Kirjaudu sisään

View Full Version : Lisävarusteet jenkeistä


Pertsi
19.08.2017, 16:30
Elikkä ei oo tullu tota Trumplandiasta ostamista kokeiltua niin parit kyssärit:

-Paypal on ilmeisesti luotettavin vaihtoehto maksuun?

-Pitääkö kamat itse ilmoittaa tulliin vai hoituuko jotenkin automaattisesti?

-Tavaran hinta toimituksineen Suomeen ilmoitetaan olevan 341 taalaa, varsinaisen tavaran osuus 291 taalaa, paljonko lopulliset kustannukset nousee tosta?

vmt
19.08.2017, 17:12
Paypal on ok.

Pitää itse tullata, jos et palvelua osta myyjältä tai kuriirilta.

Lopullinen hinta riippuu tulliprosentiusta, mutta laskukaava on (tavara+rahti)x tulliprosentti x alv, eli esim 5% tullilla tavarasi lopullinen hinta taaloissa on 443,98. Käännä itse euroiksi ja etsi tuotteelle oikea tulli, niin saat lopullisen hinnan.

tjl
19.08.2017, 17:18
No mun kokemuksen mukaan jenkki on luotettavin kauppakumppani mitä voi olla.
Lähinnä joskus ei luota meihin kun ryssinä pitää, joten heti ekana ei kannata mainostaa jorma from finland.
En tiedä ootko ebaystä tilaas yksityiseltä vai joltai nettifirmalta.

Mutta ikinä mulla ei oo ollu jenkkien kans ongelmaa,päinvastoin, pikku simassa on tullu joskus sählättyy ja tilinnu väärän auton osii (camaro vs firebird kun he kauppaavat otsikossa sopivan kumpaankin) ja eiku sähköpostii perään ja rahat palautuu tilille.

Ainoo ongelma on ollu year onen kanssa kun kontissa tilannu kamaa, ovat väittäneet et osatlähteny,muttei varmaa arvanneet et tulee ukko tiskille kyselee et missä mun kamat on :)mutta sieltäki hetirahat tuli takasi.


No hintahan määrääntyy suomeb hienon järjestelmän mukaan, eli maksat tullit ja alvit myöskin rahdin hinnasta.kerro osista ja rahdista maksamasi summa 1,3 niin oot lähellä.

Useimmiten tiedot seuraa mukana,mutta jos esim itellan hienolla systeemillä tilaat niin teet nettitullauksen mikä on helppoo. Muistaakseni siinnä vaan itse ilmotat arvon, ja mihin kategoriaan se kuuluu, kun se vaikuttaa tullauksen arvoon. Esim vaatteet,elektroniikka...

Sitten saat sieltä maksulinkin, ja kun oot sen maksanu ja se näkyy heidän tilillä ni tavara lähtee.


Itse suosin aina fedex firmaa, ja annan heidän tullaa. He hoitaa sen ja saat tavaran nopeesti,he la skuttaa tullauksen jälkikäteen.

Myös rockautosta viimeaikoina tilanneena oon raksinu sen et maksan tullit yms jo rockautolle.
Näin viimeks tilasin sunnuntaina, jenkit---->hyvinkää 4pv.eli torstai aamuna oli paketti kädessä


Edit. Tolla karkeella suuntaa antavalla tavalla tyrkkäs 377e mun laskimee. Tää on osunu aika lähelle mulla.


Onhan sitä joillakin ihmisillä keinoja noita veroja kiertääkkin, itse en oo uskaltanu....kuitenki käsittääkseni sun tarttee säilyttää noi tositteet, eli jos valehtelet tullaus arvon ni siittä saattaa joku kysyy


Edit 2: jos vähä vihjaat mistä ja mitä niin osataa ehkä paremmi neuvoo.

Pertsi
19.08.2017, 20:04
Lunchbox lockeria haaveilen. Lokka merkkistä. FedExin rahtia se firma ilmeisesti tarjosi tuotteeseen.

Edit. Linkki http://www.lokka.com/buy/item/8401/FI