View Full Version : Automaattilootan tietäjiä?
Ostoharkinnassa Audi, automaatti V6 2,5Tdi jossa 4-5 vaihteet arpoo kokoajan, sama käsikäytöllä. Onko tullut eteen moista vikaa?
Pitäisi saada vähän tietoa viasta ennen mahdollista ostoa, eikä nuo merkkiliikken korjaajat puhele, kehottaa vaan tuomaan auton sinne :mad:
farmforest
11.03.2015, 08:18
Mikä vuosimalli? Onko tossa se surullisen kuuluisa tiptronikki?
Riippuu vähän laatikosta. Vois olla ohjainyksikkö vikaa. Pari tonnia oli kaverilla kun vaihto. Saatto tasaisessa matkavauhdissa puottaa pienempää vaihdetta, kunnes ei enää pysynyt mikään päällä.
mechanic-71
11.03.2015, 08:27
Saattaa olla ohjemavika tai joku anturi antaa huuhaata tietokoneelle, itse yritän pysyä erossa autoista missä on elektroniikkaa :D
Vm 0n 2000 ja 5vaihteinen automaatti ja quatro eli onhan siinä se jonkinmoinen "käsikäyttö". Lienee parasta jättää hankkimatta, ellei sitten viron puolelta löydy ohjainta. Näkyyköhän vika koodatessa?
Surullisen kuuluisa tiptronicci... Ei kannata ostaa
Surullisen kuuluisa tiptronicci... Ei kannata ostaa
Niin siinä on jo se moinen paska? Myyjältä vähän huonosti tietoja.. Ite luulin, että tiptronic tuossa ois 6vaihteinen. :confused: :(
No sain Bernerin korjaajan nyt kiinni ja epäili että metalli lootassa rikkonut. En saanut vielä myyjältä rekkaria mut korjaaja oli sitä mieltä että autossa 6v-tiptronic. Tosin voishan sillä alkuun ajella vaihtaen kolmoselta kutoselle jos niin toimii.
Onko kellään linkkejä viron puolelle, jossa voisi autoon vaihdattaa käytetyn askin?
Muistelisin että tuon ikäisissä quatroissa olisi 5 vaihteinen ZF5HP19FLA mikä on vielä "kunnollinen" automaatti eikä CVT tai DSG vaihteisto. Onko varma että vaihteisto arpoo kahden vaihteen väliä ettei turbiinilukko luista "heijaten"?
Kaverin bemarin laatikko arpoi kanssa ja purettiin paloiksi niin oli yhen pakan rummusta irronnu metallia ja kulkeutunu venttiilipöytään eikä venat sulkeutunu enää kunnolla
Tourinki
13.03.2015, 13:43
Kyllä nuo aika vikaherkkiä on nuo audeissa käytetyt automaattivaihdelaatikot, myös nuo tiptronicit.
Ja kannattaa ottaa huomioon että tuossa koneessa on ollut nokka-akseleiden kanssa todella paljon ongelmia. Audifinns on hyvä foorumi tutustua noihin ongelmiin.
Kyllä nuo aika vikaherkkiä on nuo audeissa käytetyt automaattivaihdelaatikot, myös nuo tiptronicit.
Ja kannattaa ottaa huomioon että tuossa koneessa on ollut nokka-akseleiden kanssa todella paljon ongelmia. Audifinns on hyvä foorumi tutustua noihin ongelmiin.
Rahamiehen paketti tämä V6 tdi + automaatti :D :D
Tourinki
13.03.2015, 16:13
Joo, ja aikalailla vaikee eteenpäin myytävä... Tuli todettua 2,5V6TDI + Multitronic mulla ei oo vara pitää sellasta. Noin 1500euroa meni merkkiliikkeeseen kun ostin uuden öljypumpun vaihteistoon...
farmforest
13.03.2015, 19:24
Kaverilla ollu noita myös kaksi kappaletta (ja useita muita tipin omaavia kulkineita mistä yksikään ei oo kunnolla toiminu) ja kummassakin nokat kuluneet ihan horoiksi. Sieltä keinuista irtoilee jotain kappaleita, en muista enää mitä, mutta pyörivät siellä nokkien joukossa sitten. Molemmissa ollut jonkunasteinen lootavika. Sitten tämä hieno kaksoismassavauhtipyörä mikä on myös aika vikaherkkä paketti. Sisältää myös sähkölläsäätyvät moottorin tukikumit yms. älyttömiä hienouksia (vikoja).
Elä osta :).
Rahamiehen paketti tämä V6 tdi + automaatti :D :D
Näin on! Se on herkästi 5ke/remontti kun alkaa nokkia ja kansia paukkua, öljyvuodoista ja automaatin toimimattomuudesta puhumattakaan :D
Lyhyesti topicin aloittajalle: älä osta sitä jos et ole valmis sijoittamaan autoon muutamaa ylimääräistä touhutonnia euroja!
jakaraik
14.03.2015, 07:06
vuoden päivät tuollasen omistaneena ihan vinkiksi, ÄLÄ OSTA! Ihan sama mitä konehuoneeseen teet saat purkaa keulan vähintään, osat maksaa ja kaikki on todella ahtaasti pakattu. Kunnossa olevana autohan on aivan loistava ajettava varsinkin Quattrona. Kannattaa ainakin tarkistaa moottorin päätylaipan tiiveys (on työläs vaihtaa tiiviste), nokkien kunto eli joko on vaihdettu (jos moottori A## typpiä, nokat ei saksasta kauheat kalliit, työläs tosin), apuhihnan kiristimen nivelen/laakeroinnin välys (ikävä vaihtaa jos oikeen pahaksi mennyt, katkeaa jos on kulunut), syöttöpumpun tilanne (kärähtää ohjain, myös pumppu kuluu varsinkin jos ilmavaivoja etenkin akselien stefat jne.), ilmavuodot polttoainejärjestelmässä.
Tiptronicissa turbiiinilukon(kin) vaivoja, tuntuu kuin vaihtelisi pykäliä edes takaisin kun kierrokset pomppii tasakaasulla. Tämä oli viimeinen niitti ja auto lähti eteenpäin:rolleyes: