PDA

View Full Version : KÄMMÄKÄN PÄÄSIÄISRYMYTYS 15.4.


big j
15.03.2017, 20:26
Taas olisi kämmäkässä meininkiä! pitkät pyhät, eli on aikaa harrastaa ja parsia vehkeitä jos sattuu käymään niin että joku menee rikki. (eihän niin juuri koskaan käy;) ) eli vehkeet liikkeelle ja kohti kämmäkän kallioita...

Maastosta löytyy jokaiselle jotakin. On kalliota, kivikkoa ja eriasteista pehmeikköä. ja paikalle saa tulla ihan millä tahansa laitteella!



Ajoalueelle käynti vain jyrkkää nousua pitkin. Mutta viime vuosien kalvaminen on helpottanut sitä tuntuvasti. Jos ongelmia nousussa, niin vinssauskyytiä on tarjolla.

Aloitellaan klo 11.00
Paikalle voi tulla senkin jälkeen oman aikataulun mukaan.

Makkaranpaistopaikka löytyy joten paistettavat eväät mukaan.

Ajoalueen viereiselle parkkipaikalle voi ajaa kevyemmät autot ja kuljetuskaluston. Mikäli jätät autosi tienvarteen, jätä se niin että isompikin ajoneuvo mahtuu ohittamaan sen.

Ajoalue heti parkkipaikan vieressä joten käveltävää ei tule katsojille paljoakaan.


AJO-OHJEET:

Koordinaatit ajoalueelle: N61 14.636 E022 47.962

Lähin osoite Selkätie 474, SASTAMALA

Tietenkin myös tämä Power Jannen perinteinen ajo-ohje:

Kun Huittisista päin lykkää pitkin valtatie 12.sta niin tulee risteys josta oikeelle kämmäkkä ja vasuriin keikyä niin siittä sitten käännös oikeaan PÄIN ja selkätietä pitkin n.5-6km tulee vasuriin nevanmaantie niin olet ohittanut ajoalueen n.200 metriä sitten ,eli alue on heti tien vieressä kallion kupeessa ei pitäis ihan helpolla ohi ajaa kun kallion alla on tasotettu plaanikin.
Nii juu ja tampereelta päin lykätessä voi kannattaa kääntyy 12 tieltä kuitenkin vasuriin niin löytänee helpommin perille (:
Oma navi näytti sisään tulon kohdalla osoitetta Selkätie 474,sillä osuu ainakin lähelle

big j
15.03.2017, 20:33
Tässä somen käyttäjille tapahtuma. merkatkaa jos olette tulossa..
Ja muistakaa liittyä kämmäkän rymytysryhmään :D

https://www.facebook.com/events/1182853938494870/

Nikonaattori
22.03.2017, 17:07
Saako alaikäinen ajaa ajoalueella? :)

big j
02.04.2017, 18:00
Pariviikkoa tapahtumaan! Nyt herätys :D

Leppape
07.04.2017, 17:44
Mites porukkaa tulossa? Jyväskylän kupeesta tulossa ainakin yhden auton voimin. Mietinnässä kumpaan saman seudun ja päivän ajoihin osallistutaan. Kärry ja vetoauto ilmeisesti mahtuu johki lähistölle? Entä maasto. Pehmeetä vai kivikkoa? Hard core vai safari meininkiä?

Picu
10.04.2017, 21:34
Pehmeää ja kivikkoa on Kämmäkän ajoalueella sopivassa suhteessa.

Tässä kaksi hieman vanhempaa kuvaamaani koostetta. Lisää löytyy tuubista vaikka kuinka paljon kun laittaa hakusanaksi kämmäkkä offroad.

https://www.youtube.com/watch?v=fR-_YxY6FHs

https://www.youtube.com/watch?v=WdSyLwKSZNE

Nikonaattori
14.04.2017, 18:01
Tämä tapahtuma jää meiltä väliin.