View Full Version : Hj60:n käynnistysongelma
Mistä alkaa etsimään vikaa, kun auto ei meinaa käynnistyä?
Hehkutukset x 4 saa tehdä välillä viiteenkin kertaan eikä vanha hojo välttämättä syty silti. Starttaa pirteästi ja kitkerää savua tulee vuotavan pakosarjan välistä, joissa 2 pinnapulttia poikki niin ei saa kiristettyäkään. Ilmaa ei ole, eikä sakkakupissa vettä. käynnistyttään toimii normisti 6:lla pytyllä.
Vinkkejä kaivataan kovasti!
Hehkutukset x 4 saa tehdä välillä viiteenkin kertaan eikä vanha hojo välttämättä syty silti.
Liekö enin osa hehkutulpista pimeinä
Liekö enin osa hehkutulpista pimeinä
Eli hehkujen vaihdosta aihetta aloittaa. <kiitoksia :)
HJ60_Jussi
10.05.2015, 13:54
Ilmanputsarista nostat kannen ylös ja laitat kuumailmapuhaltinen puhkuun lämmintä ilmaa ja juokset starttaamaan. Jos lähtee niin kuin hirvi makuulta, vaihda ne hehkut. Ja tän vinkin testaat sitte kylmällä koneella. Toinen test ois se että mittaa hehkutuksen aikana jännite siitä hehkujen kiskosta. Jo se on sama kuin akkujen jännite niin vaihda tulpat.
Edit: se kuumailma puhallus siis sinne ilmaläpälle menevään putkeen
KIITOS NEUVOISTA taasen!!!!
no kuin se herää lämpimänä..ku sammutat,käyt kiskalla ja starttaat siit menoksi?kyl mul hojo aikoinaan heräs päivän ensi startin jälkeen ihan siivosti vaisk hekuja oli joskus rivi pimeenä..voisko olla ilmavuotoa imupuolella?
Lämpöisenä käynnistyy kyl heti.., jahka saa alunperin käyntiin?
Kyl mulla aikanaan HJ lähti lämpimänä ilman hehkutusta käyntiin, mut kylmiltään olis saanu hangata vaikka akut tyhjiin, mutta ei sitten millään käyntiin.
Ruottala.
18.05.2015, 08:51
Mulla samanlaiseen onkelmaan auttoi uudet hehkut. Omaani vm.82 hoijakkaan paiskasin 23V HKT:een hehkut.
Hehkuissahan se vika oli! HKT:en hehkut oli vielä jopa halvemmat. Taas mennään :D
mikkoimp
02.06.2015, 16:05
jep, se on tuo kammiokone semmonen ettei lähde edes kesällä ilman hehkuja käyntiin, suoraruikka lähtee ilman vielä pikku pakkasestakin..
kuinkas on nuo HKT:t pelanneet toisessa merkissä? nissan/ datsun ja mitsu kulkineissa ei ainakaan hyvää sanottavaa...