Kirjaudu sisään

View Full Version : π Maastorenkaat lumi ja talvikeleillä


dragonxi
26.10.2021, 10:23
Onko kellään ja jos minkälaisia kokemuksia
33x12.50R15L
® BFGoodrich KM3 Mud Snow Terrain
renkaiden käytöstä talvella/lumessa/jäisellä
tiellä/muuten ?

Onko tarpeen/viisasta vaihtaa nastalliset
talvirenkaat
® GoodYear 265/75 R15 109Q
ja miksi/missä olosuhteissa
& mitä menettää ?

® BFGoodrich KM3 Mud Snow Terrain
renkaat ovat toimineet tosi hyvin mudassakin,
lumella ajosta ei ole kokemuksia,
joista olisi mukava kuulla muilta offroad
harrastajilta - eikä rengas valmistajan tartte
olla sama.

HeikkiH
26.10.2021, 11:06
Maastorenkaista talvikäytössä on täällä niin paljon tarinaa, että haku vaan käyttöön ja sieltä lukemaan.

dragonxi
26.10.2021, 12:42
® BFGoodrich KM3 Mud Snow Terrain talvella ?

riude
26.10.2021, 14:25
Ei tieliikenteeseen, jos yhtää arvostaa omaa ja varsinkin muiden turvallisuutta.

HJ60_Jussi
26.10.2021, 20:18
Mulla on mud terrainit saipattuna ja kyllä niillä on pärjännyt jotenkin jo useamman talven ja kesän. Nyt kylläkin alkaa jo näyttämään hieman heikommalta pito vaan onhan noilla ajettu keväästä 16 alkaen.

Kyllä mulle tulee seuraavatkin olemaan esim mud terrain ja nimenomaan saipattuna

lacrits68
27.10.2021, 07:26
moi!

mulla nuo muutaman sesongin ajetut BFG KM2, voin sanoa että liikkeelle pääsee, mutta pysähtyminen "mahdotonta" yllättävän tilanteen sattuessa. Toki pärjää jos ajelee 20m turvaväleillä....! "loskassa" toimii jotenkuten mutta oikealla talvikelillä ja pakkasella ei...!

Joku tuossa jo mainitsi, jos et itsestäsi välitä, niin ajattele muita.

//J

Nerd-O
27.10.2021, 07:35
Muinoin tästä tuli hieno vertailu punkalla. Mulla oli autossa noksun nastarenkaat. Ihan perinteiset. Eikä kovin isot edes. Hankeen kun mentiin niin eipä G-mersu päässyt perässä kun mutiaiset vaan sutii lumessa tyhjää vaikka kuinka lukkoja kytkee päälle. Suikkelilla ollut mitään ongelmaa edetä. Jos meinaat lumessa ajella niin ihan sama vaikka saippailet mutiaisia. Ne on silti paskempi esitys lumella ja jäällä kuin se oikea talvirengas. Lisäksi en tiedä mahtaako nykyään kuinka monesta mutarenkaasta löytyä se lumihiutalemerkki? Muutaman vuoden päästä kun ei m+s merkki enää riitä talvirenkaalle vaan pitää olla se lumihiutalemerkki. En ainakaan itse ole nähnyt missään mutarenkaassa sitä merkintää.

wikke
27.10.2021, 10:10
mahtaako nykyään kuinka monesta mutarenkaasta löytyä se lumihiutalemerkki? Muutaman vuoden päästä kun ei m+s merkki enää riitä talvirenkaalle vaan pitää olla se lumihiutalemerkki. En ainakaan itse ole nähnyt missään mutarenkaassa sitä merkintää.

Eikö POR merkintäiset pitänyt senkin jälkeen kelvata.

-MaTTi-
27.10.2021, 11:12
Eikö POR merkintäiset pitänyt senkin jälkeen kelvata.
Joo, vaihtoehtona vuorilumihiutaleelle (3PMSF). Jännä sinänsä, POR-renkaat yleensä heikoimmasta päästä talvipidoltaan.

Dervish
27.10.2021, 11:31
Sen mitä noita paria ketjua aiheesta luin foorumilta, niin...

Laita ne oikeat talvikumit alle.

toyopet
27.10.2021, 11:38
Minulla oli yhden talven jeepissä, tai sen viimeisen talven, kun minulla oli, poisto ei liittynyt renkaisiin, BFG mutikat , se km3 malli eli POR-merkinnällä. Silloin se ei itseasiassa kelvannut, kun olisi pitänyt olla m+s...
No täältä olin jo etukäteen lukenut, ettei niillä talvella mitään tee mutta kun ei oikein viitsinyt muitakaan uusia ostaa.
Olin yllättänyt, positiivisesti.
Nehän piti ihan riittävästi, huomattavasti paremmin kuin vanhat bfg winter slalom nastarenkaat.
Umpihankeen en niillä yrittänyt, enkä edes tahattomasti joutunut. Kolminumeroisella maantiellä Keski-Suomessa riitti ihan hyvin, eli ihan sulaa ei ollut vaan lumipolannetta yleensä.

dragonxi
27.10.2021, 16:31
Tarkennettu rengasmerkintä:

BFGoodrich TA KM3 M+S POR
M (mud) + S(snow)
POR (Professional Off Road)

renkaat katsotaan talvirenkaiksi
>> https://www.liikenneturva.fi/liikenteessa/auton-renkaat/#6ebedd07
>> https://www.autonrengasliitto.fi/fi/rengasmaaraykset/

Palex
27.10.2021, 16:55
Kyllä se on paras jokaisen itse kokeilla, että miltä ne renkaat talvella tuntuu. Toiset pysyy kesät talvet tiellä, oli renkaat mitkä hyvänsä, ja toisilla taas suuriakin vaikeuksia.

Hessu888
27.10.2021, 17:58
Good Year Wrangler Duratrac nastoitettuna toimii hyvin talvella. Saatavuus vaan huonoa isommissa kokoluokissa.

wikke
27.10.2021, 18:19
Joo, vaihtoehtona vuorilumihiutaleelle (3PMSF). Jännä sinänsä, POR-renkaat yleensä heikoimmasta päästä talvipidoltaan.

Voin kyllä allekirjoittaa että kaikessamuussa, kuin parikymmensenttisessä sohjopaskassa.

dragonxi
29.10.2021, 06:02
Ajoin eilen talvinastarenkailla - ts en sitten pitänyt maastorenkaita - eilen lumisilla metsäteillä
joissa sen verran jo lunta että hyvä olla maadtoauto ja jouduin käyttämään nelivetoa niillä metsäteillä missä ei oltu lumen aikaan ajettu - 4H riitti enkä tsrvinnut lumiketjuja jotka nekin oli matkassa.

Eo ei siis mikään testi eikä osoita ettei POR maastorenkaillani olisi päässyt.

Mutta osuuksilla missä oli nousua ja laskua vaaramaisemissa nelivedolla ja
lumen alla jäätä sekä
auratuilla/karhutuilla teillä
missä en käyttänyt nelivetoa
tuli tunne että nastatalvirenkaat
ja lumiketjut mukana on mulle sopiva
ratkaisu talvikeleille.

lacrits68
29.10.2021, 07:13
moi!

Mulla on nuo kontissa jos näyttää siltä että tulee TIUKKAPAIKKA. pari kertaa tarvinnut. Suht helpot asentaa ja pitoa löytyy! yleensä riittänyt etupyöriin asennettuna, vaikka noita 4 kpl onkin.

https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=2078&pictureid=75501


//Janne

jmk
29.10.2021, 08:05
Kyl tää sankari on aikaansa edellä taas ennustaa kuukauden päähän:)

veijon-esso
29.10.2021, 11:37
Nyt on kyllä sen luokan lumirallia että riittää kerrottavaa jälkipolvillekkin, oli sitten mitkä renkaat tahansa.

Bj Andy
29.10.2021, 21:18
Jos ei halua ongelmia niin talvirenkaat.

Jos taas tietää mitä tekee niin sitten niillä mistä tykkää. Lumiketjut tekee kesän, mutta ne on aika hankala nykäistä päälle satasen vauhdissa kun samaan aikaan pitää keskittyä pitkäksi menevään jarrutukseen, tai kohti kuskin kylkeä lähestyvään 130 tonniseen tukkirekkaan.

Kaksikymmentä talvea aurattu ja vedetty kärriä maastokumeilla. Joka talvi jostain persmäet ja ketjut päällä useasti. Eli kyllä niillä pärjää.

Eikö se por ollut professional off road? Eli pitää olla ammattilainen. Että pärjää…:D

ISE
29.10.2021, 22:09
Maalis-huhtikuu lunta 90-120cm se kysyy jo autoa ja rengasta umpisessa.

tekniikkamies
29.10.2021, 22:39
Jos ei halua ongelmia niin talvirenkaat.

Jos taas tietää mitä tekee niin sitten niillä mistä tykkää. Lumiketjut tekee kesän, mutta ne on aika hankala nykäistä päälle satasen vauhdissa kun samaan aikaan pitää keskittyä pitkäksi menevään jarrutukseen, tai kohti kuskin kylkeä lähestyvään 130 tonniseen tukkirekkaan.

Kaksikymmentä talvea aurattu ja vedetty kärriä maastokumeilla. Joka talvi jostain persmäet ja ketjut päällä useasti. Eli kyllä niillä pärjää.

Eikö se por ollut professional off road? Eli pitää olla ammattilainen. Että pärjää…:D

Hakkapeliitta LT:et ollut siitä hyvät, että talvella pärjää, ne ei kulu paljoa, voi ottaa nastat pois ja on aika hyvät kesälläkin.

Kun tuli vanhan Hiluxin mukana BFG all terrain 2 versio, olen niihinkin tutustunut, niillä pystyy jotenkin talvellakin ajelemaan jos ei ainoa vaihtoehto. Yllättävän miellyttävä asfaltilla.

Jos yhdet renkaat pitäs vaan hankkia, hankkisin ehkä edelleen Hakkis LT:eet.