View Full Version : Vaisu Jeep ???
Jonski M
12.03.2016, 18:48
Onko kellään vinkkiä mikä voisi mättää kun toi Jeep Cherokee ei oikein innostu hevoskoppia vetämään...Kierrokset tyssää kahteen tonniin eikä nopeusmittarin lukema päätä huimaa vaikka kuinka kaasua painaa ja välillä myös nykii huolella.Ilman koppia kyllä kulkee ihan mukavasti. Vuosimalli 1999 turbodiesel. Hevosellakin olis nopeemmin perillä ;)
Puuttuu varmaakin ainetta tai ilmaa. Pumppu ei anna ainetta, kun ei näe ahtopaineen nousevan tai sitten polttoainepuolella on jotakin ongelmaa, ettei pumppu laita ainetta tarpeeksi sylinteriin, vaikka ahtopainetta olisi.
Milloin polttoainesuodatin on uusittu viimeksi (montako vuotta/kilometriä sitten)?
Jonski M
12.03.2016, 19:04
Auto ollut mulla vasta kuukauden mut edellinen omistaja kyllä kertoi vaihtaneensa suodattimet vähän aikaa sitten...tiedä sitä sitten :)
Auto ollut mulla vasta kuukauden mut edellinen omistaja kyllä kertoi vaihtaneensa suodattimet vähän aikaa sitten...tiedä sitä sitten :)
Tuttu mustilainen myi auton ja laittoi ilmoitukseen, et jakohihna vaihdettu juuri
Ja rehellisesti olikin vaihdettu, otti multa 80k/100k ajetun remmin ja parhaat rullat
kun itelle laitoin uudet vesipumpun vaihdossa
Kannattaa kans katella letkujen liittimet ja ne pultit jos on, joissain on sihti siinä banjossa, ainakin ducatossa
Mulla cherokee 2.5 vm dieselillä teki niin että veto loppu 2000kierroksen kohilla joka vaihteella. Oire hävis aina hetkeksi ku vikakoodit nollas. Vika korjaantu ku vaihoin sammutinsolenoidin pumpun päältä.
Jonski M
12.03.2016, 21:16
Kiitti hyvistä vinkeistä, täytyypi ehdottaa korjaajalle josko alottais ettimään noista vikaa....:)
Lambada-anturi? Rikkinäinen vaikuttaa noinkin.... :o -Kuulemma...
Lambada-anturi? Rikkinäinen vaikuttaa noinkin.... :o -Kuulemma...
Pakoputken maadoitus kans katella, lambda tarttee maadoituksen jossa kumilenkit ja ruoste pulteissa ei toimi
hiluvitkutin
14.03.2016, 07:42
Onko dieseleissäki lamda?
Moottorinohjaus on vikasietotilassa eli "limp mode" päällä. Mahdollisesti joku anturitieto puuttuu... Oma palasi täysitehoiseksi kun käytin kaikkien anturien töpselit irti, sulakkeet ja releet irti, putsasin akun kengät ja maadoitukset... Eli jossain oli vain kosketushäiriö...
Limp modelta kuulostaa. Mulla hajos joskus ilmamassamittari ja se pisti moottorinohjauksen tuohon "onnu korjaamolle"-moodiin. Toppaa kierrokset siihen pariin tonniin ettei saa rikottua moottoria enempää. Tämä vika ja moodi oli kyllä koko ajan päällä.
-Timppa
Onko vika vain kärryn kans vai eikö sitä vaan ilman kuormaa sitte huomaa?
Eihän valojen töpseliskää. Semmosta häröö voi olla että sais vikaa tilaa päälle. :D :D
psycholic
15.03.2016, 21:20
vm 2000 diesel cherossa samat oireet. Testeri ilmotti että imusarjassa oleva paineanturi särki. Anturi vaihtoon, vikakoodien nollaus ja kadonneet "tehot" löyty.