View Full Version : Nastarengas maasturiin?
Mitäs rinkuloita raati suosittelee Land Cruiser kdj-120. 17" vanteelle.
Kannattanee vielä vähän tarkentaa, onko nyt hakusessa kapeahko rengas tiekäyttöön maantiekuviolla, vaiko nastoitettava maastorengas millä pärjää myös muualla?
Katurenkailla ei tee metsässä oikein mitään (ilman ketjuja ainakaan, ja silti saa varoa kaikkea pikkukiviä ja käpyjä isompaa), ja toisaalta kaikki maastokelpoiset renkaat on tiellä aina liukkaampia kuin oikea talvirengas. Osa AT- kuvioisista renkaista on nastoitettuna kuitenkin varsin kelpoja, yksi työkaveri nastoitti uuden Hiluxin alle 285/ 75 R16- kokoiset GY Duratracit, ja sanoi että pito pakkautuneella nuoskalumella ja jäällä oli lähes samaa tasoa tavallisten nastarenkaiden kanssa, ja syvemmässä hangessa ei ollut mitään ongelmia. MT- kuvioiset nastoilla on vähän niin ja näin, hieman lisää pitoa jäällä/ nuoskassa, muuten ne on pääsääntöisesti todella liukkaat verrattuna talvirenkaisiin. Syvässä lumessa ja pakkaskelilla toki pärjää hienosti.
Yhden talven on tullut MT renkailla ajeltua ja onhan ne ihan helvetin liukkaat. Eikä AT renkaat kyllä sen parempia ole. Mutta kuten yllä lukee niin normi nastarenkaalla ei taas paljon mitään tee tuolla metsän puolella, mutta se on taas varmaan paras rengas maantielle.
Itse aattelin ainakin ajella nykyisillä alla olevilla AT renkailla niin pitkään kunnes on jäätä/lunta. Talveksi on ihan nastoitetut Hakkapeliitat niin niillä pärjää hyvin talven.
rattimies
21.08.2014, 11:30
Omien kokemusten perusteella, jos oikeasti tarkoitus pääasiassa ajaa talvella maantietä ja toisinaan poiketa umpihankeen tai muuten syvään lumeen ja maastoon niin hanki jotku oikeat talvirenkaat nastoilla + näihin sopivat lumiketjut joka nurkkaan. Ja unohda kaikki M/T taikka A/T renkaat!
Täällä varmasti puolustellaan noita ns. maastokuvioituja renkaita, mutta ovat kyllä aivan hirveitä ajaa polanteisella ja jäisellä tiellä!!! Työni ohessa ajelen enimmäkseen Eteläisen Suomen alueella, mutta toisinaan myös pohjoisessakin talvisin ja talvessa kilsoja kertyy parhaimmillaan 30tkm/v. kun pitää päästä huoltokohteisiin, joissa teitä ei juuri aurata. Tällöin oikeat talvirenkaat + ketjut on mun valinta. Mitään järkeä sutia niillä mutarenkailla.
Menee ketjuilla aivan sairaan syvässä hangessa, jos vain pohjasta ei jää kantamaan... ja sitte kun niillä jumissa niin tarviit sitä vinssiä:)
Ja renkaina ollu esim. 265/75 taikka 235/85 cooper discoverer sekä nokian hakkapeliittaa, joissa kunnolla lamellikuviota ja nastaa.
Ja mitä leveempi rengas, sitä paremmin kantaa, mutta toisaalta liian leveässä renkaassa ei riitä pintapaine maantiellä -> liponen myös nastoilla.
Kokeillu ja ajanu olen myös mm. BF AT, MT, sekä Insa Turboa, eikä enää IKINÄ noita taikka vastaavia alla talvikeliin. Turha on liukastella maanteillä ja pelätä tai jopa aiheuttaa vahinkoja. Ittes saat tapattaa, mutta muille tielläliikkujille ei vaaraa aiheuteta typerillä valinnoilla.
Tää siis mun näkemys.
Tietty homma eri jos pyörit vaan pikkuteillä jossain lähimaastoissa..
Eikä AT renkaat kyllä sen parempia ole.
Kyllä niista osa on todella hyviäkin, ja nimenomaan tuosta Wrangler Duratrac:istä on kuulunut lähes poikkeuksetta pelkkää hyvää - nastoitettuna (on valmiit nastareiät) pitäisi olla hyvä talvikumi. Itsellekin pitäisi ko. kumit ostaa. Tottakai on oikeata talvirengasta liukkaampi, mutta Duratrack on pehmeää seosta ja aika hyvin myös lamellia. Joskus noita kaverin auton renkaita hypistelin parkkihallissa, eikä niistä huonoa kuvaa jäänyt. Se mitä perässä ajoin, niin takaveto päälläkin näytti tiellä pärjäävän oikein hyvin.
Jos taas koittaa ajaa vaikkapa BFG AT:llä, niin paskempaa talvikumia saa hakemalla hakea. Kivikova rengas, kuvio täysin paska ja pito on ihan nolla. Oman kokemuksen mukaan jopa BFG MT KM2 on parempi talvirengas kuin BFG:n AT samankokoisena :D
Nokian Hakkapeliitta LT2. Tiellä erinomainen, ja menee umpihangessakin hyvin.
Jos oikeat talvirenkaat pitää painavaan maasturiin ostaa niin ite en muuta edes harkitse.
Nim. 14 talvea milloin milläkin AT/MT/TSL renkailla luistelleena ostin toissa talvena uudet 285/75-16 Nokialaiset ja edelleenkin ihmetyttää minkä takia on pitänyt pelleillä M+S renkailla.
Kilsoja n. 40t vuoteen ja ajelen paljon louhos/tietyömailla.
Nokian Hakkapeliitta LT2. Tiellä erinomainen, ja menee umpihangessakin hyvin.
Jos oikeat talvirenkaat pitää painavaan maasturiin ostaa niin ite en muuta edes harkitse.
Nim. 14 talvea milloin milläkin AT/MT/TSL renkailla luistelleena ostin toissa talvena uudet 285/75-16 Nokialaiset ja edelleenkin ihmetyttää minkä takia on pitänyt pelleillä M+S renkailla.
Kilsoja n. 40t vuoteen ja ajelen paljon louhos/tietyömailla.
On tullut juu liukasteltua parinkymmen vuoden talvina erilaisilla AT yms renkailla nastoilla tai ilman. Jossain vaiheessa tuli Hakkapeliitta LT sen jälkeen Hakkapeliitta LT ja näillä mennään vielä tämä tuleva talvi sitten katseet käännetään johonkin ja saattaa olla että valinta on Hakkapeliitta LT2. Sen verran helppoa ajoa on noilla ollu. Tietty riippuu siitä mitä sillä autollasi teet.
Kyllä niista osa on todella hyviäkin, ja nimenomaan tuosta Wrangler Duratrac:istä on kuulunut lähes poikkeuksetta pelkkää hyvää
Vaikuttaa mielenkiintoiselta... Tirerack.comin mukaan myös
Kokeilehan Nokian hakkapeliitta LT2 235/80R17 koossa. Muutaman sentin korkeampi, kuin alkuperäinen, mutta tuskin siitä haittaa on.
Omien kokemusten perusteella, jos oikeasti tarkoitus pääasiassa ajaa talvella maantietä ja toisinaan poiketa umpihankeen tai muuten syvään lumeen ja maastoon niin hanki jotku oikeat talvirenkaat nastoilla + näihin sopivat lumiketjut joka nurkkaan. Ja unohda kaikki M/T taikka A/T renkaat!
Tietty homma eri jos pyörit vaan pikkuteillä jossain lähimaastoissa..
Samaa mieltä, vaikka itse luistelenkin kesät talvet samoilla pyörillä. Mutiaisilla pärjää hienosti jos ei oo kiire mihinkään ja ajaa super ennakoivasti ja himmailee jo kaukaa jos näkyy lapsukaisia. Mut jos ajelee niinku henkilöautolla niin ehdottomasti hakkapeliitat, puree ku tauti
Ponssekuski
21.08.2014, 15:57
LT2 hakkapeliitat alle vaan. Yhden talven kokemus noista, eikä tule enää mieleenkään laittaa mutiaisia talveksi.. vaikka kunnon nastoilla olivatkin.
Mutta kuten yllä lukee niin normi nastarenkaalla ei taas paljon mitään tee tuolla metsän puolella, mutta se on taas varmaan paras rengas maantielle
Normi nastarenkaalla kulkee siellä metäsn puolella monesti paljon paremmin kuin jollakin AT/MT-renkaalla. Näitä on tullut verrattua talvella viikonloppuisin metsätöihin ajaessa. Viimeinen kilometri on ollut auraamatonta vanhaa koneuraa, osin omien aiempien käyntien polanteella, osin hangessa. Muut kulkijat on olleet liikkeellä jalkaisin tai hiihtäen. Muuten en näistä mitään tiedä.
Nokian Hakkapeliitta 7 SUV
(nyt löytyy myös 8 SUV, hinta?)
Alkuperäiskoossa 265/65-17,
Jos korkeampaa haluaa, niin myös 265/70-17 löytyy.
Varmasti paras nastarengas tuohon vehkeeseen: ajettavuus, pito, mukavuus.
Ja menee umpihankeenkin sen ennenkuin jää mahastaan kiinni.
Kaupan päälle hakkaturva. (toimii, on testattu :D )
Tuo siis vakioon vehkeeseen, jos rakennettu offipeli, varmaan jotain muuta..
PunisherFIN
21.08.2014, 20:37
joku hakka7 tms, tuo LT2 vaikuttaa mielenkiintoselta, koska ny tulevana talvena itellä hiukan raskaampi auto alla (patrol) kun edellinen terrano ja siinä oli nordman4 235/65 R17 ja sitten aiempana talvena hakka5 samassa rengaskoossa. menee vitosella sen verran hyvin hangessa, että saa murrokset poikki jos perseilee, joten eppäilen, että mutikka ois yhtään parempi "kokonaiskäyttösenä" :D patukkaan taidan hommata tosiaan nuo LT2, koska nykyset hakka7 on puolipintaset..
Kyllä niista osa on todella hyviäkin, ja nimenomaan tuosta Wrangler Duratrac:istä on kuulunut lähes poikkeuksetta pelkkää hyvää - nastoitettuna (on valmiit nastareiät) pitäisi olla hyvä talvikumi. Itsellekin pitäisi ko. kumit ostaa. Tottakai on oikeata talvirengasta liukkaampi, mutta Duratrack on pehmeää seosta ja aika hyvin myös lamellia.
Kyl näi o. Oon ajellu parit (kesät ja) talvet Duratraceilla ja yllättävän hyvät on ilman nastojakin.
Ihan rennosti ilman turhaa jännitystä ja tsemppaamista on pärjännyt "pääkallokeleilläkin", ei oikein minkäänlaisia tilanteita oo ollut. Hyvin pitkälti samalla lailla on saanut ajella mitä aiemmat talvet Kumhon KC11:lla pakunastoilla piikitettynä. Katotaan nyt miten pitää kolmannen talven kun pinnasta on jo muutama milli lähtenyt ja särmät pyöristyny.
Kokemusta on myös mm. BFG:n All-Terrainista, Cooper STT:stä ja S/T:stä ja Hakkapeliitta LT:stä. Alltsikka oli liukas, mutta ennakoiden ajellen meni pari talvee, Cuupperit liian liukkaita ainakin ilman nastoja ja Hakkikset (265) oli yllättävän liukkaat 4Runnerin alla taannoin (satasen vauhdista suti kaasulla nelosella jos tie jäässä), jäi vähän huono maku niistä.
Duratrackeista ei kokemusta,
LT minusta turhan jäykkä 120 sarjaan, varmaan paremmin pelaa esim 100 sarjan cruiserissa tai muussa painavammassa pelissä.
Kumho KC11 pakunastoilla, ei voi kyllä edes samalla viikolla puhua kuin 7 SUV.
(pito, ajettavuus)
On tullut ajettua vanhemmalla kalustolla kytkettävällä nelivedolla kesärenkaan näköisillä vanhoilla M+S renkailla, joiden jälkeen uusilla BFG AllTerraineilla tuntui auto pysähtyvän lumella kuin seinään!
Mutta kyllä talviajon mukavuus ja stressi on eri tasolla jatkuvalla nelivedolla ja kunnon nastakumeilla.
Omia mielipiteitä, niitähän tässä haettiin, ei kiveen hakattuja totuuksia.. :rolleyes:
Kyllä itekki sillä linjalla täälä pohjosessa että oikiat nastarenkaat alle vain..ite en ainakaan jaksa enään yhtään pelleillä tuola liikenteessä. Nuissa pakuissa ja hiluxeissa ollu nyt hakka lt ja suv:t alla..huoletonta ajoa. Hyvinpä on lumessaki kulkenu siihen asti ku maavara loppuu.
Mulla oli viime talven hiacen alla BF:n Mud Terrainit kevytkuorkin nastoilla varustettuna ja ihan yllätyin miten hyvin ne toimii talvella. Pitoa oli hyvin joka kelillä, eikä pahemmin vedellyt urissa. Isot nastat pitävät todella hyvin jäisellä tiellä, mikä yleensä on tuon tyyppisillä renkailla suurin ongelma. Lumellahan nuo on ihan ok ilman nastojakin. Kilometrejä tuli kuiten useita tuhansia, joten käyttökokemusta kerkisi tulla monenlaisesta kelistä ja melkein pelkästään takavedolla ajelin. Vauhti pysyi kyllä alle satasen, että aika hissukseen liikuin, johtuen kylläkin hiacen moottorin tehovajauksesta, eikä siitä että renkaan ominaisuudet olisi loppuneet. En väitä, etteikö hakkapeliitta olisi tienpäällä parempi, mutta ainakin minun käyttöön valitsen ehdottomasti nastoitetut MT:t.
PunisherFIN
22.08.2014, 05:53
kantsis tuota talavirengasta valitessa muistoo auton paine ja renkaan leveys, eli millasen pintapaineen saa aikaan.. jossaki omamassaltaan reilusti alle 2000kg vehkeessä (terrano, runneri, hiluxi, yms) varsin joku 235 on ehottomasti max leveys, vaikka kuinka näyttää paskalle ko kapiat renkaat.. sit isommissa voi joku 265-285 jne pelittää hyvinki, tai sitten ei :D hankkii oikeella ET:llä vanteet ni saa kaaren ns täyteen ja on sporttinen kapeemmallaki kuviolla :)
Maantieajoo varten, joten perus nastapallot laitetaan alle. Pari talvee on luisteltu
Ilman nastoja. Yokohama geolandar at/s 012 on nyt alla. Kiitos vastauksista. Kai
Nokiaa laitetaan alle.
tekniikkamies
22.08.2014, 07:59
kantsis tuota talavirengasta valitessa muistoo auton paine ja renkaan leveys, eli millasen pintapaineen saa aikaan.. jossaki omamassaltaan reilusti alle 2000kg vehkeessä (terrano, runneri, hiluxi, yms) varsin joku 235 on ehottomasti max leveys, vaikka kuinka näyttää paskalle ko kapiat renkaat.. sit isommissa voi joku 265-285 jne pelittää hyvinki, tai sitten ei :D hankkii oikeella ET:llä vanteet ni saa kaaren ns täyteen ja on sporttinen kapeemmallaki kuviolla :)
Mulla vanhempi versio Hakkapeliitta LT:tä 235/85/16 koossa kesti niin hyvin talviajoa, että pinta ei paljoa hävinnyt mutta pito rupesi huononemaan muutamas vuodes. Nyt se on ilman nastoja kesärenkaana ja kestänyt kesälläkin ihan hyvin.
Yhdeksi vaihtoehdoksi on ilmaantunut myös SUV 8:si, mutta ne on e enempi leveämpiä ja matalemmalla profiililla. Nyt en ole varma kumpi on parempi LT2 vai SUV 8:si?
PunisherFIN
22.08.2014, 08:22
en oo ihe koittanu LT:tä viellä omien alla talvinakkina, ko ollu sen verran kevyet ajokit (terrano) ja siinä toimii tuollanen SUV rengas loistavasti, tosin nokialaisen nopeen pidon huononemisen oon huomannu itekin, miun käytössä talvikiekot on ns yhen talven renkaat :( kesänakeilla ajaa sitten sen puolitoista kesää tjsp..
tekniikkamies
22.08.2014, 08:46
en oo ihe koittanu LT:tä viellä omien alla talvinakkina, ko ollu sen verran kevyet ajokit (terrano) ja siinä toimii tuollanen SUV rengas loistavasti, tosin nokialaisen nopeen pidon huononemisen oon huomannu itekin, miun käytössä talvikiekot on ns yhen talven renkaat :( kesänakeilla ajaa sitten sen puolitoista kesää tjsp..
Vaikka ainakin vanhemmasta LT:ssä huononi pito kevyessä Hiluxissa ennen kuin rengas kerkis paljon kuluu, pidän rengasta jopa hyvänä kun sehän tosiaan kesti aika hyvin ja siitä on iloa vielä kauan nastat poistettuna.
Rengas on kuitenkin pari tonnia painavassa autossa vähän raskastekoisen jötkäleen tuntuinen, siksi mietin onko tämä rengasuutuus ehkä taloudellisempi ajaa ja mukavampi vaiko onko seuraavaksi hankittava LT2:nen.
http://www.nokianrenkaat.fi/talvirenkaat/nokian-hakkapeliitta-8-suv/
Siinä on jotain aramid vahvennusta.
Huono puoli näissä uusissa renkaissa on kun pitäs ehkä samalla kasvattaa vannekokoa 17":seen jotta myös jatkossa saisi korkeita renkaita. Sillon tulis varmaan 265/70/17".
Ex_inkkari
22.08.2014, 08:53
Itse en ole lähtenyt nastapuolelle, mutiainen oli ihan hirveää pashaa mutta insan AT kuviolla pärjäsi ihan mainiosti. Juu ei vedä vertoja nastoille, mutta näin laiskalle kaverille ok ratkaisu.
Ponssekuski
22.08.2014, 09:41
kantsis tuota talavirengasta valitessa muistoo auton paine ja renkaan leveys, eli millasen pintapaineen saa aikaan.. jossaki omamassaltaan reilusti alle 2000kg vehkeessä (terrano, runneri, hiluxi, yms) varsin joku 235 on ehottomasti max leveys, vaikka kuinka näyttää paskalle ko kapiat renkaat.. sit isommissa voi joku 265-285 jne pelittää hyvinki, tai sitten ei :D hankkii oikeella ET:llä vanteet ni saa kaaren ns täyteen ja on sporttinen kapeemmallaki kuviolla :)
Hommasin kinkykäppiin 285 leveet LT2:set. Voisivat vähän kapoisemmatkin olla, mut toisaalta onhan tuossa painoakin sen 2150-2200kg :p Mut tuossa leveydessä on varmasti kovasti vaikutusta pitoon ja toisaalta, meneväthän nuo kapeat renkaat pakkaslumeen kuin pizzaleikkurit :D
Niin kauan kun ei metsäautotietä pahemmalle alustalle tarvitse mennä, ja pääosa ajosta on autotiellä niin varmasti nuo oikeat nastarenkaat on paras vaihtoehto. Jos on yhtään metsän puolelle poistumisen tarvetta metsäautotieltä/ mökkitieltä, niin siinä vaiheessa jättäisin ainakin itse katurenkailla olevan auton tien varteen ja siirtyisin suksiin tai lumikenkiin. Katukumien kestävyys metsässä tahtoo olla niin anaalisen surkea, että ihan hirveästi ei niillä uskalla ajaa jos tietää että lumen alla voi olla teräviä kiviä, kantoja tai oksia.
Mitä tulee etenemiseen lumessa, niin on tullut monesti nähtyä että ei ainakaan vähän kapeamman talvirenkaan ominaisuudet tahdo riittää syvässä hangessa - ei vain ole pitoa. Muistan useitakin jokseenkin vakioautojen talvisafareita, joissa katurenkaalliset ei ole päässeet tampattua parkkialuetta pidemmälle, ja sentään ollut akseleiden alla vielä reilusti ilmaa alla. Katurenkaat on paremmat kadulla, muualla ei. Ketjujen kanssa toki pärjää syvemmässäkin hangessa tiettyyn rajaan asti, kunhan ei ole mitään rengasta rikkovaa lumen alla. Toisaalta maastokumit + ketjut = vieläkin parempi eteneminen syvässä lumessa.
Ponssekuski
22.08.2014, 10:39
Niin kauan kun ei metsäautotietä pahemmalle alustalle tarvitse mennä, ja pääosa ajosta on autotiellä niin varmasti nuo oikeat nastarenkaat on paras vaihtoehto. Jos on yhtään metsän puolelle poistumisen tarvetta metsäautotieltä/ mökkitieltä, niin siinä vaiheessa jättäisin ainakin itse katurenkailla olevan auton tien varteen ja siirtyisin suksiin tai lumikenkiin. Katukumien kestävyys metsässä tahtoo olla niin anaalisen surkea, että ihan hirveästi ei niillä uskalla ajaa jos tietää että lumen alla voi olla teräviä kiviä, kantoja tai oksia.
Mitä tulee etenemiseen lumessa, niin on tullut monesti nähtyä että ei ainakaan vähän kapeamman talvirenkaan ominaisuudet tahdo riittää syvässä hangessa - ei vain ole pitoa. Muistan useitakin jokseenkin vakioautojen talvisafareita, joissa katurenkaalliset ei ole päässeet tampattua parkkialuetta pidemmälle, ja sentään ollut akseleiden alla vielä reilusti ilmaa alla. Katurenkaat on paremmat kadulla, muualla ei. Ketjujen kanssa toki pärjää syvemmässäkin hangessa tiettyyn rajaan asti, kunhan ei ole mitään rengasta rikkovaa lumen alla. Toisaalta maastokumit + ketjut = vieläkin parempi eteneminen syvässä lumessa.
Eihän ne katurenkaat mehtään oo tarkoitettukaan :rolleyes: Mut kyllä ne vaan tietynlaisessa esim. pakkasen kovettamassa lumessa tai rakeisessa lumessa menevät monesti paremmin, kuin maastorengas. Tämä toki monesti johtuu juuri siitä, että maastokumi ny vaan on yleensä leveämpi kuin talvikumi ja joutuu siirtämään suuremman määrän lunta edetäkseen. Ja tämän huomaa jo monesti löpön kulutuksessa/moottorin lämpötilassa :D Maastorengas myös helpommin kaivaa ihtesä syvemmälle(kuoppaan) kuin sileämpi rengas. Mutta jos ajatellaan, että kumekset saman levyisiä, niin eiköhän noilla mutikoillakin yleensä pitemmälle pääse. Nauratti yks talvi kun mentiin töihin, niin työkaverit meni heittämällä erään mäen ylös ihan vakioilla pienillä talvirenkailla(ilman lukkoja) ja minulla taas teetätti pirusti töitä tulla mutiaisilla samaa jälkeä(lukot päällä) :D
Jeps, paljonhan se on renkaan leveydestä/ halkaisijasta kiinni, ja siitä mitä on lumen alla. Jos lunta ei ole yli akselisyvyyden ja alla on jäätä, niin mutikoilla tai AT:lla monesti turha yrittääkkään edetä kunnolla ilman ketjuja ja/ tai vinssiä, kun nastarenkaalla samasta menee melkein hiipimällä. Vähän sama juttu jos on nuoskalunta, mutikat tai AT:t ilman ketjuja on aivan onnettomia kun kiillottavat lumen peilijääksi renkaan alle -> mihinkään et mene.
Toisaalta pakkaslumessa ainakin BFG:n mutikoilla (uudempi malli) on tuntunut pääsevän pääsääntöisesti erittäin hyvin, on sitten tiellä tai metsässä. Tosiaan sitten jäällä ja nuoskalumessa mutiaisilla ainoa järkevä kulkuneuvo on metro, bussi, tai omat jalat :D
Ponssekuski
22.08.2014, 11:02
Jeps, paljonhan se on renkaan leveydestä/ halkaisijasta kiinni, ja siitä mitä on lumen alla. Jos lunta ei ole yli akselisyvyyden ja alla on jäätä, niin mutikoilla tai AT:lla monesti turha yrittääkkään edetä kunnolla ilman ketjuja ja/ tai vinssiä, kun nastarenkaalla samasta menee melkein hiipimällä. Vähän sama juttu jos on nuoskalunta, mutikat tai AT:t ilman ketjuja on aivan onnettomia kun kiillottavat lumen peilijääksi renkaan alle -> mihinkään et mene.
Toisaalta pakkaslumessa ainakin BFG:n mutikoilla (uudempi malli) on tuntunut pääsevän pääsääntöisesti erittäin hyvin, on sitten tiellä tai metsässä. Tosiaan sitten jäällä ja nuoskalumessa mutiaisilla ainoa järkevä kulkuneuvo on metro, bussi, tai omat jalat :D
Samaa mieltä noista. Mut tuntuu et itellä se järki vaan välillä unohtuu jonnekin, kun näkee edes hiukan haastetta edessä :D
kantsis tuota talavirengasta valitessa muistoo auton paine ja renkaan leveys, eli millasen pintapaineen saa aikaan.. jossaki omamassaltaan reilusti alle 2000kg vehkeessä (terrano, runneri, hiluxi, yms) varsin joku 235 on ehottomasti max leveys, vaikka kuinka näyttää paskalle ko kapiat renkaat.. sit isommissa voi joku 265-285 jne pelittää hyvinki, tai sitten ei :D
Tästä on taas "kahta eri koulukuntaa", mm. täällä lisää jutustelua: http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=107358&langid=2
Huhujen mukaan Nokialta saattais olla tuloillaan isoo oikeeta talvirengasta...
SunFire Red
22.08.2014, 13:24
Kyl näi o. Oon ajellu parit (kesät ja) talvet Duratraceilla ja yllättävän hyvät on ilman nastojakin.
Ihan rennosti ilman turhaa jännitystä ja tsemppaamista on pärjännyt "pääkallokeleilläkin", ei oikein minkäänlaisia tilanteita oo ollut. Hyvin pitkälti samalla lailla on saanut ajella mitä aiemmat talvet Kumhon KC11:lla pakunastoilla piikitettynä. Katotaan nyt miten pitää kolmannen talven kun pinnasta on jo muutama milli lähtenyt ja särmät pyöristyny.
Kokemusta on myös mm. BFG:n All-Terrainista, Cooper STT:stä ja S/T:stä ja Hakkapeliitta LT:stä. Alltsikka oli liukas, mutta ennakoiden ajellen meni pari talvee, Cuupperit liian liukkaita ainakin ilman nastoja ja Hakkikset (265) oli yllättävän liukkaat 4Runnerin alla taannoin (satasen vauhdista suti kaasulla nelosella jos tie jäässä), jäi vähän huono maku niistä.
Mulla oli viime talven hiluxin alla Duratrackit ja pärjäsi mainiosti ilman nastojakin.
Ei iskä tarvi mitään mutakummeja. Iskä jo yli 70v. :) autokin kohtuu kallis.
Ei sitä autoo metsäautoteitä pahempaan paikkaan viedä. Ei antanu lupaa viedä
MMC:n ajopäivälle kun kerran kysyin :)
Ex_inkkari
23.08.2014, 08:56
Leveydestä sen verran että jenkkien fullsize lavuriin 265 ei ainakaan liian leveä ole, parempi vaan että on enemmän pintaa tietä vasten.. toki kun talvella pääsee pyörähtämään niin luistinrata on valmis :) joskin en 4x4 moodissa en saannut sutimaan koko talvena, at kuviossa kuitenkin pitoa sen verran (nyt siis puhutaan maantiekäytöstä)
Hakkapeliitan LT oli hyvä rengas Dodgen alla, pitoa riitti ja takavedolla tyhjällä lavalla pärjäs hyvin. Seuraavaks sitte LT2 alle kun nastapyörät hankkii.
Pari talvea oli Kumho/Marshall KC11 alla, ja oli kyl pettymys. Alusta asti olivat livakamman oloiset kuin LT:t, ja kahden talven jälkeen nastat saikin nyppiä pois. Renkaissa on pintaa ihan hyvin, mutta nastat olivat osa niin löysällä että irtosivat kevyesti vetämällä ja jonkun verran oli nastoja kyljellään reiässä. 25-30%/rengas oli nastat kunnolla kiinni. Liekkö osasyynsä viime talven olosuhteet, isot tiet olivat lähes aina sulana.
BJ-40/76
23.08.2014, 14:04
Viimmetalven hodarin alla oli nastoitetut 265/75-16 gy duratrack, ja edellisenä oli 31-10,5-15 nokian hakkapeliitta nastoilla, taisivat olla viimmeiset nokialaiset? uutena pito oli siedettävä, 3-4 vuotiaana alkoi olla kova koppura.
Ja lumessa/polanteessa ei oikein tahtonut mennä millään, vaikka asiasta tehen hain paineitakin laidasta laitaan. -> siis ei mikään maastorengas, mutta hyvä tiellä 2-3 vuotta. Ensimmäiset renkaat, jotka piti laittaa kiertoon noin uutena, ja olivat alle vuoden ikäiset, kun laitoin alle. kilometrejä tuli varmaan 40 tkm.
Nuo duratrack:t nastoitettiin liian pienillä nastoilla, olisi pitänyt olla pari milliä pitemmät, oma moka. Mutta talven jälkeen nastaulkonema noin milli, ja pito jokapaikassa parempi kuin noilla hakkapeliitoilla uutena, ainakin vahva tuntemus siihen suuntaan.
Ja lumessa/polanteessa menee paljon paremmin, toki tuumaa korkeampi... mutta puhdistuu kohtuudella maantiepaineillakin.
-> Hodari todella vakaa ajaa takavedollakin, kuten minulla tapana on. (Tottumuskysymys, minä en tunne liukkautta nelivedolla ajaessa, ja silloin tulee helposti ajettua liian lujaa...)
Nokian Rotiivat pyöräytettiin alle kaverin Amarokkiin viime syksynä ja kovin kehui hyvää pitoa. Onhan noissa jonkunmoinen lamellointi vaikka suomessa niitä puhtaasti kesärenkaana mainostetaankin.
Viime talvena täällä etelässä ei oikein syvässä lumessa päässy kahlaamaan joten siitä en osaa kokemuksia kertoa mutta ainakin normaaliliikenteessä oli pärjännyt hienosti ilman nastojakin.
http://shina25.ru/upload/medialibrary/a2c/nokian%20rotiiva%20at%201.jpg
Ite laittaisin tuollaiset:
http://www.rengas-online.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=4226488.136.19704&Cookie=nettivaraosa_pkw_reifensuchbox&typ=0050414&ranzahl=4&Breite=31x10.50&Felge=15&Speed=Q&weiter=0&Ang_pro_Seite=20&Transport=P&tyre_for=OFF&dsco=136&sowigan=Wi&station_search=1&Monart=
http://forum.ih8mud.com/attachments/002-2-jpg.384286/
Tai no, mulla on jo :-) LJ:lläkin pystyi talvet ajeleen takavedolla, kun bridgestonen mutikoilla ei pärjännyt nelivedollakaan...
Mulla oli Pajerossa muinoin tuollaiset Cooper Discoveryt ilman nastoja. Oli kyllä todella hyvät renkaat.
Kun Nokia LT:t alkoi luopua nastoistaan urakalla, vaihdoin Kumho KC-11:t tilalle. Ei ne ole Nokia LT:n veroiset kovalla polanteella tai jäällä. Jotenkin kulmikkaammat käytökseltään, eli pidon menetyken raja on terävämpi ja liikekitka luistossa on sitten pienempi kuin Nokialaisella. Nokia LT:t oli loivemmat käytökseltään ja pito oli kokonaisuutena arvioiden selvästi parempi.
Lumihangessa KC-11 menee siinä missä LT:kin, eli kun renkaan laittaa kunnolla pyörimään, niin etenee.
Rengaskoot ja kantavuudet ei oikein suosi tällaisia omapainoltaan vähän vajaan kahden tonnin autoja. Mazdarangeriin on suurin yleisesti talvirenkaana saatava luvallinen koko 245/75R16. Se on minun makuun talvirenkaaksi vaan turhan leveä ja yleensä kantavuudeltaan niin tukeva, että rengas on jo aika jäykkä ilman kuormaa ajettuna. Parempi olisi 235/80R16, mutta ne on himppasen liian korkeat. Muut sen korkeusluokan "oikeat" talvirenkaat menee sitten joko liian leveiksi tai harvinaisiksi.
Kumho KC-11:t on muuten kovin pyöreäkylkiset. 245:n kulutuspinta ei ole kuin 180mm leveä. Vaikka rengas on suositusvanteella, näyttää se kyljistään aika pullukalta.
Se noiden Kumhojen eduksi täytyy sanoa, että ne on pyöreät, mitä taas Nokia LT:t ei olleet. Kumhot on mukavammat maantiellä, mutta toisia samanaisia tuskin tulee hankittua juuri sen kulmikkaan käytöksen vuoksi.
Huhujen mukaan Nokialta saattais olla tuloillaan isoo oikeeta talvirengasta...
Näemmä Villellä alla jo:
http://imageshack.us/a/img538/2649/hnqRA2.jpg
315/70R17
TOPPAHOUSU
30.09.2014, 21:22
Kellään kokemuksia Michelin X-Ice North nastarenkaasta maasturissa?
Lerssinen
01.10.2014, 08:05
Tänä talvena kokeillaan kiinalaista Interstatea :D
http://karavaanari.org/kuvat/1412092554.jpg
Näissä oli just niinkuin arvelinkin, "ruusuja" on pirusti mutta ne ei ole pohjaan asti.. Tää on tullu kiinanrenkaissa vastaan ennenkin eli kun kummin pinta on jotain luokkaa 4mm niin ruusut "umpeutuu".
No toki onhan se talvirenkaanakin silloin loppu mutta luulen ettei valmistustekniikka pysty kinukeilla vielä tekemään oikeaa talvirengasta :D
Lerssinen
01.10.2014, 10:09
Selvennetään vielä kuvalla.. Noiden suhde koko renkaassa on ehkä 40% läpiasti ja 60% loppuu puolivälissä :D
http://karavaanari.org/kuvat/1412150922.jpg
Mettäkana
03.10.2014, 16:12
Tämmöset Wrangler duratrackit tilasin, täytyy nastottaa ja katsella miten noilla talven pärjää.
http://i236.photobucket.com/albums/ff100/Olli-Virtanen/IMG_20141003_141311.jpg
BJ-40/76
03.10.2014, 21:29
Tämmöset Wrangler duratrackit tilasin, täytyy nastottaa ja katsella miten noilla talven pärjää.
http://i236.photobucket.com/albums/ff100/Olli-Virtanen/IMG_20141003_141311.jpg
Mulla 265/75-16 GY Wrangler duratrac jälki nastotettuan, mutta jälkikäteen arvioituna liian pienillä nastoilla/liian syvään: nastanreiät yllättävän syvät, ainaki noissa minun renkaissa. Mutta pito paljon parempi jokapaikassa, kuin nokia 31-10,5-15 LT tehdasnastoilla uutena muutama vuosi sitten.
p.s vois löytyä nastoja vielä, sarjaan taikka pariin... toki nastan mitat vois löytyä koneeltakin...
Taas alkais olemaan se aika vuodesta..ku tarttis alkaa suunnittelemaan piikki renkaita alle...sen vertta meinas eilen illalla lähtiä kumho kl 71:llä lapasesta..alle 60 oli ihan sopiva maantie vauhti :D pyöritellä hakkapeliitat näkösälle...
kumitassu
10.11.2014, 19:27
Olisi aika hankkia uudet nastat vm.2000 Grand Cherokeeseen.
Auto on tehdaskuosissa eikä korotuksia ole toistaiseksi tarkoitusta laittaa, joten vakiokokoiset ~ 29.5" renkaat hakusessa.
Tuossa olis pari vaihtoehtoa, joiden väliltä en osaa päättää, joten olisi hienoa jos palstalaisilla olisi antaa jotakin näkemystä, että kumpaan kannattaa päätyä.
Vaihtoehdot ovat Hakkapeliitta LT2 225/75R16 ja Hakkapeliitta SUV8 245/70R16. Toki muitakin renkaita saa ehdottaa.
Auto on normaalissa jokapäiväisessä käytössä eikä sillä ole tarkoitusta mennä auraamattomia metsäautoteitä pahempiin paikkoihin.
Onko tuolla leveyserolla mitään vaikutusta pidon saamisen kannalta LT2:n eduksi (omamassa 1926kg), etenkin kun SUV8:ssa on huomattavasti enemmän nastoja?
Ulkonäöllisesti 245/70R16 vie kyllä 6-0, varsinkin kun 16" vakiovanteilla ilman spacereita renkaat jää syvälle lokasuojien sisään. Vararengas olisi myös tuota 245/70R16 kokoa...
Suurin syy miksi edes harkitsen 225/75R16:sta on, että valmistajan mukaan tuo on suurin koko, jonka kanssa saa käyttää lumiketjuja, ja mitä joltakin palstoilta lueskelin niin tuossa voi olla jotain perääkin - leveämmillä renkailla ketjut on turhan lähellä iskareita. Tuskinpa niille ketjuille tulee omassa käytössä tarvetta, mutta ainahan se on silti mukava tietää, että pystyy tarvittaessa parantamaan etenemiskykyä huomattavasti. Toinen asia, joka puhuu LT2:n puolesta on, että lienevät vahvempaa tekoa, vaikka onpa tuossa SUV8:ssakin olevinaan jotain vahvistuksia.
Mutta tosiaan, jos joltakulta löytyy apuja tähän jahkailuun, niin kiitokset.
Hakkapeliitta LT2 on oikea vastaus. Täksi talveksi hommasin Hodarin alle ensimmäiset oikeat talvirenkaat. Aikaisemmat A/T ja M/T nastavirityksillä ja ilman, mutta enää en näitä harkitsekaan. Minulla kokona LT2:set 235/85/16 .
Kyllä Hakkis 8:ssa on varmasti parempi pito kun yhtään tiellä mennään ja pehmeempi runkoinen, joten mukavampi.
Enemmän se Grandi on henkilöauto kuin paku/kevytkuorkki, johon nuo LT:t tehty.
tekniikkamies
11.11.2014, 13:41
Kyllä Hakkis 8:ssa on varmasti parempi pito kun yhtään tiellä mennään ja pehmeempi runkoinen, joten mukavampi.
Enemmän se Grandi on henkilöauto kuin paku/kevytkuorkki, johon nuo LT:t tehty.
Itseä kanssa kiinnostaa mitä eroa käytännössä on SUV 8:silla ja LT2:lla.
http://www.nokianrenkaat.fi/talvirenkaat/nokian-hakkapeliitta-8-suv/
Yksi huomionarvoinen asia on, että LT2:sta on vaikka se 235/85/16". Jos se on samantapainen mitä mulla vanhempi versio, niin rengas tuntuu tykkäävän painosta eikä kulu paljoa kyvyessä autossa.
SUV 8:sit taas tuppaa olemaan leveämpiä jos haluaisi yhtä korkean saati sitten korkeamman. SUV 8:sissa ehkä potentiaalisin profiili on 70. Se antaa mielikuvan, että kyseessä olisi enempi maantieajo ominaisuuksia painottava rengas.
Ketjujen asenteluun tuo 235/85/16" taas tuntus aika fiksulta.
Killer-Wo
11.11.2014, 18:11
Tuo ZeiZein mainostama cooper discovery on kyllä huippu talvirengas. Ollut ilman nastoja bj75 alla ja nastoilla hdj80 alla ja molemmissa pelannut. Voi suositella.
kumitassu
13.11.2014, 17:14
Kiitos vastauksista.
Tuo Cooperin rengas olisi ollut kyllä kiinnostava vaihtoehto jo ihan hintansakin puolesta, mutta saatavuus ei ollut kovin kummoinen paikallisissa kivijalkaliikkeissä.
Saatavuuteen kaatui myöskin LT2, jota ei kuulema tehtaallaakaan tällä hetkellä ole kuin 1kpl 225-koossa... Jotenpa päädyin SUV 8:aan, vaikka tuo 245 leveys vetelyjen ja auton keveyden puolesta arvelluttaakin.
No, saa nähdä onko hifi-renkaat hehkutuksensa veroiset.
Itse laitoin tänään alle 31" x 10,5" Maxxis Trepadorit, tilattu ja nastoitettu by Raahen rengas ja laite. Eip vielä kokemuksia pidosta, mutta palvelu asiallista!
LT2:ssa avarampi kuvio vs. suv.8 hakkapeliitta. Kuvio tyhjenee huomattavasti paremmin.
Mitä rungon jäykkyyteen tulee, korkeaprofiilisena (80-85) rengas toimii hyvin myös kevyemmän auton alla (2000kg ja alle).
tekniikkamies
14.11.2014, 11:51
LT2:ssa avarampi kuvio vs. suv.8 hakkapeliitta. Kuvio tyhjenee huomattavasti paremmin.
Mitä rungon jäykkyyteen tulee, korkeaprofiilisena (80-85) rengas toimii hyvin myös kevyemmän auton alla (2000kg ja alle).
Mulla on Hiluxissa vanhempi versio LT:tä 235/85/16" kantavuusindeksi siinä 120 ja sitä ostaessa mietin onko tuollainen korkea rengas jotenkin huojakka ajaa.
Tilanne olikin se, että rengas on jotenkin vähän jähmeä jötkälä ja jos painetta on vähän - vaikka jotain 2 baria, se vastustaa etenemistä ja olenkin päätynyt siihen, että takana on jotain 4 baria ja edessä 3,5. Tosin mun autossa perä ei ole niitä kevyimpiä.
Näin kovalla paineella se ei ole raskaan tuntuinen ajaa maantiellä. Profiilista olisi voinut päätellä, että kyseessä olis vähän kuin mukava rengas, mutta näillä paineella se on pikemminkin aika kova ihan tielläkin ja tuntus, että tämä rengas on kantavuusindeksin 120 kohdalla suunniteltu ehkä johonkin 3000 kilon autoon.
Hyvä puoli on ettei se tosiaan ole paljoakaan kulunut...
LT2:ssa avarampi kuvio vs. suv.8 hakkapeliitta. Kuvio tyhjenee huomattavasti paremmin.
Mitä rungon jäykkyyteen tulee, korkeaprofiilisena (80-85) rengas toimii hyvin myös kevyemmän auton alla (2000kg ja alle).
ja LT2 kulutuspintaa (urien syvyyttä) taitaa olla hiukka reilummin, ainakin muihin nokialaisiin nähden.
Lerssinen
21.12.2014, 00:45
Kiinalaisella interstate winter clawilla kynnetty tänään muutama tunti auraamattomia mettäteitä tuollaisella lumimäärällä TAKAPOTKULLA ilman ongelmia :eek:
http://karavaanari.org/kuvat/1419114975.jpg
Tähän asti on ollu kokemukset kyllä pelkästään positiivisia, nastojen kestoa asfaltin rapsuttelussa vielä mietin kun ne tuli aika paljon enempi esille n 1500km asfalttiajon jälkeen mutta se selviää vasta enemmässä käytössä.. Ominaisuudet on polannetiellä helvetin hyvät ja pöperössä tosiaan etenee ihan takavedollakin..
Päätielle kun yritin lopuksi kääntyä ei meinannu suunta muuttua ja kaasu jäi päälle :D
http://karavaanari.org/kuvat/1419115131.jpg
pahamaja
26.12.2014, 17:27
Näillä mennään.
http://i7.aijaa.com/t/00212/13627573.t.jpg (http://aijaa.com/0lhhsB)
Hautalintu
30.12.2014, 09:14
Näillä mennään.
http://i7.aijaa.com/t/00212/13627573.t.jpg (http://aijaa.com/0lhhsB)
Nuo ne on oikein mukavat polanteella ja paksulla jäällä.. miksei pääteilläkin, ei niinkään pidon vaan sen kivan kipinöinnin vuoksi.. :D
60lantikka
03.01.2015, 08:10
mulla alla LJ:ssä 235/85/16 insa traction trackit.
laitoin ulkonappuloihin 2 nastaa per nappula.
ei voi kyllä moittia, parhaat "maastorenkaat" talvikäyttöön mitä ollu itellä
No nyt on hakkapeliitta 8 suv:t kdj-120 alla. Täytyy sanoo että on kyllä pitoo.
Kyllä kunnon nastarengas on mun mielestä ainoa oikee vaihtoehto
Suomen talveen. Tietenkin jos ajaa vähän niin kyllä mutiaisillakin
sit luistelee. Itse kun beejiillä ajelin (alle 5tkm./vuosi) jotenkin pärjäs
peruskumeilla oli bfg a/t ja cooper discoverer stt. Noi stt rinkulat oli tosi
liukkaat nelivedollakin.
Emännän KDJ-120 menee Nokian Rotiivoilla kivasti.
Ähelsin eilen Blazerin alle 31x10,5x15 Hakkapeliitta LT:t luihuhkojen BF A/T:n tilalle. Nyt kelpaa ajaa, voi aika rauhallisin mielin päästellä ihan muun liikenteen mukana. Pito on ilmiömäinen noihin A/T:hin verrattuna. Nää renkaat ei ole ihan uudet, pari talvea EXVanin alla pyörineet.
Viime talvena en vaivautunut edes vaihtamaan, koska talvi ei sitten tullutkaan.
Eukko muuten tuli siihen jotain pyörimään kesken rojektin. Keskittyminen taisi herpaantua. Koeajolenkillä tuntui takapäästä hivenen vapinaa. Turvallisesti tien poskessa sitten ruuvasin mutterit kiinni toisesta takakulmasta. Oli jäänyt ihan vaan alulle eikä avain/pulttikone ollut niihin osunut. Ihmeen hyvin pysy kyllä suorassa ja vahinkoa ei ehtinyt tapahtua. Mutta eukon syy joka tapauksessa.
Iskä kysy Pirkkalan Kumikorjaanolta noista lt2 kumeista, mutta
ne suositteli hakka 8 suv:t. Sano että lt2 on enemmänkin
pakettiauton gummi.
tekniikkamies
08.01.2015, 09:53
Iskä kysy Pirkkalan Kumikorjaanolta noista lt2 kumeista, mutta
ne suositteli hakka 8 suv:t. Sano että lt2 on enemmänkin
pakettiauton gummi.
Hommassa kannattaa ottaa huomioon myös erilainen kokovalikoima. SUV 8:sia ei ole kapeana ja korkeaprofiilisena kun LT2:sta on pari 85 profiilin vaihtoehtoa.
Meikäläinen on tässä ajellut noilla täysin paskoilla pinnatuilla AT renkailla. Olen kyllä yllättynyt kuinka hyvin niillä pärjää tuolla. Kovin kehuttava pito niissä ei ole jos on lunta tai jäätä, mut tuolla on suolaa niin helvetisti että kesärenkaillakin pärjää hyvin. Oishan mulla nuo Hakkapeliitan nastarenkaatkin, mutta kun ne on niin onnettoman kokoiset. 235/75-15.. Näyttää kyllä niin urpolle tuo auto nuo renkaat alla. Eikä niissä ole kuin 4mm pintaa. Hetken niitä pidin alla ja vaihdoin nuo at renkaat takaisin alle. Toisin kuin noissa vanhoissa paskoissa toitsuissa niin itsellä on tuossa oikein airbägit, absit sun muut herkut. On tuo jopa 5 tähteä saanut kolaritestissä. Joten luottoa riittää :D
Hommassa kannattaa ottaa huomioon myös erilainen kokovalikoima. SUV 8:sia ei ole kapeana ja korkeaprofiilisena kun LT2:sta on pari 85 profiilin vaihtoehtoa.
Tosta korkeemmasta profiilista yritin sanoo, mutta ei auttanut.