View Full Version : mönkijä viestiketju
en löytänyt haulla, onko teillä minkälaisia mönkijöitä ja kokemuksia niistä?
Itse tilasin eilen uuden Honda TRX520FE2 T3b LE. Hondasta ei oo kokemusta mulla oon ajanu Polaris, Can Am ja Linhai
Uunituore Linhai 300 4x4 EFI köllöttää tallissa. Ihan soiva peli satunnaiseen kikkailuun, työkäyttöön ei ehkä se sopivin peli. Metässä menee aika hyvin, pitää vaan pohjapanssari asentaa. Ikävin juttu näissä on pakkivaihde, välitys kun on tosi iso, eli sama kuin H-asennossa eteenpäin. Ei meinaan lähde peruuttamalla irti jos jää jumiin.
en löytänyt haulla, onko teillä minkälaisia mönkijöitä ja kokemuksia niistä?
Itse tilasin eilen uuden Honda TRX520FE2 T3b LE. Hondasta ei oo kokemusta mulla oon ajanu Polaris, Can Am ja Linhai
Millä vaihteistolla tuo on? Kävin joskus koeajamassa traktorihondan ja se oli suomalaiseen malliin tehty halvimmasta kovalla lootalla olevasta ilman pikkupuolta ja tehoilla rajoitettuna.
Tästä tosin on aika ja se oli se ensimmäinen versio. Oli vaikea vastata myyjälle mitään hänen kysyessä että mitäs pidit?
Tuo Honda varmasti hyvä ja soiva peli, itellä uudehko vastaava pienempi malli 420, sekin mökkihommissa auraukseen ja rankojen ajoon ihan toimiva, ei valittamista. Näissähän nappivaihteet.
TRX 500 FA ollut 10vuotta, mitään en ole rikki saanut vaikka käyttö ollut kovaa. 27'' Itp:t allla ollu kokoajan. Suurimpana puutteena hidas pakki, varsinkin lumia auratessa haittaa. Muuten voimansiirto ihan ykkönen, kaverilla Rincon ja omaan käyttöön Rubicon sopii paremmin. Työkäytössä pääasiassa, joskus enskareitillä laavulla, silloinkin monesti kärry perässä, tai vähintäänkin moottorisaha etutarakassa.
Mulla oli joskus 10v sitten uusi Linhain 260cc 4x4 peli. Se oli ihan toimiva. Mitään vikaa ollut. Sit hölmönä menin ostamaan sen tilalle Arctic Catin 700cc mönkkärin. Sekin oli ihan uusi. Se viihtyi korjaamolla enemmän kuin ajossa. Jatkuvalla syötöllä se hajoili. Alkoi myös olla haasteita saada takuuseen korjauksia. Mm. etuperä halkesi kesken ajon takavedolla ajettaessa. Siinä vaan sanottiin, että itse rikoit ei mene takuuseen. Kunnes kaivoi jenkkilästä tiedon, että siellä on takaisin kutsu tuon itsestään halkeavan etuperän suhteen. Siellä on jotain pultteja löysällä tms minkä takia se halkeaa. Mittaristo vaihdettiin siihen 3 kertaa kun se keräsi vettä sisään. Lopulta kertoivat sen kuuluvan asiaan, että siellä pitää olla vettä sisällä. Ruiskun suuttimen ne tais vaihtaa takuuseen tappelun jälkeen. Ruiskunohjain vaihdettiin 4 kertaa takuuseen. Siinä oli vaikka mitä ongelmaa. Eniten vitutti se maahantuoja mikä lähtökohtaisesti aina väitti ettei mene takuuseen. Ekalla keikalla nillittivät jo siitä kun vaihdoin alkuperäiset 25" renkaat 27" renkaisiin. Kuulemma takuu meni umpeen siinä. Tosin mieli muuttui kun samaan malliin sai lisävarusteena samanlaisia 27" renkaita, ainoa että ne oli reilusti kalliimmat. Tuokin piti niille kaivaa kun eivät edes tienneet mistään lisävarusteluettelosta. Joka tapauksessa tuon jälkeen pysynyt kaukana arctic cateista.
Faijalla ollut mökillä CF Moton 500cc 4x4 malli. Se oli ihan toimiva. Katteet hajosi melkein hipaisusta. Nyt mökillä on CF Moton 800cc utv. Se on ollut vähän nihkeä esitys. Useaan otteeseen siitä korjailtiin katoavia jäähdytysnesteitä. Jostain keskeltä mönkkäriä ne aina hävisi. Tosin viimeisimmän korjauksen myötä ei ole enää hävinnyt. Siitä on 2v aikaa. Öljyn merkkivalo aina välillä ilmoittelee. Minkä myötä mönkkäri ei liiku. Öljyn pitää olla notkeaa. Kylmillä öljyillä varsinkin tekee tuota. Takajarrut vikisee aivan koko ajan ja ilmeisesti niille ei voi tehdä mitään. Tuohon on otettu lisävarusteena se koppi päälle. Joka on myyjän toimesta vähän perseelleen asennettu. Ne on kiristänyt liikaa niitä ruuveja, joten plexit alkanut halkeileen kiinnityskohdista. Kuskin penkki on myös useasta kohdasta sivusta alkanut halkeilemaan. Tuulilasin pyyhkimen moottoria fixailtu monta kertaa. Se on varmaan jostain traktorista peräisin. Ei varmasti ole mikään cf moton toimittama. 2v käytön jälkeen putkisto on todella ruosteessa. Muutoin ei ole ruostetta. Nokalla oleva warnin vinssi on aivan paska. Tökkii kokoajan. Itseasiassa arctic catissakin oli warnin vinssi, joka taidettiin 2 kertaa vaihtaa takuuna uuteen. Minkä takia en itselle halua kyllä enää ikinä warnin vinssiä. Alkuperäinen akku piti vaihtaa vuoden iässä. Ei kuulu takuuseen. Siitä ihan jeppis peli, että toi on traktori millä saa ajaa 60. Itsekin kävin pari kertaa töissä sillä. Sais mopotkin kulkea tuota 60 vauhtia. Ei ole jengillä mitään tarvetta ohitella.
Ittellä ollu vm2011 mallin polaris forrester 500efi, faija osti uutena. Ja kulkeutu sitten mulle. Oli todella hyvä peli. Ainoo vika oli että sulaketaulu (4 sulaketta) tartti loppuaikoina uusia kun oli välystä ja hitsas aina sulakkeen kiinni.
Tänä kesänä ostin uuden big bossin 570 koneella.
Tästä meni vaihteensiirtäjästä semmonen muovinippeli rikki. Tyyppivika, uuden kiinni pysyvyys varmistettiin nippusiteellä huollossa. Sen jälkeen toiminut.
Toinen oli että jos on muutamankin sekuntin kaasu ja jarru samaan aikaan päällä jää vikakoodi.
Muuten pelannut hyvin, varsinkin välitykset mielestäni sopivan hitaat kun vetää puukärryä.
Ja tämä kun 60km/h traktori niin rajotin toimii hyvin. Ei nyi eikä nypytä vaikka lappu lattiassa.
Kokeillut olisko noin 5v vanhaa can-amia mikä oli 40km/h traktori niin siinä ainakin vittumaisesti nypytti rajottaja.
tekniikkamies
27.01.2021, 17:40
en löytänyt haulla, onko teillä minkälaisia mönkijöitä ja kokemuksia niistä?
Itse tilasin eilen uuden Honda TRX520FE2 T3b LE. Hondasta ei oo kokemusta mulla oon ajanu Polaris, Can Am ja Linhai
Huomannut, että Solis 26 minitraktori saa mönkijään verrattavaan hintaan. Hydrostaattiversiona etukuormaajalla olisi kätevä. Ehkä käytettynä joskus.
https://youtu.be/bl-V5M0-wU4
Tuo Honda varmasti hyvä ja soiva peli, itellä uudehko vastaava pienempi malli 420, sekin mökkihommissa auraukseen ja rankojen ajoon ihan toimiva, ei valittamista. Näissähän nappivaihteet.
onko maavara tosiaan vain 190mm ? polariksessa n.100mm enempi? onko fyysisesti muuten saman kokoinen?
Millä vaihteistolla tuo on? Kävin joskus koeajamassa traktorihondan ja se oli suomalaiseen malliin tehty halvimmasta kovalla lootalla olevasta ilman pikkupuolta ja tehoilla rajoitettuna.
Tästä tosin on aika ja se oli se ensimmäinen versio. Oli vaikea vastata myyjälle mitään hänen kysyessä että mitäs pidit?
en muista ulkoa mikä vaihteisto, tulee vasta n.1-2kk päästä tuo on ihan uusin 2021 malli
en muista ulkoa mikä vaihteisto, tulee vasta n.1-2kk päästä tuo on ihan uusin 2021 malli
Ok. Lienee parempi.
Huomannut, että Solis 26 minitraktori saa mönkijään verrattavaan hintaan. Hydrostaattiversiona etukuormaajalla olisi kätevä. Ehkä käytettynä joskus.
https://youtu.be/bl-V5M0-wU4 Tuota aurausta kun katselee niin soliksen eteen vois olla aika jeppis viritellä vinssi ja mönkijän 150cm levee aura. Puskulevyllä saa niin paljon nopeammin tuota lunta pois kuin kauhalla. Kauhalla voi sitten duunaa noita kasoja. En tie mahtuisko tuossa olla se puskulevy paikallaan vaikka kauha on nokalla?
onko maavara tosiaan vain 190mm ? polariksessa n.100mm enempi? onko fyysisesti muuten saman kokoinen?
Hondassa on jäykkä taka-akseli, siksi laskennallinen maavara pienempi kuin erillisripustetuissa, käytännössä kuitenkin erittäin toimiva.
tekniikkamies
28.01.2021, 11:20
Tuota aurausta kun katselee niin soliksen eteen vois olla aika jeppis viritellä vinssi ja mönkijän 150cm levee aura. Puskulevyllä saa niin paljon nopeammin tuota lunta pois kuin kauhalla. Kauhalla voi sitten duunaa noita kasoja. En tie mahtuisko tuossa olla se puskulevy paikallaan vaikka kauha on nokalla?
Itsellä on vanhempi Hilux mallia -89 ja siinä voisi olla mönkijän aura mahdollinen.
Soliksen etukuormaajalla voisi olla muuten aika paljon käyttömahdollisuuksia. Sillä voisi vaikka hakelämmittäjä roudata haketta.
Miinuspuoli olisi, että tuo niin paljon pienempi kuin normaali traktori, että ei voi laittaa isoja työvarusteita.
No mönkkäri ja traktori on täysin eri formaatit. Tuolla Hondalla on kiva käydä jätskillä vaikka kahdestaan. Toki hieman kärsii agrifiilikset kun ei tarvi kyytiläisen seistä nostovarsien päällä.
Ja voi ajaa sitä kuutta kybää ilman että välilevyt pullistelee pois paikoiltaan.
Joo, muita en edes miettinytkään sen enempää. Ehkä can am, mutta siinäkään ei oo märkä kytkintä eikä jäykkää taka akselia niinkuin Hondassa. Polarista en edes harkinnut.
Joo, muita en edes miettinytkään sen enempää. Ehkä can am, mutta siinäkään ei oo märkä kytkintä eikä jäykkää taka akselia niinkuin Hondassa. Polarista en edes harkinnut.
Eiköhän kaikki ns "laatumerkit" ole ok.
Nythän cf moto on paljon saanut jalan sijaa. Kaveri korjailee sähkölinjoja ja heille hankittiin uusi mönkkäri. CF moto voitti tarjouksen ja se tuli teloilla varustettuna+kaikilla muilla lisä hilppeilä. Ei kestänyt edes ekaa reissua kun ojan ylityksessä telat tökkäs ja tukivarret tuhannen mutkalle.
Toki sähköyhtiön käytössä joutuu koville, vedetään isoja kuormia yms. Aikasemmin heillä ollut hondia ja polariksia. Kummatkin ollut hyviä laitteita, tosin vanhemmista big bosseista hajosi taka-akseleiden ketjuveto. Uudemmissahan se on kardaanilla ja erillisjousitus se ei enään hajoa. Heidän mielestä pollessa paras neliveto.
Mutta hondasta sanoi ettei niissä ollu ikinä mitään vikaa.
Oma kokemus hondasta missä jäykkä taka-akseli niin aika epämielyttävä ainakin huviajoa ajaa. Mutta työkäytössä varmaan kyllä hyvä jos isoa kärryä laittaa koukkuun.
Oma edellinen 4x4 polaris forrester olisi ainakin ollu ihan lintassa nykysen metsäkärryn kanssa jo kärryn ollessa tyhjä. Sen verran raju on aisapaino.
Tuo 6-pyöränen ei kyllä ole minällänsäkään kun laittoi takajousia pykälän kireämmälle.
Josko sitä ehtisi ensiviikonloppuna laittamaan ajoneuvo vaa'at alle ja mittaamaan akselipainot kun kärry perässä.
Veikkaan että menee reilusti yli 100kg koukkupaino. Joutuu yksin ihan tosissaan nostamaan että saa koukkuun. Tuleekin yleensä kärryn tassuilla nostettua kyytiin.
Kannattaa käydä kyllä vertailemassa metsäkärryjä jos on ostamassa. Itsellä oli joko tuo kranman 1715 tai vahvajussi 400 vaihtoehtoina. Sillon kun hankinnan tein niin en ollut tuohon aisapainoon perehtynyt, tuli kranmanni muiden ominaisuuksien takia valittua.
Jälkikäteen ajatellut että hyvä päätös, on melko raskas tuo vahva-jussi 400.
Itsellä kärry aina lyhyimmässä asennossa, vaikka pitempääkin tavaraa kuskannut niin ei ole kertaakaan vielä tuntunut liikaa keventävän.
Eli jos raskaampi metsäkärry suunitelmissa niin jäykkä akseli voi hyvinkin olla paikallaan. Tai ainakin kannattaa suunitella miten erillisjousitusta jäykistää jos tavan 4x4 peli.
Hondan trx 520 irs versiota tuli joskus kokeiltua. Kaikin puolin laadukas vaikutelma laitteesta kyllä jäi:). Jäykän taka-akselin paremmuutta mönkijässä en kylläkään täysin ymmärrä:o...
Hondan trx 520 irs versiota tuli joskus kokeiltua. Kaikin puolin laadukas vaikutelma laitteesta kyllä jäi:). Jäykän taka-akselin paremmuutta mönkijässä en kylläkään täysin ymmärrä:o...
No sehän ei ole kuormasta riippuvainen. Maavara aina sama.
^Niin, aisapaino ei paina jousitusta kasaan kun koukku jäykässä taka-akselissa. Hyvä vetämään kuormia. Onhan se Honda muutenkin laatupeli.
eikös jäykät aksilat oo ihan ok? vai pitäskö olla risu keula ja taka?
eikös jäykät aksilat oo ihan ok? vai pitäskö olla risu keula ja taka?
No maasturissa joo.
Mut jos mönkkäri ei ole vetokäytössä, niin ehdottomasti ottasin erillisjousitetun, enempi joustoja ja todella paljon mukavampi ajaa.
Mutta jos ns.työkäytössä ja vedetään painavaa kärryä niin sillon jäykkä taka-akseli on suosittu.
Mutta ainakin omaan käyttöön mikä on 95% niin kutsuttua työkäyttöä, en siltikään jäykkää akselia ottas. Tämähän on makuasia.
-Captain-
17.02.2021, 18:46
No maasturissa joo.
Mut jos mönkkäri ei ole vetokäytössä, niin ehdottomasti ottasin erillisjousitetun, enempi joustoja ja todella paljon mukavampi ajaa.
Mutta jos ns.työkäytössä ja vedetään painavaa kärryä niin sillon jäykkä taka-akseli on suosittu.
Mutta ainakin omaan käyttöön mikä on 95% niin kutsuttua työkäyttöä, en siltikään jäykkää akselia ottas. Tämähän on makuasia.
Samoilla linjoilla oon. Oma ensimmäinen mönkijä oli Kawasaki kvf400, siinä oli jäykkä taka-akseli ja ei se oikein hyvä ollut missään. Reilu 3vuotta aurailin pihaa ja ajelin puut metsästä telikärrillä.
Sitten se vaihtui 2008 lopulla uuteen Suzukin 750 malliin jossa erillisjousitus. Ei tuo Suzukin perä paljoa painu vaikka koukulle tulee painoa välillä reilustikin. Paluuta jäykkäakseliseen ei tule.
Liitytäänpä tähänkin ketjuun kun ranchille tuli uus ja eka mönkkäri. Neiti 15v:lle hankittiin kulkupeliksi tommoinen vähän hinnakkaampi Kiina-peli.
TGB 550 EPS T3b, tuolta agressiivisesti mainostavasta firma x:stä.
Ensipuraisulla vaikuttaa ihan ok peliltä aiottuun käyttöön, eli neidin kulkupeliksi yleisille teille ja sitten tulevaisuudessa jäänee tähän kevyeen kotikäyttöön.
Varsin asiallisen näköinen laite ulkonäöltään, bling aluvanteet aika rouheilla Maxxis nappulakumeilla. LED ajovalot jotka epäilyksistäni huolimatta valaisevat riittävästi, käytiin jo pimeällä ajelemassa koska halusin nämä nimenomaan testata ettei oo mitkään ihan *askat.
Toki napista kytkettävä neliveto ja etuakselille kytkettävä lukko, ei mitään avoketjuvetoja. Vinssi ja peräkärryvarusteet, lisäksi ostettiin semmoinen iso boxi taakse. Vinssi koeponnistettiin jo kun neiti ehti hurauttamaan oikein huolella ojaan, täällä sivutiellä kun menee liian reunaan niin lumipenkka imaisee ja sit mennään. :) Pääsipä taas pitkästäaikaa kikkailemaan kun ei noussut ihan tuosta noin vaan.
Kaksipaikkainen, mahtuu ton boxinkin kanssa ihan hyvin kaksi istumaan.
Tekninen laatu jää nähtäväksi mutta silmämääräisesti ei mitenkään rimpulan oloinen. Ruiskupeli. Ohjaustehostin kahdella eri tehostuksella vaikutti näin jälkikäteen ihan hyvältä ajatukselta kun eihän noilla teineillä mitään kovin riuskoja voimia ole.
Kulkupuoli on mielestäni riittävä, erityisesti kun ajattelee tuon pääasiallisen kuljettajan ajokokemusta joka on olemattomasta seuraava. Kulkee mittarin mukaan sen mitä saakin eli sen 60+ ja kiihtyy siihen järjellisesti. Ajomukavuus hyvä, ei jyristä/nypytä ja koneenkin tärinät siedettävällä tasolla.
Peruutusvaihteella ei ole pikkupuolta, tämä varmasti huonoa jos haluaisi rymytä. Alue/suunnanvaihdossa painettava jarrua, muuten sammuu, tämä jo nyt ihan törkeän ärsyttävää kun on tosi herkkä. Tuntuu ylisuojelevalta, eihän toi tyhjäkäynnillä liiku kuitenkaan mihinkään.
Lainataanpa tätä ketjua.
Kumman ostaisitte metsätyöhön mönkijäksi? Pari vuotta vanhan Canam Outlander 650 XT (sähkökaasu, sähköinen ohjaus tehostin jne) vai 15 vuotta vanhan hyvin huolletun Polaris 700 twin (ei ohjaustehostin eikä muita ylimääräisiä sähköherkkuja).
Tämä siis luotettavuuden kannalta kun ei ollenkaan kivaa jos jokin sähkövempele hajoaa pakkasessa/lumessa erämaassa....
No käsittääkseli nuo pollen 2-sylinteriset ei kaikista varmimpia. Joku korjaa jos väärässä.
Ittellä oli 2011 polle forrester 500 efi ja vuos sit vaihoin sen uuteen 2020 big bossii. Vanha oli kyl ihan pommin varma.
Uudessa ollu 100h aikana pari pikkujuttuu mut en kadu vaihtoo. Kyl se ohjaustehostin ihan älyttömän hyvä.
Kyllä se huolto ratkasee paljon ja mis käytös ollu.
Jos nokalla kaikki snorkkelit yms niit itte harkitsisin.
Kuin raakaa se käyttö on ollut?
Ja itte en tykänny puuhommissa ollenkaan can-amin etulukosta. Ei vaan sopinu minun makuu metsätöissä millon mennään hitaasti ja pidolla.
Mun mielest pollen nelikko parempi tuohon työhön, mutta tämä mielipide asia.
Mun mielestä metsäkäyttöön ei tartte valtavasti kuutioita moottoriin.
Oma big boss 570cc koneeella ja kamalia kuormia kulkrr.
Kyl minä tsekkaisin huoltoasiat ensin ja sit miettisin.
Mutta oman metsä kokemuksen mukaan, siis painava kärry kuormaajalla perässä, niin ei se voima ikinä ole loppunut 500cc koneessakaan.
Mutta se on niin ajosta kiinni mitä saa.
Onko uinut vedessä kaikki sähköliittimet yms.
Pollen voimansiirron kestävyyttä haukutaan, mutta omalla rauhallisella tavalla ikinä mitään hajonnu.
Metsäkäytössä se hidas liikkuminen ja lukkojen toiminta mun mielestä tärkein. Ei se teho.
Tuosta tehosta sen verran että tuo 400 polle mikä minulla on niin kävi hieman tehottomaksi välillä. Siinähän tosin ei ole kun 37hp. Välillä vaan tarvis saada kunnolla ryntäytettyä vauhtia. Hiekkamontun yli kun tuli niin pakko oli tulla lappu lattiassa jos ei halunnut jäädä välille. Piti vaan toivoa että kerkeää saada vauhtia riittävästi. Tuli sitä tietysti tuonkin perässä välillä varmaan jotain 800kg puuta kärryssä.
Tuo pollen etulukko on kyllä pirun hyvä hitaassa kikkailussa.
Ohjaustehostin on varsinkin järeämmällä rengastuksella tarpeellinen varuste.
No käsittääkseli nuo pollen 2-sylinteriset ei kaikista varmimpia. Joku korjaa jos väärässä.
Ittellä oli 2011 polle forrester 500 efi ja vuos sit vaihoin sen uuteen 2020 big bossii. Vanha oli kyl ihan pommin varma.
Uudessa ollu 100h aikana pari pikkujuttuu mut en kadu vaihtoo. Kyl se ohjaustehostin ihan älyttömän hyvä.
Kyllä se huolto ratkasee paljon ja mis käytös ollu.
Jos nokalla kaikki snorkkelit yms niit itte harkitsisin.
Kuin raakaa se käyttö on ollut?
Ja itte en tykänny puuhommissa ollenkaan can-amin etulukosta. Ei vaan sopinu minun makuu metsätöissä millon mennään hitaasti ja pidolla.
Mun mielest pollen nelikko parempi tuohon työhön, mutta tämä mielipide asia.
Mun mielestä metsäkäyttöön ei tartte valtavasti kuutioita moottoriin.
Oma big boss 570cc koneeella ja kamalia kuormia kulkrr.
Kyl minä tsekkaisin huoltoasiat ensin ja sit miettisin.
Mutta oman metsä kokemuksen mukaan, siis painava kärry kuormaajalla perässä, niin ei se voima ikinä ole loppunut 500cc koneessakaan.
Mutta se on niin ajosta kiinni mitä saa.
Onko uinut vedessä kaikki sähköliittimet yms.
Pollen voimansiirron kestävyyttä haukutaan, mutta omalla rauhallisella tavalla ikinä mitään hajonnu.
Metsäkäytössä se hidas liikkuminen ja lukkojen toiminta mun mielestä tärkein. Ei se teho.
Minkä vuosimallin Canam:sta sulla on nuo kokemukset. Käsittääkseni muutama vuosi sitten Canam:n etulukon toimintaa muutettiin. Tosin onko uudempi lukko kaikissa malleissa vain kalleimmissa?
500 kuutio riittää varmaankin mutta nyt sattuu vain käytetty olemaan tuollaisia isompi myllyjä tarjolla.
Moro
Olisko tähän mitään lääkettä? Linhai 300 traktorikömpijä oliko nyt vuosimalli 2018 . Ymmärtääkseni viimeinen kaasarikone vuosi kuitenkin. Ajettu on joku 500km eli ei hirveitä. Ollu pääasiassa lumikoneena okt pihaa auratessa.
Tää on pari kertaa jättänyt tielle kun oon käyny ajelemassa. Viime kesänä vaihdoin puolan ku epäilin josko se lämmetessään lakkaa pelittämästä. Pirun pieni kipinä tulee muutenkin. Tossa viikko takaperin taas ei millään käymään. Koita startti spraylläkin mutta pötsähtelee vaan välillä eikä syty. Uusi tulppa ja laakista tilille. Tää on nyt kolmas tai neljäs kynttilä tuossa ja pitäis ne nyt vähän kauemmin kestää. Vakionahan tässä on NGK DR8EA ja nyt laitoin pykälää kuumemman seiskan kokeeksi. Olisko jostain hifitulpasta ratkaisuksi vai missä vika??
Laittelin yhtä Linhai 300 mönkijää, taisi olla aika paljon vanhempi, mutta kaasarilla kuitenkin. Söi myös tulppia ja joskus kävi lämpimäksi asti, joskus ei. Joskus lähti kylmänä käyntiin, joskus ei.
Uusi CDI -boksi ja "hajonneetkin" tulpat alkoi toimia. Taisi olla tuollainen, minkä tilasin siihen:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/linhai-260-300-2001-7500-rpm-cdi-yksikko?searchTerm=Cdi
Testasin myös 40 km/h rajoitettua boksia. Kävihän se silläkin, mutta oli kyllä tosi hölmösti rajoitettu kierrokset. Alkoi rajoittaja pätkimään jo vähän yli 2000rpm kohdalla.
Okei. Juttelin eilen entisen työkaverini kanssa myös aiheesta ja hänellä on myös vanhempi kolmesatanen ja samoja ongelmia kuin edellä mainituissa. Epäili myös tuota CDI poksia. Taitaa olla jonkinmoinen tyyppivika. Taidan tilata tuollaisen uuden suosiolla .
Tuominen Racing
04.03.2023, 16:49
Yhteen 500 Linhaihin kaveri vaihtoi CDI-boksin samojen oireiden takia, ja tuli kuntoon
Nyt olis uusi CDI käsissä. Asennuspaikka löytyy vissiin jostakin etukatteen alta? Huolto/ varaosatiskillä oltiin aika haluttomia neuvomaan sijaintia tai sitten sitä ei tiedetty sielläkään. Täytyykö purkaa katteet pois vai saako pyöränaukosta vaihdettua? Koitin juutuupistakin etsiä vähä "opetusvideoo" mutta en oikein löytänyt.
Tuossa piti ottaa etutavarateline pois ja tuon mustan etukatteen alta se taisi löytyä:
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8941&pictureid=236600
Alkaa olla jo vuosia tuostakin hommasta, niin ei ihan kaikkea muista. Jossain vaiheessa oli myös sivukatteet irti, mutta ne taisin irrottaa kaasarin putsausta varten.
Reilu kolme vuotta vanha Honda 420, nyt yllättäen ei kylmänä starttaa vaikka startti pyörittää, lämpimänä starttaa aina. Kiristin akunnavat, ei vaikutusta, onko akku loppu vaikka muuten toimii ok, ruiskukone, ajettu vain 68h.
Reilu kolme vuotta vanha Honda 420, nyt yllättäen ei kylmänä starttaa vaikka startti pyörittää, lämpimänä starttaa aina. Kiristin akunnavat, ei vaikutusta, onko akku loppu vaikka muuten toimii ok, ruiskukone, ajettu vain 68h.
Tarkemmin katsottuna mönkkäriä kootessa myyjäliikkeessä oli vedetty +napa väärille jengoille, kierrepala navan sisällä oli aivan vinksallaan ja kierteet jumissa. Napa oli rikottava ja uusi akku tilalle, nyt pelaa.