Kirjaudu sisään

View Full Version : ”Ahdistavan tehokas” pysäköinninvalvonta


wikke
04.12.2019, 14:56
Niin, mikäpä se monikaan muu asia harrastetoimintaa haittaa kuin laitteiden säilytystilan puute...


https://www.is.fi/hs-espoo/art-2000006331076.html

"Fordeja keräilevän Esko Yliruusi on saanut toistuvasti sakkoja Espoossa. Nyt hän aikoo luopua koko harrastuksesta.


ONKO Espoossa tilaa autoharrastukselle vai pitääkö muuttaa muualle? Sitä pohtii Lippajärvellä toistakymmentä vuotta asunut autoharrastaja Esko Yliruusi. 60–80-luvulla valmistettuja vanhoja Fordeja keräilevä Yliruusi kokee, että hänen harrastuksensa ja autojen parkkeeraaminen Espoossa on hankaloitunut koko ajan.

Kymmenkunta autoa omistava Yliruusin mielestä parkkeeraamista rajoitetaan hanakasti esimerkiksi pysäköintialueen käyttöä rajaavilla lisäkilvillä.

Hän antaa kaksi esimerkkiä omalta asuinalueeltaan.

YLIRUUSIN mukaan hänen kotinsa lähellä olevat parkkipaikat on lisäkilvellä rajattu henkilöautojen ja pakettiautojen käyttöön, mutta ei peräkärryille.

Koska suurin osa hänen autoistaan on liikenteestä poistettuja, kilvettömiä autoja, hän joutuu kuljettamaan niitä paikasta toiseen autotrailerilla. Sakkoja on rapsahtanut esimerkiksi siitä, kun hän on parkkeerannut tällaiselle paikalle trailerin, jonka päällä on ollut liikenteestä poistettu auto.

Yliruusi kertoo toimineensa näin, sillä hän ei ole löytänyt oman kotinsa alueelta pysäköintipaikkaa, johon hän voi luvallisesti pysäköidä kärryn. Yliruusi on huomauttanut tästä ongelmasta kaupungille. Hänen omassa kotipihassaan ei ole puolestaan tarpeeksi tilaa harrasteautoille.

”Joskus museoautoni on ollut yön yli, joskus lyhyempiä aikoja, mutta ei kuitenkaan kauan. Kotini läheisyydessä en nähtävästi voi niitä pitää ilman sakkoja.”

TOINEN HÄNTÄ ihmetyttävä asia on, miksi Riistatien ja Tammihaantien kulmauksessa on kuorma-autoille tarkoitettu parkkipaikka, jota ei juurikaan käytetä. Koska Yliruusi ei ole nähnyt vuosiin parkkipaikkaa käytettävän, hän ajatteli, että ehkä hän voi parkkeerata autotrailerinsa hetkeksi siihen.

”Läksin sisälle syömään ja kun tulin hetken päästä takaisin, niin sakkolappu oli jo siinä ikkunassa.”


KOTINSA lähelle Yliruusi tuo harrasteautojaan lähinnä silloin, kun hän on viemässä tai tuomassa niitä autoharrastajien tapahtumista.

Yleensä Yliruusi säilyttää kymmentä autoaan hallissa, jonka hän on vuokrannut niitä varten. Nyt hän kuitenkin pohtii vakavissaan, että lopettaisi koko harrastuksen.


”Olen päättänyt lopettaa harrastuksen sekä miettinyt ihan vakavissaan tämän takia muuttoa pois Espoosta. Tämä parkkijärjestelmä alkaa olla sen verran ahdistavan tehokas.”

Esko Yliruusilla on useita iäkkäitä Fordeja, joita hän myös säilyttää vuokraamassaan hallissa.


Lue lisää: Minna Saadé hermostui parkkipaikkojen vähyyteen Helsingissä – Kaupunki: ”Kuulostaa tylyltä, mutta kyse on asuinpaikan valinnasta” (2.12. 13:23)

Hänen mukaansa aina ei ole ymmärretty, että hänen parkkeeraamansa kilvettömät autot ovat harrasteautoja. Niitä on kohdeltu hylättyinä autoina. Kahdesti Yliruusin liikenteestä poistettu auto on päätynyt hänen huomaamattaan Ämmänsuolla olevalle autovarikolle, josta sen tosin voi vielä lunastaa takaisin itselleen.

Kaupungin sivuilla kerrotaan, että ennen ajoneuvon siirtoa omistajalle jätetään autoon ilmoitus, jossa ajoneuvo kehotetaan siirtämään pois kahden vuorokauden kuluessa.

Ajoneuvosiirtolakiin perustuvan Kuntaliiton antaman ohjeistuksen mukaan ilmoitus on kiinnitettävä autoon silloin, kun omistaja ei ole tiedossa. Muuten ilmoitus voidaan tehdä suullisesti tai kirjallisesti, kuten kirjeellä."

Tuon avautumisen lukeminen kannattaa suhteuttaa siten että kaikilla pihattomilla ei ole PK-seudulla edes arki kikkareelle mahdollisuutta 24h siinä kämpän vieressä, tai edes järin lähellä vaikka olisi siitä valmis maksamaankin! Jos laitteet eivät omalle pihalle ja omaan vuokrahalliin mahdu, niin vittujako vinkumaan että vie muiden paikkoja koska "harrastaa"!

Juuh, se traikku juttu. Jos traikku kiinni autossa niin tuskin tulee "sakkoa" oikein pysäköitynä.

wikke
04.12.2019, 15:04
Tuon lainauksen linkki yhdestä itkuvirrestä ei näköjään toiminut lainauksen sisällä: Minna Saadé hermostui parkkipaikkojen vähyyteen Helsingissä – Kaupunki: ”Kuulostaa tylyltä, mutta kyse on asuinpaikan valinnasta”

https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000006328232.html

Näinpä!

-MaTTi-
04.12.2019, 16:22
Kyllä minä pakenin heti "maalle" kun tilanne salli. Ei tulis mieleenkään ängetä kehä3:n sisäpuolelle asumaan, vaikka töissä täällä käynkin. Kaava-aluekin vähän ahdistaa, kiva olis kun ei olis naapurin kanssa yhteistä pensasaitaa.

Kaitsu67
04.12.2019, 16:22
No katos perhana, Esko on tuttu. Entinen työkaveri. Oltiin 2000 luvun alussa samassa firmassa samalla osastolla. :eek:

uteiN_H
04.12.2019, 18:00
Omistajat haluavat lisäarvoo mailleen.....
Yksityisen pysäköinnin valvonnan johdosta.
Näin ainakin pks.
Osta 32,5k€ autopaikka kylmästa parkkihallista, tai kävele piiitkälle mis on 4h tai 24h kiekkopaikat.
Näin näis hipsteri kylis. Ja on myös järkyttävän agressiivinen pysäköinnin valvonta. 60€ laaki.
Esimerkkinä asuntomessualue Vantaalla, Kivistö.
Juna-asema vieres. Kaavaa sorvannet ovat kai unohtaneet sen et kuinka moni liikkuu autol.

Vaikuttaa siltä et auto on rasite pks.

pee
04.12.2019, 21:37
Kyllä minä pakenin heti "maalle" kun tilanne salli. Ei tulis mieleenkään ängetä kehä3:n sisäpuolelle asumaan, vaikka töissä täällä käynkin. Kaava-aluekin vähän ahdistaa, kiva olis kun ei olis naapurin kanssa yhteistä pensasaitaa.



Sama.

tekniikkamies
04.12.2019, 22:03
Kyllä minä pakenin heti "maalle" kun tilanne salli. Ei tulis mieleenkään ängetä kehä3:n sisäpuolelle asumaan, vaikka töissä täällä käynkin. Kaava-aluekin vähän ahdistaa, kiva olis kun ei olis naapurin kanssa yhteistä pensasaitaa.

Elintila näkökulma mullakin. Helsingissä käyminen on jotenkin työstä käyvää.

Toisaalta kerrostalossa on puolensa varsinkin vuokralla, mutta vaikutusmahdollisuuden puute syö miestä. Saa pelätä myös mitä huumehörhöjä muuttaa samaan rappuun.

Omassa kodissa voi edistää asioita kohtuubudjetilla ja käytännön kautta tutkien.

kivinen
05.12.2019, 06:45
Helsingin pysäköinnistä tällä hetkellä; kadulla parkkipaikkoja ei käytännössä ole keskustan lähistöllä.

Aamulla 6.30 tai ennen saattaa löytyä, monessa paikassa tosin vain tunnin paikkoja. Parkman tai vastaava sovellus päälle ja hinta on noin 30€/8h.

Pysäköintivirhemaksu näyttää olevan tällä hetkellä 80€.

turakki
05.12.2019, 08:49
Jeps. Kaavan ulkopuolelle tuli itsekin hakeuduttua toistakymmentä vuotta sitten. Mahdollisuuksia on huomattavasti enemmän kuin kaupunkialueella. Aika paljon saisi romua kerätä, että pärjäisi naapuruston vanhojen tilojen pihapiireille.
Pääkaupungissa olen toki syntynyt, ja seudulla asunut 24v, ei siis vierasta sekään.

veijon-esso
05.12.2019, 09:16
Tyypillä kymmenen harrasteautoa (ainakin), vähän lähtenyt lapasesta. Jos haluu hamstraa tollasia määriä, ei siitä aiheutuvat hankaluudet ole kenenkään muun vika. Muutto landelle ja navetat täyteen taunuksia jos se on niin tärkeetä.

Nerd-O
05.12.2019, 09:44
Näin nippeli tietona muuten Espoo haluaa kaikki peräkärryt ja vedettävät laitteet pois parkkipaikoilta ja tienvarsilta. Sitä varten ne tekee tuonne ämmässuolle pysäköintipaikkaa noille. Mistä pitää sitten maksaa. Siitä mielenkiintoinen homma kun ne tekee sinne samaan paikkaan myös veneille paikkaa. Ja se veneiden mesta on varmaan 6-8 kertaa isompi kuin tuo kärryjen paikka. Veneille on myös kaikki pesumahdollisuudet sun muut. Kärryille ei. Veneille taisi olla vielä sähköäkin tarjolla. Kärryille ei. Sähköä lähinnä kaipaisi asuntovaunut. Venepuolta on hyvin paljon kuunneltu ennen homman tekoa. Mutta kärrypuolesta ei ole niin väliä.

Lerssinen
05.12.2019, 09:51
Ihan siitä syystä kun venemiehillä on sitä rahaa (vaikutusvaltaa ja herraa siis).

jli
05.12.2019, 14:31
Helsingin pysäköinnistä tällä hetkellä; kadulla parkkipaikkoja ei käytännössä ole keskustan lähistöllä.

Aamulla 6.30 tai ennen saattaa löytyä, monessa paikassa tosin vain tunnin paikkoja. Parkman tai vastaava sovellus päälle ja hinta on noin 30€/8h.

Pysäköintivirhemaksu näyttää olevan tällä hetkellä 80€.

Liikeidea: Auto laivaan aamulla, laiva käy kansainvälisillä vesillä jossa auto tankataan verottomalla polttoaineella. Työpäivän jälkeen auto haetaan parkista, tankki on täynnä ja rahaa on kulunut saman verran kun olisi mennyt pysäköintiin Helsingissä.

Pertsi
05.12.2019, 16:03
Onneks en oo keksinyt pääkaupunkiseudulla käymiseen muita syitä kuin Tallinnan lautalle menon :D Ei oo tarvinu Padasjoella parkkisakkoja maksella :D:cool:

wikke
05.12.2019, 23:08
Onneks en oo keksinyt pääkaupunkiseudulla käymiseen muita syitä kuin Tallinnan lautalle menon :D Ei oo tarvinu Padasjoella parkkisakkoja maksella :D:cool:

Hienosti sisäistit aiheen.

Mitä ovat mainitsemasi "parkkisakot"? Padasjoki spesiaaleja? :)

Timo_L
05.12.2019, 23:59
Onneks en oo keksinyt pääkaupunkiseudulla käymiseen muita syitä kuin Tallinnan lautalle menon :D Ei oo tarvinu Padasjoella parkkisakkoja maksella :D:cool:

Mulla on tässä rivarissa oma talli, vastike on 2,75€/kk/ m^2, Helsingissä asun. Autolla työmatka kestää n.15 min. 18km päähän, töissä on ilmainen parkkihalli, ja kaikki mahdolliset palvelutkin on aikalailla vieressä on sitten töissä, kotona tai jossain sillä välillä. Tallinnan lautallekin pääsee puoleen tuntiin jos viina loppuu kaapista.

En valita :D

rane58
06.12.2019, 04:17
On pitänyt ostaa parkkihalliruudut Oldsille ja Hondalle talvisäilytystä varten.... :p
-Jeepit taivasalla parkkipaikalla.... :cool:

Pertsi
06.12.2019, 15:44
Mitä ovat mainitsemasi "parkkisakot"? Padasjoki spesiaaleja? :)

Joku "stadissa" asuva saattaa tuntea ne esimerkiksi pysäköintivirhemaksuina.

Jeep-Ukko
06.12.2019, 20:45
Tää on niitä valinta kysymyksiä.

Töiden takia joskus tulee kehä 3 alueellakin käytyä. Ja työmatka aikaan liikennettäkin päässyt näkemään.
En pystyis asumaan pysyvästi etelässä.


Kuopion "maaseutu alueella" asun.
n. 25 km Kuopion torille.
Oma tontti lähes kokonaan metsän ympäröimä, naapurin talo näkyy tien toisella puolen, mutta seuraaviin naapureihin on enemmän väli matka. Ja meidän jälkeen on vielä yksi talo, johon yksityis tie päättyy metsään, eli ohiajo liikennettäkään ei ole, rauhallista olla.
Omakotitalo, autotalli rakennus, varasto rakennus.
Autotallissa sisällä yksi projekti auto. Katoksessa 2 harraste autoa. Taivas alla tällä hetkellä 3 autoa. Lisäksi yksi harraste auto vieraassa säilytyksessä kattopään päällä.
Ja käyttö autoja 2 kpl, oma ja emännän.
Ja naapurit ei valita mitään, autojen lukumäärään tai muuten pihassa yleensäkkään tapahtuviin toimiin, aikaslailla vapaasti saa touhuta ja metelöidä.

Työmatkaa 10 minuuttia/10 km.
Ruuhkaakin joskus on, mutta ei mitenkään verrattavissa kehä 3 alueeseen.
"jo kaksi autoa on ruuhka".

Toki kaupungilla käydessä maksullista pysäköintiä ja tiukkaa valvontaa. Mutta autoille on parkki tilaa ja muutamien satojen metrien päähän määränpäästä yleensä saa auton parkkiin, ettei kilometri tolkulla tarvitse kävellä. Vaikka välillä julkisuudessakin jotkut viherpiiperöt yrittää puhua autottomasta keskustasta, mutta en kyllä koe, että millään julkisillakaan täällä pärjää, pakko olla oma auto käytössä.