Kirjaudu sisään

View Full Version : Havaitsenko pienen järjen valon?


Uazmies
12.01.2017, 21:02
Onpa ilo huomata, että tässäkin maassa käsitellään asiat asioina oikeudenmukaisesti eikä lynkata ketään syyttä vain siksi että kukkahattutädit sitä vaatii.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005042959.html

"Jyväskyläläisen miehen kuoliaaksi viime maaliskuussa ampunut poliisi ei joudu teostaan syytteeseen. IS kertoo, miten dramaattiset tapahtumat etenivät Petäjävedellä.
Sisä-Suomen kihlakunnansyyttäjä teki syyttämättäjättämispäätökset myös viiden muun poliisimiehen osalta. Näin tapahtumat etenivät lauantaina 19. maaliskuuta 2016.

HÄTÄKESKUS sai kello 16.46 ilmoituksen henkilöltä, joka oli mennyt kesämökilleen Uuraisille. Henkilö oli tavannut siellä jyväskyläläismiehen, joka poistui paikalta.

Ilmoittaja löysi mökiltä miehen jättämän itsetuhoisen viestin. Samalla ilmoittaja huomasi, että mökiltä oli hävinnyt haulikko ja patruunoita.

Puhelimen paikannustiedot veivät poliisin Yli-Kintaudentien varrella olevan metsähakkuualueen lastauspaikalle Petäjävedeltä. Poliisi havaitsi paikalla auton, jossa oli asetta käsittelevä mies.

Paikalle kutsuttiin useita partioita. Kello 18.20 poliisi sulutti miehen kolmella poliisiautolla, jotka ajettiin miehen auton eteen, noin 15–25 metrin päähän.

Auton lähelle poliisi ei mennyt. Poliisi sai mieheen yhteyden puhelimitse. Kävi ilmi, että mies oli päihtynyt ja itsetuhoinen.

POLIISI laati ensimmäisen hätäsuunnitelmansa tilanteen varalle. Voimankäyttösuunnitelman mukaan ”vaarallisen henkilön toiminta pysäytetään viimekädessä ampumalla”.

Kello 19.30 komisario määräsi paikalle tulleen 41-vuotiaan ylikonstaapelin toimintaryhmän johtajaksi. Hän päätti muuttaa hätäsuunnitelmaa, koska se olisi epäonnistuessaan mahdollistanut miehen pakenemisen pimeyden turvin paikalta. Näin sivullisetkin olisivat saattaneet joutua hengenvaaraan.

Uusi hätäsuunnitelma perustui miehen pysäyttämiseen ampumalla. Yleisjohtaja ja tilannejohtaja hyväksyivät tilanteen.

Uusi voimankäyttöohje kuului näin: ”Henkilö pysäytetään, mikäli hän etenee aseen kanssa ulos autosta keulan tai perän tasolle, tai sivusuunnassa (vanhemman konstaapelin) määrittämän yli kolme metriä eikä luovu käskystä aseesta”.

Lisäksi ylikonstaapeli ilmoitti, että ”jos henkilö liikuttaa autoa, pyritään ensin ampumaan renkaisiin ja näin vaikuttamaan auton liikkumiseen”. Esimiehet hyväksyivät myös voimankäyttöohjeen.

PÄÄSUUNNITELMA oli kuitenkin saada mies ulos autosta ilman asetta. Yhteensä poliisi oli mieheen neuvotteluyhteydessä yhteensä 25 kertaa.

Mies uhkasi puhelimessa tappaa itsensä. Hän toisti uhkauksensa myös huutamalla. Mies myös huusi useita kertoja ampuvansa ympärillään olleita poliisimiehiä.

Missään vaiheessa mies ei noussut autostaan. Hän ei neuvotteluista huolimatta luopunut myöskään aseestaan. Miestä varoitettiin useita kertoja poliisin aseen käytöstä.

TOIMINTARYHMÄN johtaja määräsi 38-vuotiaan vanhemman mieskonstaapelin valvomaan auton kuljettajan puolta. Vastakkaista puolta valvomaan määrättiin konstaapeli.

Vanhempi konstaapeli näki miehen käsitelleen asetta autossa. Välillä mies siirtyi takapenkille ja sitten takaisin etupenkille ase kädessään.

Mies vaikutti kärsimättömältä ja sekavalta. Hän ilmoitti poliisin neuvottelijalle ampuvansa itsensä, jos häneen otetaan vielä yhteyttä.

LOPULTA, noin kello 21 aikaan, mies lähti autolla liikkeelle. Vanhempi konstaapeli ampui kahdesti auton eturenkaaseen, jolloin auto pysähtyi.

Sen jälkeen mies lähti peruuttamaan, mihin vanhempi konstaapeli reagoi ampumalla kolmesti takarenkaisiin. Myös auton toisella puolella ollut konstaapeli ampui yhden laukauksen kohti takarengasta.

Auton pysähdyttyä auto lähti taas eteenpäin. Mies käänsi nokan kohti vanhempaa konstaapelia, joka häikäistyi pitkien valojen vuoksi. Toimintaryhmän johtaja antoi luvan ampua valot rikki, minkä vanhempi konstaapeli myös teki.

Auto pysähtyi, mutta lähti vielä kerran eteenpäin. Tässä vaiheessa toimintaryhmän johtaja antoi kaksi kertaa peräkkäin komennon ”hätäsuunnitelma”.

VANHEMPI konstaapeli ampui kerran tuulilasin läpi kohti kuljettajaa. Koska laukauksella ei ollut vaikutusta, hän ampui toisenkin kerran. Tämän jälkeen vanhempi konstaapeli huomasi, että mieheltä tulee verta korvan seudulta.

Tilannejohtajana toimineen komisarion mukaan kaasun ampuminen autoon ei tullut kysymykseen, koska mies olisi todennäköisesti tullut autosta aseen kanssa. Poliisikoiraa olisi käytetty, jos mies olisi paennut autosta ilman asetta.

Autosta löytyi tapahtumien jälkeen kirje, josta voi päätellä miehen aikeet. Kirje antoi ymmärtää miehen toteuttavan itsetuhoiset suunnitelmansa niin, että poliisi joutuu käyttämään asetta.

Poliisin sisäisessä tutkinnassa kuutta poliisimiestä epäiltiin kuolemantuottamuksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Epäiltynä olivat molempien asetta käyttäneiden konstaapelien ja toimintaryhmän johtajina olleiden ylikonstaapelien lisäksi sekä tilanne- että yleisjohtaja.

TAPAHTUMISTA tehtiin rekonstruktiovideo, johon perehtyi Poliisiammattikorkeakoulun voimankäytön kouluttaja. Hänen mukaansa hätäsuunnitelma oli riittävän tarkka ja yksiselitteinen.

Kouluttaja arvioi, että suunnitelmaa noudattamalla vältettiin hallitsemattoman hätävarjelutilanteen syntyminen. Ampumisella uhkaillutta miestä ei voinut myöskään päästää liikkeelle vaarantamaan muita.

Poliisin voimatoimien käyttöä ohjaa tarpeellisuusvaatimus: on käytettävä lievintä tarkoitukseen johtavaa keinoa. Järjestyksessä keinot tässä tapauksessa olivat neuvottelu, käskytys, poliisikoiran käyttö ja viimekädessä ampuma-aseen käyttö.

Myös Sisä-Suomen kihlakunnansyyttäjä katsoo poliisin arvioineen tilanteen oikein. Kohdehenkilön ampuminen oli siis puolustettavaa voimankäyttöä."

Nikuzai
12.01.2017, 22:34
Tosiaan jotain järjenvalon häivähtelyä liikkeellä

H_Nietu
12.01.2017, 22:52
Virkavallalta ja ammutulta itsetuhoiselta.
Ja viel enemmän niiltä että kaverin ampuminen olisi ollut millääntapaa perusteltua.......
Ja koko tapauksessa kun tullaan viimeiselle riville.........
Kysytään seuraavaa......
Mikä kaverin on ajanut tohon jamaan?
Onko poliisin liioiteltu tulivoimankäyttö tossa tapauksessa sallittu?
Ei asia jos tapahtuu ns. yleisellä paikalla jossa sivullisilla loukkaantumismahdollisuus......
Käveri olin mun ymmärryksen mukaan päättämäsä vain omia päiviään.......
Nyt sen ei edes tarvinut tehdä sitä itse.......
Kyseisessä paikassa(metsäautotie, ei sivulisia)?
Olisko homma voitu hoitaa ilman henkilövahinkoja?
Mikä on kaverin ajanut tohon pisteesen?
Ryppy rakkauves?
Taloudelliset vaikeudet?
Ja kaiken mahdollisen jälkeen kavertilta korvienväli sekaisin......
Mitä tahansa.
Kaikesta päässee yli......ilman fatal erroria.......

Ja varmaan olisi ollut toinenkinf tie ns. onnellisen loppuun jossa ihmishenkiä ei menetetä........

Haloo onks valoo......??????

Tässäkin tapausessa mun mielestä ampuneen kaverin olisi pitänyt saada sanktio.......
Ja "anadigimähille" pitäis opettaa jo koulun penkillä oikea toimintatapa ja tilanteen hallinta.....
Ai niin....... toinen nistä vaan osaa lukee ja toinen kirjottaa..........:D :D :D

Miettikäähän omalle kohalle ihan missä tilanteessa tahansa kun sattuu se "anadigimiäs" jolla on liipasinsormi herkäs.......
vaikka oman pienen virheen johdosta......

Rak
12.01.2017, 23:04
Nietuhan vois vaikka kertoa miten ois tilanteen hoitanu sillä tavalla että kaikki olisivat varmuudella selvinneet ilman vammoja?

Ja mikä tuossa oli liioiteltua tulivoimankäyttöä?

Tuossahan oli kyse myös siitä että kaiffaria ei päästetä liikkeelle aseen kanssa koska sitten tilanne ois voinu jatkua siellä missä on niitä sivullisia.

Virkavallalta ja ammutulta itsetuhoiselta.
Ja viel enemmän niiltä että kaverin ampuminen olisi ollut millääntapaa perusteltua.......
Ja koko tapauksessa kun tullaan viimeiselle riville.........
Kysytään seuraavaa......
Mikä kaverin on ajanut tohon jamaan?
Onko poliisin liioiteltu tulivoimankäyttö tossa tapauksessa sallittu?
Ei asia jos tapahtuu ns. yleisellä paikalla jossa sivullisilla loukkaantumismahdollisuus......
Käveri olin mun ymmärryksen mukaan päättämäsä vain omia päiviään.......
Nyt sen ei edes tarvinut tehdä sitä itse.......
Kyseisessä paikassa(metsäautotie, ei sivulisia)?
Olisko homma voitu hoitaa ilman henkilövahinkoja?
Mikä on kaverin ajanut tohon pisteesen?

Ja varmaan olisi ollut toinenkin tie ns. onnellisen loppuun jossa ihmishenkiä ei menetetä........

Haloo onks valoo......??????

H_Nietu
12.01.2017, 23:08
Nietuhan vois vaikka kertoa miten ois tilanteen hoitanu sillä tavalla että kaikki olisivat varmuudella selvinneet ilman vammoja?

Ja mikä tuossa oli liioiteltua tulivoimankäyttöä?

Tuossahan oli kyse myös siitä että kaiffaria ei päästetä liikkeelle aseen kanssa koska sitten tilanne ois voinu jatkua siellä missä on niitä sivullisia.

Kun tiesulun, normi- ja pimeänäkökiikarit sekä koirapartion......

Kyllä se routa porsaan kotiin ajaa ja varsinkin pakkasilla......
Jos ei niin.....joutuu ainakin suoriutuun itse fataleist.
Ja lopux....
Tais jollain muulla kun menehtyneellä hermo pettää..... ja tuli vahingos ns. "pissa"hätätilanne.......:D :D :D

Rak
12.01.2017, 23:20
Kun tiesulun, normi- ja pimeänäkökiikarit sekä koirapartion......

Kyllä se routa porsaan kotiin ajaa ja varsinkin pakkasilla......
Jos ei niin.....joutuu ainakin suoriutuun itse fataleist.

En nyt saa satavarmasti selvää mitä yrität tuossa kertoa, mutta jos yritän tulkita, niin meinaat että olisi pitänyt laittaa tiesulku molemmille puolille ja sitten vaan odotella, antaen mahdollisuus yrittää poistua jalan paikalta?

No, tuossahan sanotaan että paikka oli jo sulutettu autoilla.
Meilläpäin koirat ei pärjää haulikolle.
Ja jos ukko ois päästetty autosta metsään juoksemaan niin tilanne ois ollut aika hankala hallittava. Ainut turvallinen keino pysäyttämiseen ois ollu pudottaa kiväärillä ja henki siitä ois silloinkin todennäköisesti paennut. Toki auto ois jääny ehjäksi jos se oli sulla huolena.

Edelleenkin, tavoitteena oli myös estää pääsy ihmisten ilmoille.

Rak
12.01.2017, 23:27
Tais jollain muulla kun menehtyneellä hermo pettää..... ja tuli vahingos ns. "pissa"hätätilanne.......:D :D :D

Kuvitelisin että ei Nietukaan kovin rauhallisena tähtiä kahtelis jos 20 metrin päässä autossa joku humalapäissään aseen kanssa heiluu sillä mielin että joku pääsee hengestään.

Luulisin tuossa olleen kyse jossain määrin siitä että autot ovat toimineet myös suojana poliiseille ja kohdetta ei haluttu päästä ajamaan autoaan lähelle tai ohi, koska autosta voi ampua ulos vaikka oven läpi.

Asiaa voi miettiä siltäkin kantilta että oletko mieluummin linnassa vai arkussa.

H_Nietu
12.01.2017, 23:42
Kuvitelisin että ei Nietukaan kovin rauhallisena tähtiä kahtelis jos 20 metrin päässä autossa joku humalapäissään aseen kanssa heiluu sillä mielin että joku pääsee hengestään.

Luulisin tuossa olleen kyse jossain määrin siitä että autot ovat toimineet myös suojana poliiseille ja kohdetta ei haluttu päästä ajamaan autoaan lähelle tai ohi, koska autosta voi ampua ulos vaikka oven läpi.

Asiaa voi miettiä siltäkin kantilta että oletko mieluummin linnassa vai arkussa.

Miks kannattaa olla noin lähellä?......Jos kohde on umpikujas.....
Suojana ne toimii kauempanakin, tosin riittävän kaukana, joka riippuu aseesta mitä vastaan suojautua, joka oli tosin poliisin tiedossa kuteja myöden.
Ja silti parempi hengissä linnassa kun mullissa.
Ja viimekädes jokainen itse valitsee missä mieluiten viihtyy.....:D :D :D

Rak
12.01.2017, 23:48
Miks kannattaa olla noin lähellä?......Jos kohde on umpikujas.....
Suojana ne toimii kauempanakin, tosin riittävän kaukana, joka riippuu aseesta mitä vastaan suojautua, joka oli tosin poliisin tiedossa kuteja myöden.
Ja silti parempi hengissä linnassa kun mullissa.
Ja viimekädes jokainen itse valitsee missä mieluiten viihtyy.....:D :D :D

Olivat lähellä varmastikkin sen takia että pystyvät vaikuttamaan tehokkaasti kohteeseen jos se poistuu autosta = ei pääse karkuun ja sinne sivullisten sekaan.

H_Nietu
12.01.2017, 23:57
Olivat lähellä varmastikkin sen takia että pystyvät vaikuttamaan tehokkaasti kohteeseen jos se poistuu autosta = ei pääse karkuun ja sinne sivullisten sekaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005042959.html

Mulla ei tän enepää tähän.........

ps.
Me eletään 4D mailmas........
Normi-ihmiset ja "anadigimiähet" x,y,z koordinaatistos eli 3D.nä. :D :D :D
Ja se neljäs ulottuvuus on aika, jota tässäkin olisi tarvittu.......

Nikuzai
13.01.2017, 00:05
Tuntuu jotenkin et nietusta homman ois pitäny päättyä otsikoituna haulikko mies pakeni poliisien partioita ja tappoi 10 vastaan tullutta täysin viatonta ihmistä, pari poliisi koiraa ja lopulta antautui

Kuukaden päästä pääsee kadulle, kun todettiin mielenvikaiseksi ja ei ole välittömäksi vaaraksi muille





Ite oon sitä mieltä, et kyllä sä olet jo jotain rankasti pieleen tehnyt pidemmällä aikajanalla, kun ensin varastaa haulikon ja auton ja sit ajelee pollareita karkuun.
Yleensäkkin jo koppalakin pysäyttelee oot suomessa ainakin jotain tehnyt väärin


Poliiseja monesti haukutaan ameriikassa, kun ne ammuskelee tottelemattomia yleensä tummempi hipiäisiä, mutta sitten sujuvasti unohdellaan, et monessa rutiini takavalo pimeenä pysäytyksessä kaverilla voi olla 357 vyöllä 2"piipulla ja niistä selvitään ongelmitta, kun totellaan poliisia, eikä olla ylimielistä

Rak
13.01.2017, 00:07
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005042959.html

Mulla ei tän enepää tähän.........

ps.
Me eletään 4D mailmas........
Normi-ihmiset ja "anadigimiähet" x,y,z koordinaatistos eli 3D.nä. :D :D :D
Ja se neljäs ulottuvuus on aika, jota tässäkin olisi tarvittu.......

Niin? teksti on sama kuin aloituksessa.
Aika loppui siinä vaiheessa kun kohde alkoi ajamaan autolla

suunnitelmaa noudattamalla vältettiin hallitsemattoman hätävarjelutilanteen syntyminen. Ampumisella uhkaillutta miestä ei voinut myöskään päästää liikkeelle vaarantamaan muita.

H_Nietu
13.01.2017, 00:23
Niin? teksti on sama kuin aloituksessa.
Aika loppui siinä vaiheessa kun kohde alkoi ajamaan autolla

Ja sen ymmärtäminen.....
Kaikki tän maailman viisaus on kirjoihin kirjoitettu......:D :D :D
Eikä kannata harppoo kappaleita yli.......

IS artikkelista lainattua:
"Paikalle kutsuttiin useita partioita. Kello 18.20 poliisi sulutti miehen kolmella poliisiautolla, jotka ajettiin miehen auton eteen, noin 15–25 metrin päähän."

Ja tolta matkaltakaan haulikon susihaulit ei mees edes pellistä läpi, jos edes oli sellasii, luultavasti tavallisii savikekko/lintu haulei...... :D :D :D
Jotka ei edes lävistä kahta kunnon nahkatakkia 5m etäisyydeltä.........:D :D :D
Ja näitä on joskus aikanaan miekka ja kivi testattu useammilla paksuilla nahkatakeilla ja vielä lähempää kun 5m. Eikä tästä sen enempää......
Ei se tekijä siitä mihinkään olis enää päässyt......ilman valoja ja vanteilla.........ammuttu edestä ja takaa......
Aikaa olis vain tarvittu.........

Tuntuu jotenkin et nietusta homman ois pitäny päättyä otsikoituna haulikko mies pakeni poliisien partioita ja tappoi 10 vastaan tullutta täysin viatonta ihmistä, pari poliisi koiraa ja lopulta antautui

Kuukaden päästä pääsee kadulle, kun todettiin mielenvikaiseksi ja ei ole välittömäksi vaaraksi muille

Ite oon sitä mieltä, et kyllä sä olet jo jotain rankasti pieleen tehnyt pidemmällä aikajanalla, kun ensin varastaa haulikon ja auton ja sit ajelee pollareita karkuun.
Yleensäkkin jo koppalakin pysäyttelee oot suomessa ainakin jotain tehnyt väärin

Poliiseja monesti haukutaan ameriikassa, kun ne ammuskelee tottelemattomia yleensä tummempi hipiäisiä, mutta sitten sujuvasti unohdellaan, et monessa rutiini takavalo pimeenä pysäytyksessä kaverilla voi olla 357 vyöllä 2"piipulla ja niistä selvitään ongelmitta, kun totellaan poliisia, eikä olla ylimielistä

Ja sullahan miälikuvitus lentää kun jollain "piripäällä".

Mun mielestä virkavallal on peiliinkatsomisen paikka tässäkin tapauksessa.......Kuinka olisivat toimineet paremmin.......
Ja siihen varmaan olisi ollut mahdollisuus........
Mutta kaikki ei mee aina putkeen toiminnalliseti ja ajallisesti.......
Kun on kysymys "anadigimiähist".....:D :D :D

H_Nietu
13.01.2017, 00:55
Onpa ilo huomata, että tässäkin maassa käsitellään asiat asioina oikeudenmukaisesti eikä lynkata ketään syyttä.

Kannattaa kysyy oikesti itseltään......
Tekikö kaveri jotain niin suuresti väärää että se oikeuttaa poliisin ampumaan sen..........?????
Ei ampunut eikä tappanut ketään......Tuskin "anadigi"miehet edes näkivät asetta........vaikee heilutella sitä samaan aikaan jos liikut autolla........

Arnold sen kyllä pystyy tekeen.......:D :D :D

Ja tää loppu vaan miälikuvitust mutta joillekin mahdollista ja jopa täyttä totta......jota en edes halua tapahtuvan pahimmile vihamiehillekkään........

Mieti omalle kohdalles kun joku sun "parhaista" kavereista raapustelee samanlaisen paperinpalan...... Ilmoittaa aseensa ja ammukset varastetux......
Ja sun auton rekkarin........ja vielä missäpäin liikut..........
Ja tässähän alkaa oleen samalaisen sopan ainekset valmiina ...........
Ja se soppa kypsyy ajan myötä..........:D :D :D
Tosin kypsyysaste riippuu "anadigimiähist" ja sun käytöksest........:D :D :D Sillä hetkellä kun "pissa"hätätilanne tulee päälle......:D :D :D

Uazmies
13.01.2017, 01:42
Kannattaa kysyy oikesti itseltään......
Tekikö kaveri jotain niin suuresti väärää että se oikeuttaa poliisin ampumaan sen..........?????


Teki. Uhkasi aseella eikä totellut käskytystä.

Käyttäytyi tosielämässä aivan kuten sinä nettimaailmassa ja sai ansaitsemansa bannin.

Greenday
13.01.2017, 06:47
Jaa... miten jos olisi ampunut ihan vaan takaikkunasta kaasupanoksen sisään ja odotellutkun kaveri tulee vielä enemmän tokkurassa ulos autosta ja sitten ampunut kohdennetun täsmälaukauksen asekäteen.
Ai, nyt muistinkin paskalakki koulutuksessa ei ole tätä toiminta mallia??? Etälamautinta???
Pituus kun poliiseilla vähennettiin alle 185 cm ( vanha karsintaraja) niin näillä vaahtosammuttimia, jotka jäävät alle ei ole munaa.... saattaa olla jopa pillu.

Ihan olisi oikeasti selvitty muiltakin keinoin, kiitos nyt kumminkin lopuksi tälle rambolle. Yhteiskunta säästi rahaa ja mahdollinen perhe sukulaiset kiittää poliisin toimintaa.
Osanotto sukulaisille. Juu eihän sitä saa syttää poliisia. Hän teki parhaansa mitä sillä hetkellä johto oli hyväksynyt.

Itse olen paskalakkien kanssa kiivasta sananvaihtoa käynyt erinäisissä tilaisuuksissa ja nämä toimivat kyllä asiallisesti, tosin itselläni ei ollut asetta. Varmaan olisin muuten tullut ammutuksi.

Topi1982
13.01.2017, 07:19
Poliisi teki mitä poliisin pitää tehdä. Täältä näppäinten takaa on liian helppo arvioida asioita.
Poliisin nimittelijä voisi varmaan ihan itse sinne laitokselle mennä huutelemaan ja sitten takaisin tänne uhoamaan miten teki asiansa siellä selväksi. Mielenkiinnolla odottelen miten kävi!
Minnuu vituttas ihan oikeasti, jos ei ois Suomessa poliiseja (nykyisin aivan liian vähän) meitä turvaamassa. Oon asunu paikoissa, joissa poliisi ei ole Poliisi.

Nerd-O
13.01.2017, 08:03
Mitähän tuo koko pelleily on taas tullut kustantamaan? Miksei ne vaan kerralla ampunut kaveria niin olisi säästetty rahaa. Todennut että se kuitenkin haluaa tehdä itsarin niin helpotetaan hommaa. Ei edes kutsuta muita kavereita tänne. Tai olis edes vienyt kaverille kossu pullon sinne niin se ois itse hoitanut homman tai sammunut.

Rak
13.01.2017, 08:45
Ja sen ymmärtäminen.....
Kaikki tän maailman viisaus on kirjoihin kirjoitettu......:D :D :D
Eikä kannata harppoo kappaleita yli.......

IS artikkelista lainattua:
"Paikalle kutsuttiin useita partioita. Kello 18.20 poliisi sulutti miehen kolmella poliisiautolla, jotka ajettiin miehen auton eteen, noin 15–25 metrin päähän."

Ja tolta matkaltakaan haulikon susihaulit ei mees edes pellistä läpi, jos edes oli sellasii, luultavasti tavallisii savikekko/lintu haulei...... :D :D :D
Jotka ei edes lävistä kahta kunnon nahkatakkia 5m etäisyydeltä.........:D :D :D
Ja näitä on joskus aikanaan miekka ja kivi testattu useammilla paksuilla nahkatakeilla ja vielä lähempää kun 5m. Eikä tästä sen enempää......
Ei se tekijä siitä mihinkään olis enää päässyt......ilman valoja ja vanteilla.........ammuttu edestä ja takaa......
Aikaa olis vain tarvittu.........





Siksi se aika loppuikin kun auto alkoi liikkua, se olisi voinut ajaa auton sulkuun kiinni ja sitten etäisyys ois ollutkin nolla. Jos poliisit ois siinä vaiheessa ottanut etäisyyttä autoihin pitääkseen etäisyyden niin sitten kohde ois ollut suojassa ja poliisit ei.

Rak
13.01.2017, 09:04
Jaa... miten jos olisi ampunut ihan vaan takaikkunasta kaasupanoksen sisään ja odotellutkun kaveri tulee vielä enemmän tokkurassa ulos autosta ja sitten ampunut kohdennetun täsmälaukauksen asekäteen.
Ai, nyt muistinkin paskalakki koulutuksessa ei ole tätä toiminta mallia??? Etälamautinta???
Pituus kun poliiseilla vähennettiin alle 185 cm ( vanha karsintaraja) niin näillä vaahtosammuttimia, jotka jäävät alle ei ole munaa.... saattaa olla jopa pillu.

Ihan olisi oikeasti selvitty muiltakin keinoin, kiitos nyt kumminkin lopuksi tälle rambolle. Yhteiskunta säästi rahaa ja mahdollinen perhe sukulaiset kiittää poliisin toimintaa.
Osanotto sukulaisille. Juu eihän sitä saa syttää poliisia. Hän teki parhaansa mitä sillä hetkellä johto oli hyväksynyt.

Itse olen paskalakkien kanssa kiivasta sananvaihtoa käynyt erinäisissä tilaisuuksissa ja nämä toimivat kyllä asiallisesti, tosin itselläni ei ollut asetta. Varmaan olisin muuten tullut ammutuksi.


Ootko paljonkin pistoolilla ampunut, ja todennut että autojen valossa 20 metrin päästä liikkuvan kohteen käteen osuminen on stressitilanteessa perushelppo suoritus. Vai mihin perustuu ihmettely siitä että moista ei kouluteta?

Sitäkään ei voi tietää oisko kaveri singahtanut samantien pihalle kun kaasupanos ois ammuttu, jolloin se ei välttämättä olisi kerennut vaikuttaa mitään.

Voisit selventää nuo muut keinot miten tilanteesta olisi selvitty sillä tavalla että äijä ois tullu pihalle autosta ilman pyssyä, sen sijaan että päätti alkaa ajamaan sillä?

Rak
13.01.2017, 09:11
Ei ampunut eikä tappanut ketään......Tuskin "anadigi"miehet edes näkivät asetta........vaikee heilutella sitä samaan aikaan jos liikut autolla........


Mieti omalle kohdalles kun joku sun "parhaista" kavereista raapustelee samanlaisen paperinpalan...... Ilmoittaa aseensa ja ammukset varastetux......
Ja sun auton rekkarin........ja vielä missäpäin liikut..........
Ja tässähän alkaa oleen samalaisen sopan ainekset valmiina ...........
Ja se soppa kypsyy ajan myötä..........:D :D :D
Tosin kypsyysaste riippuu "anadigimiähist" ja sun käytöksest........:D :D :D Sillä hetkellä kun "pissa"hätätilanne tulee päälle......:D :D :D

Kohde ei liikkunut autolla vaan autossa ja kyllä tuolta matkalta näkee jos siellä tulikeppiä heiluttelee. Ei ollut tappanut ketään ja virkavallan tarkoitus oli varmistaa että mahdollisuutta sellaiseen ei tule.

Mitä jälkimmäiseen osioon tulee niin kuten toteat riippuu käytöksestä, jos alat pyssyn kans heilumaan ja etenkään tottele käskytystä niin saattaa pipi tulla.

Bj Andy
13.01.2017, 10:34
Luetun perusteella poliisi teki mitä pitikin. Toivottavasti saavat tarpeellisen kriisiavun ja anonymiteetin.

Itse en nyky maailmassa taputtelisi semmosen poliisin päätä joka laskee asemiehen karkuun. Kuinka kaukana oli seuraava talo? Olisiko siellä ollut seuraavaksi panttivanki tilanne tai joukkosurma?

Kaikkinensa vittumainen juttu mistä ei kotona henkseleitä paukutella. Voimia kaikille osallisille.

Gary Grand
13.01.2017, 12:18
Luetun perusteella poliisi teki mitä pitikin. Toivottavasti saavat tarpeellisen kriisiavun ja anonymiteetin.

Itse en nyky maailmassa taputtelisi semmosen poliisin päätä joka laskee asemiehen karkuun. Kuinka kaukana oli seuraava talo? Olisiko siellä ollut seuraavaksi panttivanki tilanne tai joukkosurma?

Kaikkinensa vittumainen juttu mistä ei kotona henkseleitä paukutella. Voimia kaikille osallisille.

Puoli kilometriä on lähimpään taloon kahdella suunnalla. Ehkä vähän vähemmän toisen suuntaan.
Kaikki nuo on tuttuja ihmisiä jotka asuvat paikan ympärillä, enkä olis kenellekään toivonut moista sekopäätä "kylään".
Tän tyypin pysäyttäminen onnistui vähän turhan tehokkaasti, mutta itsepä siellä autossa könysi ja uhitteli. Jos olis haulikon jättänyt autoon ja tullut nätisti ulos, niin tuskinpa olisivat kylmäksi laskeneet.

Heikki L
13.01.2017, 13:34
Kannattaako noihin nietun provoihin reagoida? Antaa miehen miettiä omassa päässään mitä haluaa.
Kyllä tää oli poliisin osalta hoidettu hyvin, ei Suomessa poliisi kovin herkästi aseeseen tartu.

Bj Andy
13.01.2017, 15:17
No kaikkea voi ja osin pitääkin kyseenalaistaa jos ei muuta niin perustelujen löytämiseksi ja että voi kysyä "mitä olisin voinut tehdä toisin" joskus kuten tässä vastaus lienee. Ei mitään sinä tilanteessa...

Mutta jatketaan spekuklaatiotiota kuin esson baarissa ennen wanhaan... Kauanko kestää tetsata se 500 metriä sinne lähimpään taloon tilanteessa jossa lopputulos on jo päätetty ja enää on vain kysymysmerkki kuinka monta lähtee mukaan? MInuutti? Kaksi?

Lisäksi jos kaveri olisi päässy autosta ulos ja lähteny juoksemaan sivulle niin äkkiä olisi tullut tilanne että tulilinjalla onkin kolleega. Tai jos juoksee täysiä ikkunaa kohden jossa on valot ja niin kuka pysty ampumaan niin tarkasti ettei tule harhakuteja.

Ja lopuksi kuten kaikissa äkkitilanteissa ratkaisu on tehtävä heti ja lopputulosta on loputtomasti aikaa arvioida.

Gary Grand
13.01.2017, 15:28
Tämä päättyi siinä mielessä todella onnellisesti, että kaveri sai juuri sitä mitä tilasi..
Tai sitten ei?
Minkä pirun takia se muka lähti ajeleen kauas aseen varkauspaikalta, ja jäi junkaamaan poliisien kanssa, jos tarkoitus oli vaan ampua itseltä pää harteilta? Sehän olis onnistunut oikeenkin näppärästi tuossa laanillakin, vaikka poliisit piiritti.
Karkuun se yritti siitä, niinkuin voi selonteosta lukea.

Jotenkin tuntuu että mielessä oli hoitaa joku, tai joitakin muitakin pois päiviltä. Ja ehkei ollenkaan itseä.:mad:
Sitä ei saada ehkä tietää, mutta hyvin tuo muiden osalta loppui.
Kaikki kunnia poliisille toiminnastaan.

H_Nietu
13.01.2017, 16:58
Kannattaako noihin nietun provoihin reagoida? Antaa miehen miettiä omassa päässään mitä haluaa.
Kyllä tää oli poliisin osalta hoidettu hyvin, ei Suomessa poliisi kovin herkästi aseeseen tartu.

Tässäkin tapauksessa on "anadigimiäs" tarttunut aseeseen liian herkästi ja ammattitaidottomalla tavalla.

Mieltä saa olla mitä haluaa......puolesta tai vastaan......
Silti näitä "anadigimiähii" olis parempi opettaa ampumaan.....
Siinä "pissahätätilanteessakin"......niin että näkee mihin osuu.....
Ja myös pitään omat hermonsa tilanteessa kun tilanteessa......
Tääkin "anadigi" ampuja laskenut lippaansa ja rakkonsa tyhjäks auton lasinläpi näkemättä mihin osuu......ja housunsa kastelemalla :D :D :D.

Mun mielestä hätävarjelun liioittelua "anadigimiästen" osalta koko tilanne ja lopputulema.

Greenday
13.01.2017, 17:32
Poliisi teki mitä poliisin pitää tehdä. Täältä näppäinten takaa on liian helppo arvioida asioita.
Poliisin nimittelijä voisi varmaan ihan itse sinne laitokselle mennä huutelemaan ja sitten takaisin tänne uhoamaan miten teki asiansa siellä selväksi. Mielenkiinnolla odottelen miten kävi!
Minnuu vituttas ihan oikeasti, jos ei ois Suomessa poliiseja (nykyisin aivan liian vähän) meitä turvaamassa. Oon asunu paikoissa, joissa poliisi ei ole Poliisi.

Juu, olen käynyt rähjäämästä useassakin kuulustelussa, oikeudenkäynnissä tuomarille ja poliisisedillä vittuilu, ihan vaan kaikkea tehnyt niin kuin huvittaa.. oikea kunnon kriminaali. Viimeksi kun sain sakot prätkällä ylinopeudellanajamisesta, niin kolme poliisisetää alkoi vittuilemaan prätkän ulkonäöstä, vittuukonse niille kuuluu, olin just tulossa Alastarosta kiihytyskisoista 2004. Haastoi nämä 3 polisisetää ihan vaan tappeluun ja uhkasin heittää niska perse otteella rinnettä alas. Sitä saa mitä tilaa, vaikka olisi poliisi. Juu ihan mukavia ne poliisit on, osa tosiaan joutuu kaikkea paskaa kuuntelemaan kuten minua toisinaan.

En uhoa totean vaan. Kokemusta on. Asioiden herkuttelu ei varmaan kuulu tänne nettipalstoille ollenkaan kuten tämän topikin avaus. Mitähän perhe arvelee tilanteesta ja rumaa näistä tämänkin palstan rampoista. On varmaan mukavaa luettavaa.
Selkeästi kävi ilmi, että täällä on näitä tosielämän poliiseja palstoilla enemmänkin.

Greenday
13.01.2017, 17:44
Ootko paljonkin pistoolilla ampunut, ja todennut että autojen valossa 20 metrin päästä liikkuvan kohteen käteen osuminen on stressitilanteessa perushelppo suoritus. Vai mihin perustuu ihmettely siitä että moista ei kouluteta?

Sitäkään ei voi tietää oisko kaveri singahtanut samantien pihalle kun kaasupanos ois ammuttu, jolloin se ei välttämättä olisi kerennut vaikuttaa mitään.

Voisit selventää nuo muut keinot miten tilanteesta olisi selvitty sillä tavalla että äijä ois tullu pihalle autosta ilman pyssyä, sen sijaan että päätti alkaa ajamaan sillä?

Juu, ihan vaan tiedoksi, come on haulikko. Tuskin oli täyteisellä varustettu.
Itse olen rajavartiolaitoksen kouluttama super sissi. Juu ammuttiin käsiaseilla, en täällä netissä sen enempää ruodi.

Olen sitä mieltä edelleenkin onhan tämä toki parempaan suuntaan menossa ja toivonkin jaksamista sekä sille poliisille, että menehtyneen henkilön perhelle ja sukulaisille.
Ja mistä me tiedämme vaikka menehtynyt olisi ollut turvapaikanhakija ja perhe Irakissa?

Olisiko pitänyt jollain arabialle tai enkulla käskyttää?

fordson
13.01.2017, 17:52
Mieluusti oisin tämänkin nähnyt mies miestä vastaan niinkuin palo ja holsti vastaan Christensen.

perkei
13.01.2017, 18:06
Voi vittu mitä kikkelinvenyttelyä.

Topi1982
13.01.2017, 18:09
Siehän sälli oot. Ihan kuulostaa, ettei sinnuu kiinnosta lait yms. Miulle on tärkeysjärjestys ihan selevä. Näillä kilometreillä toivon vaan, että Poliiseja tulis lisää ja paljon! Kaikkia vitun uhoojia kyllä riittää ja niitä vastaan myö tarvitaan suojelua.

perkei
13.01.2017, 18:14
Siehän sälli oot. Ihan kuulostaa, ettei sinnuu kiinnosta lait yms. Miulle on tärkeysjärjestys ihan selevä. Näillä kilometreillä toivon vaan, että Poliiseja tulis lisää ja paljon! Kaikkia vitun uhoojia kyllä riittää ja niitä vastaan myö tarvitaan suojelua.

+1

Mie toivoisin Liikkuvaa Poliisia takaisin. Ja kaikkiin muihinkin yksiköihin, lisää niitä kuraportaan poliiseja.

Uazmies
13.01.2017, 18:36
Siehän sälli oot. Ihan kuulostaa, ettei sinnuu kiinnosta lait yms. Miulle on tärkeysjärjestys ihan selevä. Näillä kilometreillä toivon vaan, että Poliiseja tulis lisää ja paljon! Kaikkia vitun uhoojia kyllä riittää ja niitä vastaan myö tarvitaan suojelua.

+2

Kyllä nämä "liikkuvaan autoon käteen ampujat" ja "sehän on vain haulikko" -miehet elävät fantasiamaailmassa. Sitä kun ei itse ole kohdannut aseita kun screenillä niin on helppo neuvoa.

Ja jokainen joka aseen kanssa poliisia lähestyy on valintansa tehnyt, eikä suomalainen poliisi ketään salaa tai varoittamatta ammu, nämä tekijät kylläkin.

Ja minähän en tästäkään asiasta mitään tiedä, mutta oman kokemuksen perusteella voin sanoa että ei ne fiilikset siellä kohteeseen hälytettyjen auttajienkaan puolella juhlavat ole noissa tilanteissa.

En tiedä missä nämä suvaitsevat kaikenrakastajat viettivät uuden vuoden aattoa 2009 mutta itse olin Sellossa ja mukavampiakin iltoja on ollut.

wikke
13.01.2017, 19:21
Itse en näkemiäni kaikkia pollareita ja heidän toimintaansa (lue: toimimattomuutta) nyt aivan kovin korkeasti arvosta, mutta hallinnossa (Missä ukkoa kyllä kait riittämiin?) lie turha ruikuttaa mistään resurssipulista jos: http://mvlehti.net/2017/01/13/paivan-video-nyt-tulee-kivapuhe/ Ei, en tarkoita ettenkö mieluusti huomattavasti enemmän heitä niin liikenteessä kuin kaupungeissakin näkisi, vaan päin vastoin.

Mitä taas vallesmannien aseen käyttöihin tulee, en näkisi siinä mitään ongelmaa olleen. Vaikka aihe tapetilla viime aikoina ollutkin, niin ei yhtäkään "trigger-happy" tapausta muistu mieleen.

Palstallamme (kin) kyllä aika ajoin törmää kummallisiin uskomuksiin ja termeihin liittyen ampuma-aseisiin ja niiden projektiilien tehoihin. Kuten käyttöönkin.

Topi1982
13.01.2017, 20:23
Tule tänne länsi-Karjalaan (Itä-Karjala jäi muille milisijoukoille vahdittavaksi). Poliisin tulo Pielisen ympäri on tuskaa ja samoin myös ambulanssin tulo. Vetäkää valittajat käteen. Samoin poliisin työllistäjät oikeassa olijat!
Lisää Poliiseja ja paljon!!!
Vittuako kukkaan vastustaa Poliisien lisäystä, jos ei tee jotain laitonta?

Greenday
13.01.2017, 20:27
+2

Kyllä nämä "liikkuvaan autoon käteen ampujat" ja "sehän on vain haulikko" -miehet elävät fantasiamaailmassa. Sitä kun ei itse ole kohdannut aseita kun screenillä niin on helppo neuvoa.

Ja jokainen joka aseen kanssa poliisia lähestyy on valintansa tehnyt, eikä suomalainen poliisi ketään salaa tai varoittamatta ammu, nämä tekijät kylläkin.

Ja minähän en tästäkään asiasta mitään tiedä, mutta oman kokemuksen perusteella voin sanoa että ei ne fiilikset siellä kohteeseen hälytettyjen auttajienkaan puolella juhlavat ole noissa tilanteissa.

En tiedä missä nämä suvaitsevat kaikenrakastajat viettivät uuden vuoden aattoa 2009 mutta itse olin Sellossa ja mukavampiakin iltoja on ollut.

Juu, en ole itse aloittanut mitään, niin se ei ole uhoa, vaan totean seikat. Missä ihmeen fantasiamaailmassaan te elätte, itsellä kilometrejä 52 vuotta.
Poliisi on Suomen suurin rikollisjärjestö ja nyt näitä ampumisia onkin tullut pilvin pimein. Poliisi on sekaantunut huumebisnekseen, poliisi ajaa ylinopeutta, poliisikaverin valotolppaa sakkoja annetaan anteeksi ( kato mun kaverit). Ex poliisi perusti autokaupan jne... tai kävin liikkuvan autolla hakemassa keravan k- raudasta tarvikkeita poikani omakotitalo työmaalle ( virka- haalari päällä). Terveisiä, pyysinkin seuraavan ylinopeus sakkoon hyvitystä :)

Hyvä että osui ja upposi. Juu lisää poliisi setiä ja tätejä. Ei mua haittaa olen ollut yhteiskunnan mallioppilas jo 12 vuotta.

Topi1982
13.01.2017, 20:39
yhteiskunnan mallioppilas jo 12 vuotta.[/QUOTE]

Aika nuorelta vaikuttajalta vaikutat

Topi1982
13.01.2017, 20:41
En oo ihan varma, mutta korvassakin on vaikkua:):):)

wikke
13.01.2017, 20:44
Tule tänne länsi-Karjalaan (Itä-Karjala jäi muille milisijoukoille vahdittavaksi). Poliisin tulo Pielisen ympäri on tuskaa ja samoin myös ambulanssin tulo. Vetäkää valittajat käteen. Samoin poliisin työllistäjät oikeassa olijat!
Lisää Poliiseja ja paljon!!!
Vittuako kukkaan vastustaa Poliisien lisäystä, jos ei tee jotain laitonta?

Ööh, nyt tyhmä ei kyllä ymmärtänyt hanskaamis kehotustasi. Toisekseen viestisi on, no öh. hivenen ristiriitainen...

Topi1982
13.01.2017, 20:58
Esimerkiksi Juuka / Lieksa. Poliisi on Lieksassa ja lähtee Kolille missä sinnuu esim. pieksetään vaikka heinähangolla, ihan vitun kiva ootella pari tuntia, että oikeus toteutuu,

Topi1982
13.01.2017, 21:05
Ööh, nyt tyhmä ei kyllä ymmärtänyt hanskaamis kehotustasi. Toisekseen viestisi on, no öh. hivenen ristiriitainen...
Öh ja höh osta uusia hanskoja, jos nykyiset on jo märkinä

hiluvitkutin
13.01.2017, 21:24
niin, kyllä se tiällä korvessa on veettävä kättee rukkaset talavella ku apua oottelee. muute suattaa nakit jiätyä.

wikke
13.01.2017, 21:25
Ai niin, perjantai ja märkää...

"Vetäkää valittajat käteen. Samoin poliisin työllistäjät oikeassa olijat!
Lisää Poliiseja ja paljon!!!"

Mihin ryhmistä et kuulu /kuulut: Valittajiin, hanskaajiin, poliisin työllistäjiin, oikeassa olijoihin (mikä?) vai polisien lisäykseen haluaviin?

Greenday
13.01.2017, 21:43
En oo ihan varma, mutta korvassakin on vaikkua:):):)
Ai sitä mentiin henkilökohtaisuuksiin.. terveisiä Lieksaan Hakkaraiselle ja nimeltämainitsemottamalle poliisille kun jäitte kiinni Hirven salakaadoista. Kolilla vedettiin turpaan nimismiestä, terveisiä sinnekin, en ollut minä. Tosiaan sielä on pitkät matkat, jos heinähangolla hakataan, ööh mistä syystä.

Palataksemme aiheseen, ehkä hivenen, hivenen järkeä, mutta tuskin poliisijohto nyt on saanu varaJeesus valtuudet?

Topi1982
13.01.2017, 21:47
Lisää Poliiseja.
Vittuilla haluan niille, jotka ei välitä mistään mitään ja mie maksan niitten hoidosta oman osani.
Itse aiheutut lääkinnät vois myös ottaa harkintaan.

H_Nietu
13.01.2017, 21:52
Esimerkiksi Juuka / Lieksa. Poliisi on Lieksassa ja lähtee Kolille missä sinnuu esim. pieksetään vaikka heinähangolla, ihan vitun kiva ootella pari tuntia, että oikeus toteutuu,

Viikkojen, kuukausien tai jopa vuosien päästä tapahtuneesta......
Ja jokainen on syytön niin kauan kuin toisin todistetaan.....
Ja joskus sen oikeuden toteutuminen tarvii koko virkatien korkeimpaan oikeuteen asti.
Ja mua ei haittaa vaikka siellä pohjoiskarjalassa toisianne tölvitte.....
kuinkapaljon tahansa.....Millä tahansa.....:D :D :D

Topi1982
13.01.2017, 22:13
Viikkojen, kuukausien tai jopa vuosien päästä tapahtuneesta......
Ja jokainen on syytön niin kauan kuin toisin todistetaan.....
Ja joskus sen oikeuden toteutuminen tarvii koko virkatien korkeimpaan oikeuteen asti.
Ja mua ei haittaa vaikka siellä pohjoiskarjalassa toisianne tölvitte.....
kuinkapaljon tahansa.....Millä tahansa.....:D :D :D
Sie oot kyllä ainaoikeessa olevien kaveri. Toivottavasti myös miun!

Nikuzai
14.01.2017, 09:12
Juu, olen käynyt rähjäämästä useassakin kuulustelussa, oikeudenkäynnissä tuomarille ja poliisisedillä vittuilu, ihan vaan kaikkea tehnyt niin kuin huvittaa.. oikea kunnon kriminaali. Viimeksi kun sain sakot prätkällä ylinopeudellanajamisesta, niin kolme poliisisetää alkoi vittuilemaan prätkän ulkonäöstä, vittuukonse niille kuuluu, olin just tulossa Alastarosta kiihytyskisoista 2004. Haastoi nämä 3 polisisetää ihan vaan tappeluun ja uhkasin heittää niska perse otteella rinnettä alas. Sitä saa mitä tilaa, vaikka olisi poliisi..

En uhoa totean vaan. Kokemusta on. Asioiden herkuttelu ei varmaan kuulu tänne nettipalstoille ollenkaan kuten tämän topikin avaus. Mitähän perhe arvelee tilanteesta ja rumaa näistä tämänkin palstan rampoista. On varmaan mukavaa luettavaa.
Selkeästi kävi ilmi, että täällä on näitä tosielämän poliiseja palstoilla enemmänkin.


Eli tossa tilanteessa kun uho ollut suurimmillaan, ja ois heiluttu haulikon kanssa, niin poliisit ei olisi saanut turvautua ampuma aseeseen?
Vaan olisi pitäny kehoitella, et laitappa se mossberg pois ihan rauhallisesti vaikka kaverilla lentää kiihkovaahto suusta karjuessa ja uhkaa tappaa kaikki paikalla olijat


Itellä kokemusta huonoista paskalakeista ja sitten niistä kunnollisista, mutta silti oon sitä mieltä et jos keskusteluun otetaan matkaan tuliasetta, niin saa vastapuolikin tuliaseen matkaan ottaa

Missään ei sanota mikä haulikko se on ollut ja missään ei sanota millä se oli ladattu, joku 10/89 supermagnum susihauleilla pistää varmasti lasarettiin 20m päästäkin jos yläruumiiseen laukaisee, siinä ei kauheesti lohduta poliisin omaisia tai poliisia itteään, ettei olisi saanut puolustaa itseään ja muita aseellisesti



Yhäkin suomessa poliisi käyttää ampuma-asetta viimeisenä keinona, ei sitä ensimmäisenä aleta ammuskelemaan edes niitä haulikkomiehiä jotka kännipäiten heiluu aseen kanssa
Ja jos ei voi varmaksi tietää, että ei lähde heilumaan kännipäiten haulikon kanssa ja mahdollisesti ammuskele sillä hetkellä vittumaisia ihmisiä, voi jättää sen kossupullon narauttamatta, tai narauttaa sen sellaisessa paikassa, missä tilanne ei voi eskaloitua niin pitkälle, että tarvitaan isompaa voimaa tilanteen rauhoittamiseen

Heguli
14.01.2017, 09:18
Mie toivoisin Liikkuvaa Poliisia takaisin. Ja kaikkiin muihinkin yksiköihin, lisää niitä kuraportaan poliiseja.

Just näin.

Eikä mikään ammattikunta tässä maailmassa ole täydellinen, kyllä osa poliiseistakin rikkoo & soveltaa lakeja. Mutta Suomessa jos missä poliisiin voi luottaa, ja hyvä niin.

Greenday
14.01.2017, 10:39
Juu, luitkin Iltalehdestä koko casen. Eli loppu tulema pimeys, koira, saarettu, kuusi poliisia, alku meni ihan hyvin, lopputulema auton kiihdyttäessä pitkien kanssa kohti poliisiautoja, päätettiin ampua tuulilasin läpi. No olisiko pitänyt väistyä ja antaa törmätä poliisi autoon?
Entä poliisin suojavarusteita? No tapahtu mitä tapahtui, huh
Juu itselläkin on ihan pääasiassa hyviä kokemuksia poliisista, joukkoon mahtuu tietysti rampoja.
Edelleenkin raskasta luettavaa perhelle, omaisillle , sukulaisille sekä poliisille ja toivonkin parempaa opettavaista jatkoa tulevaisuudessa näiden case: n hallintaan.

Nikuzai
14.01.2017, 20:24
Juu, luitkin Iltalehdestä koko casen. Eli loppu tulema pimeys, koira, saarettu, kuusi poliisia, alku meni ihan hyvin, lopputulema auton kiihdyttäessä pitkien kanssa kohti poliisiautoja, päätettiin ampua tuulilasin läpi. No olisiko pitänyt väistyä ja antaa törmätä poliisi autoon?
Entä poliisin suojavarusteita? No tapahtu mitä tapahtui, huh
Juu itselläkin on ihan pääasiassa hyviä kokemuksia poliisista, joukkoon mahtuu tietysti rampoja.
Edelleenkin raskasta luettavaa perhelle, omaisillle , sukulaisille sekä poliisille ja toivonkin parempaa opettavaista jatkoa tulevaisuudessa näiden case: n hallintaan.

Pari virkaintosta pilluttamatonta mulkkua, pilaa koko ammattikunnan :mad:
Ne lukemaan ja kirjoittamaan kykenevät, kun ei pysäyttele v*ttuillakseen


Ja oma valintahan se sillä idiootilla oli olla tottelematta poliisia, tai jos kerran tahto lähteä, niin haulikko etuhampaisiin ja liipasimesta

Toisaalta parempi että tahtoi poliisin mukaansa, kuin ois maantielle ja bussin tai rekan keulaan, täysin viattomia tappamaan lähtenyt

kesämies
14.01.2017, 21:00
En käsitä mitä tässä poliisia syyttämään. Ukko oli päättänyt lähteä ja sen teki. Voi olla että yhteiskunta on potkinut päähän jne mutta sitä ei tiedä kuin lähiomaiset jos hekään.

eilhik
15.01.2017, 14:21
Eiköhän tuolle annettu mahdollisuus antautua?
Turha leukojen pieksentää jos torrakko kourassa uhoaa niin eikös se ole viranomaisen tehtävä vain raivata pois häiriköimästä ja aina aseilla ampuessa ihmisiä voi se henki paeta.
Meillä päin eräs arjensankari narkki leikki ilmapistoolilla poliisia kohden tähtäilen pimeässä rappukäytävässä .
Henkihän siinä Narkilta hävisi kun vaikea tutkia millä sitä osoitellaan ja kävikö tuossakaan tapauksessa sitten kovinkaan huonosti?
Syytettä ei tullut ampumisesta mutta voi ajatella mitä myllerrystä jää moisen tapauksen jälkeen kyseiselle Poliisille.
Näissä on aina kaksi puolta sitä ei tiedä mikä olisi hyvä lopputulos.

Timo_L
15.01.2017, 16:05
No kaikkea voi ja osin pitääkin kyseenalaistaa jos ei muuta niin perustelujen löytämiseksi ja että voi kysyä "mitä olisin voinut tehdä toisin" joskus kuten tässä vastaus lienee. Ei mitään sinä tilanteessa...

Mutta jatketaan spekuklaatiotiota kuin esson baarissa ennen wanhaan... Kauanko kestää tetsata se 500 metriä sinne lähimpään taloon tilanteessa jossa lopputulos on jo päätetty ja enää on vain kysymysmerkki kuinka monta lähtee mukaan? MInuutti? Kaksi?

Lisäksi jos kaveri olisi päässy autosta ulos ja lähteny juoksemaan sivulle niin äkkiä olisi tullut tilanne että tulilinjalla onkin kolleega. Tai jos juoksee täysiä ikkunaa kohden jossa on valot ja niin kuka pysty ampumaan niin tarkasti ettei tule harhakuteja.

Ja lopuksi kuten kaikissa äkkitilanteissa ratkaisu on tehtävä heti ja lopputulosta on loputtomasti aikaa arvioida.

^- tässä ollaan asian ytimessä.

Poliisilla ja viranomaisella ylipäätään on AINA velvollisuus toimiva pienimmän haitan periaatteella ja samalla turvata riittävin voimankäyttökeinon niin kohteen, oman itsensä/ työkavereiden, sekä sivullisten turvallisuus.
Joskus kohteen turvallisuutta ei voida taata jos kohde on itsetuhoinen tai muuten vain sekopää. Tällöin prioriteettina on edelleen sen pienimmän haitan periaatteen mukaisesti pyrkiä tekemään tilanne vaarattomaksi. Jos tilanne menee riittävän pitkälle on se pienin haitta kohteen ampuminen, siinäkin tavoitteena lähes poikkeuksetta kohteen pysäyttäminen ampumalla esim. raajoihin tai olkapäiden alueelle.
Aina sekään ei ole mahdollista, eikä nopeassa tilanteessa etenkään hämärän tai pimeän aikaan homma ole aina ihan simppeliä. Jos kohde on arvaamaton ja uhannut itsensä tappamisella sekä uhannut ampua viranomaista, ei välttämättä ole muuta mahdollisuutta kuin kohteen eliminointi.

Tässä tapauksessa ainoaksi vaihtoehdoksi osoittautui kohteen pysäyttäminen kuolettavasti. Ihan oikein meni, turhia riskejä ei voida eikä mielestäni missään nimessä saa ottaa tilanteessa jossa aseistautunut ja mieleltään häiriintynyt saattaa päästä ampuma-aseen kanssa karkuun.


Helvetin helppo on Nietun tai jonkun kukkahattutädin jeesustella miten olisi vain pitänyt odottaa. Paskanmarjat. Tilanteessa odotettiin jo hyvinkin pitkään ja koitettiin neuvottelemalla sekä muilla keinoilla saada kohde luopumaan toimistaan. Ei luopunut, vaan uhkasi poliisien turvallisuutta sekä suullisesti että fyysisesti.
Tässäkin tilanteessa olisi vaikka voitu yrittää taktinen suojavarustus päällä yrittää rynnistää autoon, mutta hyvin mahdollisesti tilanteessa olisi seurannut poliisien terveyden ja hengen selkeää vaarantumista - selkeästi suurempi riski kuin nyt käyetyllä taktiikalla.
Poliisi ei voi lähteä olettamuksesta että tyypillä on vain suolakuteja haulikossa, vaan pitää lähteä siitä että piilossa voi olla muitakin ampuma-aseita tai voimankäyttövälineitä, ja näkyvissä olleeseen ampuma-aseeseen on olemassa luoteja mitkä tappaa. .22 kaliiperin käsiasekin tappaa. Haulikolla tappaa helposti. Oikeastaan mikä tahansa ruutia käyttävä ase tappaa kun sopivasti sattuu. Menisitkö itse kokeilemaan tuuriasi, edes suojavarusteet päällä?

Ei tästä pitkään ole kun poliisi ammuttiin kuoliaaksi piiritystilanteessa. Vaikka poliisi tietää virkaan kouluttautuessaan ja -astuessaan että työ on riskialtista ja voi joutua tilanteeseen jossa ollaan jonkun muun ase oman nenän edessä ladattuna kovilla, ei poliisin pitäisi tarvita silti olla huolissaan henkensä puolesta vain siksi, että on ihmisiä joiden mielestä aseistautunutta ja poliisin henkeä uhkaavaa ei saisi ampua.

H_Nietu
17.01.2017, 16:35
^- tässä ollaan asian ytimessä.

Poliisilla ja viranomaisella ylipäätään on AINA velvollisuus toimiva pienimmän haitan periaatteella ja samalla turvata riittävin voimankäyttökeinon niin kohteen, oman itsensä/ työkavereiden, sekä sivullisten turvallisuus.
Joskus kohteen turvallisuutta ei voida taata jos kohde on itsetuhoinen tai muuten vain sekopää. Tällöin prioriteettina on edelleen sen pienimmän haitan periaatteen mukaisesti pyrkiä tekemään tilanne vaarattomaksi. Jos tilanne menee riittävän pitkälle on se pienin haitta kohteen ampuminen, siinäkin tavoitteena lähes poikkeuksetta kohteen pysäyttäminen ampumalla esim. raajoihin tai olkapäiden alueelle.
Aina sekään ei ole mahdollista, eikä nopeassa tilanteessa etenkään hämärän tai pimeän aikaan homma ole aina ihan simppeliä. Jos kohde on arvaamaton ja uhannut itsensä tappamisella sekä uhannut ampua viranomaista, ei välttämättä ole muuta mahdollisuutta kuin kohteen eliminointi.

Tässä tapauksessa ainoaksi vaihtoehdoksi osoittautui kohteen pysäyttäminen kuolettavasti. Ihan oikein meni, turhia riskejä ei voida eikä mielestäni missään nimessä saa ottaa tilanteessa jossa aseistautunut ja mieleltään häiriintynyt saattaa päästä ampuma-aseen kanssa karkuun.


Helvetin helppo on Nietun tai jonkun kukkahattutädin jeesustella miten olisi vain pitänyt odottaa. Paskanmarjat. Tilanteessa odotettiin jo hyvinkin pitkään ja koitettiin neuvottelemalla sekä muilla keinoilla saada kohde luopumaan toimistaan. Ei luopunut, vaan uhkasi poliisien turvallisuutta sekä suullisesti että fyysisesti.
Tässäkin tilanteessa olisi vaikka voitu yrittää taktinen suojavarustus päällä yrittää rynnistää autoon, mutta hyvin mahdollisesti tilanteessa olisi seurannut poliisien terveyden ja hengen selkeää vaarantumista - selkeästi suurempi riski kuin nyt käyetyllä taktiikalla.
Poliisi ei voi lähteä olettamuksesta että tyypillä on vain suolakuteja haulikossa, vaan pitää lähteä siitä että piilossa voi olla muitakin ampuma-aseita tai voimankäyttövälineitä, ja näkyvissä olleeseen ampuma-aseeseen on olemassa luoteja mitkä tappaa. .22 kaliiperin käsiasekin tappaa. Haulikolla tappaa helposti. Oikeastaan mikä tahansa ruutia käyttävä ase tappaa kun sopivasti sattuu. Menisitkö itse kokeilemaan tuuriasi, edes suojavarusteet päällä?

Ei tästä pitkään ole kun poliisi ammuttiin kuoliaaksi piiritystilanteessa. Vaikka poliisi tietää virkaan kouluttautuessaan ja -astuessaan että työ on riskialtista ja voi joutua tilanteeseen jossa ollaan jonkun muun ase oman nenän edessä ladattuna kovilla, ei poliisin pitäisi tarvita silti olla huolissaan henkensä puolesta vain siksi, että on ihmisiä joiden mielestä aseistautunutta ja poliisin henkeä uhkaavaa ei saisi ampua.

Ja saahan sitä kritisoida mitä on tapahtunut tai tullee tapahtuun tulevaisuudessa.
Jokainen voi omalle kohdalle miettii kuinka asiat vois hoitaa ns. jiiriin.
Eikä sinnepäin......Ja varsinkin "pissahätätilanteessa".....
Monissa asioissa maalin saavuttaminen vaatii OIKEASTI juuri päinvastaista toimintaa mitä korvienväli siinä tilanteessa pitää järkevänä.

Ja mun mielestä "andigimiähillä" ei mennyt jiiriin.......

Ja sulle.....
Toivottavasti toimit oiken tunkin sarvissa kun stackissä alkaa palikat kaatuileen tai kaijalla kun konttilukko pettää tai ei ole kiinni........
Eli pienistä vääristä tapahtumista ja niiden seurauksista ja yleensä kuinka niihin reagoidaan seuraa KAAOS.......:D :D :D.

Vrt. Vaikka lentokoneiden. ym. fataleihin.......

Eikä tästä sen enempää.......

Rak
17.01.2017, 17:13
Ja saahan sitä kritisoida mitä on tapahtunut tai tullee tapahtuun tulevaisuudessa.
Jokainen voi omalle kohdalle miettii kuinka asiat vois hoitaa ns. jiiriin.
Eikä sinnepäin......Ja varsinkin "pissahätätilanteessa".....
Monissa asioissa maalin saavuttaminen vaatii OIKEASTI juuri päinvastaista toimintaa mitä korvienväli siinä tilanteessa pitää järkevänä.

Ja mun mielestä "andigimiähillä" ei mennyt jiiriin.......

Ja sulle.....
Toivottavasti toimit oiken tunkin sarvissa kun stackissä alkaa palikat kaatuileen tai kaijalla kun konttilukko pettää tai ei ole kiinni........
Eli pienistä vääristä tapahtumista ja niiden seurauksista ja yleensä kuinka niihin reagoidaan seuraa KAAOS.......:D :D :D.

Vrt. Vaikka lentokoneiden. ym. fataleihin.......

Eikä tästä sen enempää.......

Kysytään nyt vielä x-kerran miten olisi pitänyt menetellä, kin kerta nyt meni vikaan? Näyttää vahvasti siltä että iso osa porukasta minä mukaan lukien ei näe tiedossa olevien asioiden perusteella juurikaan moitittavaa poliisien toiminnassa joten voisit vähän avata aihetta, tai muuten nuo sun kirjoittelut menee paskanjauhannan puolelle.

Itse hoidan asiat jiiriin alkaen vaikkapa siten että pyrin välttämään virkavallan uhkailua aseella. Luulisin että jäljellä olevat uhkailukeinot ei aiheuta ihan niin välitöntä poliisin ampumaksi joutumisen uhkaa etenkään kun kuulokin vielä jotensakkin toimii.

H_Nietu
17.01.2017, 17:27
Kysytään nyt vielä x-kerran miten olisi pitänyt menetellä, kin kerta nyt meni vikaan? Näyttää vahvasti siltä että iso osa porukasta minä mukaan lukien ei näe tiedossa olevien asioiden perusteella juurikaan moitittavaa poliisien toiminnassa joten voisit vähän avata aihetta, tai muuten nuo sun kirjoittelut menee paskanjauhannan puolelle.

Itse hoidan asiat jiiriin alkaen vaikkapa siten että pyrin välttämään virkavallan uhkailua aseella. Luulisin että jäljellä olevat uhkailukeinot ei aiheuta ihan niin välitöntä poliisin ampumaksi joutumisen uhkaa etenkään kun kuulokin vielä jotensakkin toimii.

Ei sen enempää......kuin finger shittiä...taitaa olla tää shit-chat osio......
Vrt. timpurin viis kaljaa tai jopa vähempiin sormiin yhdistettäviin merkkeihin......:D :D :D.
Saat olla ihan kaikessa rauhassa joukkoines sitä mieltä että "anadigimiäs" toimi oikein......Mun mielestä ei.
Ja viestiketjusta mun aiemmista kommenteista muut perustelut......

Ja nyt vois olla teidän vuoro jotka otte toista mieltä.......
Miksei sen pahemmankin ihmisen henki ole säilyttämien arvoinen??????
Kun kaikki hokee että ihmishengen arvo on mittamaton........
Ja taustalla saattoi esim. olla vain ryppy rakkauves jota kaikki ei pysty käsitteleen järkevästi.......
Eiköhän tastäkin valkolaisesta olisi saatu yhteiskuntakelpoinen veronmaksaja pienellä kuntoutuksella......:D :D :D
Mustista nyt niin suurta välii.......:D :D :D Vaikka "anadigimiähet" niitä pienemmistäkin rikkeistä ammuskelis......:D :D :D
Tuntuu että suurinosa ihmisistä näkee asiat vain edestäpäin.....
Opetelkaa katteleen niitä ympäri, joka puolelta ja varsinkin takaa......:D :D :D
Niin silloin sinäkin viisatut ja ehkä löydät oikeat ratkaisut oikeisiin paikkoihin......:D :D :D

Rak
17.01.2017, 18:22
En mä tässä mitään perusteluja kysellyt miksi olisi pitänyt toimia toisin vaan käytännön esimerkkiä siitä miten olisi pitänyt toimia toisin. Pahoittelut epäselvästä ulosannista.

Selasin ketjun läpi mutta en löytänyt selkeää esitystä vaihtoehtoiseksi toimintatavaksi?

Tottakai jokainen henki on säilyttämisen arvoinen, mutta jos hengen haltija tekee kaikkensa päästäkseen siitä eroon niin ei siinä tilanteessa liene kenenkään muun syytä joutua vaaraan, edes sen poliisin?

H_Nietu
17.01.2017, 18:38
En mä tässä mitään perusteluja kysellyt miksi olisi pitänyt toimia toisin vaan käytännön esimerkkiä siitä miten olisi pitänyt toimia toisin. Pahoittelut epäselvästä ulosannista.

Selasin ketjun läpi mutta en löytänyt selkeää esitystä vaihtoehtoiseksi toimintatavaksi?

Tottakai jokainen henki on säilyttämisen arvoinen, mutta jos hengen haltija tekee kaikkensa päästäkseen siitä eroon niin ei siinä tilanteessa liene kenenkään muun syytä joutua vaaraan, edes sen poliisin?

Kaikki tapahtuneet ovat ollet syytä ja seurausta jostain........
Uhrin ja "anadigimiähen".........:D :D :D
Silti kannattaa ajatellla......mikä mahtoi olla episodin perimmäinen syy....
Ja miksi tapahtui näin.......
Ja vaikka uhrin kohdalla havaittavissa "lievä" :D :D :D itsetuhoinen käytös niin pahempiakin tapauksia on pelastettu...Elävien kirjoihin.......:D :D :D

Ja tätä samaa voi kysyy myös Imatran tapahtumien seurauksena......

Missä vika että näitä ihmisiä ei saada ystävien piiriin, näille ei edes saada toimitettua apua ammattiauttajien toimesta.....????
Onko edes yritetty?????? Onko edes resursseja?????
Vai kasvaako meissä jokaisessa pieni- tai isohullu sen väärän tilanteen johdosta???????? Missä vika?????

Silti viimeisen ratkaisun teki "anadigimiäs"
kun ampui lippaan tyhjäks, näkemättä........Ja tää on surullista.....
Näin sen ei ainakaan mun mielestä pitäisi mennä.......

Heguli
17.01.2017, 20:14
Voi jeesus miten sekavasti asiat voi esittää :confused:

Rak
17.01.2017, 20:28
Kaikki tapahtuneet ovat ollet syytä ja seurausta jostain........
Uhrin ja "anadigimiähen".........:D :D :D
Silti kannattaa ajatellla......mikä mahtoi olla episodin perimmäinen syy....
Ja miksi tapahtui näin.......
Ja vaikka uhrin kohdalla havaittavissa "lievä" :D :D :D itsetuhoinen käytös niin pahempiakin tapauksia on pelastettu...Elävien kirjoihin.......:D :D :D

Ja tätä samaa voi kysyy myös Imatran tapahtumien seurauksena......

Missä vika että näitä ihmisiä ei saada ystävien piiriin, näille ei edes saada toimitettua apua ammattiauttajien toimesta.....????
Onko edes yritetty?????? Onko edes resursseja?????
Vai kasvaako meissä jokaisessa pieni- tai isohullu sen väärän tilanteen johdosta???????? Missä vika?????

Silti viimeisen ratkaisun teki "anadigimiäs"
kun ampui lippaan tyhjäks, näkemättä........Ja tää on surullista.....
Näin sen ei ainakaan mun mielestä pitäisi mennä.......

Totta, on syytä ja seurausta ja niille pitäisi tehdä jotain.

Mutta ei se sen viimeiset laukaukset ampuneen poliisin toimista vääriä tee.

Eikä tähän tapahtumaketjuun johtaneet syyt ole tässä se keskustelun aihe.

Mutta eiköhän tämä keskustelu piisaa mulle hetkeksi, menee saman toistamiseksi. Nostan käden pystyyn tappion merkiksi ja suuntaan kohti uusia haasteita. Menen vaikka opiskelemaan voimankäytön säännöksiä.

Uazmies
11.02.2017, 02:55
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201702102200068706_uu.shtml?utm_source=whatsapp&utm_medium=artikkeli&utm_campaign=whatsapp-share

Vaikkei tämäkään kaveri pulmunen ollut niin onneksi oikeus toteutui.

Mutis
11.02.2017, 18:40
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201702102200068706_uu.shtml?utm_source=whatsapp&utm_medium=artikkeli&utm_campaign=whatsapp-share

Vaikkei tämäkään kaveri pulmunen ollut niin onneksi oikeus toteutui.

Tuossa tuuriakin mukana kun rötöstelijä ei ehtinyt kääntyä 180 astetta ja siten olisikin tullut kuolettava laukaus takaapäin.