PDA

View Full Version : hj61 soasta hiukan kysyttävää


vekkipappa
14.11.2016, 10:54
Haulla ei löytyny vastausta aiheeseen. Mutta kysymyksessä on lukkovaijereiden pituuden riittäminen. Joutuukos taakse laittamaan toisen etuvaijerin että riittää pituus ja kuinka käy etuakselin vaijerin pituuden kanssa.

Aparaatti
14.11.2016, 13:00
Alkuperäinen takavaijeri riittää kyllä hieman soveltaen. Lukon käyttövipua kun pakottaa taaksepäin kierretangoilla ja muttereilla ja jättää vaijerin kiinni vain päistä (siis irrottaa sen kiinnikkeen josta korissa kiinni) niin riittää ulosjoustoissakin.

vekkipappa
14.11.2016, 14:18
Kiitosta asiallisesta vastauksesta.

vekkipappa
18.11.2016, 14:29
Sitten sellainen kysymys että kuinka toteuttaa vakion takaiskarin kiinnitys lukkokoneiston puolelle eli apukuskin puolelle

viri-viri
18.11.2016, 17:44
Tuollainen nopea ratkaisu:

http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8035&pictureid=198413

vekkipappa
21.11.2016, 10:08
Muuten ihan jees mut ei näy mitään kuvaa tms

viri-viri
21.11.2016, 13:52
Muuten ihan jees mut ei näy mitään kuvaa tms

Perhana vieköön, kyllä tuo kuva ainakin omalla koneella näkyy, mutta ei puhelimen kautta? Ei ymmärrä :confused:

Kuva kyllä kertoisi enemmän kuin tuhat sanaa, mutta toteutus on siis tehty niin, että alkuperäistä iskarin kiinnityskohtaa on siirretty kulmaraudalla alaspäin. Pienen loven joutui leikkaamaan lukon vipusysteemille.

vekkipappa
21.11.2016, 18:55
Juu kävin koneellaki katsomassa mutta tyhjää täynnä. Mut toteutin sen juuri tuolla tavalla miten äsken kerroitki

HeikkiH
21.11.2016, 20:08
Perhana vieköön, kyllä tuo kuva ainakin omalla koneella näkyy, mutta ei puhelimen kautta? Ei ymmärrä :confused:

Onko se tallennettu esimerkiksi tänne palstan galleriaan, vai onko oman koneen galleriassa?

t.haapala
26.11.2016, 23:15
Mulla tommottis

vekkipappa
28.11.2016, 11:23
Olisko kuvaa tuosta lukkovaijerisysteemin muutoksesta taakse. Ja sit että onko toi hi steer ohjaus ns. Pakollinen vai onko olemas itsetoteutettava helppo ratkasu niinkuin patrollissa. Kyselen koska en ennen o hj.n soaa tehnyt mutta patrolleja,suzukin ja rockyn olen.

t.haapala
28.11.2016, 17:24
Ite ratkasin ton vaijeri homman parilla latikan palalla.
Toiseen neljä reikää, toisesta päästä kuorenkiinnikkeen pulteilla kii ja toiseen päähän se ite kuori kiinni.
Toiseen kaks reikää ja se sinne vaijerin ja vivuston väliin.
Pari kuvaa jos helpottaa yhtään hahmottamista, 4 vai 5 senttii tuli lisää pituutta.
Ja tosiaan vaijerin korinkiinnikkeet jättää irti.

t.haapala
28.11.2016, 17:34
Jaa mun mielestä ainaki toi hysteeri ohjaus on hyvä.
Varret tulee niin ylös etten mää ainaskaan oo saanu mettäs ottamaan kii mihinkään, eikä tiellä tarvi jännittää et koska ne oma tekeleet korkkaa.
Tyyriithän ne kyl on...

Aparaatti
29.11.2016, 07:32
Olisko kuvaa tuosta lukkovaijerisysteemin muutoksesta taakse. Ja sit että onko toi hi steer ohjaus ns. Pakollinen vai onko olemas itsetoteutettava helppo ratkasu niinkuin patrollissa. Kyselen koska en ennen o hj.n soaa tehnyt mutta patrolleja,suzukin ja rockyn olen.

Kyllä suosittelen kanssa noita hi steer varsia vaikka hintavia ovat. Alkuperäinen raidetanko käy suoraan kun vaihtaa sen pitkänmallisen raidetangonpään lyhyempään. Siitä toisesta tangosta en ole ihan varma. Ainakin saattaa joutua raidetangon pään uusimaan navan puolelle sillä noissa hi steer varsissa kartio erilainen? Tämä nyt ihan arvailua..

Itselle tuli hi steer varsien lisäksi nimimerkki Jokerilta uusi hieman alkuperäistä pidempi se lyhyempi ohjauksen tangoista (simpukalta ohjausvarteen) ja päähän Hdj:n raidetangon pää.

Ohjausiskari on erillisellä kiinnikkeellä tangossa kiinni.

opelman
30.11.2016, 10:42
Oisko kuvaa laittaa kui paljon muuttuu vakioon tolla hysteeri paketilla?

_kekkula_
30.11.2016, 11:01
Ei hj:sta mutta Hj:n akseli Hiluxissa. Kuvassa vetotanko irti kun simpukkakin on irti,


http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=5715&pictureid=123674


Parasta mitä Hj ohjaukselle voi ohjaukselle tehdä on hi-steer varret. Labs tyyppiset hi-steer varret vois olla vielä paremmat mutta vaatii sit muitakin muutoksia.

Aparaatti
30.11.2016, 14:44
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=3297&pictureid=150404

Tossa kans kuva.

vekkipappa
13.12.2016, 11:27
Olisko kuvaa vakio osilla toteutetusta ohjauksesta ja mitä muutoksia se vaatii