PDA

View Full Version : -95 vitara alapallonivelet


JTH77
07.02.2018, 20:17
Eli hylky tuli katsastuksessa alapalloista, kysymys kuuluukin että pitääkö mitä kaikkea purkaa että nuo alapallot saa vaihdettua. En ole vielä kerennyt perehtyä miltä paikat näyttää, osaisi vain varata riittävästi aikaa mikäli enempikin purettavaa. Ohjeita ja neuvoja otetaan vastaan.

vellihousu
07.02.2018, 20:28
napalukko irti, vetarin sokka irti, alapallo lekalla irti sieltä pesästä, ja 3 pulttia auki millä nivel on kiinni alatukivarressa. Vetari irti laakeripesästä niin mahtuu vaihtaa pallonivelen. Huom: Yritin irrottaa myös pelkkää palloniveltä, mutta mun järki ei riittänyt saamaan sitä mahtumaan siitä vetarin ohi.

LaaLaa
07.02.2018, 21:39
Nyt tulee muistin syvistä syövereistä hieman epävarmaa tietoa, mutta olikos joissain vitaran tukivarsissa alapallo niitattuna kiinni? Nuo niitit taisi kyllä olla mahdollista korvata 3 pultilla, mutta vaatii hieman työstämistä, että saa vanhan nivelen irti ja uuden paikalleen tukivarteen.

JTH77
07.02.2018, 21:55
Kolmella pultilla näyttää olevan kiinni alapallot, mietinkin että saako niitä pultteja irti ilman vetareiden irroitusta jolloin olisi huomattavasti helpompi irroittaa. Tilasin uudet alapallot mutta en hoksannut tilata sellaista jossa olisi tullut uudet kiinnityspultit, ossatteko heittää millaiset kannattaa ostaa vanhojen ruosteisten tilalle.

LaaLaa
07.02.2018, 22:33
en hoksannut tilata sellaista jossa olisi tullut uudet kiinnityspultit, ossatteko heittää millaiset kannattaa ostaa vanhojen ruosteisten tilalle.
Normi 8.8 varmaan kestää ihan ok, mutta itse laittaisin 10.9 tai 12.9 ettei tarvisi jossitella.

Niistä alkuperäisistä voisi löytyä numero kannan keskeltä, joka kertoo kovuuden. 5 taisi vastata 6.8, 7=8.8 ja 9=10.9. Joku saa korjata jos muistan väärin

JTH77
07.02.2018, 23:16
Mites koko ja kierre, onko 12mm vai isompi. Täytyy vielä pituus mitata.

vellihousu
07.02.2018, 23:21
Pultit saa kyllä auki ilman vetarin pois ottamista, mut nivel ei mahu tulee irti. Kannattaa muuten sitte olla porkkana kun poistaa sen sokan vetarin päästä. Hukku vie sen helposti, eikä ainakaan sepeli/räntä maastossa enää helposti löydy. Ai mistäkö tiiän:D

JTH77
11.02.2018, 14:56
Kuskin puolelle alapallo vaihdettu, kiitos ohjeiden niin selvisi melko vähällä räpeltämisellä. Ainoan ongelman aiheutti skruvatilta tilatut alapallot tai oikeastaan vain toinen, heillä ei ollut molempia hyllyssä joten toinen tuli myöhemmin. Ensimmäinen varaosa sopi hyvin paikoilleen, mutta tämä jälkimmäinenpä ei sopinut. Oli erimerkkinen mitä ensimmäinen ja siinä oli tuo kartio osa noin 2cm pidempi joten ei sopinut paikoilleen, jäi niin paljon ulos että otti vetariin kiinni oikein kunnolla. Ihme homma että samalla varaosanumerolla tuli noinkin paljon erilainen osa, nyt sit reklamaatiota ja odotellaan vaihto-osaa. Eniten harmittaa turhan työn tekeminen ja nyt sit auto halvaantuneena.