PDA

View Full Version : Tallin kantava kattorakenne


jappe
24.01.2016, 17:27
Vastaus tähän.

Jappe...laitatko lisää kuvia tuosta kattorakenteesta. Kuinka korkea sisätila tulossa ? Mites tuo lattia tulee..

Tuo ristikko on 9m pitkä. Tallin pituus 6m ja varaston 3m. 6m kohdalla tuki. Tuki tuetaan väliseinärakenteella jottei nurjahda. Rakennettu 6m pitkistä palkeista.

Toisen pään kantava rakenne pystytettiin ja tuettiin hyvin. Ylhäällä pylpyrä. Toiseen päähän tehtiin saranat ja vedettiin vinssillä pystyyn.

Sisäkorkeus on noin 2.7m (seinä) + 2.5m (katto) = 5.2m. Katossa 45 asteen kulma.

Lattiaan tulee eristelevyt, teräsverkko ja valu noin 10cm.

BJ-40/76
24.01.2016, 20:52
Katselin nuo aikaisemmatkin kuvat tuolta toisesta talliprojektista. http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=130629&page=15 ja 23.1 klo 15:41?

Minusta aika paljon vartijana tuo oviseinä/pääty: Varsinkin jos meinaat laittaa parven/yläkerran.
Siis tuo oviseinä vaarassa niksahtaa salmiakiksi, jos sattuu routa nostelemaan/tuuli painamaan...

Miten tuo teräsrakenteiden palosuojaus? tarviiko autotallissa ylipäätään?
-> Jos tarvii, niin miten on suunniteltu toteutettavaksi?

P.S aika nätillä paikalla talli, varsinkin jos paikkakunta ja 100 km pitää paikkaansa.

offroadjouni
24.01.2016, 22:02
Oliko tässä joku tietty syy minkä vuoksi katton kantava rakenne on terästä eikä esim. liimapuupalkkia? Vai ihan muuten vaan? :)

BJ-40/76
24.01.2016, 23:34
Oliko tässä joku tietty syy minkä vuoksi katton kantava rakenne on terästä eikä esim. liimapuupalkkia? Vai ihan muuten vaan? :)

Siis minulla ei ole tietoa nykymääräyksistä, eikä siitä, mitä se tarkoittaa k.o autotallissa.

Taanoin, vuosi tuhannen vaihteessa, olin kuuntelemassa, kun yhteen peruskorjaus/käyttötarkoituksen muutos kohteeseen, jossa oli muistaakseni jotain yleisiä tiloja, niin hätäpoistumistie, siis reilu metrin leveä käytävä, oli rakennettu jonkin sortin I-palkkien varaan pitkin ja poikin jotka oli ns. RHS-putkien nokassa: RHS oli seinämältäämn noin 10mm, ja käytävän suuntaiset kannakepalkit oli jotain n. 160mm I-palkkia, ja niiden päällä noin 100mm I-palkkeja kannattamassa tuota käytävän lattiaa reilusti alle metrin jaolla!
Ja kun Kohde oli ""nykyaikainen-" suunnitellaan etenemisen mukaan", niin tuota rakennetta ei enää voitu tehdä uudelleen puusta (olisi vaatinut jotain lupia tms.) Niin lopputulos oli se, että nuo lattian kanneke I-palkit maalattiin palonsuojamaalilla 2x päivässä viikon ajan... Nuo n. 10mm seinällä olevat RHS-palkit pääsi parilla/muutamalla maalikerroksella...
Ja tuosta työmaapalaverista jäi käsitys, että nuo 100mm I-palkit olis ollut korvattavissa 100mm lankulla vai oliko parrulla.
-> Siis puu pettää tulipalossa palamisen/hiiltymisen kautta, ja teräs muuttuu liian veteläksi, siis taipuu...

jappe
25.01.2016, 17:15
Tämän tallin suunnittelussa on monia syitä, joita normaalisti suunnittelussa ei ole. Tärkein suunnitteluperuste oli, että kaiken voi tehdä itse. Kaikki mihin voimaa tarvitaan tehdään Jeepillä. Vaimon avustuksella sitten toteutettiin. Metallirungon sai vinssillä pystyyn. Puurungon rakensimme viikossa siihen asti että muovit oli katolla odottamassa peltikattoa, vaikka arkipäivinä jouduin tekemään normipäivän etätöitä.

Siis kokoamisen yksinkertaisuus ja omatoimisuus päämääränä. Kylmä talli ilman vettä ja sähkötöitä. Hallilämmittimellä tarvittaessa lämpoä. Lattiavaluun taidan tilata betoniauton :)

Miksi ristikko?

Yhden viikon illat meni ristikon rakentamiseen. Voisi vaikka Jeeppiä katosta roikuttaa. En kyllä syytä siihen näe :) Ylös tulee liikkuva talja (kissa), jos vaikka koneen joskus joutuu irroittamaan tai renkaita nostelemaan ylähyllylle.

En tiedä miten yksin olisin liimapuupalkin 5,5m korkeuteen saanut ja miten siihen kissan saisi liikkumaan.

Kaikki perustukset ovat suoraan peruskallioissa ja parven lattiaan tulee myös terästä. Kolmiorakenteet kaikissa seinissä estävät muodonmuutoksia. Tuossa kuvassa runko on keskeneräinen. Vinotukia ei vielä ole asennettu. Vain väliaikaisia tuossa kuvassa.

jappe
24.08.2016, 08:45
Projekti oli kesän holdissa. Nyt on ensikertalaiselle lattian valu tulossa.

Kyssäri: Jos betonia tulee tilattua liikaa, niin mitä sen kanssa tapahtuu?

Kaatako kuski sen pihalle vai viekö pois?

Topi1982
24.08.2016, 08:53
Sopimalla kuskin kanssa kummatkin vaihtoehdot mahdollisia. Jotkut toimittajat ottaa palautetusta massasta jätebetoni maksun. Tee joku muotti, johon purat ylimääräisen, vaikka pihalaattoja varten. Hieno rakennus!

OnOff
24.08.2016, 08:54
Ylimääräinen betoni tyypillisesti kaadetaan pihalle. Betoniauto ei vie sitä pois, ellei oo jotain todella erikoista järjestelyä/sopimusta.

Kannattaa suunnitella jo valmiiksi paikka. Itsellä oli rakennusaikaan pihalla vaikka missä ihmeellisiä kakkuja, ja jos ne vielä jäivät isoiksi, niin sitten niiden siirtely alkoi olla jo ongelma.

Jos ei muuta keksi, niin levittelee sen kuran isommalle alalle pieniksi paloiksi kovettumaan ja hyödyntää sitten vaikka tienpohjan kantavana kerroksena.

Tai sitten tekee jotain muotteja valmiiksi ja valaa siitä ylijäämästä pihalaattoja :)

ImacInnes
24.08.2016, 09:43
Itse laitoin peräkärryyn muovin ja tein ristikon laudoista niin mökille saattin karkeita pihalaattoja. Tein myös toisen kehikon maahan muovin päälle.

Jos ei ole käyttöä karkeille laatoille niin ainakin on helpompi liikutella kun jaksaa nostella.
Jos ei laatoja tarvi niin, levittä se betonin ohueksi matoksi on sitten helppo lyödä pienikis murusiksi lekalla ja maantäyttöön vaan.

Kaikki laatat on hävinnyt johonkin käytöön tuolta pihan perältä.
Ai niin, omat ja naapurin mukulat teki samalla koristeellisa nimikkolaattojakin.

t. Ismo Ämmä

toyopet
24.08.2016, 10:39
Projekti oli kesän holdissa. Nyt on ensikertalaiselle lattian valu tulossa.

Kyssäri: Jos betonia tulee tilattua liikaa, niin mitä sen kanssa tapahtuu?

Kaatako kuski sen pihalle vai viekö pois?

Tehtiin talonrakennuksen yhteydessä valmiiksi grillikatokselle pohja, eristeet ja raudoitukset, että jos tulee ylimääräistä, niin sinne vaan. Ja jos olisi jäänyt vajaaksi, niin olisi voinut itse myllyllä vääntää tarvittavan mutta ylijäämää oli justiin sopivasti siihen katoksen pohjaan mutta ei siitä sitten mitään grillikatosta tullut vaan kasvihuone. :rolleyes:

macro
24.08.2016, 19:13
Jos on jääny peltisoiroa jostakin, niin pyöräyttää pyöreiksi muoteiksi. Saa hyviä perustuslaattoja terassien ja katoksien yms. tekoa varten.

Näitä itellä hyödynnetty sitten juurikin terasseissa, postilaatikon jalassa yms. Kun kääntää kylelleen niin pyörittämällä helppo liikutella.

perkei
24.08.2016, 19:28
Juu tai vähintäänkin tekee harjateräksestä sellaisia U:n muotoisia juttuja ja tökkäisee yhden jokaiseen ylimääräiseen betonikasaan joka tontille valutetaan. On sitten nostolenkit. Ja verkon/pressunpainoja. :)

-JoNe-
24.08.2016, 19:39
Tai sit teet tallin eteen ajoluiskaa riittävästi.

Topi1982
24.08.2016, 19:46
On off kerttoo: Betoniauto ei vie sitä pois, ellei oo jotain todella erikoista järjestelyä/sopimusta.

Kyllä vievät, ainakin toimitusehdoista löytyy ko. palvelu useimmilla yrityksillä.

OnOff
24.08.2016, 20:55
Ok. Oon ollut siinä uskossa, että eivät vie, mutta hyvä jos rahalla saa.

BJ-40/76
24.08.2016, 23:16
ainakin taannoin tuo ylijäämä betoni oli helpointa, ja ennen kaikkia halvinta sijoittaa tontille.....

Ja kaikki harjateräksen pätkät on mennyt noihin laattoihin, siis olen aina askarrellut vähintään 100 mm korkean, n.50x50cm, muotin, ja noita valupäivällä varustettuja "kaiken kestäviä" laattoja on muutama... toki niitä löytyy myös "nurkan alta" -> siis kukaan ei ole kertonut, että olisi mennyt rikki....

jappe
25.08.2016, 11:42
Tilasin betonin tiistaiksi ja kyselin ylijäämistä. Vaihtoehdot.

- Vievät loput kaatopaikalle noin 200€
- Jos heti perään toinen valu johon loput kelpaa, niin vievät mukanaan.
- Johonkin tontille pitää kaataa.

Päätin tehdä kakun peräkärryn säilytyspaikalle jos jää yli. Olisihan prameaa säilyttää maastokärryä betonikorokkeella.

Saa nähdä millaista jälkeä syntyy. Kaksi ensikertalaista tasoittelemassa. Rautainen ammattitaito hankittu katsomalla netistä videon pätkä :)

offroadjouni
25.08.2016, 18:32
Itse kun tein lattiaa niin ylijäämäbetonin veivät lopulta ilmaiseksi pois vaikka alunperin kerrottiin että siitä tulee kustannuksia. Pumppuauto suoritti joka tapauksessa pesun pihassa joten siitä tuli jätebetonia pihaan jota en kyllä olisi kaivannut.

Oletko tekemässä kaatoa lattiaan vai meinasitko tasaista yrittää?

jappe
31.08.2016, 11:32
Ei kaatoja, jos löytyy niin on vahinko :) Betoni loppui kesken, mutta vain 50l puuttui nurkasta. Tein heti myllyllä puuttuvan. Olin tehnyt ison valumuotin varalle, mutta tyhjäksi jäi.

Olin laskenut betoniin 300l ylimääräistä, joten laatta on hieman paksumpi kuin oli tarkoitus. Se ei haittaa.

Lopputulokseen olen tyytyväinen varsinkin kun aloittelijat olivat hommissa. Betonimies sanoi että paljon huonompaa tulosta usein syntyy. En tiedä lohdutteliko vain :)

Hiertämisen aloitin liian myöhään tai olin liian hidas. Puolessavälissä meni vaikeaksi. Sain kuitenkin pienet kohoumat pois. Joitakin pieniä kuoppia jäi ja joitakin kohtia kuhmuraiseksi. Niihin kohtiin laitan vetonit 4400 tasoitetta.

Nyt se on kuitenkin tehty.

Mutis
31.08.2016, 13:11
Ite laittaisin edes seinien viereen pienet kaadot vaikka metrin leveydeltä. Omassa tallissa ei ole kaatoja, niin on ärsyttävää kun esim lumisen auton ottaa talliin ja sulamisvedet menee minne sattuu.

jappe
31.08.2016, 14:01
Mietin kyllä tuota jossain vaiheessa. Tallin alaosa on tehty painekyllästetystä puusta lattiasta ylöspäin. Rakennuksen alaosa ja lattia ovat siis samalla tasolla, mutta saumakohdissa on noin 1cm styroksia. Siis eivät kosketa toisiaan ja jos lattia jostain syystä vaikka nousisi niin se ei nosta seinää, tai toisinpäin (tuskin routa kun on 100mm styroksia alla). Kun kastelin valua niin seinän viereen ei tullut lätäköitä.

Talli on normaalisti kylmä ja tarkoitettu Wranglerin säilytykseen. Se on kuitenkin aika harvoin ajossa, niin päätin olla huolestumatta mahdollisista sulamisvesistä. Ehtii haihtua ennen seuraavaa ajoa. Jos ei ole, niin kumilastalla saa pois.

Täytyy vielä tarkemmin katsoa viikonloppuna kun tasoitetta levittelen, ettei lätäköt ajaudu seinään asti.

Nikuzai
31.08.2016, 14:50
Mietin kyllä tuota jossain vaiheessa. Tallin alaosa on tehty painekyllästetystä puusta lattiasta ylöspäin. Rakennuksen alaosa ja lattia ovat siis samalla tasolla, mutta saumakohdissa on noin 1cm styroksia. Siis eivät kosketa toisiaan ja jos lattia jostain syystä vaikka nousisi niin se ei nosta seinää, tai toisinpäin (tuskin routa kun on 100mm styroksia alla). Kun kastelin valua niin seinän viereen ei tullut lätäköitä.

Talli on normaalisti kylmä ja tarkoitettu Wranglerin säilytykseen. Se on kuitenkin aika harvoin ajossa, niin päätin olla huolestumatta mahdollisista sulamisvesistä. Ehtii haihtua ennen seuraavaa ajoa. Jos ei ole, niin kumilastalla saa pois.

Täytyy vielä tarkemmin katsoa viikonloppuna kun tasoitetta levittelen, ettei lätäköt ajaudu seinään asti.


Tee kaadot suosiolla vaan ja suoriltaan

Ei mene pitkään kun joku vetää talliin vesiletkun ja pesee jotain siellä

Tai emäntä innostuu matot pesemään ja nehän on kiva kuivata tallissa

jne jne

Mutis
31.08.2016, 17:44
Mietin kyllä tuota jossain vaiheessa. Tallin alaosa on tehty painekyllästetystä puusta lattiasta ylöspäin. Rakennuksen alaosa ja lattia ovat siis samalla tasolla, mutta saumakohdissa on noin 1cm styroksia. Siis eivät kosketa toisiaan ja jos lattia jostain syystä vaikka nousisi niin se ei nosta seinää, tai toisinpäin (tuskin routa kun on 100mm styroksia alla). Kun kastelin valua niin seinän viereen ei tullut lätäköitä.

Talli on normaalisti kylmä ja tarkoitettu Wranglerin säilytykseen. Se on kuitenkin aika harvoin ajossa, niin päätin olla huolestumatta mahdollisista sulamisvesistä. Ehtii haihtua ennen seuraavaa ajoa. Jos ei ole, niin kumilastalla saa pois.

Täytyy vielä tarkemmin katsoa viikonloppuna kun tasoitetta levittelen, ettei lätäköt ajaudu seinään asti.

Toimiva systeemi varmasti tuokin. Ensimmäisen vuoden ajan. Viiden vuoden päästä seinustat on täynnä kaikkea äärimmäisen tarpeellista tavaraa mitä ei viitsisi päästää kastumaan edes yön yli. :)

jampeli
31.08.2016, 18:26
Itsellä 09 vuonna tehty talli lattiakaivolla , joko tehty kaadot alunperinkin liian pienet tai sitten seinät painanu reunoja alaspäin kun vesi tahtoo valua paikoin seinustoille. Miettiny mitä sille kannattaisi tehdä ? pirullinen kun kaikki roina seinustoilla kastuu.

Mutis
31.08.2016, 19:13
Itsellä 09 vuonna tehty talli lattiakaivolla , joko tehty kaadot alunperinkin liian pienet tai sitten seinät painanu reunoja alaspäin kun vesi tahtoo valua paikoin seinustoille. Miettiny mitä sille kannattaisi tehdä ? pirullinen kun kaikki roina seinustoilla kastuu.
Mun talli vm rintamamiestalo. Kaadot mitä sattuu eikä lattiakaivoa. Olen pyöritellyt mielessä urien ajamista lattiaan auton pitopaikan ympärille, minne alimmaiseksi sähkövastukset ja päälle puolikas rautaputki ohjaamaan vedet "lattiakaivoon" eli vaikka 20L säiliöön josta vedet tavalla tai toisella oikeaan viemäriin. Urat lattiaan niin, ettei häiritse hallitunkin käyttöä turhan paljoa ja vastukset päälle tarpeen mukaan.

Voittaisi nykyisen metodin, eli kumilastalla lattialla olevan veden liippaamisen ovesta ulos. Joukossa tietenkin tupakan tumppeja ja kaikkea muuta roskaa.

BJ-40/76
31.08.2016, 23:06
Mietin kyllä tuota jossain vaiheessa. Tallin alaosa on tehty painekyllästetystä puusta lattiasta ylöspäin. Rakennuksen alaosa ja lattia ovat siis samalla tasolla, mutta saumakohdissa on noin 1cm styroksia. Siis eivät kosketa toisiaan ja jos lattia jostain syystä vaikka nousisi niin se ei nosta seinää, tai toisinpäin (tuskin routa kun on 100mm styroksia alla). Kun kastelin valua niin seinän viereen ei tullut lätäköitä.

Talli on normaalisti kylmä ja tarkoitettu Wranglerin säilytykseen. Se on kuitenkin aika harvoin ajossa, niin päätin olla huolestumatta mahdollisista sulamisvesistä. Ehtii haihtua ennen seuraavaa ajoa. Jos ei ole, niin kumilastalla saa pois.

Täytyy vielä tarkemmin katsoa viikonloppuna kun tasoitetta levittelen, ettei lätäköt ajaudu seinään asti.

Siis kuten joku jo totesi, niin kaikki rakenteet painuu maahan rakenteiden ja lumikuorman yms vaikutuksesta.

Omassa tallissani on aika suuria kaatoja, johtuen siitä että on vain kolme lattiakaivoa.... ja niiden "kainalossa" 1x4 metrinen "rasvamonttu"..... ja sokkeli/seinät on painunut varmaan yli sentin, mutta "rasvamonttu ei, koska se on käpälöimättämässä perusmaassa pienen sepelipankin ja finfooamin päällä.

Mutta asiaan: sentti metrille on hyvä, mutta jos kuulostaa paljolta, niin 5mm/metri on siedettävä, mutta seinän vieressä kyllä täytyisi olla ainakin vaaksan suurempi kaato.

p.s mitä painekyllästettyä se perselankku on? jos tuota nykyistä kuluttaja-paskaa, niin sehän homehtuu jo nipussa vuoden sateessa.

jappe
01.09.2016, 07:01
Mökillä ei ole vesijohtoa ja talli on 70m rannasta. Tuskin mamma sinne letkua vetää ja mattoja sinne ei tule, koska tallin haju tarttuu niihin :)

Tällaisiä suunnitelmia minulla on, aika näyttää miten onnistuu. Laitan sitten kuvia kun valmistuu.

Valaistus tulee valoletkulla. Litteä sähkökaapeli, johon ruuvataan siihen sopivia lampunkantoja kiinni. Kaikille seinille ja lattian rajaan. Esim 6m ja kymmenen normaalia ledilamppua vie 60w. Näillä saan aikaiseksi aika tasaisen valaistuksen ympäri tallia. Jotta toimii niin tavarat ovat hyllyillä. Myös tallin ulkopuolta räystään alapuolella kiertää tuollainen valoletku, mutta lamput harvemmassa.

Tallin lattian pitää olla puhdistettavissa kaikkialta palovaaran takia. Paineilma on aika hyvä hyllystön alta puhdistukseen.

Jotta valo pääsee seinän viereltä ja puhdistuksen takia pidän lattian auki.

Se mitä tallissa tapahtuu kun minusta aika jättää ei minua huoleta.

jappe
01.09.2016, 07:20
Siis kuten joku jo totesi, niin kaikki rakenteet painuu maahan rakenteiden ja lumikuorman yms vaikutuksesta.

Omassa tallissani on aika suuria kaatoja, johtuen siitä että on vain kolme lattiakaivoa.... ja niiden "kainalossa" 1x4 metrinen "rasvamonttu"..... ja sokkeli/seinät on painunut varmaan yli sentin, mutta "rasvamonttu ei, koska se on käpälöimättämässä perusmaassa pienen sepelipankin ja finfooamin päällä.

Mutta asiaan: sentti metrille on hyvä, mutta jos kuulostaa paljolta, niin 5mm/metri on siedettävä, mutta seinän vieressä kyllä täytyisi olla ainakin vaaksan suurempi kaato.

p.s mitä painekyllästettyä se perselankku on? jos tuota nykyistä kuluttaja-paskaa, niin sehän homehtuu jo nipussa vuoden sateessa.

Itse talli ei painu kun kaikki perustukset ovat suoraan peruskalliossa. Lattia on "kelluva", eikä ole tallin rakenteissa kiinni. Se voi vapaasti nousta tai laskea. Oletan että painuu jonkin verran alaspäin ja toivon ettei kallistu. Alimmat laudat ovat rautakaupan painekyllästettyä ja varmasti kestävät paremmin kun suojaamaton vastaava. Lisäksi kuitenkin pysyvät kuivina. Laatan alla ja reunoissa on 100mm styroksi. Siis valuallas on styroksia ja laatta hieman pienempi kuin talli. Jos olisi jostain syystä tulisi vesiongelma voin tehdä styroksiin pienen reiän mistä vesi pääsee suoraan maahan. Lattiaa tavallaan ympäröi viemäri.

SauliS
04.09.2016, 11:36
Tee kaadot suosiolla vaan ja suoriltaan

Ei mene pitkään kun joku vetää talliin vesiletkun ja pesee jotain siellä

Tai emäntä innostuu matot pesemään ja nehän on kiva kuivata tallissa

jne jne

Tätä ihmettelen suuresti, aina kun joku on tallia tekemässä niin siitä pitäisi muka tehdä joku pesuhalli?? Mulla ei tulis mieleenkään pestä omassa tallissa mitään, ellei se sitten olisi vesieristetty ja laatoitettu lattiasta kattoon. Muutenkin jonkun maasturin pesusta tulee sellainen määrä scheissee että on siinä kaivot tukossa/heti. Joku järki näissä touhuissa pidettävä :eek:

Pienet sulamisvedet tai ulkona pestyn auton kuivamisesta tulevat vedet ei meinaa mitään jos on edes jonkinlaista ilmanvaihtoa