Kirjaudu sisään

View Full Version : uudempia UAZeja ei saa rekisteriin


-MaTTi-
19.12.2005, 15:05
Tällaista postia on lähetetty katsastustoimipaikoille. Tämä siis tarkoittaa että 1.7.1987 jälkeen käyttöönotetun UAZin saaminen rekisteriin on käytännössä mahdotonta ilman perusteellista dokumentointia ja poikkeuslupaa. Ennen ilmeisesti on jossainpäin tuosta uudempiakin vahingossa laitettu rekisteriin, mutta tästä lähtien ei ainakaan. Tietäkää tämä jos huutokauppohin olette menossa, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/-MaTTi--uaz.jpg

Paavo
19.12.2005, 15:11
Miksikähän tällainen on listattu: tasauspyörästön lukitusmekanismi puuttuu?

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Komandirsky
19.12.2005, 16:42
Niinpä. Maaginen päivämäärä on 1.7.1987, sen jälkeen käyttöönotetuista (myös Sotavaltion poikkeusluvalla käyttöönottamista) autoista pitää olla moottorinvalmistajan päästötodistus. UAZeilla ainoa päästötodistus on Krasnojarskin pioneerileiriltä! Muut puutteet on mahdollista korjata ja hoitaa, vaatuota ei. Tulee pirusti peltoautoja.

19.12.2005, 16:45
Heh.
Ens huutokaupasta ostaan uaz halvalla peltoautoksi.


Jari Nyypi.

Niin ja se asia. onko tuo tasauspyörästönlukottomuus viittaus johonkin veroasiaan?

Note! This message was posted anonymously!

Revolver
19.12.2005, 16:48
ei siis nyt v*tuttaa ja rankasti. siis oikein kunnolla. <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle> <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>
huomenna soitan kyllä akelle ja kysyn että mitä h*lvetin kilipäitä ne oikein on!!


"luvattoman käytön estävä lukkolaite puuttuu" &lt;-- virtaavain, mikä se on?

"selvitys sivuovien saranoiden ja lukkojen lujuudesta ja toiminnasta" niin eikö herrat ole nähnyt saranat toimintaa ennen?

"selvitys tuulilasin huurteenpoistolaitteesta puuttuu" &lt;-- voi stana mitä p*skaa, onko nuo älyn riemuvoitot koskaan edes nähnyt uazia?

ai että kun tommosesta roskasta voi tulla äkäiseksi. PRKL!

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

Flugfiske
19.12.2005, 16:53
quote:

"luvattoman käytön estävä lukkolaite puuttuu" &lt;-- virtaavain, mikä se on?




Öö, tietääkseni ratti tahi vaihdelukko, myös panssarisuojattu puola tietääkseni kelpuutetaan (ainakin -66 Ford Cortinassa kelpas). Matti osannee tarkentaa.

_______________________________________
Täydellinen AMATÖÖRI

Palex
19.12.2005, 16:58
"Selvitys radiohäiriöiden torjumisesta puuttuu" WTF <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Mutta oikeesti alkaa tämmöiset asiat kyrsimään, vaikka ei ole Uazia aikomuskaan hankkia. <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

samisami2
19.12.2005, 17:37
quote:
Miksikähän tällainen on listattu: tasauspyörästön lukitusmekanismi puuttuu?

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Ihan samaa tänään ihmettelin töissä kun tuli vastaa uazin teknisiä tietoja ja sieltä löytyi myös tasauspyörästön lukko???
Voisko olla että noissa uudenmissa sitten olis???

SoSo
19.12.2005, 18:57
NO NIIN....
Mitäs nyt kun olen jo kerran leimannut tuon uazin kertaalleen mutta nyt leima on ohi ja pitäis leimata uudestaan ensvuoden puolella....
Niin ja vuosimalli oli 1989 parilla pikkumuutoksella
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/SoSo-sivusta.jpg



Edited by - SoSo on 19/12/2005 19:04:05

samisami2
19.12.2005, 19:09
quote:
NO NIIN....
Mitäs nyt kun olen jo kerran leimannut tuon uazin kertaalleen mutta nyt leima on ohi ja pitäis leimata uudestaan ensvuoden puolella....
Niin ja vuosimalli oli 1989 parilla pikkumuutoksella
Edited by - SoSo on 19/12/2005 19:04:05

Ei pitäis olla ongelmia kun kerran se on jo siviilissä rekisteröity.

Revolver
19.12.2005, 19:30
kyllä tuosta SoSon uazia vaan tulee hieno peli! Miten projekti edistyy muuten?

Sitten asiaan. Lähetin heti Hannu Luukiselle (UAZ Finlandin puheenjohtaja) sähköpostia kun luin tämän topicin ja laitoin linkin tänne. Sain juuri vastausta --&gt;

quote:
Joo, puhuttiin asiasta hallituksen kokouksessa ja vähän tuolla sääntöjen
tarkistuskokouksessakin. Päästöasiassa ollaan lähettämässä tehtaalle
kyselyä, josko sieltä saisi todistukset. Yritetään selvittää asiaa. Jos
soitat tuonne AKEen, niin kerro mitä sait selville.

Hannu


Joten tämä asia ei mene ihan ilman tappelua.
Mikä minua ärsyttää suuresti on se että miksi tästä ei lue missään AKE:n sivuilla??? Kiva jos joku ostaa huutokaupasta UAZin ja sitten vasta konttorille tullessa kerrotaan että on mahdotonta saada rekisteriin. Eikö tämmöiset asiat pitäisi tuoda ihan kunnolla julki?

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

AJK
19.12.2005, 19:32
Kuulin "virallisesta" tietolähteestä että puolustusvoimilla on ollut myös itsellä vaikeuksia saada näitä omaan rekisteriinsä ja joitakin vuosia sitten loppui aremijan poikkeuslupien saanti ja he joutuivat kuten muutamat skapparit ovat sanoneet siirtymään landroovereihin.Samaiset skapparit ovat ihmetelleet miten siviilit saa ne noin helposti rekisteriin. Asiassa tuskin on taustalla se että "vittuiltaisiin" tavallisille ihmisille vaan puolustuvoimat haluavat siirtää vastuun katsastusasemille jotta ei tule jälkeenpäin ikävyyksiä kun joku AKE:n virkamies keksii että puolustusvoimat on syylisiä kun ovat pimittäneet ja harhaanjohtaneet katsastusasemia päästämään lävitse autoja jotka eivät täytä tiettyjä normeja joita muut samanikäiset autot ovat joutuneet täyttämään.

Tapsa_ja_Dumbo
19.12.2005, 20:54
Äkiseltään voisin kuvitella, että tuo päästöasian todennus on noista asioista helepommin hoidettavissa - olettaen tietysti, että auto täyttää vaatimukset.... VTT tekee noita mittauksia ihan rutiinipalveluna. Kustannukset ovat muutaman tonnin nykyvaluuttaa.

Sit saranat, turvavöiden kiinnityspisteet, istuimien kiinnitysten yms määräystenmukaisuuden todentaminen on jo astetta haastavampi jutska.

Kerran taistelin Kuitusen kanssa mm. istuinten kiinnityksistä, ohjauslaitteista ja muutamasta muusta jutusta. Asia järjestyi vasta kun faxasivat liittovaltion high way safety asioista vastaavalta konttuurilta pätkän federal codea, jossa todettiin ettei jenkkilässä ole saanut 1.1.1968 jälkeen valmistaa autoja jotka eivät täytä näitä Suomessa multa muuttoautosta vaadittuja juttuja. Kyllä tyttö ihmetteli, että mihin sä oikein oletkaan muuttanut......

Sitten keväällä 1997 Ahtisaari armahti muuttoautot määräystemukaisuuden osoittamisvelvollisuudesta ja mä jäin taas ajallisesti väliinputoajaksi, joka joutui paperit vääntämään. Nyt jo naurattaa - silloin ei.

Tapsa

- Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea -

samisami2
19.12.2005, 20:57
http://www.keltainenporssi.fi/show_ilmo.jsp?o_id=4891589#
On joku tehnyt kovan homman ja nyt sitä ei sitten saakkaan kilpiin prkl.
Hintaa tuolla on 3000e "elämä on"

SoSo
19.12.2005, 21:04
Jep kyllä tämän asian tiimoilla me uazien omistajat ollaan ne jotka väliin pudotaan tämä päätös on jo tehty koska siitä on painettua sanaa sen muuttamiseksi ei puheet ja vakuuttelut auta.
Todistuksia venäjältä on turha saada kun valtiokaan niitä ei ole saanut. Epäilen että mitään laskelmia niille ei ole osille ei ole tehty kun ei ole ollut tarvetta.
Tämä on taas niitä juttuja jolle ei voi mitään. PASKA JUTTU MUT EI MAHDA MITÄÄN...
Täytyy vaihtaa kalustoa jos tota ei kilpiin saa!!
Onhan asian kanssa kyllä niinkin että uaz ei ole paras mahdollinen auto suomen liikenteeseen ja sen turvallisuus on niin käyttäjästä kiinni.
Varmasti on hyviäkin yksilöitä hyvillä tyypeillä mutta mutta.

-MAKE-
19.12.2005, 21:48
Jaahas, jaahas.

Nyt täytyykin ruveta harkitsemaan offipelin hankintaa. Eihän tolla paljon pyhäajoa kummempaa tohdi enää ajaa jos vaikka menee niin rikki, ettei saa fiksattua<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

No, valoisa puoli on varaosa-autojen todennäköinen hinnanromahdus ja näiden rekisteröityjen arvon nousu. Ei kai sentään mitään takautuvia muutoksia ole tulossa<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Sit menee hermo<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

19.12.2005, 22:48
quote:
Äkiseltään voisin kuvitella, että tuo päästöasian todennus on noista asioista helepommin hoidettavissa - olettaen tietysti, että auto täyttää vaatimukset.... VTT tekee noita mittauksia ihan rutiinipalveluna. Kustannukset ovat muutaman tonnin nykyvaluuttaa.


1987 tuli ensimmäisiä päästönormeja, jotka ovat helppoja normi euroautolle. Mitä muistelen UAZin kaasutinta, niin se on verrattavissa paloruiskuun. Muutenkin moottori on rakenteeltaan nykyaikaista -50 luvun tasoa.

Itse en lähtisi ainakaan yrittämään VTT testiä UAZin omalla kaasarilla.

Mites UAZin moottorihuohotukset taitaa mennä maastoon, veikkaan sen muutto ilmanputsariin vaadittaisiin, tuo on pienimmästä päästä olevia ongelmia (jos sitä edes on ollenkaan).

j.h

Note! This message was posted anonymously!

A45
19.12.2005, 23:00
Tässä taas mpieniä esimerkkejä siitä EU-ihanuudesta......

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

-MAKE-
19.12.2005, 23:04
quote: Mites UAZin moottorihuohotukset taitaa mennä maastoon, veikkaan sen muutto ilmanputsariin vaadittaisiin, tuo on pienimmästä päästä olevia ongelmia (jos sitä edes on ollenkaan).



Ei ole ongelma kun ei mee maastoon. Ihan länsimaisesti putkea pitkin polttoon menee.

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

Revolver
19.12.2005, 23:07
quote:
Itse en lähtisi ainakaan yrittämään VTT testiä UAZin omalla kaasarilla.


kyllä uazeja on orkkis kaasareilla katsastettu ja saatu läpi. ei se kyllä mikään pilipali kaasari ole.
et varmaan ole nähnyt uazin orkkis kaasaria kun vertaat sitä paloruiskuun?
niin ja kuten make sanoi, ei mene huohotus maastoon.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

kalkkuna
19.12.2005, 23:07
Kun säädöt on kohdallaan niin pelaa. Karmee mehumaija tuo oma UAZin kaasutin on mutta melkeen kukkastuoksua tuli putkesta ku pullaa mitattiin eikä tehny tiukkaa päästöistä.

Kiplilaitteiden arvo nousi ja kilvettömien laski. Vaikee sanoo tuleeko ihan täyttä romahdusta, varaosa-autojaki tarvitaan kilpilaitteisiin. Peritaatteessa olen sitä mieltä että jos joku jotakin haluaa yrittää niin antaa yrittää, semmonen meno kuuluu vapaaseen maahan. Rajoittajille tulisi antaa sakkoa monopolipelin "ymmärtämättömyyttä virka-asioissa" tyyliin.

jpisteh
19.12.2005, 23:07
quote:
Tässä taas mpieniä esimerkkejä siitä EU-ihanuudesta......

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-


Olisiko tilanne toinen tämän asian suhteen, jos emme olisi EU:ssa?

j.h

jpisteh
19.12.2005, 23:19
quote:
quote:
Itse en lähtisi ainakaan yrittämään VTT testiä UAZin omalla kaasarilla.


kyllä uazeja on orkkis kaasareilla katsastettu ja saatu läpi. ei se kyllä mikään pilipali kaasari ole.
et varmaan ole nähnyt uazin orkkis kaasaria kun vertaat sitä paloruiskuun?
niin ja kuten make sanoi, ei mene huohotus maastoon.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"


Siis katsastuksen pakokaasumittaus ja päästönormin mukainen päästötesti ovat kaksi aivan eri asiaan (hinta, laitteet, vaatimukset sekä tarkkuus). Konttorin päästöihin on helppo päästä, mutta virallinen päästötesti on huomattavasti hankalampi juttu ellei peräti ylitse pääsemätön UAZille.

Kyllähän joskus metsäkeikalla olen joutonut tutustumaan niin UAZin kuin ZILinkin kaasareihin ja kyllä se aika shokki Weberin ystävälle oli. Kaasarin teossa oli käytetty varmaan sitä kuuluisaa instrumenttiä hienosäätövälineenä.

j.h

-MAKE-
19.12.2005, 23:26
Luinpa vielä uudestaan tuon läpyskän.

Ihmetyttää vaan tuo loppuosa. Kuinka tavallista on, että kaikkivaltias AKE KYSYY miten dokumentoinnin voi saada??????

Voi herranpieru sentään. Viraomaisvaltaa käyttävä henkilö antaa paatoksella määräyksiä ja ohjeita ja vielä kehtaa kysellä päälle, ei hyvin mene... Eikä muutenkaan kuulosta kovin viralliselta "kysymys vaan on,..."

Vai annetaanko tässä nyt joku porsaanreikä mistä mahtuu tunkemaan rahaa valtion massiin poikkeuslupia ja hyväksyntiä hakemalla?

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

LENNY
20.12.2005, 00:56
Otan osaa... Tällaisissa jutuissa valtiolla täytyis olla sen verran munaa,että ilmoittaa esim. puolta vuotta aiemmin mitä päättävät.Siinä moni kansalainen ehtis laittaa kalunsa kuntoon ja kilpiin..

Ryssämäistä menoa

***Feel the power of...NIVA***
SORONÓ Off-Road Team (http://sorono.tk) #2

baxxter
20.12.2005, 01:04
Olisko tuo kysymys esitetty uazien ostajille ja omistajille, osoittamaan että vaikeaa se on. Jos oikeen työtä tekee ja todistaa, niin voi saada uudemmankin uazin rekisteriin, mutta taitaa se vaatia kohtuuttoman määrän rahaa.
Sinänsä tuo on ihan perusteltua, uazia koskee samat säännöt kuin muitakin autoja. Ikävää että puolustusvoimia ei ole samat säännöt koskeneet. Tai eihän tuo ikävää ole siltä kannalta, että nyt riittää varaosia ja metsäpelejä...

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

sds500
20.12.2005, 10:08
Moottoriin liittyvien asioiden kannaltahan ongelmaan on helpoimpana ratkaisuna moottorin vaihto määräysten mukaiseen. Muissa kohdissa joutuu varmaan esittää laskelmia, vaihtaan laseja ja lamppuja. Mutta ongelmallisin on varmaan tuulilasin huurteenpoisto, koska siihenkin varmaan vaaditaan riippumattoman testaajan (VTT) kokeet, eli auto pakastetaan ja katotaan pysyykö lasit kirkkaina.

mikjus
20.12.2005, 14:06
Eikö edes saksalaiset ole tyyppittäneet uutta uazia? Onhan ne tehnyt saman esim. joillekkin ural moottoripyörille.

Kyllä on nää nykyajan lait ihan älyttömiä kun joka kinnerin pitäs supsuttaa kukkaishajua putkesta mutta tehtaat ja muut saa puskea paskaa piipuntäydeltä ja vaikka välillä vähän vesistöönkin lirahtaa niin mitäs siitä sinnehhän se laimentuu.

Toi lappu olis muuten tonne FAQ osioon omiaan.

psychobilly
20.12.2005, 14:19
quote:
Eikö edes saksalaiset ole tyyppittäneet uutta uazia? Onhan ne tehnyt saman esim. joillekkin ural moottoripyörille.

Kyllä on nää nykyajan lait ihan älyttömiä kun joka kinnerin pitäs supsuttaa kukkaishajua putkesta mutta tehtaat ja muut saa puskea paskaa piipuntäydeltä ja vaikka välillä vähän vesistöönkin lirahtaa niin mitäs siitä sinnehhän se laimentuu.

Toi lappu olis muuten tonne FAQ osioon omiaan.


juuri tätä!!!! erittäin osuva kommentti

kaasupohjassa kiertelemättä niin että kuljettajasta tulee matkustaja

ei se kaadu vähän kallistelee vaan

Paavo
20.12.2005, 14:46
Osanotto uatsien rekisteröintiä suunnitelleille, mutta hyvästä asiastahan tässä on alunperin kyse, autojen turvallisuus niillä liikkuville ja muille tienkäyttäjille lienee kuitenkin aika tärkeää meille kaikille, itsetuhoisia ja murhanhimoisia luulis olevan aika harvassa. Myös päästöjen pienentäminen pikkuhiljaa "jokapaikassa" on varmaan tulevien sukupolvien mielestä ihan hyvä juttu.

On nuo turvallisuus asiat taas vähän mielessä, eilen aamusta eräitä DVD-levyjä hakiessa olin aika lähellä rajua kolaria. Keli oli normaali tarvinen, eli liukas. Moottoritiellä nuoren kossin (kyydissä kolme lisää) "ohjastama" auto tuli poikittain vastaantulijoiden kaistalle, letkan eka auto veti täydestä vauhdista suoraan päin, väistäminen oli mahdotonta. Onneksi kenellekään ei käynyt pahemmin, autot meni kyllä aika päreiksi. Huonommalla tuurilla tai autolla olis ... (ja ne valkoisen auton heput vois opetella ajamaan suoralla, leveällä, valaistulla ja hemmetin hyvässä kunnossa olevalla tiellä omalla kaistallaan). http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=531541

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Nerd-O
20.12.2005, 16:56
Kohta se on niin ettei Nivaakaan saa ollenkaan rekisteriin <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Tuossa listassa on kyllä pari mielenkiintoista kohtaa noiden aikaisemmin mainittujen lisäksi. Peilit ei ole hyväksyttyjä. Onko Uazissa sellaiset ja näkeekö niillä taakse? Turvavyöt.. Onko siinä sellaiset vai viittaako tuo jotenkin niiden kiinnitykseen tai kestävyyteen.. Mitä on tuulilasin laitteet?? Ja palovaaran välttäminen?!? Onko penkit jotenkin tulenarkoja tai jotain? Eikös se ole peltiä melkein koko auto. Ei taida muovia paljon löytyä.

Ja eihän tuollaisia roiskesuojia taideta oikeen nykyään vaatia. Riittääkö tuohon päästöhommaan jos vaan hankkii sille päästölapun, että tälläistä sieltä tulee vai pitääkö se olla ihan jonkun maahantuojan tms. virallistama? Ei nuo nyt kovin vaikeilta kiertää näytä.. Vähän noita laskelmia ja osien vaihtoa jostain toisesta autosta niin hommahan pitäs olla siinä.

Niin ja onko tuon lapun nyt lähettänyt puolustusvoimat vai ake?

-- Pajerolla metsien kuninkaaksi --

Nerd-O

Revolver
20.12.2005, 17:21
Soitin tänään AKEn, ja ovat kyllä tehneet sen mahdottomaksi saada uazia enää rekisteriin. Uudempaa kun -86 siis.
Kaikki nuo joissa lukee "selvitys puuttuu" tarkoittaa sitä että jotain normeja tai direktiivejä kyseinen juttu ei täytä. heppu osasi kyllä luetella ihan minkä normin/direktiivin mukaiset pitäisi olla. tuo tasauspyörästön lukko oli joku verollinen asia jota heppu ei näköjään edes itse ihan ymmärtänyt. luvattoman käytön estävä laite pitäisi olla ratti/vaihteisto lukko.

quote:
Osanotto uatsien rekisteröintiä suunnitelleille, mutta hyvästä asiastahan tässä on alunperin kyse, autojen turvallisuus niillä liikkuville ja muille tienkäyttäjille lienee kuitenkin aika tärkeää meille kaikille, itsetuhoisia ja murhanhimoisia luulis olevan aika harvassa.


olen samaa mieltä, turvallisuus on tärkeää. ja uaz ei kuulu niihin turvallisimpiin autoihin. mutta jos ovien saranat ei täytä jotain normeja niin onko se nyt niin suuri turvallisuus riski?

tai no teoriassa uazin voi saada rekisteriin jos tekee kaikki mittaukset jne. mutta se tulisi todella kalliiksi. toinen mahdollisuus on poikkeusluvalla, mutta sillonkin pitäisi tehdä mittauksia.
asiallinen kaveri kyllä jonka kanssa juttelin, mutta ei halunnut suoraan myöntää sitä että tällä halutaan kieltää uazit tieliikenteestä.
sitten pyysin myös heitä ilmoittamaan tästä heidän nettisivuillaan julkisesti. tähän tuli vastaus että tästä on lähetetty katsastusasemille lappu. siihen tokaisin vaan että se ei niin paljon tavallista matti meikäläistä auta. että saa nähdä saisko ne laitettua niitten sivuille jotain tiedotusta.
kaikin tavoin hyvin valitettava tapahtuma <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

mexico
20.12.2005, 17:33
Sain itsekkin tuon samaisen lapun katsatuskonttorinkaverilta ja akelta ovat lähettäneet...prkl! Jäi naapuriltakin uaz kilvittämättä... bankun rekisteröimisestä oli yksi päättävä henkilö sanonut että" ikinä ette tule kilpiä saamaan!" ja vuoden on ollut poikkeuslupa haussa useammalle bv-206.selle.Syy että ei ole joka telastonpyörässä jarrua? kun kuorma-auton jokaisessa renkaassa pitää olla jarru...jokainen joka bankulla on ajanut tietää miten se pysähtyy. Omasta mielestä hyvin.

en tiedä onko nuo kateutta vai turvallisuutta?

20.12.2005, 17:45
Kattotaan tarkkaan ketä äänestetään kun taas mahis on.
Se on nähkääs silleen että kun virkamies Brysseliin päin
kumartaa niin se "kolmas silmä" kattelee meitä tavallisia
sukankuluttajia täällä suomessa...

Note! This message was posted anonymously!

Calmari
20.12.2005, 18:04
Rahamies tekee korinvaihdon tai oikeastaan tekniikan vaihdon ja jää vielä hyviä varaosia
http://www.tigr-automotive.de
Oma pönttö nyt levällään mutta onneksi leimasin heti oston jälkeen.

- UAZ -
Natural Drive

Edited by - Calmari on 20/12/2005 18:05:24

JaHa
20.12.2005, 18:16
kerrankin... ...jalkamiehiksi.



Edited by - JiiPee on 21/12/2005 10:58:47

KariS
20.12.2005, 18:21
OT: (tai sitten ei)

Poliitikot ja vaipat pitäisi vaihtaa säännöllisesti! Samasta syystä!!

Kateeksi käy, kun ruåttalaiset rekisteröi omavalmisteita ja protoja - nips naps! Euronöyrät kyykkyyn - minä äänestän Soinia!

/Kari

"Better pissed off than pissed on!"

SoSo
20.12.2005, 18:25
quote:
Eikö edes saksalaiset ole tyyppittäneet uutta uazia? Onhan ne tehnyt saman esim. joillekkin ural moottoripyörille.

Kyllä on nää nykyajan lait ihan älyttömiä kun joka kinnerin pitäs supsuttaa kukkaishajua putkesta mutta tehtaat ja muut saa puskea paskaa piipuntäydeltä ja vaikka välillä vähän vesistöönkin lirahtaa niin mitäs siitä sinnehhän se laimentuu.

Toi lappu olis muuten tonne FAQ osioon omiaan.




Kyllä saksalaiset on tyypittänyt mutta kulkee nimella HUNTER (muistaakseni)

Mitähän jos hommais yhdenmukaisuustodistuksen viralliselta EU jäseneltä Virolta!!!
Eikös siellä virallisesti kilvissä oleva Uazi pitäis saada täällä kilpiin tuon yhdenmukaisuustodistuksen voimalla??

ekam
20.12.2005, 18:38
Pitäis tehdä arkadian mäelle ISO maauimala
täys istunnon aikaan, oppisivat pe#¤&%!<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

Hallitsija on sellainen kuin kansa ansaitsee...<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

________________
-Fukugyo otoko-

SoSo
20.12.2005, 19:26
quote:
Kohta se on niin ettei Nivaakaan saa ollenkaan rekisteriin <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Tuossa listassa on kyllä pari mielenkiintoista kohtaa noiden aikaisemmin mainittujen lisäksi. Peilit ei ole hyväksyttyjä. Onko Uazissa sellaiset ja näkeekö niillä taakse? Turvavyöt.. Onko siinä sellaiset vai viittaako tuo jotenkin niiden kiinnitykseen tai kestävyyteen.. Mitä on tuulilasin laitteet?? Ja palovaaran välttäminen?!? Onko penkit jotenkin tulenarkoja tai jotain? Eikös se ole peltiä melkein koko auto. Ei taida muovia paljon löytyä.

Ja eihän tuollaisia roiskesuojia taideta oikeen nykyään vaatia. Riittääkö tuohon päästöhommaan jos vaan hankkii sille päästölapun, että tälläistä sieltä tulee vai pitääkö se olla ihan jonkun maahantuojan tms. virallistama? Ei nuo nyt kovin vaikeilta kiertää näytä.. Vähän noita laskelmia ja osien vaihtoa jostain toisesta autosta niin hommahan pitäs olla siinä.

Niin ja onko tuon lapun nyt lähettänyt puolustusvoimat vai ake?

-- Pajerolla metsien kuninkaaksi --

Nerd-O


Peilit on mutta valtio on vaihtanut osaan muoviset "peililasit" ilmeisesti niitä on mennyt rikki suht paljon.
Mittariston palovaaran aiheuttaa "puutteelinen" johdotus kun joihinkin tulee suoravirta niin että ei ole sulaketta välissä.
Penkin täyte ei ole "paloluokiteltu" eli kun tuikkaat tuleen se palaa ihan oikeesti eikä "kytemällä" niinkuin pitäis
Turvavyöt on mutta osan kiinnitys piste ehkä hivenen kyseen alainen (ei ehkä kestä nykynormin mukaista vetotestiä) (jossa muuten uuden volkkarin pakun pohja vääntyy mutkalle ennenkun penkki irtoaa??!!!!)
Päästölappu ei riitä pitää olla "luokituksen" mukainen päästö todistus jossa on vähän muutakin kuin konttorilla vaaditut asiat = Ei kannata hommata tohon 2.4L koneeseen. Mitähän vielä?

p3ku
20.12.2005, 19:35
No ei muutakuin huutokaupasta auto ja keltasella tarralla/mustilla kirjaimilla sama numero mikä on merkitty rekisteriotteeseen esim. SA-123 jne. ja tarra autoon paikalle! Ei tuu sakot kuin katsastamattomalla autolla ajamisesta?!?

Ei posliinit niin herkästi pysäytä kun ilman kilpiä ajelet, luulevat puollustusvoimien autoksi.

Jos paino on voimaa niin ylipaino on ylivoimaa!

samisami2
20.12.2005, 19:47
quote:
Ei posliinit niin herkästi pysäytä kun ilman kilpiä ajelet, luulevat puollustusvoimien autoksi.

Jos paino on voimaa niin ylipaino on ylivoimaa!

Niin ainakaan tota SoSon uazia<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

23.12.2005, 19:54
http://www.keltainenporssi.fi/show_ilmo.jsp?o_id=4891589#
Tiedän tapauksen. Hallitus komentanut myymään pois.
Erittäin hyvä -89 (-90). Ja on KILVISSÄ ja katsastettukin jo toistamiseen. Ja lisäksi vielä toinen hyvä mutta ei rekisteris. Voi olla ettei lähde enää 3 tonnilla. Numero olis 050-3677 258 jos jotakuta kiinnostaa. mp

Note! This message was posted anonymously!

Jekkumaisteri
25.12.2005, 16:23
No voi v....!!!! Tulipas mahtava joululahja valtiovallalta. Oma -87 rojekti odotellut tallissa muiden kiireiden takia, tarkasta käyttöönottoajankohdasta ei juuri nyt tietoa käytettävissä (mitenköhän se oli edes PV:n papereissa mainittu). Vuoden vaihteen jälkeen oli tarkoitus jatkaa aktiivisemmin, mutta täytyypi selvitellä, että kannattaako... Moottorin vaihto joka tapauksessa Volvolaiseen, muuten suht orkkis.
Muutama ajatus. Tarviiko kaiken olla VTT:n tarkastamia? Ajatellen esim. turvavöiden kiinnityksiä, vahvistukset?!?. Cabrion kyseessä ollessa tarviiko olla sivulaseja? Jos teettäs esim. tuulilasin, missä "leimat"? Valoja, vilkkuja, yms. saa fiksailtua suht helposti. Rattilukkojahan on uakkereihin rakenneltu muutenkin.

Uazmies
25.12.2005, 16:34
Tässä vähän jäävi sanomaan kun omassa on kilvet kiinni, mutta tuntuis kyllä noi määräystenmukaisuustodistelut tässä byrokratian luvatussa maassa niin hankalilta, että helpompi ja varmaan halvempikin on metsästää riittävän vanha kanta-auto ja swappailla parempikuntoiset osat siihen. Otan osaa suruunne, vituttaa moinen. <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

If idiots could fly, internet would be an airport.

SoSo
25.12.2005, 16:54
Ei kannata teettää vetotestejä turvavöille koska siihen tavitaan PALJON resusseja ei ole ihan pikku juttu. Ei riitä omat vahvistukset... Valitettavasti.
Kuitenkin uazissa han on vyöt jo valtion puolesta?
Ainakin mulla oli joka penkillä mikhän niissä sitten on vikan vyöt ihan eu normien mukaisia ja suomessa jälkeen päin asennettuja

Jekkumaisteri
25.12.2005, 23:27
V.... valtiovalta!!! Materiaalitositteesta löytyy tyyppikatsastusno 587340-6 eli turha siis kuvitella saada kilpiin ilman selvityksiä. Tullihallituksen päätöksellä no 19/328/87/20.2.1987 auto on tuotu maahan, mutta ei taida auttaa. Tostahan löytyis pvm ennen 1.7./1.9.1987. Ratkaisevaa ja hyvin yksiselitteistä lienee tyyppikatsastustodistuksen numero.
Kaiken kaikkiaan selväähän on, että turvallisuustekijät on otettava huomioon, mutta tää oli nyt suoraan sanoen liikaa.
Jos MaTTi sattuu lukeen ja tulee keskustelua asiasta, niin viitsitkö infota. Koskahan toi kirje katsastustoimipaikoille on kirjattu? Saa nostaa omaa v....käyräänsä vielä vähän punaisemmalle...

26.12.2005, 05:49
Noniiiiin, nyt paskan lykkäsi!

Oma projekti (`89) sitten levisi totaalisesti käsiin tämän uudistuksen myötä, eihän siinä ole kuin kaikki pistetty uusiksi koneesta etiäppäin!!

Ottaa päähän aivan tosissaan kun tälläisen lykkäsi, eihän tuota suunniteltu kuin ensi kesäksi ajoon! Ei saatanah..

Kai tuo sitten pahimmassa tapauksessa pitää purkaa pillun päreiksi tai myydä jonnekkin peltoautoksi.

".. merkitty seuraavat puutteet, jotka on poistettava, ennekuin rekisteröintikatsastus voidaan hyväksyä.."
- Ok, poistetaan listan mukaisesti tuulilasi, ikkunat, taustapelit, suuntavalot, roiskesuojat, yms. ja ajetaan sitten konttorille, pärkele.. ;)


Note! This message was posted anonymously!

-MAKE-
26.12.2005, 09:16
quote:".. merkitty seuraavat puutteet, jotka on poistettava, ennekuin rekisteröintikatsastus voidaan hyväksyä.."
- Ok, poistetaan listan mukaisesti tuulilasi, ikkunat, taustapelit, suuntavalot, roiskesuojat, yms. ja ajetaan sitten konttorille, pärkele.. ;)



Heh, samaa naureskelin. Vähästä kun ottaa listan kamat pois niin ei paljon jää...

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

26.12.2005, 14:54
quote:
quote:".. merkitty seuraavat puutteet, jotka on poistettava, ennekuin rekisteröintikatsastus voidaan hyväksyä.."
- Ok, poistetaan listan mukaisesti tuulilasi, ikkunat, taustapelit, suuntavalot, roiskesuojat, yms. ja ajetaan sitten konttorille, pärkele.. ;)



Heh, samaa naureskelin. Vähästä kun ottaa listan kamat pois niin ei paljon jää...

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--


Heeeetkonen, pohditaas:

mitäs tarkkoja eroja nyt `87 hyväksytyllä ja `89 ei-hyväksytyllä on? Entäs pelkkä A.) rekisteröidyn paskan osto, (vm. 87), johon vaihtaisi KAIKKI palikat tuosta uudesta tai B.) Pelkkä papereiden osto kasiseiskasta uudempaan, kun runkonumeroa ei tuosta kasiysistä saatana löydä edes AKEn mukaan? Löytyykö aikaisemmista muka sitten sellainen?

Eihän tämä ole rikollista toimintaa, tässä vain pohdiskellaan mitä eroa näiden "maagisten" kahden vuosimallin erona on.. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Omaa "tyyppikoodiani" en tähänhätään saa kaivettua mistään..

Note! This message was posted anonymously!

Revolver
26.12.2005, 15:05
minä en ymmärrä tuota runkonumeron puuttumista. kyllä se minulla on ihan nätisti meistattu sinne runkoon. apparin puolelle, vähän takaakselista eteenpäin (about jousenkorvan kohdalla). en sitten tiedä onko armeija sen sinne mätkässy vai kuka. mutta vielä punasella maalilla vedetty päälle niin että varmasti näkyy.
AKE on varmaan bingo-koneella etsinyt vikoja ja tullut tähän lopputulokseen <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

samisami2
26.12.2005, 15:20
Tuo runkonumerohan pitää kaivertaa siihen maalatun päälle kun ensirekisteröi siviiliin.
Omassa on runkonumero vaan maalattu joka pitäis kaivertaa myös seuraavaan katsastukseen. Minä en siis tuota ole itse käyttänyt vielä kertaakaan konttorilla.
Pitääköhän kumminkin käydä eka näyttämässä tuota maalattua vai kaiverranko nyt ja katsastusmies laitta sitten siihen jonkun leiman???

________________________
"EU:n halu suojella susia on ymmärrettävää, onhan se susi itsekin." (3.12.2005)
Timo Soini

Calmari
26.12.2005, 17:01
ite on pitäny kaikki intin vanhat vehkeet lyödä runkonumero. ei niihin oo ikinä miulla mitään varmennuksia tullu.

- UAZ -
Natural Drive

26.12.2005, 22:00
voi p. mulla on vm 81 uaz varaosiksi mutta ei mitään papereita.? mistähän taikois siihen paperit

Note! This message was posted anonymously!

SoSo
27.12.2005, 06:06
quote:
voi p. mulla on vm 81 uaz varaosiksi mutta ei mitään papereita.? mistähän taikois siihen paperit

Note! This message was posted anonymously!


Ei mistään enään kun ei ole hommattu PV aikoinaan.

Runko numero "pitäis" olla kyllä kaikissa jota venäjältä tuotu mutta omastakaan sitä ei löytynyt tehtaan ilmoittamasta paikasta?
No ei varmaan ole väliksi siinä on nyt tuo itse meistetty numero kats kont varmentama.
Tämä kirjelmä joka konttoreille on mennyt on mennyt käsittääkseni ajat sitten kun eräs poliisi tuttavani ihmetteli miten tuon omani sain katsastettu kun niitä ei pitänyt enään saada kilpiin!?
Joten ei heitetä kirvestä kaivoon varmasti löytyy konttoreita jossa näitä vielä voidaan leimata ihan varmaa on että noi laput ei ole tavoittanut vielä kaikkia ja vaikka olis niin tiedämme kuinka käytännöt eroaa konttoreiden kesken....



Edited by - SoSo on 27/12/2005 06:07:32

jnu
27.12.2005, 14:22
Eikai se riitä että katsastusmies laittaa leiman, kai ake voi jälkeenpäinkin perua sen?

**************
Jussi ja Suzuki

Ricambi
28.12.2005, 20:10
Helvetin hyvä kysymys, miten katsastuskonttorit suhtautuvat jo rekisteröityyn -87:aan?? Minä vaan kysyn prrkkkkk...kele.

Edit:Nämä vaatimukset sitten, voidaan kysyä täyttävätkö muutkaan maastoautot niitä??



Edited by - Ricambi on 28/12/2005 20:14:23

Revolver
28.12.2005, 20:14
Eihän ne voi jo valmiiksi rekisteröityjä uazeja alkaa kieltämään. sillon pitäisi kaikki vanhat turvattomat autot joilla ei ole normien mukaiset saranat kieltää.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

Ricambi
28.12.2005, 20:24
Toivon että olet oikeassa,näin järkeilisi. Minulla kun on juuri tuo 87/6 rekiteröity UAZ:i. Ei näistä "pöljistä" ikinä tiedä mitä keksivät ;O(

sjeeppi
28.12.2005, 20:41
näyttää menevän ns. rengashommiksi... saa ajaa jos on muutoskatsastanut ajoissa

Aluksi oli kopioita, onneksi tehtiin JEEPPI, ettei tule sanomista !!!

-MaTTi-
28.12.2005, 21:03
Tarkennusta vielä asiaan. Tää lappunen ei tietääkseni ole AKEn käsialaa, vaan erään yksityisten katsastusasemien kouluttajan.

Nuo seikat ovat kai olleet tiedossa jo alusta alkaen, koska ne lukee tyyppitodistuksessa (tehty siis tyypitettäessä v. -87). Koneella ei vaan taida näkyä noin vanhoista tota tyyppitietojen jatkosivua millä noi tekstit lukee ja siksi luultavasti tietopimennossa autoja on laitettu rekisteriin kaikesta huolimatta. Konehan kääntää intin papereissa näkyvän tyyppitodistuksen numeron sujuvasti nykymalliseksi tyyppikoodiksi herjaamatta mitään (mikä siis antaa auton tekniset tiedot enterin painallusta vaille valmiiksi).

Eli siis edelleen jossain saattaa ehkä vahingossa/tietämättä mennäkin tuota kriittistä päivämäärää uudempi Uaz kilpiin, koska tuota lappusta ei mielestäni ole joka paikkaan jaettu. Itsekään en olisi noista puutteista ollut tietoinen ilman tätä kirjettä.

jnu
28.12.2005, 21:45
Matti... meneekö sun muisti jos juotetaan sut oikeen kunnolla känniin...? <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

**************
Jussi ja Suzuki

-MAKE-
28.12.2005, 21:54
Ehdottaisin kaikille joilla on uaz projekti kesken, Horioppia. Sitten konttoreita kiertämään, josko tärppää.

Itse sainkin leiman silloin joskus valtion konttorilta, olispa kiva jos niillä ei riittäis määrärahat koulutuksiin<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Vai onko valtion konttuureita enää ollenkaan?

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

ideanikkari
28.12.2005, 22:18
No joo... P#¤%&"#¤¤%"¤&/#"#!!!

Taitaapi sitten tulla tosta iällisesti uusimmasta projektista puhdas varaosa-auto, kun ei nyt ole sitä akseliakaan ilmestynyt nurkkiin.....<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle> Onneksi on vielä nuita vanhoja rojuja nurkissa, niin eipähän pitäisi olla niiden kanssa ongelmia. Niitähän on jopa tuotu maahan ihan virallisen maahantuojan toimesta. Siis tyypitykset pitäs olla kunnossa. Pääsis sitten joskus värkkäämään vielä pari eri versiota, mitä on pääkopassa muhinut vuosien saatossa.




"Älä sure sitä. Moni meistä pitää yhtä päätä, mutta montaa mieltä."

YUP: "Mitä Luoja teki ennen kuin loi maailman"

Edited by - ideanikkari on 31/12/2005 15:57:48

30.12.2005, 00:07
Shhh... Keskustelu päättyköön...

Note! This message was posted anonymously!

-MAKE-
30.12.2005, 00:18
quote:
Shhh... Keskustelu päättyköön...

Note! This message was posted anonymously!


Mitä, rupesko väsyttämään?

--Medisiin, sano ryssä kun pullon löysi.--

SoSo
31.12.2005, 17:06
Joo sanoin jo aikaisemminkin että tuo tieto ei ole tavoittanut kaikkia konttoreita koska mullakin kilvissä 1989 Uaz ja sukulainen joka on poliisi sitä suuresti kummasteli että kuinka sen vielä kilpiin on saanut koska toi on pitänyt olla jo mahdotonta pitkän aikaa....
Eli kun me tässä tarpeeks viisastelemme ääneen niin näitä ei todellakaan saa enään kilpiin kukaan?! ehkä...

baxxter
31.12.2005, 18:02
quote:Eli kun me tässä tarpeeks viisastelemme ääneen niin näitä ei todellakaan saa enään kilpiin kukaan?! ehkä...
Eli kun me tässä tarpeeks viisastelemme ääneen niin joku onneton ostaa uudemman uazin kesäautoksi eikä saakaan sitä kilpiin?! ehkä...

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

02.01.2006, 18:38
Käykääpä Joku Hesan uaz harrastaja Herttoniemessa katsastus asemalla.Siellä on Katsastus insinööri Mulari (etunimi ei muistissa)Kysäisemässä asiaa. Mies on ollut Armeijan inssinä aikanaan ja on tyyppi hyväksynyt armeijan uazit suomen tieliikenteeseen. Kuulin että siltä leima saataisi vielläkin herua.Kertokaa miten kävi.

Note! This message was posted anonymously!

03.01.2006, 00:39
quote:
Käykääpä Joku Hesan uaz harrastaja Herttoniemessa katsastus asemalla.Siellä on Katsastus insinööri Mulari (etunimi ei muistissa)Kysäisemässä asiaa. Mies on ollut Armeijan inssinä aikanaan ja on tyyppi hyväksynyt armeijan uazit suomen tieliikenteeseen. Kuulin että siltä leima saataisi vielläkin herua.Kertokaa miten kävi.

Note! This message was posted anonymously!


Markku Mulari on Helsingin katsastus centerissä Malmin lentokentän vieressä.

Note! This message was posted anonymously!

03.01.2006, 16:35
On varmasti sama mies. en ollu ihan varma missä konttorilla työskentelee. menkää pistään mies koville. jos auto kelpaa sen mielstä armeijalle niin miks ei siviiliin.

Note! This message was posted anonymously!

baxxter
03.01.2006, 18:45
quote:jos auto kelpaa sen mielstä armeijalle niin miks ei siviiliin.
Varmaan siksi, että on ollut pakko ottaa uazeja venäjältä (neuvostoliitosta), eikä niillä mitään olis tehny ilman kilpiä. Epäilisin.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

makkepuu
04.10.2006, 14:28
kävin just kilvittämässä vm.89 uazin joka otettu käyttöön 21.1.1990, asensin katalysaattorin ja ohjauslaitteen lukon. se siitä. ei muuta itkua tai narinaa. turvavyöt kattoi että on rulla-malliset ja roiskeläpät katottiin että on paikoillaan, muuta ihmeempää ei paitsi jarrut dynotettiin ja valojen toiminta tsekattiin. nyt on kilvet kiinni joten taidanpa tästä lähteä baanalle

04.10.2006, 14:36
Mikäs siinä, puutteet on poistettu ja katsastusmies vakuuttunut muiden kohteiden vastaavan määräyksiä. Hyväksyntöjähän ei edellytetä muistakaan tarkastuskohteita, riittää että vastaavat direktiivejä, minkä voi katsastusmies todeta pelipaikalla.

-MaTTi

Note! This message was posted anonymously!

Calmari
29.03.2007, 16:01
Huutokauppahan on kohta taas ovella niin nostetaan, tuo sisustan paloturvallisuus on muuten jo vanha (vain linja-autot), päästöt selviää katilla, roiskeläpät ja ajovalon pesin ???? takavalot selviää vararenkaan siirrolla yms. eli oikeesti tuo uudempi kuin 92 on HYVIN vaikea kilvittää, mutta vanhemmat siedettäviä (siis ihan virallisesti)

- UAZ -
Natural Drive

lystis
29.03.2007, 22:26
Onneksi 2 vuotta sitten en omistanut tietokonetta, silloin oisin lukenut tämän topikin ja mahdollisesti luovuttanut eikä nyt olisi yhtään uazia, silloin -87 kapriolet meni heittämällä läpi rekisteröinti katsastuksesta, kun katsastus asemalla kaikki häkeltyi uazin käuneuden edessä, eivät muistanu edes valoja katsoa toimiiko.
Nyt onkin sitten paaaaljo helpompi urakka kun -78 pulla joka ollut jo sivili kilvissä pitäis ennen vappua saaja liikenteeseen

Calmari
30.08.2007, 16:24
USSRCARS:ilta saa muuten e-hyväksytyt lasit ainakin 3741 malliin, ei muuta.

- UAZ -
Natural Drive

AH-64D
17.03.2008, 21:27
Onkos näiden suhteen tullut yleisön tietoon että minkä ikäisiä ja millä muutoksilla mahdollista saada?
Minulle sanottiin konttorilla -88:Sta että katin asennuksella menisi. Hetki takahuoneessa ja piti alkaa moottoria vaihtamaan.
Lopulta tuomio oli että muuten saisi mottorinvaihdolla, mutta sen pitäisi olla ennestään jo rekisterissä.
Kyseessä siis intin vanha auto.

samisami2
17.03.2008, 21:47
Helppohan se katti on laittaa jos se vaan riittää. Makkepuun uazi tais olla -89 ja siihen tuli katti ja kilvet.

AH-64D
17.03.2008, 22:03
Juu niin olisi. Samana päivänä olisin varmaan jo UAZin konttorille ajanut, mutta kun tyrmäsivät sen lopulta kokonaan. Voi olla konttori kohtaisiakin eroja...