PDA

View Full Version : Pinnapultin irroitus


-MaTTi-
29.06.2017, 19:33
No niin alan ammattilaiset ja muut enemmän rassanneet tietäjät. Mikä olis paras konsti irroittaa M8 pinnapultit alumiinikannesta? Kansi autossa paikallaan ja tila/luoksepääsy rajoitettu. Pinnapulteissa Torx E8 kanta.

Yks katkes pakosarjaa irroittaessa, sain sen muutaman mutterin hitsauksen jälkeen pois. Tiukassa tuntuu olevan, hapettunut lie, vaikka kierre näyttääkin moitteettomalta.

Haluaisin laittaa uudet kun on jo hommattukin, ettei tarviis tapella enää ruostuneiden kanssa tulevaisuudessa. Jatkossa kun luoksepääsy on entistä hankalampaa.

Netistä lueskelin juttuja, tässä aika lähelle sama keissi: https://www.9xxfin.com/forum/viewtopic.php?t=18838

http://pic.useful.fi/991-1rxq8e0.jpg

http://pic.useful.fi/991-8kwtt1.jpg

http://pic.useful.fi/991-1u63wvx.jpg

ITP
29.06.2017, 19:40
http://www.linnax.fi/tuoteluettelo/20/138485/PINNAPULTIN-ULOSVETOSARJA-4-OS.

Tuollaisella tulee irroiteltua, vähän lämpöä jos saa niin ei ehkä katkea.

Jenkathan tuossa varmasti kärsii jos on tiukassa, mutta uudet pultithan ajattelit laittaa.

Pauli
29.06.2017, 20:14
Muutamia (kymmeniä) kertoja taistellu vastaavien katkenneiden pulttien kanssa, se on aina yhtä vaikeaa, mitään oikotietä ei ole keksitty, mutta siinä Matin laittamassa linkissä mainittu induktiolämmitin on hyvä apu, sen lisäksi oon käyttäny irrotussarjaa apuna http://tuotteet.etra.fi/fi/g23484321/stahlwille-90525-katkenneen-ruuvin-irroitustyokalusarja joka joskus toimii, useimmiten ei.

dmn
29.06.2017, 20:17
Jos sen saa "mansikaksi" happiasetillla tai induktiolämmittimellä, niin lähtee suurin piirten sormin irti.

-MaTTi-
29.06.2017, 20:35
^ Lämpöä johtuu kanteen sitä tahtia että potkua sais olla. Arveluttaa että pultin karkaisu muuttuu jos punahehkuun vetää...? Katkee helpommin?

Mikä tuossa nyt oikein sitten ahdistaa, parin ekan jengan kohdalla oleva hapettumako saa noin ryytymään? Nätti puhdas kierre muuten. Uusi pinnapultti lähti sormin alkuun tuohon reikään jossa oli niin jumissa että katkes. :confused:

Sen verran terveet noi torx-kannat että kestäis varmaan kääntää poikki. Eli ei varmaan tarvii ITP:n linkkaamia työkaluja pultin pitelemiseen.

pee
29.06.2017, 20:37
Sorapiha versio, lattarautaan pultin mentävä reikä, ja se isohkolla virralla pinnapulttiin kiinni. Siitä on kiva nitkutella, jos on tilaa. Jos ei, tilanne muuttuu haastavammaks :p

Induktiokuumennin ois pop.

BJ-40/76
29.06.2017, 20:46
Niin rautasahanterällä tms enin Ruoste pois, ja sitten MIG hitsillä mutteri päähän.
Jos tilaa on, niin tuo prikka/korilevy on hyvä "viilausvakuutus"
Homman nimi on se, että maakenkä on sylinterinkannessa tms, ja kun lanka alkaa palaa pultin päässä, niin siirretään langan pää mutteriin.
Ja hitsataan lankaa niin paljon, että koko mutteri on oranssi.
Ja sitten odotellaan NIIN pitkään, että mutteri ei polta sormea.
Sitten väännetään KOHTIsuoraan kannen tasosta pulttia auki.
Ja jos nitkahtaa muutan asteen, eikä irtoa samalla voimalla, niin saman verran kiinni... ja taas auki jne. ja joka välissä hyvää ruosteen irroitinta väliin.

-> Minä olen tehnyt noin, ja tuo Hitsausvirran ohjaaminen hapettuneen alumiinin/ruostuneen raudan rajapinnan aiheuttaa lisää lämpöä pulttiin/liitokseen, joka taas laajentaa pulttia, joka pakottaa tilaa itselleen, ja kylmänä edestakaisin tapahtuva "nytkytys" ruosteenirroittimen kanssa "hioo väliä rauta/Al oksidilla"

-MaTTi-
29.06.2017, 20:47
Induktiokuumennin ois pop.
Niin olis, tuolta löytyis "kohtuuhintainen", mutta sen verran harvinaista on tarve että ei pysty:
https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014011303/Products/10115343

Sorapihalla ollaan ja tilaa ei oo. Enkä uskaltais ehjään pulttiin hitsata. Sen kun taas katkaset niin kusessa ollaan. Joka pultin päähän ei yllä hitsaamaankaan.

Jollain jos olis tollasta induktiokuumenninta Etelä-Suomesta lainata niin saa ilmoittautua. Muuten taidan jättää vanhat pinnapultit ja laitan uudet rosterimutterit kuparitahnalla läträten paikoilleen.

hutikka
29.06.2017, 20:55
Pari mutteria peräkkäin "lukkoon" toisiisa,pillillä kuumaks,ei välttis edes punaseks,ja antaa jäähtyä. Siin jäähdytellessä ruiskit wd40 tai vastaavaa uskonkohottajaa kierteisiin ja koitat auki vasta kun on jäähtyny tarpeeks ettei o enää järin pehmonen. Näin mä kokeilisin mut hyviä niksejä oli ylempänkin..

-MaTTi-
29.06.2017, 21:44
Taidampa jättää vanhat. Mallailin uutta mutteria/mukana tullutta prikkaa, ei jää enää jengaa näkyviin. Saanee tulevaisuudessakin auki kun kuparin kanssa vetää kiinni, vai onko joku sopivampi eväs ruostumattoman ja mustan jengan väliin pakosarjaan?
http://pic.useful.fi/991-114ksjl.jpg

BJ-40/76
29.06.2017, 22:19
Tuo metallien jännitesarja tms:

Tuo rosteri? on paha... siis täytys saada nuo metallien liitoksen niin "hyviksi" että ei pääse muodostumaan jännitteitä.

Ja tuo kupari kuparitanha on ulkomuistista väärä valinta, alumiinitahnalla vois? olla paremmat edellytykset.....

-MaTTi-
30.06.2017, 01:45
Eipä taida kuparitahnassa haitaks asti olla kuparia. Mutta voishan sitä kokeilla vaikka tämmöstä vaihteeks: http://www.motonet.fi/fi/tuote/600102/CRC-Metallivapaa-keraaminen-tahna

MK
30.06.2017, 07:50
Mulla on kuplassa vähän vastaava asetelma. Alumiini kansi jossa tavallinen musta pinnapultti. Viime kesänä vaihdoin pakoputken ja edellisen olin laittanut 20 vuotta sitten messinkimuttereilla ja hyvin aukesi ja samat mutterit meni takaisinkin. Mutterin alla oli/on lisäksi rst jousiprikka. Ei ollu tossa ajassa kerinny tulla "jännitteitä".

ITP
30.06.2017, 08:22
Tuo setti minkä linkkasin ottaa koko matkalta tuota jenkaa.

Jos tuosta pultin päästä pelkästään käännetään niin se taipuu ehkä liikaa ja katkeaa.

wikke
02.07.2017, 11:44
Eipä taida kuparitahnassa haitaks asti olla kuparia. Mutta voishan sitä kokeilla vaikka tämmöstä vaihteeks: http://www.motonet.fi/fi/tuote/600102/CRC-Metallivapaa-keraaminen-tahna

Tuon nyt ainakin luulisi olevan neutraali eri (metalleille) materiaaleille.

Kuparitahnasta: Pyöränpulteissa ja muttereissa aivan tavan tervakin tuntuu paremmalta vaihtoehdolta. Juu, kuumemmista paikoista on nyt kyse.