Kirjaudu sisään

View Full Version : Kokemuksia seulakauhoista?


-ADE-
08.06.2014, 14:46
Olisi tarkoitus hommata seulakauha pyöräkoneeseen, joten kokemukset eri merkeistä kiinnostaa (kestävyys, huollot, terien vaihdot)?

Vilkutin
08.06.2014, 18:24
Noh, alluhan se on tietty kovin, markkinajohtaja.

Repro
09.06.2014, 13:15
Kahdesta Allusta kokemuksia, joskus hajosi mutta varaosia kuitenkin on saatavilla. Huoltohan kestoikään yllättäen vaikuttaa aika paljon. :rolleyes:
Flat liittimet kuluvat aika nopeasti kun kahvasta vetelee suuntaan ja toiseen, tulee ilmeisesti sen verran paineiskua liittimelle mikä kuluttaa uraan jäljet ja liitin rupeaa kiukuttelemaan.

Vilkutin
10.06.2014, 19:13
Kyllä nää uudet D sarjan vehkeet on ollu todella toimivia ja kestäviä.

matti.v
10.06.2014, 20:18
Olisi tarkoitus hommata seulakauha pyöräkoneeseen, joten kokemukset eri merkeistä kiinnostaa (kestävyys, huollot, terien vaihdot)?

me kokeiltiin ex duunissa murskata kovettunutta nikkelirikastetta allun seulakauhalla mut ei se ainakaan siinä toiminut. irtotavara valui läpi vaikka murska ei pyöriny ja murskatturaekoko jäi liian isoksi.
nyt vastaavaa hommaa tehdään remun kauhalla joka pelaa ihan hyvin. muutama ketju on katkennu mut sitähän saa metritavarana uutta. täällä murskattiin n7000 tonnia, kaikkineen yli 20tuhatta tonnia menny ilman isompia murheita ja lisää painavat jatkuvasti..

Vilkutin
11.06.2014, 19:21
Ollu liian harvat rummut selkeesti, jos jaekoko jääpi liian suureksi.. Kyllä teriä ja rumpuja löytyy niin monia erilaisia ja niiden yhdistelmiä että luulis onnistuvan.