View Full Version : Toinen ikuisuusprojekti: BJ40 vm.-80
Korpikumpu
02.09.2016, 15:19
Tere,
Tuo HJ ei tuolta edisty, niin hankin motivaattorin :D Hirvee kuume iski ja BJ40 piti saada. Kävin muutaman sadan kilsan päästä moisen hakemassa.
Ainoa ongelma onkin tässä tuo vasen käsi, joka on poissa pelistä. Mitään painavia tavaroita ei pysty nostelemaan ja kiertäviä liikkeitä ei voi tehdä, joten hidasta on.
Runko ja kori on kuulemma puhallettu ja hitsattu. Sen jälkeen maalattu. Noh, ei tuossa mitää hirveitä mätiä ole, mutta pitsille jätetty joitakin kohtia. Jos pahimmat ensikesänä sitten parsisi umpeen. Nyt piti vain saada mehtuukuntoon rassi.
Ensinnäkin auto oli karmean värinen, kuten kuvista voi ehkä päätellä. Väri pintaan siis. Ja katto piti saada entisöityä. Onneks mukaan tuli toinen lasikuitukuuppa. Otin vanhasta metallirungon ja korjasin parempikuntoisen kuupan ja kiinnitin sen runkoon. Ihan ok. Paljon jämäkämpi ja siistimpi muutenkin. Poppareilla näkyi pysyvän hyvin ja saumasin liimamassalla. Sen verran oli rispaantuneet reunat.
Tiivisteitähän tuo huutaa. Oikeastaan mitään tiivisteitä ei ole, joten joutuu säveltämään kaikkea. Katon ja korin väliin löytyi nopeasti melko sopivaa tiivistenauhaa Joensuun Kumipörssistä. Oviin löytynee helposti, samoin takaoviin. Muutama pitää vielä jostain keksiä.
Sisusta kaipaa kyllä äänieristelvyjä ja mattoa. On aika meluisa, siis vaikka nämä meluisia on muutenkin, mutta tämä vielä erityisen :D Pelti kolisee. Pitää varmaan jonkin näköistä bitumilevyä käyttää ainakin lokasuojiin takapenkkien alle yms. Jotenkin kuitenkin niin, että helppo olisi pestä kurat pois.
Katto on siis nyt entisöity ja kori kohta maalattu kauttaaltaan. Kuvassa näyy alkuperänen väri. Pötköllään oleva katto on se ehjempi versio. Siinäkin nurkissa rapsakkaa, mutta ne sai lasikuidulla korjattua. Metallikehä katon alta olikin aika rapeana ja vaati pientä hitsuuttelua sinne ja tänne. Viimeisessä kuvassa kuuppa kunnostettuna ja metallikehykseen liitettynä.
Talven aikana voi sitten uusia alustan ja paikkailla pieniä öljyvuotoja. Muuta vikaa en ainakaan vielä keksinyt. Ja parastahan tässä on se, että kesällä voi vetää paljaa...avona.
Pistän heti lisää kuvia, kun netti pelais kunnolla.
Korpikumpu
02.09.2016, 16:06
Ja tähän voinkin samalla näitä fiksuja kysymyksiä heitellä :D
Mites se oli noiden HJ61:n akseleiden laitto tohon Berttaan? Nehän on jonkun 3" leveämmät, mutta eikös se ole lain sallimissa rajoissa jos nuo pistää alle? Eli eikös 100mm saa leveys muuttua akselivälillä? Vai muistanko väärin?
Ainoa syy akseleiden vaihdolle on tuo lukkomurikka tuolla HJ:n akselissa ja etuakselissa ois suoraan levyjarrut. Tässä syy. Ja olispahan iisi swappi tehdä.
Talven aikana oli myös tarkotus turbottaa tuo ja siihen löytykin ihan hyviä topiceja tuolta.
sanoiko myyjä että tässä on sitten 3b moottori?tutun näköinen bertta:)
Korpikumpu
02.09.2016, 19:54
Siis meinaatko, että tässä on se isompi 3.4 litranen? :o ei ollu mitään puhetta :D papereissa kun on 3.0 niin ei tullu edes mieleen. Pitää vissiin tarkistaa heti, kun saan maalaussuojat pois.
Eihän se meikäläistä tietty haittaa :D onkos se 100 heppanen mut 4 sylinterinen?
kyllä siinä 3b on olen sen itse sinne laittanut:)
Korpikumpu
03.09.2016, 09:57
kyllä siinä 3b on olen sen itse sinne laittanut:)
No hienoa :D
Korpikumpu
04.09.2016, 15:51
Uuden värin pistin pintaan. Osat on maalattu kauttaaltaa irtonaisena. Nyt sitten kasasin paikalleen palat ja vedän viimeisen kerroksen huomenna. Todella vaikeeta saada tasanen väri, mutta liekkö tuolla niin väliä lopulta.
Kattoon pitää kans vetää yks kerros vielä valkosta, niin sit on hyvä.
Korin ylä- ja alaosan väliin pistin u-mallisen kumitiivisteen reunaan ja sen lisäks vielä ohuen foamikaistaleen. Aika hyvän oloinen tiiviste tuli talvea ajatellen. Ainakin pellin kolina väheni huomattavasti.
Korpikumpu
07.09.2016, 17:59
Bertta sai siis uuden värin päälleen ja katto on kunnossa. Sisustasta unohdin ottaa kuvat, mutta sisällä on nyt bitumimattoa ja itse asiassa se kyllä vaimentaa räminää.
Sisälle pitäis tehdä uudet ovipahvit. Ajattelin ihan vaneria. Vyöt pitää vielä asentaa ja samoin takapenkit, että mahtuu joku kyytiinkin.
Ps. Kuvissa myös mehtuukaveri :D
Pps. Ja nyt kun kattoo, niin ei tuosta yhtään hullumpi tullut :)
Korpikumpu
07.09.2016, 18:35
Ja sitten kovasti askarruttaa sekin, että tekiskö sitä SOA:n vaiko ostaisko korotusjouset. Vähän ylemmäs tekis mieli tuota kuitenkin saada.
SOA ois tietenkin halpa, mutta tuleeko hyvä, sitähän ei tiedä Erkkikään. Ja miten se pelaa maantiellä. Vaikka ei tuo mikään juna oo muutenkaan :D
Korpikumpu
08.09.2016, 19:43
Kun en muuta keksinyt tälle illalle, niin joutessani tein uudet ovipahvit. Vanhat oli sen verran rapeassa kunnossa, että eivät kestäneet paikallaan.
3 mm kovalevyä ja verhoilukangasta. About puolitoistatuntia alusta loppuun koko hommaan. Hintaa tuli 25 euroa yhteensä. Ruuvikiinnityksellä alkuperäisestä poiketen. Näyttää ainakin omaan silmään rouheammalta.
Sisäpuolen kahvoiksi tulee ketjut.
Kangas on kyllä sellainen, että autoa ei kannata kuraan upottaa :D Ei ole ehkä se helpoin puhdistettava.
Korpikumpu
10.09.2016, 13:54
Piti pistää nuo ovipahvit paikalleen. Tuollasella 6,5mm poraruuvilla meni kivasti niihin vanhoihin pidikkeisiin kiinni. Ihan ne hyvältä näyttää. Ja jos joltain löytyy tuota lukon kehystä toiselle puolelle, niin voisin ostaa. Jossain corollassa oli muistaakseni samanlaiset?
Mökätoosatkin asensin, että voi sitten metässä istuessa popitella :D Ratio tosin puuttuu vielä...siihen liittyen: Minkä värisestä johdosta virtalukosta virta radiolle? Ei jaksa ite ettiä :D
Tästä hommast oli muuten iloa muutenkin. Ovet ei enää rämise ajaessa juurikaan :D Kuskin puolen ovi pitäisi jotenkin järkevästi saada vielä paikalleen. Joutuu aina nostamaan kun pistää kiinni. Alempi sarana on sen verran reilusti väljä. Pitäs sinne sisälle joku holkki saada tms.
Sit pitäs vielä ettiä sopiva paikka lällärille.
hiukan on mootosta tapahtunut jokunen vuosi taaksepäin oli meidän pihalla vielä pahvi laatikoissa tämä auto.:)
Korpikumpu
11.09.2016, 15:50
hiukan on mootosta tapahtunut jokunen vuosi taaksepäin oli meidän pihalla vielä pahvi laatikoissa tämä auto.:)
Meikäläisen näpeissä ei vielä hirveen suurta muutosta oo tullu, mutta jospa tässä vuoden sisään alkas sitten olee isommin näkyvissä. Tosin kyllähän tuo maalipinta on jo aika erlainen :D
Korpikumpu
19.10.2016, 14:25
Päivitys on tänkin auton kohdalla hidasta:D
Aattelin sitä solmua pakoputkeen. Sopiskohan CT26 tuohon 3B-koneeseen kun se 4.0 litrasessa pelaa? Herääkö senliian myöhään? Haluisin alhaalta vääntävän koneen eikä mitään hillittömiä huipputehoja.
Ja onko jotain muita vaihtoehtoja kun Subarun 1.8:n tupro :p
Suapin T03 ja sitä vastaavat yksilöt. Mitähän mitsuja ne uudemmat olikaan?
2.4 litrasessa CT26 heräili vasta jossain 3000rpm kohilla. Ja B-moottorissa taitaa käyttökierroksetkin loppua jo jonnekkin 2000rpm, niin matalaksi jäisi ahtoalue. Pienempi puhallin antaa kivasti vääntöä ja tehoa jo heti tyhjäkäyntialueen jälkeen.
http://www.futurez.fi/fi/shop/turboahtimet-oheislaitteet/garrett/show_pr/16284/garrett-gt28r-gt2560r-turboahdin
Tuommosen laitoin 3b:n kaveriksi ja kyllähän tuo heräilee todella mukavasti.
En kyllä huolis tuommosia aataminaikaisia ahtimia vaikka maksettais, tai no saahan niillä pienellä budjetilla kasattua paketin, mutta sitten hävitään alaväännössä JA huipputehossa.
http://www.futurez.fi/fi/shop/turboahtimet-oheislaitteet/garrett/show_pr/16284/garrett-gt28r-gt2560r-turboahdin
Tuommosen laitoin 3b:n kaveriksi ja kyllähän tuo heräilee todella mukavasti.
En kyllä huolis tuommosia aataminaikaisia ahtimia vaikka maksettais, tai no saahan niillä pienellä budjetilla kasattua paketin, mutta sitten hävitään alaväännössä JA huipputehossa.
Aataminaikuinen se on B-moottorikin. Itellä ei ekana tulis kyl mieleen laittaa auton hintaa pelkkään ahtimeen.
Aataminaikuinen se on B-moottorikin. Itellä ei ekana tulis kyl mieleen laittaa auton hintaa pelkkään ahtimeen.
No se on siitä kiinni mitä haluaa.. Aataminaikuisen saa päivitettyä huomattavan toimivaksi tai sitten siitä tulee vain välttävä (+pakopaine rikkoo sen kohta niin siitä tuliki kalliimpi..)
Aataminaikuisen saa päivitettyä huomattavan toimivaksi tai sitten siitä tulee vain välttävä
Molemmat onnistuu niin uudella kuin käytetylläkin ahtimella. :rolleyes:
Molemmat onnistuu niin uudella kuin käytetylläkin ahtimella. :rolleyes:
No shit Sherlock! 🙄
Ehkä tässä nyt ei puhuttu siitä onko ahdin uusi vai käytetty...
Korpikumpu
24.11.2016, 16:33
Löytyisköhän joltakin valmista SOA-akselia eteen? Pääsis helpommalla :p
Haluja ois korottaa mut ei rahat riitä koko jousikierroksen uusimiseen niin vois tehdä SOAn. Mut toisaalta siihenkin pitäs sit yhtä sun toista rakentaa, että tulis hyvä.
Mitähän tässä nyt tekis...
tuut multa ostaa hjin vakio akselit edullisesti ja teet soan niihin ja eikun alle:)hiukan on enemmän hommaa kyllä.
Korpikumpu
28.11.2016, 12:31
tuut multa ostaa hjin vakio akselit edullisesti ja teet soan niihin ja eikun alle:)hiukan on enemmän hommaa kyllä.
Mikä on edullisesti ja mistä asti? :D
Itellä on yhdet hj61 akselit, mut ne on autossa kiinni.
Mitäs noihin pitikään tehdä? Etuakselin päät pitää kääntää ainakin. Ja tractionbarille kiinnitykset? Mitähän muuta?
Paljos ne hj:n akselit oli leveemmät kun bj:n
jukkaj79
28.11.2016, 20:09
Omaan berttaan hommasin jo HDJ jakarit eteen ja taakse HDJ nelilinkki. JA akselit olis tarkoitus ottaa tuosta 61 alta. Eli kierrejouset sinne nurkkiin.
Ohan se soakin varmaan ok mut en usko että se ajettavuus paranee ainakaan. Sitten pitää tosiaan kääntää ne etunavat sekä Traction bar ainakin ehdoton.
Korpikumpu
01.12.2016, 18:20
Aaaapuwa!
Kuka tietää miten ko vehkeen vinssi purkautuu osiin? Pitäs päästä putsailemaan ja herkistelemään kaikki paikat vaan kun ei purkaudu.
aloita toisesta päästä missä vapautin kahva saattaa olla kovasti kiinni
Korpikumpu
01.12.2016, 20:44
Joo facen kautta sainkin jo vinkit alottaa toisesta päästä. Katotaan lähteekö aukeemaan kun taas tallille pääsen.
Korpikumpu
15.01.2017, 12:48
Joo. Pikkuhommia työn alla.
Tilasin rajojen takaa uudet puslat, riiput ja tapit. Juhlin jo edullisuutta, mutta puslan perkeleet oli väärät. 18/35mm kun pitäs olla 15/24.
Noh, noi pienet nyt saa edullisesti suomestakin.
Vaan jeesus, että on tiukassa nuo vanhat tapit ja riiput. Joku järkevä tapa tuohon irrotukseen pitää keksiä, kun ei lekallakaan tahdo irrota. Yhden vasta saanu irti ja puolitoista tuntia meni. Sekin piti rälläkällä pilkkoa ja silti kesti.
Tuppasin myös 31" tilalle 33" A/T:t.
hiluvitkutin
15.01.2017, 14:27
Aika tiukassa ne joskus on. Ja varsinkin sillon jos pitäs vielä samoilla kasata.
Jotenki ku saa pyöritettyä ja sanalla kammettua poispäin. Se lekan teho tuntuu häviävän niihin pusliin jos ei oikein mojovaa iskuakaan saa annettua.
Korpikumpu
15.01.2017, 14:52
Aika tiukassa ne joskus on. Ja varsinkin sillon jos pitäs vielä samoilla kasata.
Jotenki ku saa pyöritettyä ja sanalla kammettua poispäin. Se lekan teho tuntuu häviävän niihin pusliin jos ei oikein mojovaa iskuakaan saa annettua.
Joo. Leka alko tehoomaan vasta kun sai pyöriteltyä muutaman kierroksen. Ja tää tietysti vaati riipun katkasun.
Korpikumpu
15.01.2017, 16:04
Melko väljää. Lievä vaeltelu selittynee näillä :p
http://https://youtu.be/VzlRnFvTdUA (https://youtu.be/VzlRnFvTdUA)
Vaan jeesus, että on tiukassa nuo vanhat tapit ja riiput. Joku järkevä tapa tuohon irrotukseen pitää keksiä, kun ei lekallakaan tahdo irrota. Yhden vasta saanu irti ja puolitoista tuntia meni. Sekin piti rälläkällä pilkkoa ja silti kesti.
Hankalata joo. Leka ei oikein toimi, joskus on kunnon sorkkarauta parempi. Liukkaria ja kihnutusta. Joskus koitin muistaakseni lämpöäkin. Kärysi aika mukavasti, mutta taisi irrotakin.
_kekkula_
17.01.2017, 15:26
Mä oon saanut kohtuullisia tuloksia kun olen ruiskinut jumiutuneisiin pusliin sekalaisesti sellaisia kemikaaleja missä lukee "vahingoittaa kumi osia" Xyleeni ainakin auttaa.
Korpikumpu
23.01.2017, 15:27
Riiput ja puslat tuli vaihdettua. Laittelin taakse samalla paksummat kierretangot koripusliin ja pari puslaa lisää, kun puuttu. Luulis nyt kelpaavan.
Oli kyllä jeesuksen tiukassa noi riiput. Palasiksi piti hakata ja porailla. Pelkääjän puolella oli takajousen takasilmäkin pikkusen väljä, mut kai sillä ajelee kunnes uudet jouset saa.
Tuli myös notkeempi ajella kun hakkaili lehtien välistä ruosteet pois ja ruiskutettavaa vaseliinia pisti reilusti. Ainakin nitinät loppu.
Korpikumpu
01.02.2017, 16:24
Katsastaminen, tuo byrokraattisen Suomen ihana ja pakollinen vuosittainen episodi. En siis sano, että katsastus pitäisi poistaa, vaan toivoisin, että tuo homma olisi hieman helpompaa. Varsinkin muutoskatsastuksen osalta. Tähän vaikuttaa osittain osaamattomuus, mutta pääasiassa haluttomuus.
Kävin siis tammikuun alussa katsastamassa auton. Tyhmyyttäni oletin, että ei ne välitä renkaista (koska ei ennenkään) tai korinkorotuksesta, joka oli aivan siististi tehty. Noh, luulin väärin.
Ensimmäisellä kerralla tuli siis hylsy. Mitään muita vikoja ei löytynyt, kuin tuo korotus ja liian isot renkaat. 31x10,5 oli alla. Leima olisi tullut, jos olisin muutoskatsastanut heti nuo. Ilmoitin kuitenkin, että käyn myöhemmin, koska haluan samalla hinnalla 33" renkaat alle. Sen piti kuitenkin olla mahdollista.
Kävin sitten konttorilla noin viikko sitten tarjoamassa leimalle isompia kumeja ja korotusta. Sain välittömästi vastauksessi "ei käy, eikä tule käymään". Utelin syytä ja vastaukseksi sain selityksiä liiallisesta koosta ja korin alkuperäisten kumien puutteesta. Tilalle oli kuitenkin vaihdettu ehjää kumia.
Noh, lähdin toiselle konttorilla, koska keskustelu aiheesta tuntui olevan mahdotonta. Toisella konttorilla korotus ei ollut ongelma, mutta ongelmaksi muodostui pääasiassa muutos N1:stä N1G:ksi. Ajoneuvoluokan muutos oli vielä siksi ärsyttävän hankalaa, että katsuri ei suostunut kuuntelemaan, eikä katsomaan/etsimään lakikirjasta pykälää, vaan luotti muistiinsa. Olin kuitenkin vakuuttunut tämän olevan väärässä. Noh, leima jäi saamatta ja päätin, että kyseiselle konttorille en enää mene, koska kohtelu oli suoraan sanoen ala-arvoista. Lähinnä vittuilun tyyppistä.
Kolmas konttori toden sanoo, niin kuin sanotaan :D Soitin etukäteen konttorille. Renkaissa ei mitään ongelmaa, korotuksessa ei mitään ongelmaa, mutta ongelmaksi muodostui tuo G. Sama selitys täältäkin, eli olisi mäennousukyvyt, etuylitykset, takaylitykset, maavarat yms selvittää. Hienovaraisesti ilmoitin olevani eri mieltä ja keskusteluyhteys pysyi hyvänä. Katsuri ilmoittikin, että soittaa vielä takaisin ja selvittää asiaa.
Aikanaan soittikin ja ilmoitti, että eipä onnistu. Kysyin miksi ja vastaukseksi sain samat litanian. Kehoitin kuitenkin kuuntelemaan hetken kun tavasin puhelimen näytöltä lakitekstiä seuraavasti:
"2. N1G-, M2G-, M3G- ja N2G-luokan maastoautoksi katsotaan kokonaismassaltaan yli kahden tonnin N1-luokan ajoneuvo sekä kokonaismassaltaan enintään 12 tonnin M2-, M3- ja N2-luokan ajoneuvo, jos se on telavetoinen tai jokapyörävetoinen, jolloin yksi akselistoista voi olla irtikytkettävissä, tai se täyttää seuraavat kolme ehtoa:
a) vähintään yksi etu ja yksi taka-akseli on vetävä tai kytkettävissä vetäväksi akseliksi;
b) vähintään yksi ajoneuvon akselistojen tasauspyörästöistä on lukittavissa tai varustettu vastaavalla järjestelyllä; ja
c) ajoneuvon laskennallinen mäennousukyky ilman perävaunua on vähintään 25 prosenttia."
Lopulta pyysin keskittymään tuohon TAI-sanaan. Pienen ämpyilyn jälkeen katsuri suostui hoksaamaan sen merkityksen ja pitivät pienen palaverin useamman miehen voimin. Lopulta kaveri soitti takaisin ja sanoi, että ei ongelmaa, he ovat tulkinneet väärin. Homma bueno.
Lopulta sain leiman ja 33" renkaat, korotuksen ja N1G:n papereihin. Loppujen lopuksi jäi mieltäni kaivamaan se, että en ole aivan varma olisiko nuo renkaat leveyden puolesta edes enää menneet, mutta sillä ei enää ole väliä, koska se tuossa otteessa nyt lukee. Lopulta saattoi siis käydä tuurikin.
Ärsyttää tässä koko episodissa tämä asioiden hankalaksi tekeminen ja varsinkin se kohtelu, että minä en ole oikeutettu edes keskustelemaan asiasta heidän kanssaan.
Heh, itellä kävi taas päinvastoin yhellä Joensuun konttorilla tuossa pari viikkoa sitten: Muutoskatsastin Chevyyn korinkorotuksen, niin samalla katsuri muutti otteeseen N1G, ja merkkasi alla olleet 31x10,5 kumit ilman erillistä pyyntöäkään.
Korpikumpu
02.02.2017, 13:09
Heh, itellä kävi taas päinvastoin yhellä Joensuun konttorilla tuossa pari viikkoa sitten: Muutoskatsastin Chevyyn korinkorotuksen, niin samalla katsuri muutti otteeseen N1G, ja merkkasi alla olleet 31x10,5 kumit ilman erillistä pyyntöäkään.
Joskus näinkin päin :D
Korpikumpu
04.02.2017, 20:52
Turbottelua rupesin funtsimaan kun pistin nyt auton lopputalveks seisomaan.
Kävisköhän joku tommonen isuzun 3.0 litrasen dieselin turbo? Saksasta sais alle kahteensataan kunnostettuja. Tai joku 3 litrasen bensavehkeen, esimerkiks supran turboja sais samoihin hintoihin. Mikähän näissä ois se optimikoko? Pakopesälle esimerkiks, ettei lämpöjä nostele.
Ei kannata lähtee heti ekana ettimään sitä isointa turboa, minkä saa sinne konehuoneeseen mahtumaan.
B-moottori taitaa kiertää max. 2000rpm, jotenka ihan joku 2-litrasen turbosaabin puhallin on ihan hyvä, ja saa vähä alhaalllekkin vääntöä.
Korpikumpu
04.02.2017, 21:56
Ei kannata lähtee heti ekana ettimään sitä isointa turboa, minkä saa sinne konehuoneeseen mahtumaan.
B-moottori taitaa kiertää max. 2000rpm, jotenka ihan joku 2-litrasen turbosaabin puhallin on ihan hyvä, ja saa vähä alhaalllekkin vääntöä.
Joo tätä just mietin, kun ei hirveesti sitä kierrosta ole. Mut ei noi ko mainitsemani hirveitä ämpäreitä ookkaan kyllä.
Noita 2.0 ja 2.3 saabin turbojakin sais aika edullisesti.
PS. Ja nimen omaan se alavääntö ois se mitä haluisin.
PPS. Niin ja tais tehtaalta lähtiessä olla maksimit jotain 3700-3900 ja tuossa on siis 3B sisällä.
Korpikumpu
04.02.2017, 22:06
Tossahan on pakosarja T2-laipalla? Varmaan pitää joku välikappale rakentaa T2 --> T4 (tai T3). Kaippa siihen semmonen mahtuu...
(en siis oo nyt auton lähellä vaan toimistolla, niin ei pääse tutkimaan :D)
Korpikumpu
19.03.2017, 18:33
Mietin tässä tuota vinssiä ja puskuria kun ei oo nyt hynkkyä turbohiluihin.
Mitä mieltä, että kestääkö tämmönem vetoa?
Tarkotus siis kulmaraudoilla kiinnittää tuo vinssi. Jos ron haluis noin upottaa, niin u-palkkia pitää leikata pari senttiä kapeemmaks yläpuolelta vinssin kelan matkalta, että mahtuu pyörii ja ei vaijeri hakkaa puskuriin. Ja varmaan vähän enemmänkin jos miettii, että vaijeri menee vaikka yhteen laitaan? Vaikuttaako ratkasevasti lestävyyteen. Toi etukulmarauta on tarkotus hitsata tuohon puskuriin, eli sehän sit tukee u-palkkia.
Korpikumpu
23.03.2017, 15:19
Sain rakenneltua vinssille kiinnityksen. Vanhasta pedistä käytin nuo kaaret tukemaan rullakitaa. Uskon niiden riittävän.
Pystyssä olevat kulmaraudat lyhennän ja muitoilen sopiviksi ja kiinnitän kolmella pultilla puskuriin. Uskoisin kestävän. 4mm vahvuus on raudoissa.
Vinssikin kestänee paikallaan, kun tuntuisi olevan tukevampaa tekoa tuo kiinnitys, kuin alkuperäinen. Sittenhän se selviää myöhemmin, että kestääkö :D
Väliaikaiset vetopisteet pistin, kun löytyi hyllystä. Jospa siihen tukevammat löytyisi vielä. 1200kg nostolenkit, että kai noissa varmuuskerrointa on tuplat tai jotain. Nuo on vain mutterilla ja isolla aluslevyllä kiinni puskurissa, että toivottavasti ei lähde mukana jos nypätä tarvitsee. Ei ole kyllä tarkoitus mitään HC-hommia harrastaaa...
Pientä siistimistä ja sipistelyä ja sitten maalaus.
offroadjouni
23.03.2017, 20:08
Kuinka paksua tuo kulmarauta on? Vähän näyttää heppoiselta omaan silmään, mutta voihan se kestääkin. Noita nostolenkkejä en kyllä suosittele, kun ne ei kestä sivulle veto paljon mitään.
Korpikumpu
23.03.2017, 21:49
Kuinka paksua tuo kulmarauta on? Vähän näyttää heppoiselta omaan silmään, mutta voihan se kestääkin. Noita nostolenkkejä en kyllä suosittele, kun ne ei kestä sivulle veto paljon mitään.
4mm aines on ja on se ainakin paksumpaa, kun tuo alkuperäinen, joka mulla oli tallin nurkissa. Luulisin, että kestää, mutta varma en kyllä ole :/ Ja mietin, että ei oo tuo runkopalkkikaan sen paksumpaa, että kai se jostain repee sitten irti jos on revetäkseen :D
Noi nostolenkit ei tod näk kestä ja tarkotus on ettii tuohon tukevammat, mutta onpahan jotain varalta, jos onnistun ojaan itteni kampeamaan.