PDA

View Full Version : Sisävalo hehkuu hilux ln110 mallisessa


calma
10.12.2015, 18:07
Sisävalo on ruvennut hehkumaan kun on siinä asennossa että ovikatkaisijan kautta ohjaus. Palaa niin kun pitää kun ovi on auki mutta ei sammu kokonaan oven ollessa kiinni ja on eiliseen asti toiminut niin kuin pitää. Auto on -89 mallinen eli siinä ei ole saman sulakkeen alla oleva takasumuvalo.
ONKO KOKEMUKSIA mistä hakea vikaa.
Huomattiin tänä iltana että hehkumaan jäävä sisävalo sammuu kun valot laittaa päälle autosta. Onko kellään selitys moiseen

kenppi
10.12.2015, 18:23
Maadoitus ei jostain syystä katkea kokonaan kun ovi on kiinni? Kato ovissa olevat katkaisijat että toimii oikein. Tai sitten on johto nirhautunut jostakin kohti ja ottaa runkoon. :confused:

calma
10.12.2015, 18:57
onko jossain joku relee tai diodi tai jotain muuta kellokin on näköjään samassa ja sulake olikin moottoritilassa iso sulakerasia. Vika tuli yks kaks eikä mihinkään olla koskettu

Gary Grand
11.12.2015, 08:32
Mulla oli aikanaan Mirafiorissa vastaava ongelma. Päivänvalolla ei nähnyt että valo hehkuu ja akku meni pari kertaa viikon aikana tyhjiin. Sitten tuli nää pikkupakkaset, niin katossa näky sula kohta lampun kohdalla.:D

Vika oli yksinkertainen:
Sisäpuolelta ruostuva kattopelti oli varissut valaisimen katkaisijaan ja aiheuttanut osittaisen oikosen.:D:D:D:eek:
"Osta Fiat.."

calma
12.12.2015, 01:11
Eikö jossain ole diodi matkalla ettei mene nurinpäinkun parkista ottaa jännitteen ja miten sen summerin laita?

Ippe69
12.12.2015, 10:13
Eikö jossain ole diodi matkalla ettei mene nurinpäinkun parkista ottaa jännitteen ja miten sen summerin laita?

En juuri kyseistä mallia tunne, mutta ei nuissa yleensä mitään diodia ole. Valolle menee jatkuva jännite ja sieltä miinusjohto ovikatkaisijalle ja toinen suoraan runkoon. Valon katkaisijasta valitaan kumpi on käytössä, eli palaa kokoajan tai silloin kun ovi on auki. Käytä valo irti ja katso ettei katkaisijasta ole kärki jumissa tai joku liitin osu runkoon. Jos ei sillä löydy vikaa, niin voi olla aika varma, että ovikatkaisija tai sille menevä johto on viallinen.