikedeus21 on 11/03/2006 17:15:12
Edited by - Mikedeus21 on 24/03/2006 21:15:43
Edited by - Mikedeus21 on 05/05/2006 23:12:34
Edited by - Mikedeus21 on 12/05/2006 23:07:51
Edited by - Mikedeus21 on 13/05/2006 17:33:10
Edited by - Mikedeus21 on 17/05/2006 18:46:59
Edited by - Mikedeus21 on 20/05/2006 18:33:43
Edited by - Mikedeus21 on 30/05/2006 19:00:44
Edited by - baxxter on 19/11/2006 11:16:29
Ne osat pitää irrottaa jotka on rungossa kiinni ja huomioida kannattaa ettei kori nitkahda.
**************
Jussi ja Suzuki
offipete
30.12.2005, 20:57
Meinaatko koria nostaa vai muuten vaan korjailla. ohjaus akseli, vaidekeppi, muista myös polttoaineen täyttöputki sekä jodot joka on korissa kiinni auton keskellä.
Mikedeus21
30.12.2005, 22:23
Meinasin ottaa korin kokonaan pois korjatakseni ruosteet kerralla kuntoon.
Suzuki sen olla pitää
Itteä pelottaa korin nostossa ja etenki sen korjailemisessa ilman runkoa sen nitkahtaminen. Kannattaa tukea se hyvin ja mittailla että pysyy suorana. Vituttaa jos ei ovet mee enää kiinni eikä korin kiinnikkeet osu runkoon :)
**************
Jussi ja Suzuki
Kumikameli
31.12.2005, 14:52
Luulis sen korin nyt kestävän eihän se mitään edes paina ja joutuuhan se maasto ajossakin aika kovalle väännölle kuitenkin.
Korjatkaa jos olen väärässä.
_________________
Osumat lasketaan.
quote:
Itteä pelottaa korin nostossa ja etenki sen korjailemisessa ilman runkoa sen nitkahtaminen. Kannattaa tukea se hyvin ja mittailla että pysyy suorana. Vituttaa jos ei ovet mee enää kiinni eikä korin kiinnikkeet osu runkoon :)
**************
Jussi ja Suzuki
Pitää yrittää tehdä varovasti.
Mikedeus21
Note! This message was posted anonymously!
ei se mihinkään nitkahda! ite ottan kaks korii pois rungolta eikä oo käyny mitää... ainut et kannattaa kattoo mistä ja miten nostaa koska itsellä kävi toisessa korissa se virhe että oven karmit meni kasaan koska oli turhan kapea nosto puu...
Toinen nostettiin puunsuoja liinalla ja ei käyny juuri mitään...
Kyllä se kori kestää, jollei nyt ihan mätä ole. muista myös jarru letkut , pissa poika ja sen johdot yms , kaikki johdot ja mahd. hitsattu taka puskuri, ( kuten oli mulla) komeesti piilossa, ja keskellä on kaksi piilo kannaketta jota ei ens kertalainen heti hoksaa, tai ainaskaan näin tyhmä.
Nyt on jo voiton puolella hitsaukset, ei enää kuin kannake vahvistukset ja koroke palat sekä etu loksujen reunat, ja maalia päälle, menihän sitä peltiä jo par neliöö, ja paljon hengen ahistuksia massan käryistä, jaa minkä massan.
t. pekka/ turenki
Note! This message was posted anonymously!
eli jotain tämänkaltaista mielessä??? pieni ruostekorjaus vain...ja lisää kuvia löytyy.
http://img360.imageshack.us/img360/8616/raakamaski5hk.jpg[/URL]
http://img360.imageshack.us/img360/2039/lattiatpoistettuna7is.jpg[/URL]
http://img465.imageshack.us/img465/4088/suitsasivu4op.jpg[/URL]
http://img360.imageshack.us/img360/6347/lattiatkiinni4lt.jpg[/URL]
http://img360.imageshack.us/img360/202/lattiatovesta7df.jpg[/URL]
huomioi miten helma tehdään kun sen pitää kestää....
http://img360.imageshack.us/img360/2155/palkkiaukinaisena6rc.jpg[/URL]
http://img360.imageshack.us/img360/277/maalissa22ny.jpg[/URL]
Note! This message was posted anonymously!
Mikedeus21
12.01.2006, 20:41
Noniin kohta se alkaa se jännittävin ja ehkä haastavin osuus eli korin poisto.
Tässä kuvia
Melkein sellaisenaan kuin meille tulikin levikkeet vain puuttuu
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Mikedeus21-KopioSuzuki%201.JPG
Pieni reikä kuskin puolen etukulman lattiassa
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Mikedeus21-KopioSuzuki%204.JPG
Niin myös apparin puolella
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Mikedeus21-KopioSuzuki%203.JPG
Purettua kojelautaa
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Mikedeus21-KopioSuzuki%202.JPG
Suzuki sen olla pitää
Edited by - Mikedeus21 on 12/01/2006 21:16:07
Edited by - Mikedeus21 on 12/01/2006 21:20:14
Edited by - Mikedeus21 on 12/01/2006 22:05:48
Mikedeus21
12.01.2006, 20:42
Ei onnistu, ei ainakaan näy. Mistä johtuu?
Suzuki sen olla pitää
Tästä
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=4041
--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--
Sulla on siellä kuvien nimissä ne sulkeet, ne tökkii tossa linkittämisessä.
Editoi tohon nykyseen viestiis vaan pelkät osotteet ja sitten jatkossa kun uppaat kuvia galleriaas ni katon se filunimi niin ettei oo mitään erikoismerkkejä ja homma skulaa!
EDIT: Pitäiskös MAKE meijän sopia jokkut vahtivuorot tänne palstalle ettei joka topicciin tuu noita ohjeita ja neuvoja kummaltakin samanaikaisesti <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
EDIT2: Nyt toi kuvan oso toimii mut taiat napata sen väärästä "paikasta" eli klikkaa auki se kuva siellä sun galleriassa ja kopioi sen kuvan päältä se osoite, ei osoiteriviltä.
Eli kuvan päällä hiiren oikee klikki, jos Firefox niin valikosta Kopioi kuvan osoite, jos taas IE niin ominaisuudet ja sieltä kopioit sen kuvan osoitteen.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofSuzuki.JPG
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Edited by - ToveriNiva on 12/01/2006 20:57:07
Edited by - ToveriNiva on 12/01/2006 21:22:14
Joo selvä. Huomasin kyllä nuo offroadjounin laatimat ohjeet mut ei onnistunu.
Note! This message was posted anonymously!
huh. Toivottavasti mun suikan kanssa ei joudu tuota samaa hitsaus operaatioo tekemään. Tosin tuon kun tekee niin voi olla jo ammattitaitoa hieman enemmän kuin nykyisin.
Kannattaako muuten nuo helmat ihan noin paksusta neliöpalkista tehdä? Eikös nuo paina jo aika paljon? Tuollaisesta kamasta kun tekee panssarit pohjaan vielä niin suikan paino tuplaantuu alkuperäiseen ja kaikki keveysedut katoaa <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>
-- Pajerolla metsien kuninkaaksi --
Nerd-O
Mikedeus21
12.01.2006, 22:07
Nonii toimiihan ne. Kiitos vain ToveriNivalle.
P.S Huomenna ehkä lisää purkua jos mopon laitolta ehtii (kortti pitää kohta tenttiä eikä mopo oo rekkarissa)
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
12.01.2006, 22:14
Muuten mites saa tuon tuulilasin helpoiten irti vai saako edes? Oli jonkin verran ruostetta tuon lasin tiivesteen välissä ja oli aika haperoa jo, eli ois mukava kun ei tulis tuo lasi päin näköä metässä.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Eikös sen tuulilasin pitäs irrota kun ottaa siitä lasin tiivisteestä sen muovitiivisteen pois siitä kumin keskeltä? En kyllä yhtään muista miten se suikassa menee, mut pajerossa siinä meni sellainen "kromi" kehys, mikä ei kyllä enää ole kromia nähnytkään. Sen kun ottaa pois niin eikös sen tiivisteen pitäs irrota siitä..
-- Suikka projekti on ensi kesän hittituote --
Nerd-O
SuurSyömäri
12.01.2006, 22:21
Papparauta irroitti sen halkaisumenetelmällä... tosin vahingossa.
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Kiilatiiviste eli se jossa on tiivisteen keskellä toisella puolella kiilanauha. Lähtee poistamalla ensin kiilanauha ja sitten väännä ja huuda (ei liikaa vääntöä, huutaa saa)
Jos on H mallinen tiiviste niin pelkkää vääntöö ja huutoa vaikka isolla talttameisselillä. Ei tietenkään suoraan lasiin meisseliä. Jos tulee tilanne, että olis hyvä vääntää suoraan lasista niin puinen tai muovinen työkalu. Pikku hiljaa järjestyksessä edeten.
--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--
Mikedeus21
12.01.2006, 22:35
Selevä homma
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Nuita H-tiivistelaseja mm. kuplista on irrotettu ihan sillain, ett kaks ukkoa etupenkeille istumaan jalkapohjat lasia vasten, ja kantapäillä lasin alareunasta alkaen tasaisesti painamalla lasi pois paikaltaan. Jos on pikku särö olemassa, niin todennäkösesti hajoaa lasi, mutta ehjän lasin pitäs kestää (miehistä kiinni).
______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.
Mun tapa irrottaa lasi on vähän työläämpi kuin potkasu mutta aina irronnu ehjänä. Eli, jos lasissa on kiristyslista niin se tietty ekana irti, sen jälkeen auton sisäpuolelta jommankumman ylänurkan läheltä parilla ruuvarilla kääntää sen tiivisteen huulen pellinreunan ulkopuolelle, lukittee toisella ruuvarilla sen siihen ja toisella ruuvarilla työntää lisää tiivistettä ulos. Kun tiivisteen huuli on ulkopuolella jonkun 10cm niin se pysyy jo itekseen siellä (eli ei vänkää enää takasin) tämän jälkeen puljaa nurkan ja jatkaa siitä kumpaankin suuntaan tiivistettä ulos painaen. Kun kummatkin ylänurkat, yläreuna ja vähän sivuja on puljattu ulkopuolelle niin sen lasin saa nostaa tiivisteineen pois, ei tarvi vääntää yhtään.
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Ei Suikan lasissa ole kiristyslistaa. Eli ToveriNivan menetelmällä tai sitten sillä sisältäpäin-painamisella se lähtee. Takaisinasennuksen jälkeen saatetaan tarvita hieman jotain tiivisteliimaa, vanhaa kumitiivistettä voi olla vaikee saada ihan vedenpitäväksi enää. Älä kuitenkaan mitään SILIKONIA laita!
Mikedeus21
14.01.2006, 15:05
tänään taas tallille suzukia purkaan.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
valkkari
14.01.2006, 15:24
Mun mielest on kans paras keino, että ukko sisään ja jaloilla painaa sen lasin ulos - ja tosiaan jos on pienikin halkeema tai sit on joku laittanu joskus väliin jotain mömmöä (silikooni yms.) ni menee varmaan rikki... Voin kokemuksesta sanoa, että lasi ei maksa paljo mitään, mutta jos joudut tiivisteen hommaa maahantuojalt ni sit maksaa IHAN SIKANA.
Jos ei mee... ni haetaan vauhtia
Mikedeus21
07.02.2006, 17:44
Jospa huomenna kerkeäis vähän purkaan taas suikkelia. Koulu hommat häirinny purkua eikä oo juuri yhtään edistynyt. Mutta eiköhän se siitä.
Mitkäs olis hyvät renkaat tuohon. Ajot pääasiassa maastossa mutta jonkin verran maantielläkin. Pistäkää mielipidettä... ja ainiin pitäs olla halvat.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
toyovoima
07.02.2006, 18:16
------------------------------------------------------------------------
Mitkäs olis hyvät renkaat tuohon. Ajot pääasiassa maastossa mutta jonkin verran maantielläkin. Pistäkää mielipidettä... ja ainiin pitäs olla halvat.
------------------------------------------------------------------------
Eiköhän tuo Insa Turpo Sahara oo ihan hyvä "yleis"rengas..!
________________________
Paino on voimaa,
ylipaino on ylivoimaa...
Mikedeus21
07.02.2006, 21:31
juu noita olenkin katellut että olis varmaan ihan hyvät. Eikös nuo ole ihan m+s renkaat?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Juu Insat on M+S renkaat ja ihan hyvin niillä on tänkin talven pärjänny.
Hinta-laatusuhde on kyllä noissa hyvä, pitoo löytyy.
______________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #1
Mikedeus21
07.02.2006, 21:45
Pitää varmaan sellaset sitten laittaa kun saa ensin pelin toimiin. Onhan sitä jo laviksella harjoteltu tota ruostehommaa.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Racingrabbit
08.02.2006, 07:00
Tampereella maksoi Suzukin uusi lasi eri liikkeistä kysyttynä 47-50€.
Mikedeus21
09.02.2006, 19:56
Piru vieköön ei taaskaan kerinny tallille mutta huomena kun tulee yks kaveriki niin ruvetaan rääpiin. Olis tarkotus ottaa kori pois, hitsata ja maalata ja pistää takas paikalleen. Pitäs jousetkin uusia ja olen miettiny tota calminin 3" korottavaa alustaa onko mitään järkeä? vai onko parempia ehdotuksia?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
09.02.2006, 20:02
Tässä vähän listaa mitä on hankittu ja mitä on hankinnassa
Suzukiin laitetut osat:
- Polttoainesuodattimet 2kpl
- Vaihteisto ja peräöljyt
- Katkojankärjet 6€
- Polttoainepumppu 35€ Nämä kaikki yhteensä n.200€
- Öljynsuodatin
- Ilmansuodatin
- Sytytystulpat
Tässä ollaan menossa
- Purku aloitettu tammikuussa 2006
- valmistumistavoite syksy 2006
Hankinnassa:
- Renkaat 235/75R15 (insa saharra)
- Vinssi (ei vielä tiedä mikä)
- Takalukko lock right tai kytkettävä
- Uusi korottava alusta 3”
- Sisustan verhoilu/maalaus
- Puskurit
- Työvalot eteen/taakse (Hella)
- Lisäpitkät (britax)
- Panssarointia
- ym. pientä
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
11.02.2006, 13:17
Maanantaina tai tiistaina pitäs saada kori irti kun saa tuon taljan kattoon kiinni että voi nostaa. Onkos toi suzukin kori kuinka monesta kohdasta kiinni?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
mettäsika
11.02.2006, 14:21
muistaakseni kori on 8 pultilla rungossa kiinni
kimmo
Mikedeus21
11.02.2006, 15:29
selvä ja kiitos
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
11.02.2006, 15:45
Niin onkos kokemusta noista calminin jousi satseista? Semmosta ajatellu laittaa aauton alle mutta ei tiedä onko hyvä?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
08.03.2006, 20:22
Ei ole kori irronnut isän sairastelun takia mutta tänään saatiin vähän jo taas eteenpäin että tarkotus perjantaina varmaan nostaa kori pois.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
09.03.2006, 15:42
Saatiin tänään jo toi vinssi kattoon meinas kyllä tiukkaa tehä mutta sinne se meni tarkotus huomena jos ei vain mitään radikaalia tapahdu niin ois nostyaa toi kori pois ja lauantaina jos pääsis jo kunnolla hommiin:
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
09.03.2006, 23:08
Kuvia tulee kunhan kerkeän ottaan
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
11.03.2006, 17:14
Tässä olis kuvia mitä tuli räpsittyä tänään aamusella.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofIlmassa.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-copyofilmassa3.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofPohja.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-Copyofpuolivalissa1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofRunko1.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofRuostekohta1.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofRuostekohta2.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-CopyofRuostekohta6.JPG
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Edited by - Mikedeus21 on 11/03/2006 17:16:20
Mikedeus21
24.03.2006, 21:09
Tuli tässä tänään autoa tutkiessa mieleen kun te olette noihin suikkeihin laitelleet palkista helman. Niin että minkä kokonen palkki hyvää ja mites se sitten laitettas tohon vanhan tilalle?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
80*80*4-6mm asettuu kohtuu hyvin entisiin mittoihin, on hivenen v.... hitsattava tuohon 0.xx mm peltiin, parhaiten onnistui itsellä kun laittoi "reilusti" virtaa ja hitsasi saumaa palkkiin aivan pellin reunan viereen, ei suoraan peltiin... Tee samalla tuki palkista pohja rakenteeseen esim. korin kiinnikkeiden alle ettei kiviin yms osumat nosta palkia "ylös" jolloin pelkkään koriin hitsattu on hankala oikoa
Note! This message was posted anonymously!
quote:
Tuli tässä tänään autoa tutkiessa mieleen kun te olette noihin suikkeihin laitelleet palkista helman. Niin että minkä kokonen palkki hyvää ja mites se sitten laitettas tohon vanhan tilalle?
Itse suosin 50x100 rhs palkkia, tuo muutaman sentin maavaraa helmojen alle ja tulee kyljestä sen verran ulos että suojaa ovia.
Sisäpuoli nojaa sopivasti alkuperäisen helmakotelon (jos mitään siitäon jäljellä<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>) sisäreunaan.
Korkeuson huvä kun alimmaisen kynnyspokkauksen alapuolelta leikkaa kaikki pois eli suunnilleen 2cm ovan alareunan alapuolelta. Jossain mun gallerian kuvissa varmaan jotenkin näkyy helmapalkkejakin.
Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
Mikedeus21
24.03.2006, 22:47
Joo kiitos vastauksista. Jos sitä huomenna pääsis sellasta harjotteleen.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
27.03.2006, 17:35
Sellanen kysymys että minkä vahvuista peltiä olette käyttänyt noissa peltihommissa?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Pohjaan millistä, näkyvämpiin paikkoihin/tarvii enemmäm muotoilla 0,75:sta
Mikedeus21
27.03.2006, 18:18
Joo selvä ja kiitos pitääpä huomenna käydä hakemassa palkkia ja naapurista peltiä. Sattuu nimitääin oleen Kalajoen peltityö tuossa naapurissa.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
27.03.2006, 18:43
Kysymyksiä kysymysten perään vaikkei tämä nyt niin ajankohtaista vielä ole niin kyselisin maaleista eli mikä olis hyvä pohjamaali joka pitäis ruosteen hyvin ja ois kestävä? Pintamaali tulee konemaalilla.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Käyttäjä
27.03.2006, 18:45
2k.epoksi
- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png
Racingrabbit
27.03.2006, 18:50
80x100 palkki helmaan niin menee vielä Trialin Standard sääntöihin.
Jos joskus innostuu...
Mikedeus21
27.03.2006, 18:55
No helmaan tulee 50x100 palkkia kun ei ole tarkotus kisakäyttöön tuota rakentaa vaan ihan metsästys autoksi isälle kun ei se tuolla lava autolla mihinkään tohdi mennä :)
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
29.03.2006, 21:25
Joo huomenna pitäs palkkia hitsailla paikalleen ja vähän lattiiaan jo peltiä suunnitella. Viikonloppuna sitten enemmän.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
23.04.2006, 17:16
Lattia on saatu laitettua ja pohjamaalattua mutta vielä on paljo tekemistä
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
05.05.2006, 20:18
Vänkärin puoli melekeen valamis pari pelti lätkää uupuu. Pistän kuvia kohta
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
05.05.2006, 20:34
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPpalkki1.JPG
Palkki hepattuna
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPpalkki.JPG
Palkki toisesta suunnasta
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPlattiataka1.JPG
Takalattia
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPlattiaetu.JPG
Etulattia
Huomenna pitäs laittaa tuo vänkärin puoli lopulliseen kuntoon ja siirtyä pikkuhiljaa toiselle puolelle.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
06.05.2006, 20:40
Joo sain taas tänään projektia etiäpäin eli vänkärin puoli laitettu täysin ja kuskin puolikin täysin laitettu. Huomenna pitäs taas vähän jatkaa pakkelien laittoa ja vähän hioa ja ehkä pitää vielä vähän rälläköidäkin.
Tein sellasen virheenkin että tuli toi kuskin puolen palkki hiukka vinoon kun epähuomiossa pistin sen liian aikasin kiinni(en kattonu että onko suorassa). Mutta ei se menoa tule haittaamaan pieni näköseikka vaan.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Edited by - Mikedeus21 on 06/05/2006 21:42:18
Pitkäsenkylältä saattaapi sada hyviä neuvvoja.... ?
missäpäin rakentelet tota ajokkii?
Vois tässä kun tulee taas kalaj. käymään, niin kattoon tota projektia...
voit myös pistää yv:tä.
Ei tiedolla, ei taidolla, vaan Woimalla. autoSCIFIteam
"[00:42] <JariK^> ja havun/oliivin vihree, ja !tadaa! torninkuvat pelteihin... :|
[00:52] <plugg> vartiotornin logot kylkiin ja raamattusiteerauksia takalasiin"
www.hanakkatalo.fi
Mikedeus21
07.05.2006, 16:03
Juu kyllä varmaan saa joo hyviä neuvoja. Ihan pohjankylällä tota rakentelen siinä vesitornin lähellä.
Kohta taas lisää kuvia kun ne on niin kivoja
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
07.05.2006, 16:24
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPvas.kylki.JPG
Vasen kylki. Kuten kuvasta huomaa palkii vinossa
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPpaikka_taka.JPG
kuskinpuolen taka paikka
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPpaikka_etu.JPG
Kuskinpuolen etu paikka
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPpaikka1.JPG
Palkki hitsattuna ja taka päässä paikka
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPkylki1.JPG
Levikkeiden kiinnikkeiden paikkojen etsimistä ja sovittelua.
Auton voi hyvässä lykyssä saada maalattua äitien päivään mennessä mutta sen jälkeen se pitäisi vielä laittaa rungolle ja sisustusta rakentaa.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
08.05.2006, 20:07
Jees poks eli huomena taas tallille kun kerkee mennä. Tänään nimittäin oli koulua neljään ja sit kaikkee muuta puuhaa. Eli huomena olis tarkotus hioa ja paklata ja paikkoja pohjamaalata ja sitte jos jo keskiviikkona pohjamaalaus yli asti 2k epoksilla.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
12.05.2006, 22:02
Joo eli tänään tulikin koulun jälkeen oltua autoa laittamassa,justiin tulin sisälle. Eli sain auton siihen kuntoon että pitää huomenna pohjamaalata se epoksilla Vielä on rojektia paljon mutta tavote äitienpäivään mennessä maalaus toteutuu.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
13.05.2006, 15:34
Juu eli sain kiesin pohjamaalattua ja laitan kuvia huomenna. Saatamme maalata auton pintamaalilla jo huomenna mutta tuskinpa maalataan onhan se sentään äitienpäivä.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
17.05.2006, 17:48
Juu eli tänään maalasin tuon pinta maalin tohon. Piru kun tuli yhteen kohtaan pieni valuma niin joutuu vielä vähän parsiin. Mutta kuvia pistän huomenna tai sitte ku kerkeen ottamaan.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
20.05.2006, 17:29
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus3.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus5.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus6.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus9.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus11.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus13.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus15.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus16.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus17.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus18.JPG
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-KPmaalaus19.JPG
Siinäpä kuvia joita on tullu nåpsittyä
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
20.05.2006, 17:40
Niin ja saatinhan me tänään jo kori rungolle ja melkeen saatiin kasaankin koneet ja nuo mitkä on irti ollu.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
PeteTurku
20.05.2006, 18:03
Taitaa tulla katupeli kun tollai oikeen pakkeliakin on laitettu. Siistii työtä. Tsemppiä rojektiin..
Ai mää vai turuust
Mikedeus21
20.05.2006, 20:06
No ei tollasta hyppykeppiä vihit katupeliks ottaa mutta vähän tuli laitettua lasikuitukittiä siihen. Se voi kyllä olla että ne tippuu heti ekasta kolhusta.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Toiset tekee lisää lommoja että sais uskottavuutta offipiireissä, tosioffarit kittaa lommot piiloon, niiden ei tarvi esittää mitään<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Mikedeus21
20.05.2006, 21:46
Heh hee
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Hyvältä näyttää! <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Mikedeus21
25.05.2006, 11:54
Joo nyt on jo suzuki käynyt ensimmäisen kerran kasauksen jälkeen Ei muutakuin johdot ja letkut paikoilleen ja starttaus niin hurahti suzuki käyntiin. Vielä pitäs jarrut pistää kuntoon ja pari vaijeria uusia niin pääsisi sisustan kimppuun.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Nyt on susuki ollu siis kasassa jonkun aikaa ja on käynyt ja on koitettukin ja kaikki pelaa paitsi vilkut ja tuulilasin pyyhkijät. Eli onkos tietoa mikä vois olla vikana kun hätävilkut toimii mutta ei normi vilkut ja minkäs takia tuulilasinpyyhkijöiden moottorille ei tule virtaa? Kyllähän sen selville saa mihin se virta jää mutta jos siinä on joku muu juttu jonka tiedätte niin voi vastata.
Huomenna saa penkit ja voi ruveta vähän sisustaa laittaan parempaan kuntoon. Sitten pitäs levikkeet laittaa paikalleen ja tilailla renkaat. Onkos muita varteen otettavia renkaita kuin nuo insa saharat? Pitäs olla halvat.
Note! This message was posted anonymously!
Mikedeus21
30.05.2006, 18:01
Oho kirjautuminen unohtu.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
insat vaikuttaa olevan aika"jees" suikan alla
Offroadkainuu
www.hanakkatalo.fi
Lisäsimme verkkokauppaamme paljon uusia tuotteita, Tutustu.
quote:hätävilkut toimii mutta ei normi vilkut
Mulla teki Bj saman tempun viime viikolla ja selitys oliki aika yksinkertanen (niinku kuskiki)... Sulake oli palanu. Ei kuulemma jostaki syystä vaikuta tuo vilkun sulake nuihin nelivilikkuihin!
Perseessä on paska meininki
Mikedeus21
29.07.2006, 21:21
Dodiin alkaa suzuki olla loppu suoralla ainakin melkeen... vielä pitäs kolme levikettä laittaa, vilkut peliittään ja sitte hiekkapuhaltaa ja maalata vanteet että vois pistää upouudet nexenit alle. Tarkoitus oli ostaa insat mutta päädyin silti nexeneihin. Aika näyttää millaiset renkaat ne ovat. Mutta eiköhän se ennen joulua ole tuo suzuki jo liikenteessä.
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
31.07.2006, 20:33
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-Copyofsuikka1.JPG
Penkit
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-Copyofsuikka2.JPG
Takajarrussa pientä vuotoa ja paskaa
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-Copyofsuikka7.JPG
Siinä suikki odottelee uusia tassujaan
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Mikedeus21-Copyofsuikka9.JPG
Siinä vanha puskuri joka tulee nyt aluksi paikalle, jossain vaiheessa palkki puskuri olis tarkoitus tehä
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Mikedeus21
03.08.2006, 13:01
Kun olen nyt vaihtanut suikkaan taka jarrusylinterit niin vasemman puolen jarruputki oli poikki. Niin kysyisin teiltä että voiko laillisesti vaihtaa tuon metalliputken kumiletkuun?
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Miksei voisi, kunhan se on tehtaan tekemä letku, eikä mikään itsetehty.
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen.
WIRMA (http://offroad.eimihikaa.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10
Mikedeus21
03.08.2006, 13:10
No hyvä ja kiitos nopeasta vastauksesta
________________________
Suzuki se on maasturi isolla m:llä... vai onko?
________________________
Jos ja kun putket´on vastaavasti kun mulla(paineensäätimeltä oik. sylinteriin ja oik.sylinteristä vasemmalle josta ilmataan) niin ei löydy varmastikkaan sopivaa letkua. Eikä ole tarpeenkaan ->
Hyvin varustetuissa varaosaliikkeissa tekevät halutun mittaisia jarruputkia, pää malliksi mukaan ja pituus mitaten niin ei tarvi taistella.
Ja varmaan jää asennusjuomiinkin rahaa<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Jarruletku ja kumiletku ei oo samaa asiaa juuri nähnykkään<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>
Jos jarruputki sattuu katkeamaan ja autolla on "pakko" ajaa niin ennemmin pihdeillä taittelee putken läjään ja kaksin kerroin kuin kumiletkua lähtee jarruihin tunkemaan.
Edited by - Rak on 03/08/2006 15:24:47
Mikedeus21
03.10.2006, 17:44
On tosta viime päivityksestä jo jonkin aikaa mutta ei ole autollekaan mitään suurempia tapahtunut. Onhan se siis jo ajokunnossa mutta vielä pikkasen on sähköpuolella onkelmaa ennenkö voi mennä rekisteröimään.
Vanteissa meni hieman aikaa kun yhden miehen piti ne hiekkapuhaltaa. No vietiin vanteet sinne ja ooteltiin pari viikkoo ja soiteltiin välillä. Ei se niitä saanu laitettua ja haettiin ne sitte sieltä pois. Vietiin yhteen toiseen paikkaan ja parissa päivässä sai ja vielä pohjamaalattuna. Eikä tässä hirveitä oo kerinny ku on tota kouluaki pitäny käyä
Autoon on saatu levikkeet kiinni ja kaikki melkeen mitä pitääki. Takapenkki pitää vielä kiinnittää. ja ne muutamat sähköviat korjata.
Onkos täällä kellään tietoo että saako sen penkin laittaa siten että se on sitä lokasuojan kaarta vasten? Siis takapenkin
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
En noista pykälistä ole ihan varma, itse kun heivaan koko takapenkin pois. Ei siellä kuitenkaan kukaan koskaan istu. Eli katsastan auton suosiolla 2-paikkaiseksi urheiluautoksi.
Käsittääkseni penkit saa olla takana poikittain. Turvavöitä ei tarvita. Korkeus penkin pinnasta kattoon min. 80 cm ja penkin leveys min. 40 cm/henkilö. Kaiketi jonkinlainen selkänoja pitää olla. Meinaat siis laittaa vakiopenkin takatilaan pitkittäin ?
Näin olen siis antanut itseni ymmärtää, totuus voi olla ihan toinen. Ja riippuu varmaan katsastajan päivän kunnosta.
Liikkuva jääkaappi rules....
Mikedeus21
04.10.2006, 13:35
No ei siellä nyt mielellään istu mutta kuiteski aattelin sen sinne laittaa.
Joo eli aattelin että laittas sen sillain että siinä istuttas niinku kylki menosuuntaan. En sitte tiedä että mitä teen penkille mutta alustavasti sen sinne laitan jos joku sinne haluaa väkisin mennä istuskelemaan vaikka metsäreissuilla ketun pyynnissä.
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
Ja nuita putkia tekevät motissa ihna kohtuu hintaan, ei kannata mennä merta edemmäs. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Offroadkainuu
www.hanakkatalo.fi
Lisäsimme verkkokauppaamme paljon uusia tuotteita, Tutustu.
Mikedeus21
04.10.2006, 14:25
Joo putket hainkin motista. Tuli vaan sellanen ajatus katko, että en muistanu että siellä tekevät.
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
Mikedeus21
21.10.2006, 21:17
Suzuki alkais odotteleen rekisteröintiä. Jarruissa vielä hieman säätöä ja tuulilasin uusiminen niin vois käydä leimaamassa.
Muuttui suzukin ilmekin hieman kun sai nuo renkaat alle. Koitan huomeníssa laittaa kuvia uudesta lookista.
Tuli vain mieleen että oliskos kenelläkään tarvetta tälle suikalle? Pitäs nimittäin saada toyota lj70.
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
Minkälaista hintaa olet suikasta ajatellut pyytää ?
Liikkuva jääkaappi rules....
Mikedeus21
22.10.2006, 16:26
Pitää katsella mitä tarjotaan
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
Mikedeus21
03.11.2006, 19:09
Hei! Ollaan noiden jarrujen kanssa painittu eikä olla saatu toimimaan. Nyt vaihdoin jarrupääsylinteriin männän ja tiivisteet mutta ei auttanut. Mikä voi olla vikana kun painat yhdesti poljin menee pohjaan ja sen jälkeen toimii hyvin niin kauan kun painelee jarrua? Ilmattu ollaan todella paljon eikä vain korjaannu. Vuotoja ei ole missään. Onko muuten tuossa pääsylinterissä kaksi mäntää ja olisiko kellään räjäytys kuvaa siitä?
Kiittäen Mikael
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-
Itsellä on ollut myös sama ongelma. Ensimmäisellä polkasulla hulahtaa poljin kevyesti ja sen jälkeen kun polkee niin on vasta painetta. Vaihdoin kanssa pääsylinterin tiivisteet, mutta ei auttanut asiaan.
En koskaan saanut selville missä vika oli, koska nyt on swiftin tehostin ja pääsylinteri kiinni. Enää ei ole tuota ongelmaa eli jotenkin se liittyy pääsylinteriin.
quote:
Mikä voi olla vikana kun painat yhdesti poljin menee pohjaan ja sen jälkeen toimii hyvin niin kauan kun painelee jarrua?
Äkkiseltään vaikuttaa, että jossain putkistossa olisi vielä ilmaa. Mutta jos olet jo ilmannut systeemin, niin sitten ei pitäisi olla se vikana. Olisko jarrupalat/kengät kovasti kuluneet ? Eli ekalla polkaisulla siirtää jarrukenkiä lähemmäs rumpuja ja vasta toisella polkaisulla ottaa kiinni. Näin kävi minulla aikanaan parinkin vanhan koslan kanssa.
Liikkuva jääkaappi rules....
Mikedeus21
10.11.2006, 21:28
Su´zuki on tänään rekisteröity ilman mitään sanomista. Jarrukengät piti lähentää että rupesivat toimimaan. Mutta nyt on kärry takaisin liikenteessä ja se on hyvä. Pitää katsoa että jos joku maksaa tarpeeksi niin myy pois mutta muussa tapauksessa jätän itselle ja rakentelen kaikessa rauhassa paremmaksi.
-Toyota landcruiser big toys for big boys-
-Suzuki small toys for boys-