View Full Version : Virta kateissa LJ:n hehkuilta
Iltaa!
Eli tämmönen onkelma olis tällä kertaa..Ihmetelty on on LJ:n "heikohkoa" käynnistyvyyttä,hehkut vaihdettu uusin ja vaikeeta on..Yleismittarilla asiaa ihmetellessä tuli huomattua,että eihän sinne hehkujen raudalle tule ollenkaan virtaa,hienoa.Eli sähköä tulee releelle(naksuu)sekä siitä lähtevälle johdolle,sen liittimeen asti,jonka jälkeen pimenee.Oliskohan vaan se raudalle menevä loppujohto sökönä vaiko se koneen lämpöä haisteleva anturi paskana??Ootteko taistelleet saman asian kanssa?Vinkkejä otetaan kiitollisena vastaan,talvi tulee..
Kaikki on paskaa, paitsi kusi!
Noo?Eikö kukaan oo törmänny moiseen ongelmaan??Pelottaa kannen puolesta,vaikka kai sen voi toisenkin kerra vaihtaa..
Kaikki on paskaa, paitsi kusi!
quote:
tuli huomattua,että eihän sinne hehkujen raudalle tule ollenkaan virtaa,hienoa.Eli sähköä tulee releelle(naksuu)
Siis rele saa ohjausvirran lämpötilatunnistimen ohjaaman ajan, OK.
quote:
sekä siitä lähtevälle johdolle,sen liittimeen asti,jonka jälkeen pimenee.
Siis "lähtevä" vai sittenkin "tuleva" johto? Olet siis mitannut siitä hehkureleeltä liittimistä, että sekä akulta tulevan johdon päässä että hehkujen virtakiskoa kohti lähtevässä on jännite sillä hetkellä, kun rele saa ohjausvirran ja vetää kärjet kiinni?
Jos jännite näkyy vain toisessa johdossa, on se varmaan akulta tuleva. Jos rele naksahtaa vetoon ja pysyy vedossa mittaamisen ajan, mutta ei silti ole jännitettä mitattavana releen virtakiskon puoleisesta liittimestä, on rele sökö tai on pahempi kontaktihäiriö jossakin johtoliittimessä.
Jos rele toimii ja liitokset on OK, ilmestyy jännite virtakiskolle lähtevän johdon liittimeen releen vetäessä. Jos virtakiskoon ei silti tule mitään, on jossakin katko. Eihän siinä ole mitään isoa sulaketta suojana releen jälkeen? Ennen relettä luulisi olevan jokin ison virran kestävä sulake tai sulakkeena toimiva johtolenkki. Sulakeasiat on varmaan kunnossa? Heiluttele hehkutuksen aikana vähän niitä releen johtoliittimiä, auttaako?
quote:
vaiko se koneen lämpöä haisteleva anturi paskana??
Jos se hehkuttaa niin lyhyen ajan, että et ehdi ollenkaan mittaamaan, niin sitten voi vika olla hehkun ajastimessa tai sitä ohjaavassa lämpöanturissa. Kyllä sen kylmänä muutaman sekunnin täytyisi hehkuttaa.
quote:
Ootteko taistelleet saman asian kanssa?
En, mutta ei siinä mitään rakettiteknologiaa pitäisi olla, aika simppeleitä kytkentöjä ne yleensä on, ellei ole joku teippirane sotkenut systeemejä. Perusasiat, eli johtojen/sulakkeen liitokset puhtaaksi/kuntoon ja releen toiminnan testaus, niin kyllä pitäisi olla virralla reittiä jo aika pitkälle. Sitten mittaamaan, minne asti jännite näkyy ja korjaamaan asioita siitä eteenpäin. Huonon sulakkeen/releen/liitoksen akun puolella jännite näkyy, mutta hehkujen puolella ei.
JiiPeeNyyb
Note! This message was posted anonymously!
Kiitoksia JiiPeelle,koitetaan noilla eväillä.
Kaikki on paskaa, paitsi kusi!
Taas hehkuu hianosti!Oli vaan liittimen jälkeen piuha huanos hapes,sama pää kesät talvet..
Kaikki on paskaa, paitsi kusi!