View Full Version : rengaspultti katkesi
Toyota FJ55-71: yksi kuudesta kiinnityspultista katkesi rengasta irroittaessa. Mikä neuvoksi?
Auto on rumpujarruilla.
Note! This message was posted anonymously!
ttimonen
30.07.2005, 10:58
Ei luulisi olevan kova homma vaihtaa uusi tilalle.
Eikö ne ole normaalisti kartiokiinnitteisiä eli lähtee lekalla irti ja uusi tilalle. Kiristyy kun laittaa renkaan kiinni.
Jarrurumpu tietty irti ensin<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Ja taitaa olla sama pultti BJ40:sessäkin.
Että luulis löytyvän.
#########################
Tää on ihan helpporeitti.
#########################
Katkasin itse aikoinaan hilusta aukaisussa pultin, oli vaan liian kuivana vedetty kiinni ja vähä liian kovasti.
Katkeaa aika helposti kun kerran polkasee avainta.
Helpoin on jos pultit on rummussa kiinni eikä tule navasta rummun läpi. Lyötäviä ne lienee kuitenkin. Uuden lyötävän varmaan jostain löytää tai sitten niinku pariin autoon on tehty ni hitsheppailee M12x1.5 10.9 60mm pultit takapuolelta kiinni niin on varaa pistää levikepalojakin (mitään vastuuta en tästä ota).
**************
Jussi ja Suzuki
Kiitos neuvoista!
Samasta vanteesta meni vielä toinenkin pultti poikki ja lisäksi kolmennesta pultista tuhoutui kierre osittain kun yritin halkaista mutterin rälläkällä.
Yksi 21mm hylsykin halkesi
Toyota-liikkeessä pinnapultti 5 euroa.
Note! This message was posted anonymously!
¤Offi-Osku¤
30.07.2005, 15:44
Olis voinut olla tohon kätevä semmonen mutterin halkasu juttu.. missä on semmonen terä ja sitä jotenkin ruuvvattiin en musita tarkkaan <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>
-87 Lada Niva ¤projekti kesken¤-
-:Haluun Pätkä Patrollin:-
badboy69
30.07.2005, 18:17
kattelin juuri motonetin hinnastoa yllätyksekseni siellä oli pyörän muttereita ja olikohan jopa pultteja/pinnapultteja eikä ollu pahan hintasia
päin helvettiä menee,mutta menköön
hiluksiin sopii (ainakin 83 malliseen) transitin pultit itellä on sellaset edessä.
Ei yx tai kax mitään, mut kun blazeristä meni kaikki 6 kerralla ja vielä kahteen kertaan!!!!
1. 3. tiellä klo1.00 ja 120 kmh (oikea)
2. 20 kmh ja keskellä risteystä (vasen)
Tapahtumilla väkiä reilu vuosi, joten vaihtakaa vaan kummatkin puolet. KANNATTAA!!