Kirjaudu sisään

View Full Version : Der Untergang - Perikato (Mersu ML käyttis)


SauliS
12.02.2017, 13:16
Tuntuu olevan täällä vertaistukea ja ymmärrystä myös Mersun katujyrää kohtaan, joten kirjoittelen tänne hieman omaa huoltopäiväkirjaa.

Reilu viikko sitten tuli hankittua työmatkakulkineeksi/kärrynveturiksi ML. Auto on mallia 163.128, eli 400 CDI. Valmistunut 27.12.2001 Itävallan Grazin tehtaalta, käyttöönotettu 22.2.2002 Saksassa. Suomeen tuotu muistaakseni 2008.

Ajomäärä mittarissa 357 tkm, saattanee jopa pitää paikkansa? Saksan ajoilta oli kohtuullinen historia mukana, mm. jakoketju vaihdettu takuuna reilu 100 tkm kohdilla. Vaikka Vehon mukaan näissä mitään ongelmia ole..

Suomen huoltohistoria oli melko heikko, joten päätin tehdä kaikki mahdolliset huollot tässä lähiaikoina. Perä- ja jakolootaöljyt tuli jo vaihdettua (synt.) Moottori ja vaihtoistoliemet vaihtuvat ensi viikolla. Samalla jos saisi ihmeteltyä mistä ne vuotaa. Kunnon mahanaluspesu tuli jo tehtyä.

Ensimmäinen huoltokohde oli kuitenkin jarrut. Huomasin jo koeajolla, että jarrut on hieman tehottomat. Nosturille päästyä huomasin, että 3/4 jarrusta laahaa. Takapalat olivat liian tiukasti satuloissa, eli eivät päässeen "elämään". Oik. etusatulasta oli 1/4 männästä totaalisen jumissa. Tästä selvittiin uusilla etupaloilla ja satulan tiivistekumisarjalla (ainakin toistaiseksi). Vaihtosatula paikallisessa korvikeliikkeessä olisi ollut n. 500.. Virosta näkyy saavan paljon halvemmalla, täytyy tilata sieltä jos ongelmat jatkuu. Jarrunesteet vaihtui samalla. Kulutusmittarin lukema mun työmatkalla putosi 2,8 L/100 km jarruhuollon ansiosta :D

Seuraavaksi luin vikakoodit, mm. 4 hehkua pimiänä. Mersuhan indikoi hehkuvioista merkkivaloa polttamalla, en silti arvannut että noin monta olisi pelistä pois. Ihmeen hyvin lähti käyntiin silti. Päätin yrittää vaihtaa kaikki kynttilät, josko seuraava 100 tkm menisi sitten niiden puolesta ok. Sain kuin sainkin kaikki vanhat ehjänä pois, vaikka olikin pelko persiissä asian suhteen. Edellinen omistaja kun oli ties kuinka kauan ajellut viallisilla hehkuilla ja ne pitäisi vaihtaa HETI ennen kuin ehtivät karstaantua enempää. Hehkujen vaihtoon tarvitaan pitkä 10 mm hylsy ja mielellään pieni momenttiavain.

Ajoin koneen kuumaksi ja aloin nopsaan purkaa imuputkistoa pois tieltä. Myös ohjaustehostimen säiliö pitää kääntää sivuun tai irrottaa kokonaan. Tässä vaiheessa suihkin kansissa olevat kupit täyteen rost offia. Joku kaasarinpuhdistusaine on kuulemma parasta karstan liottamiseen, mutta minä pärjäsin tuolla. Sitten vaan järjestyksessä napsimaan hehkuja auki. Ohjeiden mukaan myös aukipäin pitää käyttää momenttiavainta, jotta vältetään hehkujen katkeaminen. Itse luotin rannemomenttiin.. :p Pari tulppaa oli sen verran jumissa, että niitä piti nitkutella ees-taas muutama aste kerrallaan puolisen tuntia ennen kuin nöyrtyivät. Maltti on valttia! Mutta kaikki irtosivat lopulta. Muutamaa joutui houkuttelemaan pihdeillä ylöspäin, kolossa oli siis karstaa niin paljon. Kanavien puhdistukseen on olemassa oma työkalukin ilmeisesti mutta päätin pärjätä ilman. Ne kansissa olevien kuppien pohjat, siis se mihin hehku tiivistyy, puhdistin ruuvari-rätti-cleaneri taktiikalla. Tässä touhussa menikin aikaa toista tuntia. Työasennot muutenkin melko hanurista tässä hommassa.. Uuden tulpat voitelin kierteestä, tiivistyspinnasta ja aivan ohuelti varresta myös MB-speksien mukaisella keraamisella rasvalla. Kuulemma kuparitahnaa EI SAA käyttää. No anyway, tuo rasva maksaa motonetissa 9,90/purkki joten raaskin investoida tällä kertaa. Uusien tulppien kiristelyssä käytin samaa taktiikkaa kuin aukaisussa, eli välillä vähän pakkia että jenka menee varmaan perille saakka. Sitä kun ei näe. Putsailin muun homman ohella MAF-anturit, joita siis on 2. Ja niitä hehkuja siis 8. Uudet pa- ja ilmanputsarit tuli myös laitettua paikalleen. Kaikki kasaan, armotonta starttausta (en esitäyttänyt pa-suodatinta) ja tulille kolmannella vai neljännellä startilla. Hehkuvalo rauhoittui, joten kaikki hyvin. Kamat kasaan ja työpiste siistiksi, aikaa meni kaikkineen noin 5 h.

Mika_T
12.02.2017, 13:22
hieno mootör.

Jakoketjun vaihto voisi olla jälleen ajankohtainen.

tuo CDI kone lähtee kyllä käyntiin vaikkei siellä toimisi yksikään hehku. :D

Bj Andy
12.02.2017, 13:25
Onnea matkaan! :D

Varmaan on kaikki mersu ja mese foorumit kahlattu läpi ja tutustuttu etukäteen kaikkeen mitä tuleman pitää???:confused::D

SauliS
12.02.2017, 13:27
Jakoketju päräyttää noin 1 sek ajan kylmäkäynnistyksessä, olen ymmärtänyt että muutaman sekunnin päräys tarkoittaa vaihtokuntoa? Millä sen kunnon saisi tutkittua, purkamatta kovin paljoa?

Toistaiseksi tykkään kovasti laitteesta, woimaa on!

SauliS
12.02.2017, 13:30
Onnea matkaan! :D

Kiitos, sitä tarvitaan!



Varmaan on kaikki mersu ja mese foorumit kahlattu läpi ja tutustuttu etukäteen kaikkeen mitä tuleman pitää???:confused::D

Eikäs se ollut niin, että tieto lisää tuskaa? No Mersuista on jonkin verran kokemuksia kertynyt jo, sekä hyviä että huonoja.. :D

Mika_T
12.02.2017, 13:35
Jakoketju päräyttää noin 1 sek ajan kylmäkäynnistyksessä, olen ymmärtänyt että muutaman sekunnin päräys tarkoittaa vaihtokuntoa? Millä sen kunnon saisi tutkittua, purkamatta kovin paljoa?

~150tkm ketjulla ajettu.
taitaa olla sama vaihtaa suoraan uuteen.

AVRO
12.02.2017, 14:14
Noi ns. anti-seize mäskit on kyllä hyvä tutkia mitä käyttää mihinkin. Perus kuparitahna, tai se harmaa tahnaa ei käy ihan jokapaikkaan. Käsittääkseni kupari ja nikkeli ovat sopivissa olosuhteissa/materiaaleissa perusvirhe, kupettuvat ja kupettavat.
Tästä on omissa hommissa kokemusta kun käytettiin väärää anti-seizea suihkumoottorin sytkätulpan kierteissä, auki ne ei enää ehjänä lähteneet.
Näissä onneksi semmoinen kierteellinen holkki johon tulppa kierretään, tässä ko. tapauksessa sekään ei enää pelastanut kun tulppa oli turvonnut sinne holkkiin--> hirtti myös sen holkin moottorin "runkoon".

Moottoripajan ukot tulivat vaihtamaan osat, ja aika pitkään vinguttivat holkin muruina pois ettei se mosan runko tai kierre kärsi. Joka taas tarkoittaisi mosanvaihtoa.

Sen jälkeen tuli oikeaa "metal-free" anti-seize kamaa.

pee
12.02.2017, 19:07
Vaihda vaan ketju suosiolla. Kallis ja työläs, mutta kivampi vanha ketju kaulassa tai tallin koristeena, kuin pärähtäneenä.

Saiks näihin jonkun päivityspaketin, jossa 420 tyyppiset osaset ?

Mika_T
12.02.2017, 19:11
Juu.

Tasapainoakselille tulee ketjuohjari.
Mutta uskoisin että on jo laitettu tuossa 100tkm vaihdossa.

SauliS
12.02.2017, 19:13
Saa kai siihen päivityspaketin, ellei ole jo. Koneen etuosassa on öljyvuotoa, voi olla että tarvii keula purkaa sitä metsästäessä. Sittenhän se olis sama vaihtaa ketjukin.. Mutta en mä sillä mitään hätää pidä. Olen antanut itseni ymmärtää, että ketju hyppää jos hyppää tasapainoakselilta, eikä aiheuta perikatoa heti? Toki koneen ajoitus muuttuu kun ketju venyy, saattaa vaikuttaa aavistuksen tehoon/taloudellisuuteen? Viisaammat kertokoon paremmin.. Mutta vinkkejä hommaan otetaan vastaan, mistä/mitä tiivisteitä kannattaisi samalla vaihtaa yms?

SauliS
12.02.2017, 19:15
Ja jos on tiedossa lähiseudulta halpa ja hyvä ketjunvaihtaja, eli osaa "uittaa" uuden vitjan paikalleen, ilmoittautukoon :)

tepa250d
12.02.2017, 23:56
Special motor huittinen vaihteli joskus mulle päivitys osat ketjun ja muut hilppeet...tosin auto oli g mut sama motti.

SauliS
15.02.2017, 18:18
Moottoriöljy ja suodatin + raikkari vaihdettu. Mottoriöljyä vuotaa jostakin kuskin puolen etuosasta melko ylhäältä, mö-suodattimen alapuolelta. Onko siellä jotain tyypillisiä vuotopaikkoja? Huonosti näkee sinne(kin), melko ahdas konehuone..

Samalla huomasin että tässä välissä on mennyt toinen takajousi poikki alhaalta. Oli siis ehjä vielä viime viikolla.. ei vaikuta ajoon ja leimaakin on, tilasin silti pari uutta (Bilstein) jotta ei loppuisi tekeminen kesken :D

Niin, ja kyselin Vehon tekniikasta tuosta 2005 tehdystä jakopäähommasta. Vastaus tuli nopeasti s-postilla, mutta eivät kuulemma pääse mistään näkemään mitä on tehty ja mitä osia käytetty.. Vähän ihmettelen asiaa mutta ei voi mitn.

Heikki L
18.02.2017, 11:24
Taitaa vuotaa Just siitä suodattimen jalasta on muistaakseni 2 osainen ja siitä alemmasta saumasta alkaa hikoomaan. Kyllä sen saa vaihdettua kohtuudella kun vähän ihmettelee.

SauliS
19.02.2017, 13:11
Siellä lienee o-rengastiivisteet? Täytynee kysellä KL:sta mitä tarvii jos käyttäis sen palasina..

Takajouset vaihdettu. Varapyörätelineen kun tiputtaa alas niin tolppien yläkiinnityksiin pääsee käsiksi. 13 mm räikkälenkki hyvä apu. Jousipuristin on oltava kunnollinen ja sopiva, jouset ovat todella vahvat! Jousen ulkohalkaisija on suhteellisen pieni mutta langanpaksuus suuri ja kierteet tiuhassa.

Lootaöljyt vaihdettiin ja samalla kyb-venttiili eli turbiinilukon ohjaussolenoidi. Tuntuu, että kulutus tippui taas hieman, nyt loota vetää jo 1100 rpm kivasti kyläpyörityksessä.

Bj Andy
19.02.2017, 14:44
Laitahan muutama kuva miltä perikato näyttää siellä päin...:D

Heikki L
21.02.2017, 16:04
Ei Oo orengas vaan Sellanen tupakki askia hiukan isompi ja joissakin malleissa 2 osainen se jalka

tepa250d
21.02.2017, 23:18
itellä vuosi se kansi:(

SauliS
22.02.2017, 13:49
itellä vuosi se kansi:(

Jaa mikä kansi? Suodattimen muovinen päällikansi vai? Onko siinä suodattimen jalan vieressä öljynjäähdytin, vai mikä lie lämmönvaihtimen näköinen kalikka siinä on? Mulla saattaa vuotaa siitäkin

SauliS
22.02.2017, 13:51
Laitahan muutama kuva miltä perikato näyttää siellä päin...:D

:D Täytynee pestä se joskus

tepa250d
22.02.2017, 15:01
Juu se pääli kansi...se jopa vaihdettiin yhen kerran kun oli pore...vedetty liian piukkaan.

SauliS
23.02.2017, 13:07
Asiaa sen enempää tutkimatta tilasin kaikki tiivisteet mitä suodatinjalan tienoilla on (3kpl). Internetin tietotoimiston mukaan ei ole ollenkaan harvinaista että ne hapertuu ajan saatossa. Hintaa tuli n. 35€ KL:sta ja noin viikko menee toimitukseen.

SauliS
26.02.2017, 14:34
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8209&pictureid=201209

Perikato pääsi puutalkoisiin mukaan eilen :D (mutta pesulle ei oo päässyt vieläkään..)

Bj Andy
26.02.2017, 21:08
Siisti Mölli.:D Onkos tuo ilma vai rautajousilla?

Mika_T
27.02.2017, 15:52
Ei kai W163:sta ole olemassakaan airmaticilla.

Bj Andy
27.02.2017, 16:30
Ei kai W163:sta ole olemassakaan airmaticilla.

Ei hajuakaan...:D

SauliS
27.02.2017, 17:53
Tässä ainakin on rautajouset. Onko kokemusta etupään ruuvaamisesta ylöspäin? Nyt kun takana on uudet vieterit niin keula on aika paljon alempana (paitsi edellisessä kuvassa, jossa aisapainoa "riittävästi" :D )

Mika_T
27.02.2017, 18:02
Vääntösauvoja voi kiriä.

http://img.photobucket.com/albums/v625/mikatau/ML%20270cdi/IMG_3793.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v625/mikatau/ML%20270cdi/IMG_3798.jpg

Tuo kuva on ollu varmaan useammikin täällä esillä mutta tuosta on perää nostettu w124 mersun jousikumeilla ~35mm. Ja edestä kirrattu vääntösauvoja ~30mm. Pikkusen tuoki ränätti keula alhaalla mutta lähtötilaneesta nousi aika mukavasti.
Alla 275/65/17

Bj Andy
27.02.2017, 18:04
Tässä ainakin on rautajouset. Onko kokemusta etupään ruuvaamisesta ylöspäin? Nyt kun takana on uudet vieterit niin keula on aika paljon alempana (paitsi edellisessä kuvassa, jossa aisapainoa "riittävästi" :D )

No mie just ruuvasin ensin 5 kierrosta ylöspäin ja pakitin 1,5 eli 3,5 jäi korotusta. Tuo 5 kierrosta oli aika pintakova 4 vielä ihan aavistuksen ja tuo viimeinen tuntui aika hyvälle.

Bj Andy
27.02.2017, 18:06
Vääntösauvoja voi kiriä.

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v625/mikatau/ML%20270cdi/IMG_3793.jpg[/IMG
[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v625/mikatau/ML%20270cdi/IMG_3798.jpg[/IMG

Tuo kuva on ollu varmaan useammikin täällä esillä mutta tuosta on perää nostettu w124 mersun jousikumeilla ~35mm. Ja edestä kirrattu vääntösauvoja ~30mm. Pikkusen tuoki ränätti keula alhaalla mutta lähtötilaneesta nousi aika mukavasti.
Alla 275/65/17

Paljonko noissa vantessa on Eetee ja leveys? Hyvän näköiset ovatten...

Mika_T
27.02.2017, 18:19
10x17" et25 ja edessä pelattu jarrujen takia muistaakseni 15mm speisereillä et10:een. Vannemallista kiinni että tarviiko pelata levikepaloilla.
Tuomosilla huulivanteilla oikeastaan pakko, mutta onhan se härskimmän näkönen kun renkaat on leveällä.

Aika uraherkkä noin pienellä eeteellä.

SauliS
24.04.2017, 17:41
Pientä tilannekatsausta:

Auto on toiminut periaatteessa hyvin, kilsoja tullut noin 3,5 tkm. Öljyvuotoja metsästelty pikkuhiljaa. Laatikon jäähdyttimelle menevä putki/letku mehi jonkin verran, sen sai Hydroscandilla kuntoon sopivasti. Eli vanhaan putkeen uudet letkut, maksoi n. 40 € versus uusi putki KL-ssa 280€. Ohjaustehostimen säiliössä on sokalla kiinnitetty letkukara, jossa erikoisempi tiiviste. Ei löytynyt KL eikä hydeliikkeestä, teetettiin tuolla -> http://www.kumipaja.fi/ voin suositella!

Tyhjäkäynti "humppasi" jonkun verran kylmänä, vaihdoin common rail määränsäätimen o-renkaat, taisi tulla kuntoon.

Alla pyörii nyt W164 19" pyörät, ei mahtuneet ilman 20 mm spacereita. Ne tilasin saksan ebaysta, pultit M14x1,5x59 löytyi Rengas Turku-liikkeestä.

Summa summarum, kyllä tämän ikäinen alkaa jo lähennellä harrasteauton statusta eli pitää jaksaa näperrellä ja selvitellä osahankintoja jos ei meinaa tosissaan köyhtyä. Toki harvassa tämän hintaluokan vehkeessä on vastaavia ominaisuuksia, kyyti ja kulku on kohdillaan sekä kärry perässä että ilman

Niin, nelipyöräsuuntaus tehtiin ja kirrasin vääntösauvoja edestä 1,5 jenkaa. Ehkä se 0,5-1 kierrosta olis voinut vielä mutta nyt jo stance parempi