View Full Version : Jäähdyttimen kennolle oksasuoja
pkarlstedt
02.12.2005, 10:17
Tarkoitus olisi laatia Defenderiin jäähdyttimen kennon eteen ja taakse oksasuojaverkko, johon tulisi takapuolelle kiinni vielä kaksi sähköflektiä.
Kannattaako nyysiä naapurin grillistä salmiakkiverkko ja heftailla siihen kiinni ohuempi verkko, vai riittääkö pelkkä ohut salmiakkivekko (siis pykälää standardigrilliritiläverkkoa hennompi).
Ja vielä: Jos jollakin olisi nakata mallikuvaa valmiista oksasuojatoteutuksesta, niin maljani olisi ylitsevuotavainen.
Mites ois, jos etupuolelle suojaverkko ja takapuolen suojaus hoidettaisiin jäähdyttäjän alle tulevalla moottoripanssarilla?
www.alanmiehet.com #1
pkarlstedt
02.12.2005, 10:49
Edessä alla on kyllä panssari. Tarkoitus oli suojautua myös pirstoutuvilta flektin siiviltä. Vaikka vaara on ilmeisesti pienempi, kun orggis-flekti viskokytkimineen on poistettu.
Mutta kun takapuolelle joutuu kumminkin virittelemään kiinnityksen sähköflekteille, niin samallahan siihen liimailisi vähän verkkoakin. Kai.
quote:
Mites ois, jos etupuolelle suojaverkko ja takapuolen suojaus hoidettaisiin jäähdyttäjän alle tulevalla moottoripanssarilla?
www.alanmiehet.com #1
En kyllä pidä sitä pirstoutuvaa sähköflektin ropelia ihan ensimmäisenä vaarana. Mutta jos laitatkin ne jäähdyttimen etupuolelle puhaltamaan? Oisko siellä tilaa? Sitten ei tarviis tehdä takapuolelle yhtään mitään.
www.alanmiehet.com #1
Ahosensetä
02.12.2005, 13:32
Eihän noi flektit usein riku ja lavankappaleiden kuuluisi silloinkin lentää ulos- ja taaksepäin.
Sen verran takanakin voisi olla suojaa, ettei konehuoneeseen peruutettaessa nousevat risut pysäytä flektiä tai puhkaise kennoa. Kerran käynyt näinkin ...
Jos sähköflektin laittaa jäähdyttäjän eteen, niin sen täytyy olla työntävää mallia. Vetävä takaperin pyöritettynä ei ole sama asia.
T, Antti
antti@offroadpaja.fi
http://www.offroadpaja.fi/
Olen monesti miettinyt että maastokäyttöön voisi sopia eräs keksintö Rolls-Roycen nokalta, eli vähän sälekaihtimen tapaan toimiva kääntyvä säleikkö, jonka saisi vedettyä tarpeen tullen kiinni juuri risukossa ajellessa tai muta/turvehautaan sukellettaessa. Talvella sitä voisi pitää sopivasti rakosellaan niin ei tarvitsisi viritellä pahvia tai herkistellä Toyotan versiota samasta, eli sitä "rullakaihdinta" (joita en ole kuin yhden kappaleen nähnyt toimivan).
Revolver
02.12.2005, 18:01
quote:
Olen monesti miettinyt että maastokäyttöön voisi sopia eräs keksintö Rolls-Roycen nokalta, eli vähän sälekaihtimen tapaan toimiva kääntyvä säleikkö, jonka saisi vedettyä tarpeen tullen kiinni juuri risukossa ajellessa tai muta/turvehautaan sukellettaessa. Talvella sitä voisi pitää sopivasti rakosellaan niin ei tarvitsisi viritellä pahvia tai herkistellä Toyotan versiota samasta, eli sitä "rullakaihdinta" (joita en ole kuin yhden kappaleen nähnyt toimivan).
noh noh, ei nyt rolls royce tuota ole keksinyt. UAZ sen on keksinyt <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Kyllä Gazeissakin semmonen on. Kaikissa uazeissa on sälekaihdin mikä vedetään sisältä päälle/pois. Eniten se on tarkoitettu lämmön säätelyyn. Mutta toimii myös hyvin risujen ja muiden suojana. Hyvä myös laittaa kiinni jos ajaa syvän veden läpi, niin ei tule niin paljon läpi.
Ja kuva.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Revolver-verho.jpg
UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Tommottis rullakaihtimia sai takavuosina tarvikeosina, jolloin joku on voinut velaksi ostaa vaikka popedaansa...:)
-Mutta vinkkinä, defeen jäähdyttimen takapuolelle sopivan (TUPLA!)flekti-pellin saa useista 80-luvun lopun isokoneisista foortteista(orion, sierra,)
Ainakin omassani josta visko tunneleineen on heitetty jonkkaan. Sai tämän juuri samankokoisena
tipauttaa tilaansa ja yläreunasta lukita listalla jäähdyttimen yläreunaan. Pelli täyttää tilansa
loistavasti viemättä liikaa tilaa konehuoneen puolelta ja siinä on kaksi flektin reikää. Suojaa
loistavasti taka-ala-viistosta iskeviltä kepeiltä.
Etupuolelle väkästän tukevan salmiakkiverkon
n.1" silmällä ja sen eteen hienomman seulaverkon.
näitä saa hyvinvarustetuista rautakaupoista<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Kuvaakin tulee jos aihe kiinnostaa.
*press play on the tape*
Olis sellasta järeemmän luokan verkkoo tiedossa..
Olis tarkotus tohon Chevyn nokalle kans leikkaa pala.
Siis verkko on murska-asemalta haettua seulaverkkoa.
8mm silmällä 3-4mm lanka ja jotain ihan muuta ku patarautaa, vaikka hyvää on ruostumaa.
pkarlstedt
02.12.2005, 23:20
quote:
Kuvaakin tulee jos aihe kiinnostaa.
No hemmetti!
Varmasti kiinnostaa.
Ahosensetä
03.12.2005, 09:10
quote:8mm silmällä 3-4mm lanka ja jotain ihan muuta ku patarautaa, vaikka hyvää on ruostumaa.
Saahan tätä ruostumattomanakin. Just viimeksi katselin romiksella.
Siellä oli myös ovaaleilla rei'illä olevaa reilun millin paksua rst-levyä, josta olen tehnyt uuden maskin yhteen Defender 90:iin.
http://www.offroadpaja.fi/Temp/Def90_maski.jpg
T, Antti
antti@offroadpaja.fi
http://www.offroadpaja.fi/
Itse värkkäsin ohuesta verkis syylärin eteen suojan, kun tukku puhkaisi sen kun vinssi ei ollut paikoillaan suojana. Eniten mietin suojaavuutta (silmän koko, langan paksuus) ja ilmavirtauksen heikentymistä, laitoin loppujenlopuksi sitten aika hempulin verkon, kun vinssi suojaa alaviistosta tulkevia keppejä vastaan aika hyvin.
http://stiletti.wipsl.com/gallery/range-misc?page=9 (neljä laimmaista kuvaa)
http://stiletti.wipsl.com/gallery/range-misc?page=10 (pari ekaa)
-Paavo
"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."