View Full Version : irti savuist???
Kyl alkaa hapenottokykyyn vaikuttaan tää keuhkojen tervaaminen.
millasia kokemuksia on lopettamisen avustavista jutuista,ku tuntuu ettei täst niin vain pääse omillaan irti??
olin aikoinaa 6v polttamatta ja helposti sain poikki,ny on kyl ihan h-veti vaikee...
tarvii tehä agan kans koht soppari vuokrapullost happee;)
Ei auta kuin korvaamaan tapaa tehdä jotain.. Muuten vaan pitkittää vieroittumista.
7 vuotta kerkesin tervata ihtiäni ja muita usiammalla askilla päivässä ennenko riitti ja nyt 10 vuotta savuttomana. Lopettamisessa 99 % on mielenlujjuutta ja loppu jotaki muuta. Halu lopettaa on eri asia kuin että päättää lopettaa. Jos päättää lopettaa, se onnistuu kyllä iliman apupyöriäki.
Ei pala enää :) Eipä tuo juuri tuskaa tuottanut, kun vaan päätti lopettaa... Jossain kohtaa ihmetytti, et mitähän tässä tekisi, kun työkaverit poltteli vieressä Norttia.
Äkkiä siihen kuitenkin tottui. Keksit vaan jotain tekemistä, niin kyllä se tupakka siitä helposti unohtuu :D
Olen lopettanut tupakanpolton monta kertaa, olivatpahan elämäni pisimmät varttitunnit...! :p
Niin kuuri lääkäriltä.......
Näillä useampi tuttu lopettanut keuhkojensa pilaamisen.
Siti kaikki on kuitenkin kiinni ongelman kärsijästä....
Mitä haluaa ja mitä ei......
LöpöLassi
22.07.2015, 05:10
Itte kessuttelin sen 10v melkeen ja yhistelmää kun ajo ni sen 4 askia vuorokauteen meni helposti. kerran limoja aamulla rykiessä rupes ahistaa nii että lopetin kerta linttuulla. korvikkeeksi otin mythonin ja sitä kun 8 askia imeskeli päivään ni maha sekasin kokoajan..:) :) vaa ei oo tullu tupakkimiestä ei.
Paha mennä neuvomaan kun en ole koskaan polttanut mutta yks kannustin voisi olla sen päivittäisen spadduun menevän rahamäärän laittaminen johki purkkiin / possuun näkyville? Yks tuttu teki näin joskus kauan sitten ja osti parin vuoden spaddurahoilla auton.
Auto sillä on vieläkin, ja mikä tärkeintä niin muutenkin vähän vaivainen ukko on hengissä. Ei olis varmaan muiden vaivojen lisänä spaddu juurikaan ikää pidentänyt.
Säkkijänis
22.07.2015, 06:53
Nyt on kolmas lopettaminen jo menossa. :D Ekalla kerralla 1 vuosi polttamatta, 2. lakko kesti 1,5vuotta ja nyt menossa kolmas ja kestänyt jo yli puoli vuotta. Tosin yksittäisiä röökejä sattunut aina välillä ravintolailloille, mutta niistäkin selvinnyt onneksi vain suurella vitutuksella. Ei oikein muuta neuvoa ole, kun yksinkertaisesti vaan jättää aski kauppaan ja korvata se vaikka kahvilla tai mynthonilla (itse käytin suklaata korvikkeena, ei ollut hyvä vaihtoehto jos mielii pysyä hoikassa kunnossa):D. Takapakkia saattaa tulla, mutta ei saa lannistua. :)
Toinen kerta lopettanut eka kesti 3kk viime vuosituhannella ja nyt vuodesta 2001 ,
Nicorett,ia kassillinen Virosta ja sitä yli 5kk pureskeltua tuli leuat kipeäksi eli sekin piti lopettaa (oli silloin ainakin yli puolet halvempaa sieltä)
Tuo pillerikuuri lopettaminenhan lisää oikeasti Itsemurhariskiä (masennus) eli onko silloin lopettaminen onnistunut tilastojenkin mukaan.
hj 60/61
22.07.2015, 08:06
Tässä ny ollut jonkun reilun 1.5 vuotta lakosa. Siirryin silloin sähköröökiin, mut sekin on jo jäänyt... Joo, joskus hönötellessä tulee kessua tupakoitua, mut ei tälleen kyl muuten tee edes mieli... Jopa tuhkikset ja tupakin savu haisee vastenmieliselle, näin selvin päin...:o Eli muka harvoin...:D:D:D
28 vuotta vedin askin päivässä ja sitten tuli mitta täyteen. Lopetin ilman mitään nikotiinituotteita tai lääkkeitä. Ensimmäiset pari viikkoa pää oli pirun kipeä ja vitutti muutenkin mutta sitten helpotti. Kun päätös lopettamisesta on tehty, ei itse lopettaminen ole vaikeata. Jotkut jää koukkuun noihin purukumeihin ja laastareihin, siksi jätin ne väliin. Mutta suosittelen kaikille, elämä ilman kessua on kivaa :)
Lopettamises auttaa sekin kun savukkeet ei oo enää näkösällä. Vuosia sitten olin pari kk polttelematta, olin huoltoasemalla käymäs ja juttelin kaverin kanssa jotain monimutkaista asiaa. Myyjä kysyi sitte että saisko olla jotain muuta, takana kauhia valikoima tupakkia. Joku aivopieru tuli, otin kentin vihiriän, maksoin sen enempää ajattelematta ostokset ja menin pihalle juomaan juuri ostettua kahvia.
Tupakit kaivoin taskusta ja eihän mulla rnää mitään sytkää ollukkaan. Olin niin keskittynyt puhrluun että en tajunnu siinäkään vaiheessa mitään ja pummin tulta joltain muijalta mikä siinä vieressä poltteli. Polttelin siinä aikani ja aloin ihmettelemään miks ottaa tupakki niin henkeen ja alkaa nikotiini nousemaan päähän, ja sitte tajusin että eisssaakeli! Vitutti niin että ajattelin polttaa muutaman ettei täys askia tartte rodkiin heittää. Siitä se taas lähti ja aina vaan tupakki palaa
pastirolli
22.07.2015, 13:26
Pari vinkkiä on antaa. Savuttomuutta 2,5 vuotta takana ja homma oli todella helppoa. Polttelu on muutenkin nykypäivänä vähän sellaista noloa ja selkärangatonta puuhaa joten lopettaminen on todella hyvä juttu. Polttelusta kun ei ole kellekkään mitään hyötyä.
1. Lopeta sitten kun tuntuu sopivalta. Aloita aamusta.
2. Jos se pieni paperirulla olikin sinua vahvempi niin kokeile parin viikon päästä uudestaan. Älä yritä heti perään.
3. Älä missään tapauksessa mainosta lopettamista muille. Aina löytyy joku elämänkoululainen joka virnuilee ja tarjoaa kiusallaan tupakkaa. Heillä on yleensä alkava impotenssi.
4. Nicotinel-imeskelytabletti toimi minulla. Sähkötupakka ei ollut tälläisen heteron mielestä oikein miehekästä. :D
5. Kaikki kännipäissä polttelut eivät auta lopettamisessa. Jos ei pysty olemaan juovuksissa ilman tupakkaa niin kannattaa olla selvinpäin.
Tuollaisilla jutuilla pääsee alkuun. Nykyään sitä jotenkin katsoo säälivästi polttelevia ihmisiä. Ei ole mitään rumempaa ilmestystä kuin perheen äiti nortti huulessa leikkikentän reunalla.
Sähkötupakalla vuos ja 3kk menny. Sitä ennen jotain 20v ja ylikin poltin, viimeaikoina meni reilu aski ÄLämmää päivässä. Ostin halvan alotuspakkauksen ja nestettä kaverin ohjeen mukaan. Setin tultua päivällä illalla vetäsin yhen tupakan ja ei tuntunu hyvälle. parissa kuukaudessa tuntui kunto kohenevan ja syksyllä vinssinnaru liikkui ihan eri tahtiin...
- Huono puoli tietysti tossa sähkötupakoinnissa on että siihenkin voi jäädä koukkuun. Tosin on, ihan tutkitustikkin ainakin 95% terveellisempää kuin tupakka. Itsellä on nykysin helppokäyttöinen "all in 1" Joyetec Egrip. Nikotiini nesteet on laimenneet 21mg -> 12mg ja nekin tuntuu välillä liian voimakkailta. Ensimmäisen 12kk jaksolla laskin että kulut on noin. 50snt/ päivä...Siis jotakuinkin vahvan nikotiinipurkka tyynyn kpl hinta!
Se on tuo nikotiini mielenkiintoinen huume. Kaikki tuntemani ihmiset esimerkiksi väistää nuotiolla jos savu tulee kohti, mutta nikotiini se saa ihmisen suorastaan nauttimaan savun hengittämisestä ja pitämään sitä jopa coolina. Nikotiini saa myös keksimään mitä kummallisempia tekosyitä; lopetan tän askin jälkeen, en voi lopettaa nyt kun on niin kova stressi töissä, jne. Bullshittiä kaikki.
Kyllä siitä nikotiinista, niinkuin kaikista muistakin riippuvuuksista pääsee irti sitten kun aika on sopiva. Ne asiat vaan täytyy omassa päässä järjestyä silleen, että olet valmis lopettamaan.
Tulipa tuota itsekin käryteltyä jotain yli 20v, jälkimmäiset 10v meni punaista Norttia 2-3 askia päivässä.
Nyt olen ollut 3.5v polttamatta. Kyllästyin työpaikan koko ajan paheneviin riitoihin ja kyräilyyn siitä missä saa polttaa ja kuinka usein saa polttaa ja pitäisikö tupakoivien palkkoja alentaa vai tupakoimattomien palkkoja nostaa, ja kuka on käynyt uinka usein röökillä ja kauan silä siellä menee. Alkoi tuntua järjettömältä tapella ja kuunnella valitusta aiheesta, joka ei kuitenkaan kenellekään mitään hyvää tee, päin vastoin. Samoihin aikoihin innostuin entistä enemmän urheilusta, juoksin ja uin todella paljon, niin eipä sitä kauaa tarvinut miettiä tumppaisiko vai ei. Mitään nikotiinivalmisteita en käyttänyt, koska intohimoni suuntautuivat pelkästään tupakointiin tapana ja rituaalina, eipä se purkalla ohi mene jos tupakkaa tekee mieli. Joko polttaa, tai sitten ei polta. :)
En sano etten ikinä enää aloittais. Kyllä on vieläkin hetkiä, että tekis mieli laittaa tupakaksi. Ei usein, mutta autotallissa taikka iltaisin joskus olis vaan niin luontevaa pistää nortiksi. Se on varmaa etten aloita niin kauan kuin urheilen ja teen duunia, mutta eipä sitä tiiä jos sitten eläkkeellä heittäytyis röökimummoksi, kun mitäs väliä sillä sitten enää on?! Ajelis reteesti maasturilla rööki huulessa ja luu pokalla. :D
Röökiäkin sitkeämpi riippuvuus mulla oli kynsien syöminen. Aloitin 2-vuotiaana ja jatkoin ja jatkoin ja jatkoin, vaikka kynnet oli rumat ja veriset ja aiheutti sosiaalisia paineita varsinkin aikuisena. Röökit voi jättää ostamatta, mutta mitäs kun kynnet tulee aina mukana? Viime syksynä vaan totesin, että eiköhän tää ollut tässä, ei maistu enää. Nykyisin käytän ihan intona kynsilakkaa, kun on ekaa kertaa elämässä kynnet. Ihan oikeat kynnet, vaikka ne lyhyenä täytyy töiden ja harrastusten takia pitääkin, niin silti. :)
Nii että tsemppiä vaan siihen röökin lopettamiseen, niin ja unohda kaikki hemmetin nikotiinihöpöhöpöt. Röökit roskiin ja kohti uusia seikkailuja! :)
mehtämörö
22.07.2015, 21:48
En varsinaisesti ole lopettanu mut vähentäny radikaalisti. Aikasemmin pahimillaan kolme cameli askia päivässä ja pauttiarallaa vuos sitten aloin töiden takia käyttämään nuuskaa. Kun töissä ajan nosturi autoa ja rööki sormien välissä on edessä ja jos rööki on suussa nii se savu on aina silmässä. Nyt menee nuuska kiekko kolmeen päivään ja cameli aski kestää sen 1.5-3 päivää. vähän duunista ja hommista riippuen. Jos makoilen kotona niin menee 3-5 röökiä päivässä..
*Nikotiiniriippuvuudesta on 95% tupakkateollisuuden propagandaa, jolla tissiposkille tehdään helpoksi olla kykenemättä luopumaan siitä tavasta tupakoida.
*Omilla aivoilla ajatteleminen auttaa eniten: sinua kusetetaan. Maksat vitullisia summia oman terveytesi tärvelemisestä! Tällaista käytöstä kutsuttaneen idiotismiksi.
*Tavasta tupakoida voi luopua keksimällä jonkin sijaistoiminnon. Koirat nuolee muniaan, tahi raapii korvaansa takajalallaan, kun eivät tiedä mitä muutakaan tehdä tilanteessa. Ihminen voi vaikka kipata suunsa täyteen suolaista salmiakkia, jonka jälkeen ei muuten tee mieli tupakkia edes sen 5% todellisen riippuvuuden vertaa.
*Tupakoijat haisevat pahalle. Älkää muuta väittäkö!
*Kakki "korvaushoidot", laastarit ja purukumit ne vasta kusetuksia ovatkin.
*Muuten olen sitä mieltä, että nuuskan käyttö se vasta pelleilyä onkin. Voi jeesuksen jääkiekkoilijat!
Keuhkoahtauma.
Kun se tulee katuminen on turhaa.
Keuhkoahtauma.
Kun se tulee katuminen on turhaa.
Isäukko kuoli siihen. Lopetti kessuttelun kyllä heti, kun keuhkovaivat alkoi tuntua, mutta se oli siinä vaiheessa jo tavallaan myöhäistä. Pitkitti eloa, mutta ei lopettanut alkanutta ahtaumavaivaa. Lopetuspäätös piti, mutta silti kituutti jatkuvan ja koko ajan pahenevan hengenahdistuksen ja hapen puutteen kanssa vielä yli 20 vuotta, viimeiset 10v lisähapella ja hengityskoneella. Sisällä oloa, maaten tai tuolissa istuen. Liikkumisesta ei tullut enää oikein mitään, kun palkeet ei toimineet.
Lääkärien mukaan tavallista pidempään kesti. Yleensä ei kuulemma ahtaumataudissa mene montaa vuotta sen jälkeen, kun hengityskoneen tai lisähapen käyttäjäksi joutuu.
Säkkijänis
23.07.2015, 11:14
Onneksi maailman meno on alkanut vihdoin kallistumaan siihen suuntaan, että tupakointia ei enää pidetä coolina. Nykypäivien ES-Jonnet tuolla kylällä pärisevät energiajuomapöhnässä, mutta yhä harvemman huulilla keikkuu enää vanha kunnon itse kääritty sätkä. Yllättävän moni kaverikin on jo lopettanut tai vähentänyt tupakointia. Ja askin hintahan on kokoajan noususuhdanteessa. Vielä ollaan tosin jäljessä Australian hintoja, kun täällä aski maksaa n. 20euroa;)
pastirolli
23.07.2015, 14:35
Tuo keuhkoahtaumatauti toimii kyllä jokaiselle tupakoivalle hyvänä motivaattorina. Onhan sitä tietenkin tissiposkia jotka naureskelevat asialle mutta heitä nyt ei varmaan kukaan muutenkaan pidä missään arvossa.
Olisi vittumaista tukehtua hengiltä.
www.youtube.com/watch?v=O5FTUSWyQFU
Kannattaa katsoa video oikein ajatuksen kanssa.
Tupakointi ei tosiaan enää ole muodissa. Nykyään sitä harrastavat hampaattomat, heikompiosaiset, selkärangattomat ja ne jotka lopettavat pillin imemisen ihan pian.
http://3.bp.blogspot.com/-GuIBFO6jxEg/URcH1sOTpwI/AAAAAAAAAak/QJ6l4frprCM/s320/cigarette-smoking.jpg
Jos ei muuten lopettaminen onnistu, niin sähkösavukkeella onnistunee. 12 mg nikotiinipitoisella nesteellä sai ainakin riittävän keuhkotuntuman. Sanovat että sähkösavuttelu on sitten helpompi aikanaan lopettaa. Toki parempi jos onnistuu ilman mitään, ei nuokaan liene täysin vaarattomia.
T: 15+ vuotta polttanut ja nyt sähköversioon siirtynyt.
Jos ei muuten lopettaminen onnistu, niin sähkösavukkeella onnistunee. 12 mg nikotiinipitoisella nesteellä sai ainakin riittävän keuhkotuntuman. Sanovat että sähkösavuttelu on sitten helpompi aikanaan lopettaa. Toki parempi jos onnistuu ilman mitään, ei nuokaan liene täysin vaarattomia.
T: 15+ vuotta polttanut ja nyt sähköversioon siirtynyt.
10v takana ja sit siirryin imemään tota patteri-mallia.(oli niin hömöä touhua että lopetin sen 2kk jälkeen).
Nyt alkaa 4vuosi ilman :).PAri vuotta meni ennenkuin alkoi ilma liikkua hyvin..
Aika nopeasti kasvoi myös ruokahalu,joten liikuntaa on syytä lisätä.ellei halua olla läski ja leppoisa...
Oman kirjoitukseni uudelleen lukien tuli tarve selventää omaa agressiivista suhtautumista tupakointiin (ja tissiposkiin). Lopetin tupakoinnin siltä seisomalta Kosovossa rauhaanpakottamassa ollessani, kun huomasin erään yötsekkarin aikana (klo 22-06) polttaneeni liki kaksi askia tupakkaa. Yötsekkakin aikana puolenyön jälkeen ei tapahdu yhtään mitään, Lister-voimakone paukuttaa sähköä yhdellä sylinterillään, tsekkarin valojen ulkopuolella umpipimeää. Kuvatunlaisessa koomassa seisoessaan tupakoija tupakoi kunnes aamunsarastaessa alkaa ajattelemaan aamupalan rapeaa pekonia. ;)
Tuo keuhkoahtaumapurkaus tuli mieleen anopin, joka toimii kotisairaanhoidossa, kertoma asiakkaista, jotka katuvat tupakointiaan taudin supistettua elämänpiirin kovasti yksien seinien sisälle.
onnittelut ensin irti päässeille!!!iso juttu!
perkei...siis naisena ja vedit kolmee askii päiväs norttii..täs tuntee ittens ihan koulopojaks;)mahtavaa et pääsit eroon..
Mulla kuiten yli neljäkymmentä vuotta takana kessuttelua,siis 12vuotta elämästäni oon ollu savuton:/
Kyl tuli paljon vakavaa mietittävää täst threadist..pitiki mennä kyselee..noo oikeesti hyvä juttu!
Onhan se niinkin et pää osin kaikki on korvavälin juttuja,siks nää"huijaavat "apurattaat on todella hyviä juttuja koska ne selkeesti toimii..
murhamieskin voi kääntyy uskoon ku ei kestä tekemiään juttuja ja saa sit omassa päässään jesseltä jeesiä henkiseen tilaansa,kai sen ny tietää tavan ihmine ettei siin ole totuudesta kyse,vaan henkisestä tuesta,niin on myös sit laastarit purkat pillerit tai vaik pinkit kengännauhat mustis tanssikengis,jos vain uskoo niiden voimaan..
sitä on siirtäny asiaa hamaan tulevaan,niinkus varmaan monikin on tehny..
kyl toi tuben juttu laitto oikeesti ajatuksia ny tekojen puolelle..
ollu aina kova kunto,kotitilalla tehtiin aikaisin pojista miehiä,eikä ikään tuijotettu,vaan tuloksiin..
joskus ennen kouluikää kun jauhoin myllyllä ohranjyvistä jauhoja,vedin pölyä keuhkoihin niin paljon ettei sinne paljoa happea enää mahtunu,puoli tajutto´mana vietiin sairaalaan,missä ei muuta voitu tehdä ku antaa rikasta happee et pysy tajuissaan..
sitä ei ole unohdettu..hirvee tunne ku yrittää vetää henkee,mut ei vain vaikuta mitää..oon ain väliin elämän aikana ajatellu et keuhkoahtauma on varmaan lähelle sellasta...
hiljaseks vetää ja viel täysin turhan asian takia,,ihminen ku ei todellakaan tarvitse tupakkaa elääkseen...
sen kuus vuotta kun olin polttamatta,en normaalilla juoksuhölkällä saanu itteeni hengästyyn juurikaan,ny ku kävelee ripeesti sen sata metrii,ni oh jo hyvinkin hengästyny ja oon normaalivartaloinen,ettei siit ole kyse..
Mä uskon et nää vastaukset tähän topicciin ja asioiden pohdiskelut "ääneen"itsekseenkin saa mussa ny jotain tapahtumia aikaiseksi...
ajattelin olla jonku aikaa ilman ja jos menee vaikeeks"(hermot)",hommaan sit sen sähköpökkylän ja koitan kusettaa itteeni oikein kunnolla,sit kaikki muu kerma peliin mukaan ja ikeasta niille lääkekaappi..jumankaut jos ei niil pärjää ni son sit kuolemaksi...
Kiitos kaikille tähän astisille pelinrakentajille vastauksista.
Olishan se hienoa jos joku muukin saa sytykkeen täst lopettamiseen.
Oletta te vain nii pelottavaa sakkii..paree oliis uskoo ku sanotaa,vaik puol kartonkii on vihreet marlboroo kaapis....hittolaine sentäs..
sit viel ku jos menee hermo..hah, siis kaikkien tekosyiden esi isä ja äiti tupakoinnin lopetusta yrittäville...
Tää on jo vanha uutinen ja englannista, jossa höyryttely on paljon vapaampaa, laitteita ja nesteitä on saatavilla kaupoista.
- Jännä ettei tätä nostella ylös ja Hesarikin julkaisee lähinnä "Mies alkoi polttamaan sähkötupakkaa - kuoli seuraavana päivän (auton alle) juttuja.
http://www.iltalehti.fi/elintavat/2014090818640565_el.shtml
Edit: höyryttelyn lopettaminen onnistuu käsittääkseni helpommin, siksi koska voi siirtyä asteittain laimeampaan nesteeseen ja kunnon laitteilla saa ihan riittävät höyryt jo jollain 3mg nesteellä. Lisäksi ei ole pakko vetää sitä "tupakan mittaista taukoa" vaan lyhempikin riittää. Itse huomasin, kun töissä tulee käytyä tupakoitsijoiden kanssa samassa kopissa, niin tollanen tupakan polton aika sähköröökiä imeskellen on ihan liian kauan.
jeeppi-eki
27.07.2015, 14:08
Itse en ymmärrä koko sähkötupakan ideaa (=sähkötutti). Omat kokemukset on kahdelta kerralta, ekakerran viisivuotta polttamatta, meni kaks askia norttia ja nuuskarasia 8 tunnin työpäivän aikana ja lopetin kerralla, Sitten 10 vuotta tupakkaa ja taas kertaheitolla loppu ja lakko pitänyt reilu kymmenen vuotta. Mielestäni sähköhöpötykset ja nikotiinipurkat/laastarit on vain itsensä rääkkäämistä tyhjällä paskalla, Lopetus kerrasta niin pari kuukautta ja jo helpottaa.
Tosia toriset Erkki esimerkki ..täs ny ilman savuja topicin alusta,ei sanottavasti minkäänlaisia vieroitusoireita,eikä ihmeemmin tee edes mieli.samanmoisia fiiliksiä sillon aikoinaan ku sen kuus vuotta sai keuhkot levätä..eiköhän tää savuttelu täst jätetä taka vasemmalle...
Hyvä! :)
kiitos perkeeeeiii ja tsemppii tulevaan,sinul onki jo vakiintunu paikkalippu täs junas;)!!!
löytyykö muita tältä asemalta mukaan tulijoita???
Jokunen elintärkeä asia löytynee jokaiselta,mikä on ehdoton edellytys elämän jatkuvuudelle?monella niiden joukkoon ei taida kuulua tupakointi.
ajatuksissani nostan tulevassa,kerran vuodessa tän topicin ylös,muistutukseks itselleni,et hyvällä hengellä luotu vieraidenkin samanhenkisten tuki,voi saada aikaan ihan mitä tahansa!!!
Mulle huikee juttu on aamul,ku lähden ansiosidonnaiseeni,herätessäni on ollu mielessä se hetki,ku painan osakkeeni oven kiin ja sytytän savukkeen kävellessäni ajokilleni..
Ny,ku herään ajattelee vasen olkapääni ihan samoin ku ennenki,mut oikeelta tulee täystyrmäys joka vedättää keuhkot täyteen puhdasta ilmaa ja saa ajatteleen...aaaahhh,taas yksi upea henkäisy ilman mustia,tarttuvia pilviä keuhkoissani:D:D:D
Mä uskon et tupakoinnin lopettamisesta tekee yleisesti vaikean se yleinen mielipide tupakoinnin lopettamisen vaikeudesta.
tässäkin topicissa moni todistaa sen teorian vääräksi!
siitäkin huolimatta,joilla on se ajatus tiukassa ajatuksissaan,on kyl hyväksyttävää hakee kuurii,polttaa mehuja,käyttää laastarii,vaik sit mustaa kissaa leukapartanaan jos siihen uskoo riittävästi, yms yms...mut tärkein asia täs kaikes on muistaa et sä et todellakaan tarvii tupakkaa elääksesi!!!
hypätkäähän messiin ny,juna lähtee eikä siin tarvii olla tuntii kauempaa,jos ei haluu.kuka pisimpään vaunuis roikkuu,tekee omasta elämästään itselleen siedettävämpää..
vaunuis oliki jo hyvä määrä porukkaa(kaikki topiccilaiset tsemppaajat)mennääs tasatahtii etiäpäi:D:D:D
heittäkääs HEP,jotka tulee kokeilee tätä junakyytii:D:D:D
Hyvän hengen puolest!!!!
Voimia kaikille lopettaville !
viime vuoden joulukuussa löi keuhko kuumeen molempiin keuhkoihin viikko sairaalassa tipassa.sieltä kun pääsin pois lääkäri kysy että meinaatko tupakiks laittaa heti.sanoin että ilman muuta perkele tohtori vaan totesi että hän olisi sitä mieltä että pikku tauko vois tehdä hyvää.ei ollu puhtaat keuhkot.minä sanoin eukolle että ei vedetä enää ollenkaan perkele antaa olla. kavarit sano että en pysty lopettaa nyt olen 8kk ollu lakossa toivottavasti pitää.jos niillä rahoilla mitä olis röökiin menny sais jotain offi herkkuja.:)tsemppiä kaikille ketkä yrittää lopettaa helppoa se ei ole,melkein henki pitää suomalaisella lähteä ennen kun asia menee jakeluun:)25v tuli kessuteltua
viime vuoden joulukuussa löi keuhko kuumeen molempiin keuhkoihin viikko sairaalassa tipassa.sieltä kun pääsin pois lääkäri kysy että meinaatko tupakiks laittaa heti.sanoin että ilman muuta perkele tohtori vaan totesi että hän olisi sitä mieltä että pikku tauko vois tehdä hyvää.ei ollu puhtaat keuhkot.minä sanoin eukolle että ei vedetä enää ollenkaan perkele antaa olla. kavarit sano että en pysty lopettaa nyt olen 8kk ollu lakossa toivottavasti pitää.jos niillä rahoilla mitä olis röökiin menny sais jotain offi herkkuja.:)tsemppiä kaikille ketkä yrittää lopettaa helppoa se ei ole,melkein henki pitää suomalaisella lähteä ennen kun asia menee jakeluun:)25v tuli kessuteltua
juu kyl asiaa puhelee lepa,hieno homma et olet pysyny siit paskasta erossa!
täs päiväsel mietiskelin samoja juttuja..paljonko oikeesti menee rahaa kessutteluun..
en edes ajatellu koskaan moisia,mut ny ku ajattelen on se aika karheeta..aski maksaa 6.60e hallille jos jäin meni helposti sen pari askii,kaivuuhommis ei riittäny.ny oon ollu 12pvää ilman ja savuketeollisuudelle on jääny tilittämättä vapaaehtoista sen 151.2 eugeenia...ihan käsittämätöntä...kuukaudes se tekee liki neljäsataa..vois tosiaan saada jotain offia niil savuista jääneil kassavarannoil...paljoo tarviis lisää kuukaudes,ni makselis jo jonki kokost osaketta..itel menee pikkase yli nelkun,eli alkaa olla aika halpaa asumista,ku siirrän savuttomuuden suoraan asuntolainaan:D:D:D.
kaikenlaist tuuninkiosaa saa jo ihmiseenki tänä päivänä vaihdeltuu,mut ei keuhkoja...
Tsemppiä täältäkin yrittäville!!!
Sen sanon et korvien välist se on paras aloittaa,alkaa systemaattisesti tekeen esityötä lopettamiselle..joka kerta ku laittaa palaan,ajattelee mielessään mitä tuhoo se sinus tekee jne..kyl se sielt tulee se päivä ku et sit joku kerta laitakkaan palaan..yllätät jopa itses..
Kyl mä olin jo aikani tehny em.esityötä,tää oli hieno paikka toteuttaa asia:)
Loistavaa, jatka samaan malliin! Ja mikset jatkaisi, nythän ne pahimmat päivät on jo ohi ja raittiiseen ilmaan alkaa tottua. :)
Loistavaa, jatka samaan malliin! Ja mikset jatkaisi, nythän ne pahimmat päivät on jo ohi ja raittiiseen ilmaan alkaa tottua. :)
Ihan totta ja kiitos samoin sinulle myös!!!
Jos ottais parisataa tonttuu lainaa ja lopettais pelleilemisen...laittais sellase hilloGEEN kerralla:D:D:D
saahan sitä haaveilla,mut olis se ihan hiton mageeta..jostain täält joku heitti linkin uuteen porttaali GEEHEN..no siihe ei viel noil pennosil tehdastekosena pääsis,mut palasista kasattuna kyl hianosti:D:D:D
Törmäsin tämmöiseen, kun ei uutta mukavaa luettavaa ollut, ja kattelin vanhoja juttuja.
Tuossa jotkut, ja oikeassakin elämässä moni on minullekin sanonut et se on vaan selkäranka juttu ja sen voi lopettaa jos isse vaan haluaa.
Ihan kiva huomio, mutta joka ei pidä ihan paikkaansa. Itsellä on luultavasti melkonen geneettinen alttius juuttua nikotiiniin, kuten muihinkin huumeisiin. Isä-ukko oli alkoholisti jolle tuli kurkkusyöpä, mutta se rakensi itelleen koneen jonka avulla se kessutteli sit avanteen kautta:eek:
Mutta nyt on taas tullu oltua pari kuuta ilman savua/höyryä, ihan purkalla vaan, ja senkin mäystäminen alkaa onneksi vähentyä.
Tuo sähkötupakka on ihan helvetin magee ja hieno keksintö. Mutta kyllä se minulla ainakin aiheutti kanssa sitä yskää ja muita ihan normi tupakoinnin haittoja. ite lopetin sen, kun en jaksanut tilata uusia nesteitä, ja etenkin uutta höyrykonetta. Tosin viimiset kohta kymmenen vuotta on aina mennyt silleen et loppukesästä, syksystä, lopetan polttamisen. Mutta kun räystäisiin ilmestyy tippoja ja kuuluu se tityy tuolta puista, niin alkaa mieli tehdä viiniä ja sikaareita. Omituista.
Ja yks hyvä keino jolla sain alunperin ja ensimmäisen oikean tauon polttamiseen yli 20 savuvuoiden jälkeen oli se Champix. Uskomaton teho... Ei vaan tenyt mieli röökiä enää. Ei siis yhtään. Ja kun kuuri loppui, sitäkään ei huomannut mistään ja vaikka entinen muija oli ketjupolttaja ei tehnyt mieli yhtään (ei oikein sit muijaakaan, kun se hais niiiiin pahalta). Mut sitten päätettiin pistää muijan kansa lusikat jakoon, ja ylläri, siinä tilaneessa tupakki lohdutti(ko?).
niin vielä noista lopettamis oireista. Minulta jos viedään yhtäkkisesti nikotiini veks muutun oikeasti aivan berserkiksi, eli raivohulluksi. Intissäkin tuli haukuttua skapparit mettäkeikalla ihan paskaksi kun en saanu polttaa. Ne vitun mulkut kun huomas et alan olla repeemis pisteessä, pisti mut vielä ekaan väijyyn etten sielläkään voinut polttaa. Kun viimein sain tupakan, taisin vähän itkasta. Helpotuksesta ja häpeästä... Mut ihme kyl en saanut mitn rangaistusta? :eek: Vaikka taisin ylikessua sanoo kusi tai paskapääksi..:D
Mutta kuten Jörn Donner sanoi. Tupakoimattomuus kannattaa, AINA.
HendriXXX
01.12.2015, 15:29
Täällä tuli kähöstettyä n.10v, pahimmillaan taisi 2-3askia mennä punasta LM:ää päivässä. Noin 8v sitten vaan yhtenä aamuna tupakille mennessäni hoksin ettei prkl ole ku yks tupakki taas jäljellä, sillon päätin etten enää osta uutta askia. Se päätös on sitten pitänyt.
Käytännössä parissa viikossa pääsin siitä tupakan ajatuksesta eroon. Eka viikon apuna käytin miedoimpia, olikohan 1mg nikotiinipurkkaa, pahimpiin oireisiin. Toisella viikolla enää puolikasta nikotiinipurkkaa ja sitten siihen loppu niiden käyttö. Baari- ja saunailloille pidin varalta nikotiinipurkkaa mukana jos sattuu kännipäissään tekee mieli. Oiskohan muutaman kuukauden ollut varalta ne taskussa ja sitten löin ne roskiin ku en enää niitä mielestäni tarvinnut. Se oli niinku siinä sitten, eikä ole sen koommin tehnyt enää mieli koko tupakkaa..
Tulipa sitten laskeskeltua että yli 15t€ on vissiin tullut säästettyä tuon päätöksen ansiosta. :cool:
Tämä on kyllä yks elämäni parhaista päätöksistä!!
Tsemppiä vaan kaikille jotka yrittää siitä syöpäkääryleestä päästä eroon!!
Törmäsin tämmöiseen, kun ei uutta mukavaa luettavaa ollut, ja kattelin vanhoja juttuja.
Tuossa jotkut, ja oikeassakin elämässä moni on minullekin sanonut et se on vaan selkäranka juttu ja sen voi lopettaa jos isse vaan haluaa.
Ihan kiva huomio, mutta joka ei pidä ihan paikkaansa. Itsellä on luultavasti melkonen geneettinen alttius juuttua nikotiiniin, kuten muihinkin huumeisiin. Isä-ukko oli alkoholisti jolle tuli kurkkusyöpä, mutta se rakensi itelleen koneen jonka avulla se kessutteli sit avanteen kautta:eek:
Mutta nyt on taas tullu oltua pari kuuta ilman savua/höyryä, ihan purkalla vaan, ja senkin mäystäminen alkaa onneksi vähentyä.
Tuo sähkötupakka on ihan helvetin magee ja hieno keksintö. Mutta kyllä se minulla ainakin aiheutti kanssa sitä yskää ja muita ihan normi tupakoinnin haittoja. ite lopetin sen, kun en jaksanut tilata uusia nesteitä, ja etenkin uutta höyrykonetta. Tosin viimiset kohta kymmenen vuotta on aina mennyt silleen et loppukesästä, syksystä, lopetan polttamisen. Mutta kun räystäisiin ilmestyy tippoja ja kuuluu se tityy tuolta puista, niin alkaa mieli tehdä viiniä ja sikaareita. Omituista.
Ja yks hyvä keino jolla sain alunperin ja ensimmäisen oikean tauon polttamiseen yli 20 savuvuoiden jälkeen oli se Champix. Uskomaton teho... Ei vaan tenyt mieli röökiä enää. Ei siis yhtään. Ja kun kuuri loppui, sitäkään ei huomannut mistään ja vaikka entinen muija oli ketjupolttaja ei tehnyt mieli yhtään (ei oikein sit muijaakaan, kun se hais niiiiin pahalta). Mut sitten päätettiin pistää muijan kansa lusikat jakoon, ja ylläri, siinä tilaneessa tupakki lohdutti(ko?).
niin vielä noista lopettamis oireista. Minulta jos viedään yhtäkkisesti nikotiini veks muutun oikeasti aivan berserkiksi, eli raivohulluksi. Intissäkin tuli haukuttua skapparit mettäkeikalla ihan paskaksi kun en saanu polttaa. Ne vitun mulkut kun huomas et alan olla repeemis pisteessä, pisti mut vielä ekaan väijyyn etten sielläkään voinut polttaa. Kun viimein sain tupakan, taisin vähän itkasta. Helpotuksesta ja häpeästä... Mut ihme kyl en saanut mitn rangaistusta? :eek: Vaikka taisin ylikessua sanoo kusi tai paskapääksi..:D
Mutta kuten Jörn Donner sanoi. Tupakoimattomuus kannattaa, AINA.
M.O.T.
Oon tässä paljon miettiny lopettamista. pitäis vaan keksiä jokin korvaava juttu että kun esim töissä murskailee, ja kaukosäädin ilmottaa että nyt alkaa koneen lämmöt nousta, niin mitä muuta tekisin sen 5-10min ku kone käydä ropsottaa tyhjäkäyntiä. Tai sitten täälä tallissa kun pitää pitää tuumaustauko. Ensin pitää keksiä se korvaava asia, niin ei sitte heti ekoina päivinä aloita uudestaan. silloin joskus vuosia sitten kun oli pitkä lakko, oli helpompaa ku oli rahasta tiukkaa. En tiedä pitäiskö tuohon pajan seinään laittaa juliste mis on jotku ihan sikakalliit offittelurenkaat, ja siihen laskelma kauan pitää olla polttelematta :D
Mulla on nyt ollut jotenkin vaikeeta. Ihan tosissani jopa mietin nikotiinittoman sähköröökin ostamista.
Luin jostakin, että erityisen helppoa on repsahtaa uudelleen tupakoimaan 1.2v, 4v tai 7v kuluttua lopettamisesta. Eli ehkä mulla alkaa se 4v kriisi nyt kolkutella?
Ei mun tee mieli röökiä ja se röökin hajukin on muutamia hetkiä lukuunottamatta ällöttävä. Ja kun tiedän miten pahalta se maistuisi jos nyt polttaisi, se olisi varma pettymys.
Mutta jotenkin...olis niin kiva mennä ulos, istua laiturille, katella tähtiä ja tuprutella. Tai ajaa autolla päämäärättömästi jonnekin ja tuprutella. Olisko nikotiiniton sähköpiippu ratkaisu, vai olisko se vaan portti aloittaa rööki uudelleen (vaikkei tee edes mieli röökiä)?
Että jos vaan jatkossakin söisi omenoita ja selais Offipalstaa.
Kaitsu67
01.12.2015, 20:40
Olisko nikotiiniton sähköpiippu ratkaisu, vai olisko se vaan portti aloittaa rööki uudelleen (vaikkei tee edes mieli röökiä)?
Että jos vaan jatkossakin söisi omenoita ja selais Offipalstaa.
a) On
b) just näin
:)
Cruiseristi
01.12.2015, 20:48
Mulla on nyt ollut jotenkin vaikeeta. Ihan tosissani jopa mietin nikotiinittoman sähköröökin ostamista.
Luin jostakin, että erityisen helppoa on repsahtaa uudelleen tupakoimaan 1.2v, 4v tai 7v kuluttua lopettamisesta. Eli ehkä mulla alkaa se 4v kriisi nyt kolkutella?
Ei mun tee mieli röökiä ja se röökin hajukin on muutamia hetkiä lukuunottamatta ällöttävä. Ja kun tiedän miten pahalta se maistuisi jos nyt polttaisi, se olisi varma pettymys.
Mutta jotenkin...olis niin kiva mennä ulos, istua laiturille, katella tähtiä ja tuprutella. Tai ajaa autolla päämäärättömästi jonnekin ja tuprutella. Olisko nikotiiniton sähköpiippu ratkaisu, vai olisko se vaan portti aloittaa rööki uudelleen (vaikkei tee edes mieli röökiä)?
Että jos vaan jatkossakin söisi omenoita ja selais Offipalstaa.
Oon ollu n.15v polttamatta ja vaikeimmat hetket oli muutama kuukausi lopettamisen jälkeen (tyyliin :o oon ollu x kuukautta polttamatta, eli pystyn siihen sit joskus...) ja muutaman kerran kun on ollut oikeen stressaava tilanne on käsi haronut rintataskua vaistomaisesti.Noi vaikeat vuodet on kaiketi yksilöllisiä , mulla kävi 10v kohalla mielessä ,mut annoin onneksi olla. Mun mielestä 0-linja on helpompi pitää, kuin ruveta leikkimään edes ajatuksella.
Hajuaisti paranee ilmeisesti vieläkin, kun tulee välillä ihan outoja haju-flashbackkejä jostain ajalta ennen tupakointia. Eli jatka vaan omena ja offipalsta linjaa . Eikä sieltä savun seasta sitäpaitsi edes näe mitään tähtiä .
Oon ollu n.15v polttamatta ja vaikeimmat hetket oli muutama kuukausi lopettamisen jälkeen (tyyliin :o oon ollu x kuukautta polttamatta, eli pystyn siihen sit joskus...) ja muutaman kerran kun on ollut oikeen stressaava tilanne on käsi haronut rintataskua vaistomaisesti.Noi vaikeat vuodet on kaiketi yksilöllisiä , mulla kävi 10v kohalla mielessä ,mut annoin onneksi olla. Mun mielestä 0-linja on helpompi pitää, kuin ruveta leikkimään edes ajatuksella.
Hajuaisti paranee ilmeisesti vieläkin, kun tulee välillä ihan outoja haju-flashbackkejä jostain ajalta ennen tupakointia. Eli jatka vaan omena ja offipalsta linjaa . Eikä sieltä savun seasta sitäpaitsi edes näe mitään tähtiä .
No joo, itseasiassa unohdin sen 4kk tuosta "repsahduslistasta". Eli 4kk, 1v2kk, 4v ja 7v. Tähän mennessä pitänyt paikkaansa mulla, edelliset lakot on loppuneet reilussa vuodessa. Oireilu on kieltämättä aina alkanut just tällä tekosyiden keksimisellä.
On se kyl ihme paskaa saatana, että näinkin pitkän ajan jälkeen tarvii edes miettiä moisia. Ja juu, mie myös kokeilen edelleen joka päivä haalarin rintataskut. Ja jos syön keksiä tai näkkileipää, naputan sitä etusormella. Siis silleen "karistan". :o
kellukka
01.12.2015, 21:05
mullakin öö onkohan 10vkoo ilman tupakkaa.. kaikenlaiset salmiakit.sisut ym. tullu tupakan tilalle. aika hyvin pärjätty noilla. 20v meniki n.1.5 askii päivässä.
hj 60/61
01.12.2015, 21:25
Mä oon ollut kohta pian vuoden ilman sitä sähkötupakkiakin. Unohtelin sitä kotiin, ku lähdin töihin ja huomasin, et pärjää sitä näköjään ilmankin... Tupakki lakko on kestänyt reilut 1.5v tosin nyt on tullut muutamia kerran seurasavukkeina sauhuttua, ku on ottanut hapanta porukassa, jotka tupakoi... Silti hönössäkin se muiden ketju tupruttelu jossain tallissa aiheuttaa sen, et on pakko mennä pihalle ottaa raitista ilmaa... Ite oon polttanut muutaman savukkeen ehtoossa, siis hönössä ollessa. Mut ku aamu kohmelossa ei pro aikanakaan rööki maistunut, ni ei maistu vieläkään. Ja selvin päin en kessua suuhuni laita.
Käyn siis töissä, 7-15:30 ma-pe, eli en oo koko ajan kännisä, et voisin savukoida... Tyhmää se on niitä pariakaan polttaa viikonlopussa, mut en oo jaksanut moralisoida. Tosin jos oon murun kans viihteellä, ninsilloin en polta ees niitä paria, koska en itekkään haluu pussailla tuhkakuppia...:o
Ihan totta ja kiitos samoin sinulle myös!!!
Jos ottais parisataa tonttuu lainaa ja lopettais pelleilemisen...laittais sellase hilloGEEN kerralla:D:D:D
saahan sitä haaveilla,mut olis se ihan hiton mageeta..jostain täält joku heitti linkin uuteen porttaali GEEHEN..no siihe ei viel noil pennosil tehdastekosena pääsis,mut palasista kasattuna kyl hianosti:D:D:D
Itte lopetin 11.11-08 ja yhtään savua en oo vetäny sen jälkeen,alotin joskus 13 vuotiaana. Viikonpäivät vetelin nikotiinipurkkaa ja sit lopetin senkin. Käytä rohkeesti purkkaa ja vaikka puujalkaa jos meinaat et auttaa ja muista et sekin loppuu sit kohtuu ajassa. Tee itteelles "suunnitelma" jota sit NOUDATAT ja vaik heikkouttas repsahdat ni älä kerro kellekkään ja nouset ylös itsevittuilun alhosta ja jatkat kohti savuttomuutta. Sä kun oot tommonen kiukkupussi ni muista et se rööki sulle täs vittuilee,mut vaan sä voit ottaa voiton siitä. Hermo voi olla tiukalla mut kerta kerran jälkeen se helpottuu,muijalle voit varotella etukäteen mut turha mainostaa kokokylälle,kivampi on sit sanoo et "enhän mä oo kärytelly vuosiin" Suuri vaara on myös kusettaa itteensä "mä vaan ihan muutamat henkoset imasen"...ihan ku kusisit housuus ja sit yrittelisit peittää kusen hajua dödöllä. Eli ajattele järjellä,et sä siihen kuole röökiin kuulemma voi kuolla. Kyllä sä onnistut,moni muukin on onnistunut,siit se lähtee.TSEMPPIÄ!!
jeeppi-eki
02.12.2015, 14:32
Omasta mielestä isompi ongelma on tapa tupakoida kuin itse tupakka. Sähkötutilla tämä tapa säilyy varmasti ja oireet kestää vain kauvemmin. Kerta lopetuksella itellä sydän soitteli säkkijärven polkkaa kaks viikkoa, kahden kuukauden päästä helpotti jo muutenkin mutta vuosienkin jälkeen tulee taputeltua taskuja syönnin ym. normaalin tupakan sytyttelyn aikaan. Tsemppiä lopettajille ...
hiluvitkutin
03.01.2017, 16:04
Ainii.
Sitähän on nyt oltu vuos polttamatta. Sitä ennen parikymmentä vuotta öyhyyteltiin.
Ihan sama kai sitä ois vetääkin, tässä niin ihmeitä oo vaikuttanu.
Hajuaisti parantunu ainaki. Eipä tuo oo tehny niin mielikää tupakkia. Ja ihme kyllä ei juopotellessakaan. Jossain remontin korjuussa tulee mieleen että nyt ois savujen paikka.
Itellä enskuussa vuosi täyteen. Lopetinku seinään.. Naurattaa vaa nuo pössytelijät, onha se nii hauskan näköstä :D Keppi suusta ojosa ja savut pöllähtätää välillä.. Mitä järkeä oikeasti? Kovat äijät immee tikkua hetiku vähä vastustaa.
kellukka
03.01.2017, 21:33
1v ja 2kk takana ilman savuja.
Mr_Peace
03.01.2017, 22:13
Täällä oltais viikkoa vajaa 5kk, eikä kyllä ole enää tehnyt mieli, joten jospa se kolmas kerta toden sanois :p
Tosin tulihan sitä sen jonkun 20v melkein poltettuakin, jonka aikana kerran taisin olla melkein vuoden polttamatta ja toisen kerran kanssa jokusen kuukauden.
Mutta nykyiseen lopetukseen erona oli että molempien aikana tuli humalassa polteltua ja se taisi himojakin pitää yllä. Nyt on täysin nollatoleranssi ettei vaan lipsahda :o
Jätät sen askin ja sytkärin pöydälle ja et koske siihen enää. Ite tein tollei ex-työpaikalla, sinne jäi sinine LM ja sytkä, kanteen kirjoitin "saa poltella pois".
Duunikaverit kannusti kovasti, sanoivat ettei viikoa kun palaa taas.. Ojensin kouran ja totesin että 100€/ukko mua vastaan, ei koskaan enää... ei yksikään puristanut kourasta. Ois ollu melki 1,5 K€ veto :D.
Onha tuosta jo aikaa.. joskus kännissä tuu joku kessu vedettyä ja sit ollukki olo sen mukainen eli ihan hirveä.
Nykyään ei tee yhtään mieli tupakkia, ei edes pikkukaljoissaan..
SE vain kysyy selkärankaa enempi, ei muuta.
Sitä voisi jopa pitää sellaisena sanan mittarina pysyykö irti vai ei...
Pääsiäisenä loppus tupakit ja tuli mieleen että en osta lisää, eiköhän 20v riitä tupakanpolttoa. No seuraavana päivänä töissä vitutti kun ei ollut sitä tupakkia, kävin ostamassa askin koska aikuinen ihminen saa eliminoida vitutuksen. Avasin askin kuitenkin vasta seuraavana viikonloppuna ja pari kuukautta keskityin siihen että poltin vain silloin kun ihan oikeesti teki mieli ja vitutti olla polttamatta. 18.6.2016 skanssin parkkihallissa seuraksi vedin röökin, joka nyt toistaiseksi on ollut se viimeisin. Itselle ei ole nikotiinin puute ollut ongelma, joten en ole mitää korvaavia tuotteita käyttänyt. Vaikeita hetkiä on ollut ne kun se tupakki on ollut tapana sytyttää, että mitä sitten tekisi..
18.6.2016 skanssin parkkihallissa seuraksi vedin röökin, joka nyt toistaiseksi on ollut se viimeisin.
No ilmankos sun duunipaikan ohiajaessa sua ei ole enää näkyny tupakilla takaseinustalla. Hienoa!