PDA

View Full Version : Homeen poisto


pjtk
23.12.2014, 10:35
Tuli hommattua ruttutukusta kättenvoiteita F-250:sen muodossa. Saanu vettä sisälle hajonneista sivulasista ja nyt osassa sisustaa kukkii ja haisu oli tymäkkä. Mitenkän tuota hometta kannattaa ruveta hävittään?
Jonkinlainen höyrypesuri löytyy iteltäkin ja sillä ajattelin alkuunsa pestä sisustan. Löytyyköhän tuohon hommaan jotain sopivia myrkkyjä?

mako76
23.12.2014, 12:01
Vetyperoksidi.

Jappi
23.12.2014, 13:37
Vetyperoksidi.

Aika tymäkkä jos on tumma sisusta...

Hessu888
23.12.2014, 14:01
Ei taida homeet höyrypesuria pelätä. Ite putsasin cruiserin homeiset muoviosat, turvavyöt ja muita sisustan osia Motonetissa myytävällä Star Brite homeenpoistoaineella: http://www.motonet.fi/fi/tuote/387599/Star-brite-Homeenpoistoaine-650ml

Kaikista muista lähti homeet paitsi ratista, koska siinä oli kulunut pinta puhki ja siihen "vaahtomuoviin" jäi vielä läikkiä.

Jos litrahintaa haluaa optimoida, niin kannattaa kokeilla piimällä pesemistä eka johonkin irto-osaan: http://www.siivous.info/tahranpoisto-opas/piima-puhdistus

kivinen
23.12.2014, 14:24
Klorite -merkkinen klooripesuaine vie hyvin hometäplät. Kannattaa aloittaa aika laimeilla seoksilla ja koittaa johonkin huomaamattomaan paikkaan kun tuppaa myös valkaisemaan kangaspintoja.

mako76
23.12.2014, 15:43
Laimennettuna

Mase
23.12.2014, 16:01
Viimeinen silaus sitten otsonoinnilla kun on auto muuten kunnossa, lähtee mahdollisesti jääneet tuoksut pois ja tappaa homeitiöt jotka jääneet syvemmälle.

tekniikkamies
23.12.2014, 16:50
Tuli hommattua ruttutukusta kättenvoiteita F-250:sen muodossa. Saanu vettä sisälle hajonneista sivulasista ja nyt osassa sisustaa kukkii ja haisu oli tymäkkä. Mitenkän tuota hometta kannattaa ruveta hävittään?
Jonkinlainen höyrypesuri löytyy iteltäkin ja sillä ajattelin alkuunsa pestä sisustan. Löytyyköhän tuohon hommaan jotain sopivia myrkkyjä?


Eetvarttia teki mun vanhan 123 Mersun sisustalle kun kuumana kesäpäivänä ruiskuttelin niihin Domestos vessanpöntön puhdistusainetta ja pesin kuumavesipainepesurilla. Sisusta oli siis purettu irti autosta.

0ltzi
23.12.2014, 16:55
muta ja mudan haju lähti ihan mäntysuovalla ja painepesurilla :)

nimimerkillä Scubaru :D

AH-64D
23.12.2014, 17:12
Jos haluaa tehdä perustellisesti ja aikaa vieden nypläten niin sisusta vaan purkuun. Kaikki osat mitkä saa painepesurilla (turvavyöt ovipahvit jne) puhtaaksi niin sillä ja penkin pääliset purkaa irti ja lyö pesukoneeseen pyörimään pariksi kertaa.
Tulee puhdasta.

Arska-tehtaalta
23.12.2014, 21:46
Itte taistelin ruttutukun koirahaisujen kanssa ja kokeilin kaikenlaisia pesuaineita paitsi otsonointia. Ostin jopa tekstiilipesuimurin ja löträilin sillä kaikki pinnat. Dunkkis väheni huomattavasti, muttei poistunut kokonaan.

Nisse
23.12.2014, 21:50
Eräs setä sanoi että kaikki mihin on ihmiskäsi koskenut,menee homeeseen,sieltä saa kuulemma näytteitä.