View Full Version : SRS valo ja sen puuttuminen
lacrits68
10.01.2020, 08:33
moi!
Käytin auto eilen katsastuksessa ja hylkyhän siitä tuli....eli ei pala SRS valo kun virta kytketään...! No ei se pala kun sitä valoa ei ole. turvatyyny kylläkin löytyy.
auto on -97 ja kaikki vuodet mennyt läpi katsastuksesta. mutta nyt ei.
mitäs nyt???
//Janne
Vastaavaan törmänny erään VW golf kanssa mikä oli vanhemmilla, meni monet vuodet läpi katsastuksesta normaalisti, kunnes kerran hylky samasta syystä.
Jonka jälkeen ois pitäny aina hakea testi raportti korjaamolta turvatyynystä ennen katsastusta.
ei siinä ole alunperin ees ollu tota valoa
Meni auto vaihtoon :)
No jos sitä valoa ei löydy mittaristosta ja sen voi todistaa vaikkapa käyttöohjekirjalla, niin ei kait siitä voi hylkyä antaa.
Toisaalta ei itselleni ole koskaan tullut vielä vastaan bagillistä autoa jossa valoa ei olisi. Kait sellaisiakin toki voi olla, varsinkin jos on noita vanhempia systeemeitä mekaanisella anturilla.
Mikä auto on kyseessä?
Vastaavaa mekaanista Airbagia löytyy sekä Toyotalta, että Jeepiltä (XJ 85-86), joissa ei ole merkkivaloa, taikasana on mekaaninen Airbag!
Mikä auto kyseessä? Helpottaisi auttamista.
Esmes jos transportteri niin se valohan on koelaudassa ei mittaristossa ja siinä saattaa olla tarra tms päällä.
Mutta kuten yllä mainittu, ohjekirjastahan tuon näkee ja voi todistaa.
lacrits68
10.01.2020, 12:26
toi on land rover discovery 300tdi -97
-98 mittaristo
http://bildelsbasen.se/img/a/a/a/90fe68/path/mnt/newftp/605/bil/lgnr/238581_1.jpg/landrover_discovery_1998_kombinerat_instrument.jpg
ja -97 mittaristo
https://i.ebayimg.com/images/g/wUoAAOSwFYZbvINm/s-l1600.jpg
Onko se valo Tuossa (https://i.ytimg.com/vi/WXWN3CMJGw0/maxresdefault.jpg)??
lacrits68
10.01.2020, 13:38
Onko se valo Tuossa (https://i.ytimg.com/vi/WXWN3CMJGw0/maxresdefault.jpg)??
juu tossa sen PITÄISI olla, jan onkin esim mun -98 V8ssa.
//JAnne
Mitä kyseisen auton käyttöohjekirja kertoo? Tai tehtaan korjausopas (ja nimenomaan tehtaan opas, ei mikään haynes/ chilton- paska..)?
moi!
Käytin auto eilen katsastuksessa ja hylkyhän siitä tuli....eli ei pala SRS valo kun virta kytketään...! No ei se pala kun sitä valoa ei ole.
//Janne
Mainitsitko tästä katsurille, vai tulitko vasta myöhemmin todenneeksi?
Kaitsu67
11.01.2020, 00:00
Piitääpä testata, oma '97 300 TDi Disco ollu senverran kauan nyt seisonnassa, ettei muista syttyykö siinä ko. valo vai ei.
Kaitsu67
11.01.2020, 00:15
Katoin workshop manuskista, kyllä siellä sen mukaan pitäis syttyä toi valo.
Jos sitä lamppua ei ole, oisko sitten vaihdettu joskus mittaristo mallista, jossa ei ole turvatyynyjä eikä sitten sitä valoakaan paneelissa?
EDIT: tuli mieleen että onhan siihen voitu vaihtaa ratti autosta, jonka keskiössä on se tyyny. Onko siinä apparin puolella turvatyyny kojelaudassa hanskalokeron yläpuolella?
Jos ei, todennäköisesti siinä ei ole tyynyjä ollutkaan alunperin.
Distributed SRS
The warning light in the instrument pack illuminates
after the electrical circuits are switched on whilst a
system check is carried out. After about 8 seconds the
warning light will go out. The system checks airbag
diagnostic control unit, airbag crash sensors, airbag
harness, driver and passenger modules.
SPS SRS
The warning light in the instrument pack illuminates
after the electrical circuits are switched on whilst a
system check is carried out. After about 5 seconds the
warning light will go out. The system checks airbag
diagnostic control unit, airbag harness, driver and
passenger modules.
All Models
In the event of a fault in the system the warning light
will illuminate. The airbag diagnostic control unit logs
the fault which can only be accessed using TestBook.
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=5986&pictureid=225484
Mulla on saman ikäinen vempele ja kyllä se syttyy. Nykyisin palaa kokoajan, kun oon napannu apparin tyynyltä johdon irti, kun ajellaan ipanan kanssa metässä ja turvapulkka on edessä. Kyllä se srs teksti näkyy mittaristossa, vaikka ei valo palaisikaan. Mikäli sellainen on. Niinkuin noista laittamistasi kuvista näkee.
Mulla oli 1997 Discossa airbag ja tuo merkkivalo kojetaulussa. Saattais olla kuten Kaitsu totesi, että aloittajan autoon on vaihdettu bägillinen ratti ja siksi toi merkkivalo puuttuu. Varmaan laitonta mutta vaihtaisin autoon mittariston (jossa on tuo merkkivalo) ja tekisin systeemin, joka sytyttää & sammuttaa merkkivalon silleen sopivasti kun auton käynnistää / sammuttaa.
Mites on katsastuksessa abs-merkkivalon kanssa? Ihmeteltiin tässä vasta joku aika sitten yhtä rellu-hyttistä e-sisua, johon oli karjaan tehtaalla absit laitettu, mutta ranskassa unohtaneet abs-merkkivalon, vaikka purkki onki tullu hytin mukana.
Eipä sillä, eihän monissa amerikkalaisissakaan autoissa syty muuta abs-valoa, kun se punanen brake.
Kaitsu67
11.01.2020, 10:04
Mulla oli 1997 Discossa airbag ja tuo merkkivalo kojetaulussa. Saattais olla kuten Kaitsu totesi, että aloittajan autoon on vaihdettu bägillinen ratti ja siksi toi merkkivalo puuttuu. Varmaan laitonta mutta vaihtaisin autoon mittariston (jossa on tuo merkkivalo) ja tekisin systeemin, joka sytyttää & sammuttaa merkkivalon silleen sopivasti kun auton käynnistää / sammuttaa.
Toinen vaihtoehto (siis jos autossa ei ole alunperinkään noita tyynyjä, eli antureita ja ohjausboxia) peittää jollain tai kevyesti hioa ratin keskiöstä se SRS merkintä pois.
Eihän katsuri voi vaatia valoa jos autossa ei ko. järjestelmää ole. Noita Discoja on tyynyillä ja ilman.
petroman
18.01.2020, 18:16
Yhteen autoon piti viritellä kans yks startatessa-syttyy-sammuu-lamppu, otin hyppylangat öljynpainevalolta ko. lampulle. Leima tuli monta kertaa..
Mites on katsastuksessa abs-merkkivalon kanssa? Ihmeteltiin tässä vasta joku aika sitten yhtä rellu-hyttistä e-sisua, johon oli karjaan tehtaalla absit laitettu
Monena vuotena tuli tuollainen käytettyä katsastuksessa ja katsastusmies ihmetteli tuota samaa. Tutki mittaritaulua ja totes, että ei pala nupin eikä kärrin abs valo, kun virrat on päällä.
Sit kun kysyin, että palaako siellä öljynpaine, tai latausvalo, ni hetken ihmeteltyään totes, että ei pala.
Yleensä yhteisymmärryksessä todettiin, että ei siinä ole merkkivaloja, joten ei ne voi palaa.
Nuohan kertoo siinä näyttötaulussa mikä milloinkin kiukuttaa, eli tulee vaikkapa teksti "abs vika perävaunu"
lacrits68
20.01.2020, 07:03
moi
JA EI KUN LEIMALLE....
eli uusi mittaristo jossa se SRS valo lytyy. piuha kiinni ja homma pelaa. sain kaupanpäälle 200tkm lisää mittariin ja n10kpl rikkinäisiä mittarivaloja :D . Niin ja vielä toimiva trippimittari :D kaikki kilkkeet ilmeisresti on ja ne pelaa....
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8134&pictureid=225701
//Janne