PDA

View Full Version : 500 euron hitsauskone


tunturiurho
25.06.2014, 20:32
Hyvät ystävät ja kylän miehet,

vanha valovirta Miggy125 siirtyi ajasta ikuisuuteen ja nyt pitäisi uusi miggi löytää.

Hallitus määräsi hintakaton ja se osui 500 euron kohdalle. Minkälaisia koneita kullakin on käytössä
ja mitä mieltä olette niistä. Tuolla hinnalla pääsee pois halpahalli hitseistä mutta saako vielä konetta
jolla pärjäisi vähän pitempään menettämättä hermojaan turhaan.

eli ehdotuksia.
http://www.ikh.fi/Tekniset_koneet_ja_laitteet/Hitsauslaitteet#!22_tid41510
http://www.motonet.fi/fi/tuote/789673/Hitsauskone-Deca-Star-150E-MIG
http://biltema.fi/fi/Tyokalut/Hitsaaminen-ja-juottaminen/MIG-hitsaus/Hitsauslaite-MIG-160-17175/

macro
25.06.2014, 20:44
En tiedä kokemuksia, mutta yksi vaihtoehto lisää:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/esab-origo-c151-mig-hitsauskone#spca
Luulis tuonki tinkimällä budjettiin ujuttavan. Tai ei ainakaan hirveästi mene yli...

Itelläkin esabbi ja technomiggi herättää kiinnostusta (jo tovin aikaa kummitellut migin hankinta mielessä).

Nostokurki
25.06.2014, 22:08
Omasta käytetystä Walliuksen 320A migistä maksoin alle hintakaton verran, ja tuossa hintaluokassa kyllä hakkaa minkä tahansa uuden koneen :)

Onko käytetyt laitteet täysin poissuljettu vaihtoehto?

Noissa valovirtakoneissa varsinkin kannattaa muistaa suojakaasun merkitys, hiilidioksidi nimittäin syö sulatustehoa aika lailla eli vaatii koneelta enemmän boforia kun taan seoskaasulla sulattaa huomattavasti paksumpaa rautaa samalla virralla.

Hessu888
26.06.2014, 06:45
Ite suosittelisin käytettyä laatumerkkiä esim. Kemppi mieluummin kuin uutta halpiskonetta. Omassa käytössä oli aikanaan uus Esabbi ja siitä hajos mm. kahva pariin otteeseen ja langansyötöstäkin joku osa kun taas nykyinen käytettynä hommattu valivirta-Kemppi on toiminut jo jotain 4v ilman mitään ongelmia. Tai no kerran nosti lämpöjä, niin piti puhaltaa pölyt pois sisältä... Eli Kempille ääni täältä.

BJ-40/76
26.06.2014, 11:49
Siis oliko tuo sinun entinen sellainen keltanen noin 30v vanha(esab?), kaljakoria vähän pienenpi möykky, jossa 5 kg lankarulla perässä peltilipareessa, ja turvavyö päällä langan suojana ja hitsauspistoolin kaasusuutin pikkusormea pienenpi? Ja olet tullut toimeen/ tyytyväinen sen tehoon? jos ostat jonkun ison, esim. "Nostokurki" ostaman koneen, niin tuntuu huomattavan kömpelöltä...

Ja miten on säilytys? siis onko kuivaa säilytyspaikkaa? vaan joutuuko olemaan esim. kylmässä autotallissa?
Nuo halpikset italian/ kiinan koneet, esim. lähes kaikki invertterikoneet edes lähelle tuota hintaluokkaa, kestää huomattavan huonosti kosteutta.

Uskoakseni tuo aiemmassa linkissä ollut esab olisi hyvä vaihtoehto, kun toteutettu perinteisellä tekniikalla; siis iso muuntaja, eikä herkästi haavoittuvaa halpis elektroniikkaa, muualla kuin lankasyötön ohjauksessa; ja kun butjetti ei veny noihin vaativan harrastajan koneisiin. ja noihin ns. merkkikoneisiin saa varaosia vielä vuosienkin päästä.

Toki hyvä käytetty merkkikone on vaihtoehto, itse hitsailen enimmäkseen 30v vanhalla kempin valovirta superkempomatilla, kun on niin kätevän kokoinen pistooli ja seoskaasulla saa maastoautosta kaikki saumat pysymään kiinni... ja jos tarvii paksumpaa hitsata, niin töherrän puikolla... (kempin 150 invertteri, sekin ostettu käytettynä)
Ja kaikki koneet jatkuvasti säilytyksessä lämpimässä.

Nostokurki
26.06.2014, 12:17
Siis oliko tuo sinun entinen sellainen keltanen noin 30v vanha(esab?), kaljakoria vähän pienenpi möykky, jossa 5 kg lankarulla perässä peltilipareessa, ja turvavyö päällä langan suojana ja hitsauspistoolin kaasusuutin pikkusormea pienenpi? Ja olet tullut toimeen/ tyytyväinen sen tehoon? jos ostat jonkun ison, esim. "Nostokurki" ostaman koneen, niin tuntuu huomattavan kömpelöltä...


Pakko vielä nusaista kun on kerrankin mahdollisuus :D itse nimittäin vaihdoin juuri tuollaisen Esab 125 siihen Walliukseen. Tosin Esab meni toimivana eteenpäin, kyllästyin vaan sen käyttöön kun ei sillä oikein mitään peltiä järeämpää saanut hitsattua; virta loppui kesken kun mentiin kahdesta millistä ylöspäin.

Enkä koe walliuksen käyttöä kömpelöksi, päin vastoin kahva istuu käteen paremmin ja taipuu ihan yhtä hankaliin asentoihin kuin esabissakin, eikä ole pelkoa että langan tulo heikkenisi jossain tietyssä asennossa :) itse kone on kyllä iso ja hankalahko siirrellä, tätä en ottanut kommentissani huomioon.

TOPPAHOUSU
26.06.2014, 20:26
En tiedä kokemuksia, mutta yksi vaihtoehto lisää:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/esab-origo-c151-mig-hitsauskone#spca
Luulis tuonki tinkimällä budjettiin ujuttavan. Tai ei ainakaan hirveästi mene yli...

Itelläkin esabbi ja technomiggi herättää kiinnostusta (jo tovin aikaa kummitellut migin hankinta mielessä).
Tämä on hyvä kone satunnaiseen hitsailuun, toimii!

Luoppis
27.06.2014, 14:53
Mäki äänestän tota C151 Esabbia, välillä on ollu Kärkkäisellä tarjouksessa 499. Tolla on hitsannu peltejä, hoojiin runkoa, tehny hihnapyörätyökalun yms. Noista vaihtoehdoista ainoo 2 vuoden takuulla?

tunturiurho
28.06.2014, 08:36
joo, kone oli sellainen 30v vanha, keltainen laatikko. Hitsaussuuttimet alkoi olla jo kiven alla ja muutenkin aina oli jotain vialla. Hitsausjälki oli ihan kelvollista ja säätöihin päästiin.

Siis tarvitsen konetta ohutlevyhitsauksiin ja ruostevaurioiden korjauksiin. Isommat hoituu esabin invertteri puikkokoneella, joka pienenkokonsa ja hitsattavuutensa ansiosta on peto peli.

tuo Kärkkäisen tarjous alkoi jo kiinnostaa, mutta eihän se vanha Kemppi olisi pois suljettu vaihtoehto. Ainut ongelma käytetyn ostamisessa on tämä sijainti. Tuntuu kaikki herkut olevan aika etelässä.

MiKo
28.06.2014, 09:01
Tämä nyt vain on minun mielipide (ja kantapään kauttaki opittu), että venyttää sitä budjettia tai vaikka säästää vielä hetken aikaa ja ostaa sen oikean koneen eikä sekaannu nuihin romuihin; niillä ei mene kuin hermot ja mielekkyys katoaa koko hommasta.

Tomppaa_
28.06.2014, 10:49
Pikkusen venytät putjettia ja haet tämän http://www.nettikone.com/kemppi/kempomat-2100/1311871

Bj Andy
28.06.2014, 12:54
Jep. Tuo miggi on yksi niitä hankintoja missä ei kannata säästää. Itellä tällä hetkellä semmonen pienen saunan kokoinen keltainen loota ja vaikkei se Kemppi olekkaan niin ei kaduta että tuli hankittua. Isolla migillä kun tekee sekä ohut että paksuplootu hommat. Ja äkkiä huomaa että puikkokone jää keikkakoneeksi korjaushommiin. 0.8 langalla hitsaa melkein kaiken ja jos on jotain paksumpaa enemmän niin 1.2 sella alkaa tapahtua aika hätäseen tahtiin.

No kun oot siellä ruåttin rajalla niin mites sieltä löytyisi tarjontaa? Eikös kruunun kurssi pitäisi olla semmonen hurrituåtteet on edullisia?

E.Niin ja tommonen 125 miggy olis joutilaana. Toimivana hylätty mutta langansyöttö on jokseenkin kulunu. Kaapeli on uusittu jossain vaiheessa. Vaihdetaan vaikka olueeseen.

tunturiurho
28.06.2014, 13:46
Ruotsi on kyllä lähellä, mutta heidän aluepolitiikka ajanut pohjoisen sellaiseen tilaan että sieltä lyödy muita kuin saamelaisia ja suomalaisia eläkeläisiä. Joku Kiiruna tai Gällivaara voisi olla poikkeuksia kun tuo kaivosteolisuus tarvitsee kaikenlaista.

Nuita Miggyjä kun keräisi kasan niin niillä voisi vielä hitsata pitkään.

Olen kallistumassa käytetyn Kempin ostoon kunhan sen vain löydän. Paikallisen ammattikoulun laitteita käyttäneenä Kempit on helpon käyttöisen tuntuisia ja huollettavuus tai varaosasaatavuus hyvä.

BJ-40/76
28.06.2014, 23:18
Pikkusen venytät putjettia ja haet tämän http://www.nettikone.com/kemppi/kempomat-2100/1311871

Jos rehellinen kone, ja tarvitsee hitsata myös paksumpaa rautaa kuin maasturissa/enemmälti 4mm ja + vahvuista, niin tuossa olisi edullinen ja toimiva kone, ilman ylimääräisiä hienouksia. Olen hitsannut tuommoisella jonkin verran vuosien saatossa, ensimmäiset saumat hitsasin ensimmäisellä kelalla.

Tuo pistooli tuntuu jotenkin kompuralta, verrattuna esim. tuohon minun 150A superkempomaatin pistooliin. (olen ostanut 2 uutta kaapelia/pistoolia tuohon omaan, kun kovettuvat ja renkkaantuvat vuosien saatossa)

Ja kun topiikin aloittaja on ollut tyytyväinen tuohon 30v vanhaan miggy:yn ja sen ominaisuuksiin, niin tuo linkin kemppi vois olla vielä siedettävän rajoissa?

Itse olen hitsannut tuommoisella 125 amppeerin esabilla pikkusen, ja se mustekynän vahvuinen pistoolin suutin on yksi asia, jota jäin kaipaamaan! toki lankana oli 0,6mm ja peltinä max 1,25mm.

PS. Jos jollain olisi 3200 telivetoinen kemppi edullisesti, niin siihen 1,2 lanka, ja tuohon nykyiseen 0,6mm lanka, niin olisi konepari, että eipä tarvisi mustaa levyä/putkea puikolla hitsailla...

Ruusulehto
29.06.2014, 13:06
itsellä on käytössä tuommonen esab 151 ja ihan hyvä kone tuntuu olevan. Kaikki on pysyny mitä suzukiin on hitsattu.

Juippa
01.07.2014, 07:52
Ostettiin kimppatalliin n.6v sitten walliuksen joku voimavirtamigi olisko ollu joku 250A?
Toiminut moitteetta ja koneella hitsattu välillä vähemmän ja välilä enemmän.
Ostettiin Keravalta jostain liikkeestä mikä korjaa ja kunnostaa noita, eli jonkinlainen takuu kai oli tuotteella myös. Hinta oli sillon 400e. Oli kunnostettu ja huollettu kone.

Kannattaa väijyä jotain vastaavaa?

Ponssekuski
07.07.2014, 22:15
Tuli ostettua Migatronic 325:nen ja 50kg kaasuputeli kahella sadalla eurolla. Raihnanen mylly, mut eiköhän tuokin asiansa aja :D

Jappi
08.07.2014, 00:34
Tuli ostettua Migatronic 325:nen ja 50kg kaasuputeli kahella sadalla eurolla. Raihnanen mylly, mut eiköhän tuokin asiansa aja :D

Näppi ohutlevyliimain :D Viime talvena liimailin 35mm levyjä hiilidioksidilla samankokoisella kempillä...

Hautalintu
08.07.2014, 00:47
Kemppi 253 ku jostain löytys hyväkuntosena veronpalautusten aikaan ni allekirjoittanut juoksisi kiljuen hakemaan talteen! Vaikka vähän kauempaakin, faijal ollu tommone liki 15v ja nyt oli joutunu muutaman diodin vaihtaa.. siinä kaikki viat koko aikana ku on omistuksessa ollu... käytettynä sillo aikaa sit osti ton koneen...

mie yllätys yllätys oon tol kyseisel koneel opetellu hitsuuttelemaan ni jotenkin kaikki muut tuntuu omituisilta käteen :D

Ponssekuski
08.07.2014, 09:03
Näppi ohutlevyliimain :D Viime talvena liimailin 35mm levyjä hiilidioksidilla samankokoisella kempillä...


Joo on kyl :D Edelline omistaja rakensi veneitä, tai melkei pieniä laivoja tällä :rolleyes: Sanoi et sulattaa paksumpaakin rautaa yhteen.. hiilidioksidi pullolla tämäkin.

Uazmies
08.07.2014, 23:40
Mulla on Kemppi MinarcMig Evo 200 enkä voi pahaa sanaa sanoa.

Laadusta kannattaa maksaa.

Hautalintu
09.07.2014, 00:53
Mulla on Kemppi MinarcMig Evo 200 enkä voi pahaa sanaa sanoa.

Laadusta kannattaa maksaa.

Tuommonen pyöriny mielessä itselläkin... onhan uusi kone aina uusi... kunhan väri on kuorissa oranssi! :D